Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

nu sunt hotarat inca ce sa fac cu ea, poate pana mai tarziu o sa ma decid. daca o dau pe asta inapoi altceva nici nu am ce sa iau.

Shoei Multitec este fara ochelari si fara interior detasabil, mai zgomotoasa, dar este mult mai ieftina, apoape jumate de pret. trebuie sa stau tot timpul cu ochelarii de soare la ochi, in tunel sa ii dau jos, sa am grija unde ii pun sa nu ii zgarii, aiurea..ca sa o spal o data pe luna trebuie sa o bag sub dus cu totul..culoarea este mai sensibila (negru lucios).

30 de miloane nu dau pe o casca (nici Shoei Neotec nici Schubert C3 Pro) pentru ca nu am.

Chiar daca colegul spunea ca nu merita 500 euro C3, eu oricum nu am cum sa dau 600 euro pe alta. Si-asa ma dusesem pentru 300 euro, apoi am zis 400, ca merita, dar deja 500 a fost maximul la care nu ma asteptam cand plecasem la magazin si asta pentru ca nu aveau masura mea la aia de 400 neagra.

garnitura de sus sta tot asa si la voi? normal ea trebuie sa se lipeasca pana in capat, dar acolo este indoita, la fel in stanga si in dreapta, si imi intra abur daca suflu pe sus. sper ca nu si apa.

merci de sfaturi l,u.v, poate te sun mai incolo.

post-69469-0-39076000-1377073632_thumb.jpg

post-69469-0-95459800-1377073642_thumb.jpg

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai despre C3 Pro ce pot sa spun? Decat ca am fost sa ma uit la ochelari si faceau exact la fel. Zdranganeau a plastic ieftin, vibrau urat cand ii coborai sau daca ii loveai usor cu degetul. Poate as fi luat Pro-ul daca vedeam o imbunatatire aici.

 

Azi am facut un drum pana la Giurgiu, am avut vant din lateral si cu toate aerisirile si viziera inchisa imi intra aer la urechi. Am verificat si se inchide totul etans, mai putin despartitura unde se inchide mandibula si pun pariu ca pe acolo intra. iar faza cea mai deranjanta este ca incuietoarea de plastic imi impinge exact in marul lui Adam. Am incercat eu sa o las mai larga, sa desfac catarama la maxim, dar tot degeaba, tot acolo imi preseaza. Am inteles ca te obisnuiesti cu timpul, de la cei care o folosesc de mai multi ani. Si-au dat seama si la Pro au dat inchiderea mai in fata, sa nu iti mai stea fix pe gat, ci sub barbie.

Avand in vedere problemele astea imi pare rau ca am dat atatia bani. Nu o exista casca perfecta, dar la 2160 lei cat a costat ma asteptam sa nu am ce sa ii reprosez. Si chiar imi placea foarte mult modelul, culoarea, interiorul, e super silentioasa, e super comfortabila (ma dor un pic urechile pentru ca inca nu s-a lasat).

 

Si nici C3 Pro nu m-a dat pe spate, sa dau 600 euro pe aia..si sa imi zdrangane ochelarii de noua, parca nu as vrea. Sunt totusi 3000 lei.

Sa vad maine daca o mai accepta retur, daca nu, asta e. M-oi obisnui cu ea.

Viziera ai inchis-o cum trebuie ? nu stiu daca ai observat, dar are o pozitie "de oras" care permite aerului sa intre. Trebuie impinsa putin mai tare ca sa faca click si sa se inchida complet. Poate de acolo simti curent. Sau poate nu iti vine bine casca pe cap.

 

Legat de prinderea care apasa pe mar, eu am rezolvat mutand mai in fata a doua perdeluta de la barbie, permitand astfel curelusei sa stea mai in fata. Si acum aproape ca nu o mai simt.

 

Iar legat de ochelari, la tine chiar zdrangane ? Sau spui ca doar se misca putin prinderile/bratele laterale ? Ca daca misc cu mana de ei si la mine se misca putin, ca nu sunt ficsi, ca pe o sina. Dar nu fac zgomot si nici in mers n-am avut probleme chiar la peste 100 kmph.

 

 

Oricum, daca nu vrei neaparat flip-up te poti orienta catre Shoei GT Air ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, am inchis cum trebuie viziera, stiu ca face clanc-ul ala cand o inchizi de tot. casca vine bine pe cap, e chiar foarte ok.

am sa incerc sa mut si eu protectia aia de sub barbie mai in fata.

hai ca fac o filmare scurta cu zdranganitul ala de care zic. tocmai am fost la o plimbare, si in oras la 60 la ora zdrangane cand bate putin vantul. de fapt vibreaza si rezoneaza plasticul ala ieftin.

vreau neaparat flip-up, integrale am mai gasti dar eu merg cu burgul in oras 90% din timp, am parbriz, e mai comod cu flip-up.

 

http://www.youtube.com/watch?v=E4S2suiFSz8

 

aici am incercat sa reproduc zdranganitul pe care il aud in mers. in mod normal nu da nimeni cu mana de ochelari dar am vrut sa va arat cum se aud.

vantul daca loveste un pic in ei, e ca si cum as da eu incet cu degetul.

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te-ncalzeste cu ceva si la S2 zdrangane ochelarii daca ii lovesc cu degetul, ca in clipul tau.

 

La vant n-am observat sa faca pentru ca merg cu viziera inchisa.

 

 

Du-o inapoi/ vinde-o si urmateste ebay-ul.


Acum 2 zile s-au dat pe ebay.uk doua c3-uri aproape noi (una de dama si una de barbat) cu ~110 lire bucata :).

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am mai dat-o inapoi, o pastrez. am luat toate alea cu mine sa o duc, dar pe drum m-am razgandit.

imi place prea mult cum se simte pe capul meu, in mers, e prea comfortabila, prea silentioasa, si imi place foarte mult si cum arata.

zgomotul pe care il aud in mers este comparabil cu zgomotul castii vechi cu doapele in urechi (castile de la telefon).

problema cu ochelarii este minora, aproape ca nici nu ii mai aud, oricum mai tare se aude vantul cand iti bate in fata, daca mergi cu ea ridicata.

Nu aveam altceva de ales care sa imi vina bine, decat sa o dau si sa injur zilnic ca m-am zgarcit, o iau ca pe o investitie pe termen lung.

si sper sa ma tina mult si bine, fara probleme. deocamdata o sterg de 10 ori pe zi.. :)

 

multumesc tuturor de sfaturi!

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat la filmulet, nu e normal sa zdrangane asa. sunt convins ca se poate rezolva zgomotul ala.

a mea nu face figura asta. nu vreau sa iti stric curajul, repet...sunt convins ca se poate rezolva usor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat la filmulet, nu e normal sa zdrangane asa. sunt convins ca se poate rezolva zgomotul ala.

a mea nu face figura asta. nu vreau sa iti stric curajul, repet...sunt convins ca se poate rezolva usor :)

Nici a mea nu face. Am testato ieri. Ma rog nu mult ca e cam murdar vizorul de soare. Si a mea are deja 2 ani casca.

 

O sa incerc sa il curat. Si apoi mai testez. Dar sincer mie nu imi place vizorul ala. Mai mult ma incurca :) Nu vad prea bine prin el .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mers cu viziera deschisa pana la 80 la ora nu face, dar daca bate vantul din fata face si la 60. fiind vantul puternic nu auzi ca vibreaza prea tare, dar auzi.

probabil in timp se mai lasa. cand se umple de praf mecanismul ala nu mai zdrangane nimic. de umblat pe acolo nu prea cred ca ai cum, ce sa strangi, ce sa reglezi.

chestia e ca toate castile lor faceau la fel, si erau unele care stateau de un an pe raft.

imi place foarte mult cum se simte in mers cand intorc capul stanga-dreapta nu vajaie deloc, are o forma foarte aerodinamica.

imi place si sistemul de ventilatie, e foarte eficient, seara zici ca imi baga aer conditionat la cap :)

eu tocmai de-asta am renuntat la shoei, pentru ca nu avea ochelarii de soare. de ce sa incurce?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mica problema si sunt curios daca si altcineva a mai patit.

Pinii de la Pinlock nu mai stau in gaurile lor pana la capat. Dupa ce pun Pinlockul sar in exterior cam 1mm. Am incercat sa-i inversez dar intampin aceeasi problema.

Mentionez ca pinii intra fest, nu au joc.


E nevoie oare sa iau alti pini, presupunand ca gasesc pe undeva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

E nevoie oare sa iau alti pini, presupunand ca gasesc pe undeva?

Nu gasesti sa cumperi acei pini, ei vin doar cu viziera.

 

Am o mica problema si sunt curios daca si altcineva a mai patit.

Pinii de la Pinlock nu mai stau in gaurile lor pana la capat. Dupa ce pun Pinlockul sar in exterior cam 1mm. Am incercat sa-i inversez dar intampin aceeasi problema.

Mentionez ca pinii intra fest, nu au joc.

Pinii unei viziere nici nu au cum sa nu iasa in afara, ei sunt ca niste nituri, altfel nici nu ar putea sta fix acolo..

Nu prea inteleg ce te deranjeaza la pinii aia, care-i problema cu ei?

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l.u.v - A aparut un gol de ~ 1mm, intre viziera(partea exterioara) si ciupercile pinilor. Pur si simplu dupa ce pun pinlock-ul, imi arunca pinii putin in exterior. Nu am observat sa se fi intamplat asta pana acum.

Am incercat diferite pozitii ale pinilor, gandidu-ma ca exercita prea multa tensiune pinlockul, dar se-ntampla la fel.

SIngura pozitie in care pinii raman la locul lor, e aia de distanta maxima intre pini - aici intervine alta problema (pinlockul nu etanseaza).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu viziera montata pe casca. La cateva secunde dupa ce pun viziera, cu pinlockul montat, pe casca, pinii sar din locul lor.

 

E ciudat, pentru ca pinii nu au fost scosi si pusi la loc mai mult de 8-10 ori.

Pe de alta parte, m-am uitat si la Shoei-ul Multitec din gospodarie, si pinii aia stau ca-n prima lor zi, desi au fost scosi si pusi de nenumarate ori si casca are 3 ani.

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

am montat pinlock-ul azi si am vazut ca are niste zone unde se vede cum face contact cu viziera, in extremitati.

este normal asa?

sus se vede o dunga mai neagra, pe toata lungimea pinlock-ului, iar in colturi se vede ca o pata neagra de cativa cm.

am incercat sa il reasez de cateva ori dar tot asa sta. daca flexez viziera pinlock-ul se departeaza si dispare zona aia.

post-69469-0-65372600-1379759718_thumb.jpg

post-69469-0-65248800-1379759724_thumb.jpg

post-69469-0-99102400-1379759730_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...