Sari la conținut

teava de esapament


Postări Recomandate

nu am gasit alt topic pe tema asta.

asadar,ca tot nu se mai termina iarna, si nu prea am ce face, pot sa curat cu ceva esapamentul prin interior? sa nu se imbacseasca catalizatorul, as turna niste...diluant ceva,as curata-o...sau benzina...

P.S. am luat pe cineva pasager si la viteze mici mi s-a plans ca miroase urat, a incins, esapamentul si mi-a sugerat sa schimb uleiul, ca asta ar fi cauza...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toba cui breh? Tre' sa ghicim in stele?

Daca e motor 2T, da, se imbacseste cu ulei si calamina... dar solutie "pasnica" de curatat inca nu am intalnit.

Gasesti topicuri pe tema asta la coltul comunistelor.

 

Cand aveam Mobra m-am enervat odata si am scos toba, am trantit cu ea de pamant pana a cazut toata calamina din ea. Nu stiam de ce nu mai merge calumea, am pus-o la loc si cu totul alta viata era! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e vb de maxiscuter, motor de 250, monocilindru in 4t. un prieten, stand in spate,viteza f mica, imi spune ca ar avea un miros de incins, de ulei ars,sau asa ceva, si ca ar trebui sa pun alt ulei sau sa curat teava. in acte este euro2, nu vreau sa distrug nimic prin ea,de aceea intreb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e 4T nu trebuie curata cu nimic, a ce dracu voia sa-i miroasa, a zambile?

Eventual scoate toba si trage-i cu ea in cap. Amicului. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
e vb de maxiscuter, motor de 250, monocilindru in 4t. un prieten, stand in spate,viteza f mica, imi spune ca ar avea un miros de incins, de ulei ars,sau asa ceva, si ca ar trebui sa pun alt ulei sau sa curat teava. in acte este euro2, nu vreau sa distrug nimic prin ea,de aceea intreb...

 

 

oricum nu-ti verifica nimeni noxele la scutere sau motocilete...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am gasit alt topic pe tema asta.

asadar,ca tot nu se mai termina iarna, si nu prea am ce face, pot sa curat cu ceva esapamentul prin interior? sa nu se imbacseasca catalizatorul, as turna niste...diluant ceva,as curata-o...sau benzina...

P.S. am luat pe cineva pasager si la viteze mici mi s-a plans ca miroase urat, a incins, esapamentul si mi-a sugerat sa schimb uleiul, ca asta ar fi cauza...

salut

in cazul asta nu mai lua pasageri ''dauneaza'' :blink:

daca vrei am eu o toba de suzuki burgman, pt tine la un pret modic ,si sa platesti transportul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca miroase a ulei ars,este posibil sa pape ulei!

nu papa ulei, nu scoate fum deloc, doar miroase a incins la viteze f. mici. omul spunea ca asa-i mirosea si lui si a pus ulei Motul si gata...

ma gandesc ca e posibil sa miroasa, fostul motor consuma ulei si presupun ca o fi ramas prin site, imbacsindu-le...

deci nu ma complic, ce rost are sa repar ceva ce merge?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu papa ulei, nu scoate fum deloc, doar miroase a incins la viteze f. mici. omul spunea ca asa-i mirosea si lui si a pus ulei Motul si gata...

ma gandesc ca e posibil sa miroasa, fostul motor consuma ulei si presupun ca o fi ramas prin site, imbacsindu-le...

deci nu ma complic, ce rost are sa repar ceva ce merge?

de acord cu nea nea belbody ,lovestel cu toba pe amic ,nu se poate asa ceva sa miroase de la ulei apoi schimbi uleiul si nu mai miroase ,poate amicul are in 2 timpi asa ar mai merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa scoti de tot gunoiul ala de catalizator sa lasi motorul sa respire si el un pic... :blink:

 

cel mai bine , scoate catalizatorul, daca ai schimbat motorul si ala vechi papa ulei probabil ca ti-a ucis catalizatorul, un catalizator mort se incinge mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca toba e goala curata cu soda caustica..curata soda toata calamina

Nu merge. Am la activ 3 tobe pe care am incercat sa le curat cu NaOH(99.99%)+3l apa, se incinge toba la 90 de grade de la reactie, dar dupa o saptamana cu solutia inauntru, tot ramane calamina la greu inauntru. Am repetat reactia in eprubeta, si in 5 zile doar 20% s-a dizolvat. Toba de 2T, trebuie arsa si se duce cromul sau taiata si curatata mecanic, apoi resudata. ALte metode nu stiu, dar sunt interesat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as avea scuter de 250, la care oricum nu verifica nimeni noxele, i-as da catalizatorul jos instantaneu. :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca as avea scuter de 250, la care oricum nu verifica nimeni noxele, i-as da catalizatorul jos instantaneu. :blink:

 

 

la mine de exemplu au verificat noxele...deci nu e chiar asa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

, a ce dracu voia sa-i miroasa, a zambile?

:laugh:

Mesaj completat

la mine de exemplu au verificat noxele...deci nu e chiar asa

probabil din curiozitate, sau ceva exces de zel amestecat cu prostie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...