Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Prima casca S1 m-a tinut cam 6 sezoane, acum am doua care intra in al doilea sezon si cu niciuna nu am patit asa ceva.

Mergi cu ea la United si discuta, este imposibil sa nu se rezolve, daca nu scrie direct la firma mama.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine e prima si ultima casca Schubert pe care o cumpar. am avut atatea probleme cu asta ca imi vine sa o arunc. la 21 milioane ma asteptam sa ma tina mai mult decat prostia aia de 100 euro cu care am mers pana acum. macar la aia nu s-a dezintegrat interiorul, probabil pentru ca nu scrie pe el "BMW". deja s-a dezlipit interiorul in doua parti simetrice, si casca nu are decat 2 luni.

 

Nu poti spune ca nu ai fost avertizat..

Eu zic s-o trimiti cu totul inapoi la garantie si sa-ti rtezolve toate problemele ca e pacat de banii tai. (asa cum mi s-a spus cand m-am interesat despre casti la Louis, un client care isi ia Schuberth mai are o casca de rezerva si poate sta o perioada fara ea).

 

Totusi nu am inteles ideea, care era legatura cu scrisul BMW?

Doar pt informare, la BMW System 6 Evo (echivalentul lui C3 Pro) pretul pleaca de la 495€ (alba) iar in cazul unei eventuale probleme, ori se schimba imediat piesa cu pricina, ori casca cu totul. Nu se trimite la reparat. Acelasi tratament presupun (ar fi normal) se aplica si la Bavaria, poate doar cu o mica intarziere in caz ca nu au piesa/casca pe stoc. Apoi, dupa terminarea celor doi ani de garantie, cam orice piesa din casca (inclusiv partile de captuseala din interior) poate fi comandata tot la ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ma duc pana acolo, sper sa rezolv. daca nu vor sa imi dea banii inapoi macar sa imi schimbe interiorul.

care credeti ca este problema? am luat-o de la united, era reducere, 2160 lei..cand m-am plans de problema cu pinlock-ul au zis sa cumpar altul. uite frate, se abureste si nu e normal...pai da, dar tu ai luat-o cu reducere, ce vrei acum

revin dupa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...pai da, dar tu ai luat-o cu reducere, ce vrei acum

 

Pai rducerea pe care ti-au dat-o a fost absolut fireasca, avand in vedere ca nu se mai fabrica de aproape un an cand ai cumparat-o (si modelul fusese deja inlocuit) si e foarte normal sa dea reducere ca sa scape de stoc. Asta nu inseamna insa ca ai mai putine drepturi la garantie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost azi acolo, baietii au fost foarte amabili. au spus ca trebuie sa o las la ei o luna, doua, sa o trimita si sa le spuna aia ce sa faca.

ori sa o repare (am zis ca e exclus), ori sa ii dea alt interior, ori sa schimbe toata casca.

au zis sa dau si eu mail la ei sa ii intreb, direct, cu niste poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

eu in extrasezon iau pinlock-ul jos (nu se aplatizeaza asa repede garnitura de siicon) iar casca o pastrez cu viziera ridicata la trei pozitii pentru a proteja garnitura de sus, nu se abureste deloc nici la minus dupa 4 ani, eu zic ca-si merita bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt a reface (partial) un pinlock cu garnitura aplatizata, se poate fierbe :)

Il bagi intr-o oala mare cu apa, o lasi sa fiarba, opresti si apoi lasi pinlockul inauntru pana se raceste apa. Il scoti, il usuci (de evitat stersul pe interior pt ca se zgarie foarte usor) si gata.

Siliconul isi va recapata astfel din elasticitate. Nu iti va face pinlock-ul ca nou, dar ii va prelungi durata de viata ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca-ti spun ca mi-am stricat pinlock-ul luandu-ma dupa tine nu crezi!

L-am scufundat vreo 2/3 minute si s-a deformat, parca a intrat la apa, daca-l lasam acolo pina se racea apa sigur se topea..

In primavara sa ma cauti cu un pinlock de s2.. :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, sper ca glumesti! Eu gasisem de mult reteta asta pe net si am testat-o mai de mult cu 2 pinlockuri shoei si a fost foarte ok, chiar a dat rezultate. Ma gandesc ca nu or fi astea de la schubert mai subtiri...

 

Completare - eu nu am lasat pinlockul la fiert. :) am fiert apa, am lasat-o oleaca sa se calmeze si apoi am scufundat ala in ea

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Nu glumesc, ce vezi mai sus in poza este o jumatate de pinlock de S2 (l-am taiat si l-am aruncat la gunoi), se observa curburile neregulate..nici macar nu era apa clocotita, o pusesem la fiert si nu daduse in clocot, l-am bagat inauntru de cite un colt pret de un minut si s-a stafidit ca drak..

Sa spunem ca este un experiment nereusit si m-a costat un pinlock..ma impac cu gandul ca trebuia schimbat la un moment dat in viata..bine..nu-i venise momentul chiar acum.. :rusinica:

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai, foarte sorry.... :(

Din moment ce la mine a reusit experimentul pe 2 pinlockuri, nu m-am gandit ca la alte nu ar functiona...

 

Ce marime ai la S2 ? Daca este 50-59 iti dau pinlockul de pe C3-ul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci cu prima ocazie cand ne vom gasi pe undeva, iti achit macar jumatate din noul pinlock in cash sau bere, la alegere :)

Inca o data sorry

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...