Sari la conținut

De-a Dreptu Incredibil.


Emppu
 Share

Postări Recomandate

Acum cateva ore primesc telefon de la un prieten. Aud ca suna cam dubios vocea si intreb ce s-a intamplat. Imi spune ca a avut accident cu motoru, ieri pe la ora 17 si ca e in spital. Plec indata la spital la el. Pt cei din Sibiu e vorba de Silviu (Havu) din R&B. Are un GS 500 si se da de anul acesta. Omul e casatorit si merge f calm si cuminte, nu vrea sa fie cool si nici nu are de demonstrat nimanui nimic. Ce s-a intamplat: Mergea ieri pe la ora 17 soseaua Alba Iulia din SB (2 benzi pe sens) pe banda a 2 a in directia catre centru (tocmai ca sa evite boturi de tigai iesite de-am pulea de pe strazi laterale) cu 50-60 la ora, far aprins alea alea. Deodata se trezeste izbit de o conserva din lateral dreapta. Un (cuvant urat) de vreo 20 de ani cu o Dracie Golan pur si simplu nu il vede (zice el) si il izbeste cu botu masinii fix din plin accelerand puternic, intentionand sa intre de pe o strada laterala cu STOP si vizibilitate cacalau pe soseaua Alba Iulia prin viraj stanga. Piciorul drept (bocanci si blugi) i-a fost prins intre botu masinii si motor. Cand a vazut ca asta vine peste el si il ia din plin a incercat sa evite virand spre stanga si sa si ridice picioru drept insa nu a apucat. A fost pur si simplu maturat, luat pe sus din senin. S-a trezit pe jos si cu niste dureri f puternice la picioru drept (credea ca are rana deschisa). Ala a oprit masina s-a dat jos si incerca sa i scoata casca cu disperare desi prietenul meu urla la el ca nu are nimic la cap si sa l lase sa si-o scoata singur. Vita insa tragea de ea, probabil habar n avand ca e prinsa cu o curea :D . Politia a venit extrem de repede pt ca erau la distanta de cateva sute de m de accident, doar salvarii luandu-i ceva timp (timp in care pilotul a stat intins pe carosabil). Cica in jur de 20+ de min. :P I-au facut ce i-au facut si l-au dus la urgenta etc. Acum e internat la ortopedie si se pare ca va sta acolo cel putin o luna. Se pare ca va fi operat, avand vreo 2 fracturi in zona gleznei. (din ce am vazut eu arata destul de nasol, plus ca i-au dat o gaura cu burghiu si i-au atarnat ditamai greutatea de picior :D ). In rest a scapat, avand bineinteles casca, manusi si geaca moto cu protectii. Motorul a scapat relativ bine. Ceva zgarieturi, toba bushita si colierul care prinde maneta de ambreiaj de ghidon rupt. Ar fi bine sa nu fie cadrul afectat ca are ceva urme de la impact, desi nu cred. La copilu cu Golanu :baldy: i-au luat carentul 3 luni, probabil si amenda, declaratii alea alea, alcolemie 0,0 si la el si la pilot. La o adica (avand in vedere ca spitalizarea va fi de 30 de zile+) e de dosar penal faza pt vatamare corporala din culpa. Azi cica a fost si el la spital in vizita. Vom vedea ce o iesi si ce va fi. Motociclistul a zis ca vrea sa se inteleaga cu el si sa nu se ajunga la chestii penale ca nu vrea sa-i tralala viata baiatului. Deocamdata cea mai importanta este recuperarea lui Silviu si sa speram ca se va reface complet si cat mai rapid si ca o sa l vedem in curand pe motor.

 

Insanatosire grabnica Silviule!

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

partea proasta este ca ne vad, dar nu constientizeaza ceea ce vad....

 

 

 

Asta asa este. Multi merg la nivelul "lasa ca ne ocoleste el"

 

Termenul de "acordare de prioritate" in romania nu este respectat. Intai se ocupa banda si dupa aia se asigura.

 

Din pacate politia nu isi face treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nasol... insanatosire grabnica, si multa bafta la reparatii. Daca chiar trebuie sa stai in spital o luna, un an de inchisoare pentru dobitoc mi se pare putin. Astia trebuie instruiti cu bataia ca altfel nu se poate :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva ore primesc telefon de la un prieten. Aud ca suna cam dubios vocea si intreb ce s-a intamplat. Imi spune ca a avut accident cu motoru, ieri pe la ora 17 si ca e in spital. Plec indata la spital la el. Pt cei din Sibiu e vorba de Silviu (Havu) din R&B. Are un GS 500 si se da de anul acesta. Omul e casatorit si merge f calm si cuminte, nu vrea sa fie cool si nici nu are de demonstrat nimanui nimic. Ce s-a intamplat: Mergea ieri pe la ora 17 soseaua Alba Iulia din SB (2 benzi pe sens) pe banda a 2 a in directia catre centru (tocmai ca sa evite boturi de tigai iesite de-am pulea de pe strazi laterale) cu 50-60 la ora, far aprins alea alea. Deodata se trezeste izbit de o conserva din lateral dreapta. Un (cuvant urat) de vreo 20 de ani cu o Dracie Golan pur si simplu nu il vede (zice el) si il izbeste cu botu masinii fix din plin accelerand puternic, intentionand sa intre de pe o strada laterala cu STOP si vizibilitate cacalau pe soseaua Alba Iulia prin viraj stanga. Piciorul drept (bocanci si blugi) i-a fost prins intre botu masinii si motor. Cand a vazut ca asta vine peste el si il ia din plin a incercat sa evite virand spre stanga si sa si ridice picioru drept insa nu a apucat. A fost pur si simplu maturat, luat pe sus din senin. S-a trezit pe jos si cu niste dureri f puternice la picioru drept (credea ca are rana deschisa). Ala a oprit masina s-a dat jos si incerca sa i scoata casca cu disperare desi prietenul meu urla la el ca nu are nimic la cap si sa l lase sa si-o scoata singur. Vita insa tragea de ea, probabil habar n avand ca e prinsa cu o curea :D . Politia a venit extrem de repede pt ca erau la distanta de cateva sute de m de accident, doar salvarii luandu-i ceva timp (timp in care pilotul a stat intins pe carosabil). Cica in jur de 20+ de min. :P I-au facut ce i-au facut si l-au dus la urgenta etc. Acum e internat la ortopedie si se pare ca va sta acolo cel putin o luna. Se pare ca va fi operat, avand vreo 2 fracturi in zona gleznei. (din ce am vazut eu arata destul de nasol, plus ca i-au dat o gaura cu burghiu si i-au atarnat ditamai greutatea de picior :D ). In rest a scapat, avand bineinteles casca, manusi si geaca moto cu protectii. Motorul a scapat relativ bine. Ceva zgarieturi, toba bushita si colierul care prinde maneta de ambreiaj de ghidon rupt. Ar fi bine sa nu fie cadrul afectat ca are ceva urme de la impact, desi nu cred. La copilu cu Golanu :baldy: i-au luat carentul 3 luni, probabil si amenda, declaratii alea alea, alcolemie 0,0 si la el si la pilot. La o adica (avand in vedere ca spitalizarea va fi de 30 de zile+) e de dosar penal faza pt vatamare corporala din culpa. Azi cica a fost si el la spital in vizita. Vom vedea ce o iesi si ce va fi. Motociclistul a zis ca vrea sa se inteleaga cu el si sa nu se ajunga la chestii penale ca nu vrea sa-i tralala viata baiatului. Deocamdata cea mai importanta este recuperarea lui Silviu si sa speram ca se va reface complet si cat mai rapid si ca o sa l vedem in curand pe motor.

 

Insanatosire grabnica Silviule!

 

;)

 

Cred ca a luat o decizie corecta, in ceea ce il priveste pe pustiul cu masina.Atarna greu un dosar penal.Asta, asa, ca suntem oameni si se poate intampla oricui.Sper totusi ca pustiul sa invete ceva din asta si data viitoare sa-si ia ochii la el.

Lui Havu, insanatosire si recuperare grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda ...e adevarat ca un Gs500 e cit o trotineta (nu avea domne cum sa il vada daca el mergea pe o roata si in dunga si mai si comenteza)

Ba nene e incredibil ce se intimpla in tara asta de cacao Cum mama dreacu sa nu il vezi ba nene ce e afisul de vis-a-vis lipit pe stilp.Nu te juca cu glezna iti spune unu care are probleme din nastere si credema ca nu e usor deloc

Sanatate frate ca asta e cea mai importanta .

Editat de apasu77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot mergem pe premisa asta ca lasa de la tine ca ii faci viata varza pustiului...mai bine ne impuscam. NU FRATE! Pune-l sa plateasca, oricum puscarie nu face, ii da cu suspendare sau cum dreq ii zice ca e prima abatere s.a.m.d. Data viitoare sa stie sa acorde prioritate in mama lui de bou, numai cu gandu la puscarie. Daca nu se aplica niste reguli stricte, degeaba...putem sa lamentam cat vrem...ca romanului pana nu-l arzi bine nu se potoleste.

 

Ala pleaca bine-mersi si prietenul tau sta toata viata cu probleme la glezna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer.. parca sunt de acord cu tine..

Este absolut inadmisibil ce s-a intamplat.. dar..acum depinde de tine daca doresti sa aiba omul dosar penal sau nu. Cred ca iti poti da seama destul de usor ce gen de om este si daca merita un tratament bun sau din contra..

Cu totii gresim, conteaza comportamentul pe care il avem dupa aceea si ce am invatat din greseli.

Desigur, a incalcat legea si ar trebui sa plateasca... dar poate undeva, acolo Sus, este observat gestul tau.

 

Numai bine, sanatate multa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dosar penal, care atrage anularea permisului. Degeaba o sa se inteleaga amicul tau cu el, ptr ca tot o sa se pricopseasca pustiu cu dosar penal, ptr ca asta nu e la latitudinea lui, ci a procurorilor, din cate stiu eu. Poate sa se inteleaga sa nu ii intenteze proces civil ptr daune. Am un vecin care s-a ales fara permis ptr un accident cu vatamare corporala acu cativa ani de zile. Din pacate o sa traga toata viata din cauza inconstientei pustiului, poate chiar o sa o termine cu motociclismul (sper sa nu fie cazul). Insanatosire grabnica si cu cat mai putine sechele amicului tau!

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer.. parca sunt de acord cu tine..

Este absolut inadmisibil ce s-a intamplat.. dar..acum depinde de tine daca doresti sa aiba omul dosar penal sau nu. Cred ca iti poti da seama destul de usor ce gen de om este si daca merita un tratament bun sau din contra..

Cu totii gresim, conteaza comportamentul pe care il avem dupa aceea si ce am invatat din greseli.

Desigur, a incalcat legea si ar trebui sa plateasca... dar poate undeva, acolo Sus, este observat gestul tau.

 

Numai bine, sanatate multa !

 

Afara, unde se respecta regulile, de ce crezi ca nu prea se incalca? Pentru ca daca ai lovit pe cineva ala iti ia si pielea de pe tine...traim intr-o jungla totala. Zicem de politisti ca se iau de noi pentru orice rahat, dar cand e de altu ca a dat peste noi, nu nene, p-ala lasa-l sa plece ca e si el bland...NU! Arde-l ca a gresit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Afara, unde se respecta regulile, de ce crezi ca nu prea se incalca? Pentru ca daca ai lovit pe cineva ala iti ia si pielea de pe tine...traim intr-o jungla totala. Zicem de politisti ca se iau de noi pentru orice rahat, dar cand e de altu ca a dat peste noi, nu nene, p-ala lasa-l sa plece ca e si el bland...NU! Arde-l ca a gresit.

 

Pai se iau de noi ptr ca noi ne "dam pe o roata". Saptamana trecuta a avut un amic accident cu Viroaga (nu ii dau numele ptr ca nu a postat accidentul aici), el plecand de la semafor si o tampita trecand pe rosu. La politie, desi tipa si-a recunoscut vina, politistul o tinea pe a lui si il intreba daca e sigur ca nu se dadea pe o roata. Nu e banc. E fapt real. In contrast e accidentul de luni a lui Apasu cand politistul chiar i-a tinut partea. Dar hai ca sarim de la subiect si iti dau mai multe detali vineri in Etrusco (doar sa imi aduci amite, ca voi uita, probabil). Poate noul cod rutier va mai aduce un pic de soare si pe strada noastra, a motociclistilor...

Editat de legionaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai se iau de noi ptr ca noi ne "dam pe o roata". Saptamana trecuta a avut un amic accident cu Viroaga (nu ii dau numele ptr ca nu a postat accidentul aici), el plecand de la semafor si o tampita trecand pe rosu. La politie, desi tipa si-a recunoscut vina, politistul o tinea pe a lui si il intreba daca e sigur ca nu se dadea pe o roata. Nu e banc. E fapt real. In contrast e accidentul de luni a lui Apasu cand politistul chiar i-a tinut partea. Dar hai ca sarim de la subiect si iti dau mai multe detali vineri in Etrusco (doar sa imi aduci amite, ca voi uita, probabil). Poate noul cod rutier va mai aduce un pic de soare si pe strada noastra, a motociclistilor...

 

Daca in Etrusco te duci vineri fara Tiganca ta, 3 sa vin devreme ca altfel de prind machit ;) :baldy: si nu mai zici nika, decat momit cu bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legi exista. Politia nu le aplica. E simplu. Pana nu le aplica un se schimba nimic. Nu degeaba Germania este unde este si Romania la 100 de ani in urma. Pentru ca la aia daca circuli cu metroul fara bilet amenda e 600 Euro nenegociabil.

Ca sa nu mai zic de lucruri grave cu vatamare corporala din neacordare de prioritate etc... Esti adio acolo daca nu casti ochii.

 

Pacat. Oricum nimic nu se va schimba aici pana cand nu vor fi sanctionati oamenii pentru cele mai mici greseli.

 

Nu mai zic nimic ca iar ma apuca damblalele.

Insanatosire si mare mare grija cu glezna. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu informatii si lamuriri pt ca se pare ca unii au inteles gresit.

NU EU am avut accidentul ci un prieten de-al meu. Se pare ca luni va fi operat pt circulatie vascularizare si doar mai incolo va fi operat pt fracturi. Azi noapte era sa si piarda piciorul (daca mai statea cateva ore cica ar fi trebuit amputat) pt ca o VITA de asistenta nu vroia sa deranjeze medicul de garda (un medic de treaba care ii spusese prietenului ca in caz de manifestare a unor anumite simptome sa fie chemat pt a-l opera ca sa nu se opreasca circulatia). Dupa ce asistenta a fost chemata de cateva ori din cauza durerilor si a furnicaturilor si rugata sa fie chemat doctoru ("apai io nu l deranjez. io ti fac o injectie sa te calmeze") amicul meu si-a sunat sotia acasa si ea a venit la spital si chemat doctoru' de garda. :D Azi la ora 5 dimineata a fost operat si s-a scos stuff de acolo de la locul fracturilor si cica daca ar mai fi stat asa si-ar fi putut pierde piciorul. CAT DE RETARDATA MINTAL POATE FI ASISTENTA AIA SI CE SANCTIUNI MERITA? :baldy: Te apuca plansul cand vezi ce se intampla prin spitale dar mai ales cand vezi pacientii si te gandesti cat de instant poti ajunge in locul lor.

In alta ordine de idei i s-a spus ca probabil va avea o tija exterioara pt 6 luni nenorocite si apoi inca cel putin 1 luna ghips. :P

La cate zile de ingrijire medicala va avea este exclusa impacarea civila (adica sa scape de dosar). La peste 30 de zile (parca) deja e vatamare corporala grava si i se face automat dosar penal. Ata ete: gresesti-platesti. Da' nu stiu cu ce bani va putea plati el vreodata sanatatea si suferinta lui Silviu. Eu i as cere daune morale de sa-si vanda un rinichi si de prin casa. ;) Cum dracu nu-l vezi si intri din plin in el fara nici macar un gest de franare? Pai daca nu vezi in fata la 5 metri un motor din lateral si intri ca ranga in el da-te dracu cu ARO la stana sa intorci turma lu tactu, cine dracu ti o dat permis si tie si ca tine si altora ca-s plinde strazile de distrusi ca voi. :D

 

Sanatate maxima lui Silviu. :D

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...