Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

Iti multumesc l.u.v. :) pentru ca m-ai corectat.Atunci incep sa caut S1 Pro pe marimea 56-57 si voi uita de C3 sau S2.

Tu, in mod normal, porti L la alte casti ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Da..L, am si un Shoei L, doar ca la astia marimea L este 59-60..

 

PS: Esti norocos ca ai o marime atipica, uite aici una care arata excelent, ca noua!

Vad ca este din Ungaria, aproape..poate mai si negociezi cu el..

Are si o combinatie de culori misto, de noua astea au costat cam 560 euro!i

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu sincer, am fost placut surprins de promptitudinea si amabilitatea lui Adrian (Garcya) cu ajutorul caruia am achizitionat de pe ebay.co.uk un S1 Pro cu un pret undeva pe la 100 GBP.E drept ca are o ciupitura pe calota dreapta (o fi scapat-o odata), dar per total sunt foarte multumit ca am gasit-o la pretul asta si mai ales ca Adrian a castigat licitatia :)

Multumesc inca o data pentru sfaturile primite si va doresc toate cele bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 10000 km facuti in doua luni si jumatate pot sa ma declar super-incantat de alegerea facuta. Din pacate, atat datorita mobrei cat si caldurii istovitoare de acasa,am ajuns la concluzia ca pentru Romania nu este casca ideala. Nu e suficient de ventilata iar daca mergi mai mult timp cu ea deschisa ai senzatia ca o sa-ti pice capul pe spate. In Germania situatia sta cu totul altfel, aici ma bucur in fiecare zi de silentiozitatea si gradul de etansare oferit. Deh, nici temperaturile nu sunt cele de acasa.

 

Ochelarii nu-mi fac probleme iar casca se prezinta intr-o stare f ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

A venit casca (S1 Pro) din Anglia, gratie lui Adrian (Garcya) dar, in afara de problemele enumerate si prezentate in fotografiile vanzatorului am constatat ca mai are una: aerisirea din stanga (cum ai tine casca pe cap) functioneaza OK (o impingi face un click si sta in pozitie, o dai inapoi iar face click si sta cuminte).Aerisirea din dreapta pare ca are unul din cel;e doua picioruse rupte (cel care intra in casca in partea din spate a aerisirii) si se misca cum vrea ea.Bag mana in foc ca pe traseu produce vibratii nedorite sau curenti ciudati.

Cine ma poate ajuta cu un sfat ? O pot lipi, sa zicem cu Loctite, dar as vrea sa o schimb insa nu am gasit nicaieri partea respectiva (nici macar in pereche).

Va multumesc.

Editat de radum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luigi, am gasit pe net din Italia respectivele plastice (stanga si dreapta), dar nu stiu cum se monteaza.Ai vreo idee cum se demonteaza/monteaza urechile alea de plastic?

Toate cele bune si multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Se monteaza destul de usor, pe dinafara castii, cind le ai in mana ai sa-ti dai seama imediat, sunt acolo niste clipsuri care aluneca pe niste saniere, o scoti pe cea veche incepind dinspre spate (partea ascutita), sper sa te ajute si pozele, succes!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are idee careva daca la C3 Pro interiorul se mai lasa ?

Unii zic ca interioarele la noile modele sunt mai mici...

Altii isi comanda interioare ceva mai mari separat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se monteaza destul de usor, pe dinafara castii, cind le ai in mana ai sa-ti dai seama imediat, sunt acolo niste clipsuri care aluneca pe niste saniere, o scoti pe cea veche incepind dinspre spate (partea ascutita), sper sa te ajute si pozele, succes! attachicon.gifPicture 001.jpgattachicon.gifPicture 002.jpgattachicon.gifPicture 003.jpgattachicon.gifPicture 004.jpg

bune poze LUV, o sa incerc sa mai scot din cimitirul de muste , aia de pe centru cum se scoate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Leon: Mai explicit? Eu o am din primavara, nu se lasa. Adica a fost ok de prima data si asa a si ramas..

Pai, sa fiu mai explicit!

Inainte am avut un C3 second marimea M care-mi venea PERFECT!

Acum, am zis sa-mi iau un C3 Pro , tot marimea M....si surpriza: ma strange de imi ies ochii din cap. N-am purtat-o (nici folia de pe viziera nu i-am dat-o jos), insa n-am putut s-o tin mai mult de 5 minute in cap (in casa)....daca-i inchid si mandibula, imi musc obrajii pe interior.

Nu mai pot s-o dau inapoi ca a trecut ceva timp de-atunci (si a doua zi am plecat din tara).

O s-o vand la primavara. Fiind noua,cu folii pe viziera, pinlockul ambalat separat, huse,cutii,etc....nu cred ca ar fi o problema s-o dau la inceput de sezon.

Ar mai fi o solutie....din ce am mai citit pe net si altii au avut problema asta (unii si-au luat interioare separat, marimi mai mari ca sa le vina ok).

Ma batea si pe mine gandul asta.....In fine, o sa mai studiez problema

(Si ultima solutie: mai sunt unii care modifica interioare, dar parca nu ma lasa sufletul sa ciopartesc un interior neatins de la o casa moto de top).

 

Stima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Confirm, este diferenta de o marime intre vechile si noile casti!

Eu am S2 si este la fel..de lasat se mai lasa, dar o sa stea mai fest pe cap si vor fi probleme iarna, cu cagula mai groasa!

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, sa fiu mai explicit!

Inainte am avut un C3 second marimea M care-mi venea PERFECT!

Acum, am zis sa-mi iau un C3 Pro , tot marimea M....si surpriza: ma strange de imi ies ochii din cap. N-am purtat-o (nici folia de pe viziera nu i-am dat-o jos), insa n-am putut s-o tin mai mult de 5 minute in cap (in casa)....daca-i inchid si mandibula, imi musc obrajii pe interior.

Nu mai pot s-o dau inapoi ca a trecut ceva timp de-atunci (si a doua zi am plecat din tara).

O s-o vand la primavara. Fiind noua,cu folii pe viziera, pinlockul ambalat separat, huse,cutii,etc....nu cred ca ar fi o problema s-o dau la inceput de sezon.

Ar mai fi o solutie....din ce am mai citit pe net si altii au avut problema asta (unii si-au luat interioare separat, marimi mai mari ca sa le vina ok).

Ma batea si pe mine gandul asta.....In fine, o sa mai studiez problema

(Si ultima solutie: mai sunt unii care modifica interioare, dar parca nu ma lasa sufletul sa ciopartesc un interior neatins de la o casa moto de top).

 

Stima!

 

Bagă o minge în cască și umfl-o cu o pompă până când mingea presează suficient de puternic în polistirenul căștii. Lași ansamblul în acea poziție o zi sau două și apoi pui casca în cap și-ți va fi perfectă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-am gandit la solutia asta!

Ideea este ca cel mai mult ma strange in zona obrajilor , unde nu are polistiren, ci bureti....asa ca nu stiu daca o sa de-a rezultate metoda asta, dar merita incercata....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

D'aia mai subtiri.

Nu ai probat inainte sa iei?

 

  • MD - 20mm
  • LG - 15mm

N-am probat....ca am avut un C3 M care-mi venea perfect!

Am dedus ca si C3 Pro o sa-mi vina...

 

Multumesc de pont! O sa fac jonctiunea cu niste obrajori marime mai mare (care-s mai subtiri)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine s-a potrivit de la c3 la pro, aceeasi marime: M. Pana mea...

Am vazut castile noi, se laudau cei de la United cu ele cand am fost pe la ei.

 

Cat dspre diferentele dintre C3 si urmasul ei, C3 Pro, ultima parca e mai silentioasa (vajaie doar pe partea unde am montat comunicatorul), mai comoda la purtat si... cam atat. Poate nu am identificat eu si alte diferente majore.

Editat de borsulica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...