Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da si a inceput sa se decojeasca stratul antiaburire...

La United mai aveau 2 viziere care s-au dat inainte sa ajung eu, la pretul de 57 Euro/bucata fara pinlock.

 

Pe louis, e 55 Euro viziera + 30 euro pinlockul. Mai caut pe ebay ca parca n-as da 85 de euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am o problema cu C3-ul pe care il am.Am schimbat de curand viziera care era cam zgariata , si de atunci aud vantul de numa. Daca inchid aerisirea de la barbie, parca e mai ok. Dar la 80 la ora nu mai imi aud gandurile de cat de tare se aude vantul :) Ce am putut sa fac gresit?

 

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate e doar vant mai puternic acum, nu prea ai ce sa faci gresit, viziera ori sta ori nu sta, deci daca culiseaza cum trebuie ai montat-o bine.

 

zilele astea cat am mers pe ploaie am observat ca mi se abureste destul de rau pinlock-ul.

de montat este montat bine, nu ramane spatiu liber nicaieri..condensul este destul de mare, nu se duce daca deschid viziera, trebuie sa il sterg.

la united de unde am luat casca au spus ca nu ar trebui sa se abureasca deloc, dar ca a fost montat gresit de prima data si de-asta acum nu mai e bun pinlok-ul, sa cumpar altul.

am incercat sa intorc la 180 grade pinii, acum e strans la maxim si tot se abureste..

din ce am citit am vazut ca daca esti mai mare faci mai mult abur, unul de 100kg face mai mult abur decat unul de 40, deci e normal sa se abureasca. burgul meu are parbriz, ventilatia din fata o tin inchisa.

tot timpul pe ploaie casca era inchisa perfect, viziera era inchisa, nu crapata, aerisirile inchise, purtam si un fular la gat pentru ca altfel ceafa ramane goala, deci eram inchis aproape ermetic.

in poze se vede ca se abureste mult pana in dreptul pinlock-ului, apoi face condens. nu se abureste instant, ci daca merg cam 5 minute..se formeaza aburul pe margini apoi incepe sa apara si in fata.

post-69469-0-38927600-1380823683_thumb.jpg

post-69469-0-14828900-1380823688_thumb.jpg

post-69469-0-31375800-1380823698_thumb.jpg

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Presupun ca acel condens apare intre viziera si pinlock si nu in interiorul castii, pe pinlock, nu?

Are sens ceeace au spus ei, acea garnitura de silicon de pe pinlock se turteste in timp si nu mai etanseaza perfect.

Daca nu reusesti nicicum prin rotirea pinilor va trebui sa-ti cumperi alt pinlock, pina la urma acestea (ca si vizierele) sunt consumabile la o casca..

PS; Mergi cu aerisirea din barba deschisa si cu toate celelalte de pe cap inchise, eu asa merg toata iarna..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aburul se formează deasupra, pe pinlock. Nu intre el și viziera. Îl șterg cu mâna. E consumabil, dar are o lună.. Siliconul ăla nu s-a turtit, este uniform, face contact. Poate cumpăr altul până la urmă. Las casca pe balcon, la rece, după 20 minute o pun pe cap, o închid etanș, suflu în ea cam 2-3 minute, se aburește pe margini, nu pe pinlock, dar după alte 2 minute pinlockul face condens, în casca, deci nu intre el și viziera.

Nu l-am spălat niciodată cu apă, săpun, sau alte prostii. E nou, dar așa face el. Probabil e prea mult abur, nu știu ce să zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o problema cu C3-ul pe care il am.Am schimbat de curand viziera care era cam zgariata , si de atunci aud vantul de numa. Daca inchid aerisirea de la barbie, parca e mai ok. Dar la 80 la ora nu mai imi aud gandurile de cat de tare se aude vantul :) Ce am putut sa fac gresit?

 

Multumesc

Verifica sa nu fi cumparat cumva marimea incorecta pt casca ta :) Daca e ok, atunci cu viziera inchisa si o bucatica de hartie verifica daca vine ok pe cheder, sa nu iti ramana undeva spatiu.

 

poate e doar vant mai puternic acum, nu prea ai ce sa faci gresit, viziera ori sta ori nu sta, deci daca culiseaza cum trebuie ai montat-o bine.

 

zilele astea cat am mers pe ploaie am observat ca mi se abureste destul de rau pinlock-ul.

de montat este montat bine, nu ramane spatiu liber nicaieri..condensul este destul de mare, nu se duce daca deschid viziera, trebuie sa il sterg.

la united de unde am luat casca au spus ca nu ar trebui sa se abureasca deloc, dar ca a fost montat gresit de prima data si de-asta acum nu mai e bun pinlok-ul, sa cumpar altul.

am incercat sa intorc la 180 grade pinii, acum e strans la maxim si tot se abureste..

din ce am citit am vazut ca daca esti mai mare faci mai mult abur, unul de 100kg face mai mult abur decat unul de 40, deci e normal sa se abureasca. burgul meu are parbriz, ventilatia din fata o tin inchisa.

tot timpul pe ploaie casca era inchisa perfect, viziera era inchisa, nu crapata, aerisirile inchise, purtam si un fular la gat pentru ca altfel ceafa ramane goala, deci eram inchis aproape ermetic.

in poze se vede ca se abureste mult pana in dreptul pinlock-ului, apoi face condens. nu se abureste instant, ci daca merg cam 5 minute..se formeaza aburul pe margini apoi incepe sa apara si in fata.

Intrebare oarecum stupida, dar stiu ca au mai fost unii pe aici - nu ai vreo folie sau ceva pe pinlock, nu ? :D

 

Incearca sa si speli pinlock-ul (apa calduta si sapun). Poate ai ceva mizerie/grasime pe el care permite formarea condensului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Verifica sa nu fi cumparat cumva marimea incorecta pt casca ta :) Daca e ok, atunci cu viziera inchisa si o bucatica de hartie verifica daca vine ok pe cheder, sa nu iti ramana undeva spatiu.

Ca sa fiu sigur ca nu fac prostii din astea, am mers la Polo Moto, cu casca in mana, si i-am pus sa faca ei tot :) nu aveau pe stoc, au comandat, apoi am mers cu casca si i-am lasat sa faca ei operatiunea. Eu din nefericire am 2 maini stangi :)

O sa incerc si operatiunea cu hartia. Dar daca e asa ceva atunci nu cred ca am alta solutie decat sa schimb casca.

Multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, multumesc, o sa incerc sa merg cu ea deschisa. mai intai o sa il spal bine cu sapun, cum spunea capone si daca nu merge o las deschisa.

aerul vine direct in sinusuri, eu fiind operat acum doi ani de sinuzita, sper sa nu ma infund iar.

la voi daca lasati totul inchis se abureste dupa o vreme? ma refer in special la vremea de saptamana asta, cand a plouat in draci si a fost umezeala tot timpul

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am probleme cu sinuzita. Asa ca nu umblu cu aerisirea de la bot deschisa. Dar probleme sa mi se abureasca nu am avut decat cand so dus dracu pinlocku (Dupa aprox 1 an jumate)

Eu nu il dau jos nici vara nicicand. In rest nu so aburit niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic, totusi, sa nu-l cureti cu sapun. Uite aici care instructions: http://www.schuberthnorthamerica.com/fileadmin/Bilder/Motorrad/C3/Downloads/Pinlock-Manual.pdf

O carpa moale si daca e nevoie, umezita.

 

La mine(S2) se abureste viziera pe langa pinlock, dar n-am avut parte pana acum de condens pe pinlock. Am mers inclusiv azi noapte, pe la ora 1, cand erau 2 grade si e totul okay. Aerisirea de la barba o tin mai tot timpul deschisa, rareori o inchid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se poate spala fara probleme cu apa simpla sau cu sapun, eu imi spal si viziera si pinlock-ul pe care il dau de 2/3 ori jos in fiecare sezon, dupa o perioada intra praf vara, cind mai merg cu viziera deschisa.

 

PS: Pentru curatat mustele de pe vizor eu folosesc un puff special de curatat insecte (din benzinarii) sau pt.curatat geamuri (dar fara alcool!!)

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, multumesc, o sa incerc sa merg cu ea deschisa. mai intai o sa il spal bine cu sapun, cum spunea capone si daca nu merge o las deschisa.

aerul vine direct in sinusuri, eu fiind operat acum doi ani de sinuzita, sper sa nu ma infund iar.

la voi daca lasati totul inchis se abureste dupa o vreme? ma refer in special la vremea de saptamana asta, cand a plouat in draci si a fost umezeala tot timpul

Pe 5 grade si ploaie, cu toate aerisirile inchise, dupa aprox 20-30 min am observat cu coltul ochiului ca s-a format putina abureala undeva in dreapta sus pe viziera si pinlock. Dupa 1min cu aerisirea din bot deschisa s-a dus.

 

Eu zic, totusi, sa nu-l cureti cu sapun. Uite aici care instructions: http://www.schuberthnorthamerica.com/fileadmin/Bilder/Motorrad/C3/Downloads/Pinlock-Manual.pdf

O carpa moale si daca e nevoie, umezita.

Fara sapun, daca are urme de grasime sau ceva de genul, nu se curata cum trebuie si trebuie sa si freci mult mai tare, riscand sa zgarii. A nu se folosi stiu eu ce sapun cu compozitii dubioase sau din ala cu granule in el, logic :) Dar sapunul normal (mild soap cum ii zic ei) nu afecteaza cu nimic viziera sau pinlockul si curata f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca functionaza dar cu o limita, adica nu are cum sa impiedice formarea condensului, aburul obisnuit nu se depunde nici la mine in conditii normale. se vede din poze ca inconjoara pinlock-ul, dar cand deja se fac picaturi mari de condens cred ca i-am depasit limitele.

am 105kg, sunt si mai cald, eman mai multa caldura, caldura care nu se elimina pe nicaieri.

merg azi cu aerisirea deschisa si revin cu pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

1. Incearca la United Motors - Mare probabilitate sa-l gasesti.

2. Daca nu gasesti la ei, dai mail catre Schuberth si cu siguranta iti trimit ei butonul.

3. http://www.smartriders.co.uk/helmets/spares-accessories/schuberth-1/schuberth-c3-pro-top-vent-button.html Costa 3 lire la care adaugi transport.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

pentru mine e prima si ultima casca Schubert pe care o cumpar. am avut atatea probleme cu asta ca imi vine sa o arunc. la 21 milioane ma asteptam sa ma tina mai mult decat prostia aia de 100 euro cu care am mers pana acum. macar la aia nu s-a dezintegrat interiorul, probabil pentru ca nu scrie pe el "BMW". deja s-a dezlipit interiorul in doua parti simetrice, si casca nu are decat 2 luni.

in afara de problema asta pe care nu stiu cum o sa o rezolv (eu as vrea sa o dau inapoi si sa imi dea banii, dar probabil o sa imi schimbe interiorul si gata), mai am o problema cu vantul care imi intra in interior, daca am vant din partea dreapta, ca si cum ar fi viziera crapata, il simt pe obraz, pe nas, pe frunte.. din stanga nu intra deloc, doar din partea dreapta. m-am tot uitat dar nu imi dau seama care e problema, toate alea stau la locul lor.

 

 

post-69469-0-44062600-1384095039_thumb.jpg

post-69469-0-34571200-1384095058_thumb.jpg

post-69469-0-43404000-1384095063_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...