Sari la conținut

Cele mai spectaculoase dueluri, all time!


Gixu.
 Share

Postări Recomandate

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 months later...
  • 3 months later...

Dacă pun de la Sachsenring din 2003 cînd Gibernau l-a făcut (destul de nasol) pe Rossi în ultimul viraj se consideră trolling ? (ăla cînd Rossi credea că a cîștigat și se bucura la finnish) biggrin.gif

In 2007 si 2011 Stoner a castigat si s-a incoronat datorita unei motociclete superioare din toate punctele de vedere...si cam atat. Daca concurenta ar fi avut motociclete la fel de performante ...situatia ar fi fost cu totul alta.

Eu aș merge mai departe - de cîte ori a luat Rossi titlul, s-a datorat, în special, priceperii lui extraordinare și talentului său deosebit în arta pilotajului. De cîte ori au cîștigat alții s-a datorat exclusiv materialului tehnic net superior de care au beneficiat sau ghinionului extraordinar care l-a lovit pe Rossi.

 

Am auzit discutia asta de 2000 de ori. Intotdeauna cel care castiga campionatul are si material de concurs competitiv, altfel ar castiga cei de la CRT...:) Stoner a fost un geniu pe Ducati, si un pilot f bun pe Honda in 2011. Pe aceeasi Honda a fost si Pedrosa in 2011 (defapt este de 50 de ani :P ) si a facut "pardon" praf. Aaa ca Dani a cazut in 2011 ca de obicei, ca bla bla - I don't care! - si Stoner a ciufulit-o anul asta dar in 2011 a castigat cu 90 de puncte avans fata de locul 2!! Cu alte cuvinte EL a facut diferenta pe pista, asta pe langa un material de concurs competitiv. In 2007...diferenta mare a fost la gume, unde Michelin a bagat concurenta in hazna, Ducati a fost f competitiv, dar la fel nu poti minimiza cu nimic meritele lui Stoner. Sunt convins ca oricare alt pilot din GP pe acelasi Ducati si Bridgestone nu ar fi avut un 2007 atat de stralucit (atunci nu realizam asta) - mi-ar fi placut sa vad un Bayliss pe Ducati din 2007 in schimb :D ...la fel, si Rossi a avut la dispozitie material SUPERIOR in 2005 si 2008 dar a aratat ca poate fi pe 2 chiar si in 2006 cand mobra a fost un fiasco, cand Elias l-a trantit si scos din cursa in prima cursa, sau cand a pierdut pe mana lui campionatul in ultima cursa din acel an..

 

Cum ziceam mai sus nu realizam in trecut (si cred ca multi altii nu au facut-o) talentul "genuine" al lui Stoner pe Ducati, pana cand Rossi nu a mers la acelasi Ducati sa faca cacao praf...Din punctul asta de vedere, Rossi i-a facut un serviciu ENORM cangurului ranchiunos, pt ca toata lumea a trebuit sa reconsidere anii in care el se zbatea, cadea, lupta, si obtinea rezultate cu Ducati. Bineinteles ca, lipsit de orice tact ca intotdeauna, Stoner the moaner nici nu a realizat acest lucru, si a preferat in continuare sa arunce rahat spre combinatia Rossi+Ducati.

 

[...] A incercat sa il imite Lorenzo, dar nu i-a iesit. Mai mult rau i-a facut la imagine...

Asa e, insa Laurentiu lucreaza inca la imagine din greu, si-a netezit-o in timp cu declaratii docile si "de bun simt" si "dă bine" pe ecran.

On topic: http://www.youtube.com/watch?v=Jf_-QDMg7N0

 

Foarte tare initiativa! din pacate am prins tarziu topicul (dupa vacanta) si deja 70% din filmuletele postate au fost retrase de Dorna, useri (youtube) au fost inchisi etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TRoy Bayliss wiki.

 

Stai linistit, motocicleta din 2007 a fost pregatita sa castige acel sezon, din pacate nici echipa lui Stoner nu a adus-o intr-un stadiu mai bun, din contra. La Ducati e o problema in privinta lucrului nou, in loc sa bagi seringi intr-un magar obosit, mai bine te apuci sa concepi altu, din pacate asta nu a realizat-o si 'pretiosul.'

 

Sunt convins ca oricare alt pilot din GP pe acelasi Ducati si Bridgestone nu ar fi avut un 2007 atat de stralucit (atunci nu realizam asta) - mi-ar fi placut sa vad un Bayliss pe Ducati din 2007 in schimb :D ...

 

Reminder? Sau nu stiai?! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
N-am aplicat pe postul lor [...] (era vorba de comentatorii digi). Sansele categoric sunt 0, pentru ca am vocea lui Max Cavalera (nu de alta) :cheers:

 

 

Asa liniste pe aici ca m-am apucat sa "recitesc" topicurile. Tare faza - mi-a amintit de un revelion de prin '96 - '98 sau ceva de genul, cand ne-am plictisit de Sepultura si am dat-o pe Nailbomb (aveau cateva piese tari pe Point Blank gen Religious Cancer).

Daca doar vocea era un impediment, eu zic sa iti pui CV-ul ;)

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i dreacu pe amandoi, niste labari pilosi ce-si ling sefu in poponeata ca sa fie si ei niste sefi mai mici.

 

P.s:daca-mi fac formatie , iti dau PM ;)



Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi vs. Lorenzo (e statistică, dar tot la dueluri se încadrează) :)

 

Citez:

 

"However divide those figures by the number of seasons they have each spent in the premier-class (13 for Rossi, 5 for Lorenzo) and the averages are as follows.

Rossi and Lorenzo: MotoGP - Career Averages:
Wins per season: Rossi 6.1 - Lorenzo 4.6
Podiums per season: Lorenzo 12 - Rossi 10.8
Poles per season: Lorenzo 5 - Rossi 3.8
Fastest Laps per season Rossi 5.2 - Lorenzo 3.2
Championship Wins/Seasons: Rossi 0.5 - Lorenzo 0.4

Both Rossi and Lorenzo have missed some premier-class races due to injuries and competed while far from fully fit in others."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rossi vs. Lorenzo (e statistică, dar tot la dueluri se încadrează) :)

 

Citez:

 

"However divide those figures by the number of seasons they have each spent in the premier-class (13 for Rossi, 5 for Lorenzo) and the averages are as follows.

 

Rossi and Lorenzo: MotoGP - Career Averages:

Wins per season: Rossi 6.1 - Lorenzo 4.6

Podiums per season: Lorenzo 12 - Rossi 10.8

Poles per season: Lorenzo 5 - Rossi 3.8

Fastest Laps per season Rossi 5.2 - Lorenzo 3.2

Championship Wins/Seasons: Rossi 0.5 - Lorenzo 0.4

 

Both Rossi and Lorenzo have missed some premier-class races due to injuries and competed while far from fully fit in others."

 

Statistica asta trebuie facuta cand Lorenzo are acelasi numar de sezoane petrecute in premier-class, altfel nu mi separe deloc relevanta. Asa cum spuneam si cu alta ocazie, statistica are capcanele ei.. si nu putem compara mere cu pere cu atat mai mult din punct de vedere statistic. Cred ca in primul rand trebuie sa ne intrebam daca Lory va putea sa stranga 13 sezoane la clasa Moto GP, apoi sa facem statistici.

Editat de xt600
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o statistica interesanta si sunt sigur ca lorenzo il poate depasi pe doctor la toate comparatiile daca nu risca cum a facut el..(a trecut pe la 3 constructori ultimul tragand mult in jos rezultatele statistice ale doctorului)Eu cred ca orice schimbare majora e un risc...dar daca si castigi dupa acea schimbare cred ca satisfactia e mult mai mare pt ca schimbarea necesita acomodare/timp pana la succes.(ca de aceleasi titluri monotone cred ca unii se plictisesc si vor sa mai bage/schimbe cate o necunoscuta sa mai creasca suspansul si sa creasca alte statistici) :P Respect pe cei ce fac schimbari,dar eu as fi ramas la V5 si as fi rupt tot pana la schimbarea de regulament,probabil si dupa ,pt ca le trebuia tuturor un timp pt a se adapta.

 

Ca sa ma contrazic;

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiat vs Fiat.

 

 

http://vimeo.com/32756097

Asta mi se pare lectie de pilotaj, din partea amandurora, cu plusul pentru Rossi.

Comenatriile fac totul...in special cel care spune: ¨Nu era spatiu, Lorenzo stia ca nu e spatiu, 18 mii de oameni stiau ca nu e spatiu, milioanele de la tv stiau ca nu e spatiu, Rossi a gasit spatiu¨!

Genial...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta mi se pare lectie de pilotaj, din partea amandurora, cu plusul pentru Rossi.

Comenatriile fac totul...in special cel care spune: ¨Nu era spatiu, Lorenzo stia ca nu e spatiu, 18 mii de oameni stiau ca nu e spatiu, milioanele de la tv stiau ca nu e spatiu, Rossi a gasit spatiu¨!

Genial...

Frumos... :)

Am vazut faza asta cel putin de 20 de ori (inclusiv live) , si de fiecare data mi se ridica parul pe maini. Ca sa parafrazez comentatorul, nu doar ca nu vezi in fiecare weekend asa ceva, nu am mai vazut de 2 ani in motogp asa ceva.

Cand vrea sa castige, doctorul risca totul pe o carte, si cred ca numai la Stoner am mai intalnit asa ceva (bine, ma refer la epoca moderna a GP). Daca Pedrosa ar avea si numai 1/2 din c_o_i-ul lor, ar fi avut pana acum macar un campionat castigat...

Editat de vampiria_t
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de Rossi si Stoner, uite un duel in care demonstreaza Rossi ca se poate, chiar si cu Ducati, daca ai ooo.

 

http://www.youtube.com/watch?v=xXjdMESA4w0&feature=em-uploademail

cred ca a fost faza anului 2012. frumos, am avut singurele emotii in finalul ala de cursa. mi-ar fi placut sa vad mai des asa ceva in 2012. si nu neaparat ei doi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...