Sari la conținut

SCHUBERTH - Discutii Generale


bogdan_st
 Share

Postări Recomandate

3 Pro tot asa face?

Salut!

Eu nu am pățit nimic până acum.O am de aproape 1 an, cumpărată din Riga, spălată cam la fiecare 3 săptămâni (sau mai des, dacă situația o cerea) și nu a pățit nimic. În condițiile în care din luna decembrie și până acum am condus aproape zilnic...

 

Cu bine,

Cristi L.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 575
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tibosee, captuseala e doar lipita in locul ala sau e si cusuta?


Varianta 1 - Ma gandesc ca poate avea legatura cu modul in tragi casca pe cap, mai ales ca s-a intamplat in acelasi loc.

Varianta 2 - Un defect de fabricatie intr-un anumit lot. In acest caz ar trebui sa fie si alti patiti undeva pe net (eu n-am gasit nicaieri). Am gasit in schimb discutii despre alta problema a interiorului si anume, aparitia unui punct de presiune pe frunte si disconfortul asociat.Se pare unii au cerut interior de S2 si le-a fost trimis (free of charge), altora li s-a cerut bani pe el iar altii mai norocosi au cumparat C3 cu alt interior (subtil modificat la nivelul fruntii).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

casca nu ma strange deloc, cand o trag pe cap e deschisa, deci e chiar larguta, fata de cum e cand o inchid. ea nu e cusuta acolo, e doar lipita.

cand o pun pe cap o pun drept..a inceput sa se dezlipeasca si in stanga. si nu am mers mai mult de 2 luni.

cu comfortul nu am treaba, e chiar foarte ok, comoda..nu ma strange nicaieri si nu o simt. doar la gat, unde strange cureaua aia

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci banuiesc ca te duci cu ea inapoi, ca ar trebui sa fie inca in garantie, nu?

M-am uitat si la a mea (S2) si intr-adevar e lipit acolo. La C2, in schimb, e cusuta acea bucata si pare mult mai "sanatos" materialul.


Cam asa arata ale mele dupa 1an (S2) si 3 ani(C2), folosite cu cagula si rar(la karting) fara.

Tu cum o folosesti, cu sau fara cagula?

post-73091-0-46025600-1400285000_thumb.jpg

post-73091-0-02676800-1400285005_thumb.jpg

post-73091-0-56415100-1400285010_thumb.jpg

post-73091-0-15242800-1400285015_thumb.jpg

Editat de cozmino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interiorul tau arata impecabil.

eu o folosesc cu cagula cand e frig si fara cand e cald.

are garantie, da. o sa ma duc la ei sa vad ce zic



am lasat-o la ei pana la urma, a zis cel de acolo ca o tine trei saptamani pentru ca o trimite in germania.

i-am zis de problema cu interiorul care s-a stricat de doua ori, dupa doua luni fiecare, de problema cu vantul care intra prin dreapta (alt C3 din raft avea luft mai mic decat al meu) si de problema cu viziera care s-a zgariat pe interior, unde se freaca de un plastic. are mai multe urme de frecat chiar pe zona unde lucreaza cand o ridici, in stanga si in dreapta.

le-am spus ca vreau alta casca, sa nu o mai repare pe asta ca e clar ca are o problema, ei spunand ca sunt singurul care are problemele astea. nu pot sa imi dea alta, nici banii pe ea, au zis ca o repara. sa vedem ce ii mai schimba si cum arata cand se intoarce.

pana atunci merg cu un Airoh de 500 lei care are un an, e praf, dar care are interiorul perfect, tot de mine purtata :)

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tibosee, citeste aici (incepand cu Cap III - Drepturile consumatorului) , daca n-ai facut-o deja: http://www.comaccent.ro/general_images/Legea_449-12_11_2003.pdf

Tu cunosti situatia mai bine si folosindu-te, de drepturile tale si obligatiilor lor, vezi ce solutie se gaseste. Termenul de 3 sapt. mi se pare exagerat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca m-a sunat seful de magazin sa imi spuna cum sta treaba cu casca:

 

- daca nu se confirma ca imi intra aer in casca suport eu transportul. nu am inteles cum vine asta, eu trimit casca la schuberth pentru mai multe probleme, prima cu interiorul dezlipit de doua ori in 4 luni, problema cu viziera zgariata pe interior, pentru ca freaca pe un plastic, problema cu vantul pe care il simt in casca numai din partea dreapta. o vreau verificata si eventual schimbata. daca nu intra prea mult vant in ea inseamna ca celelalte probleme se exclud si platesc sa imi schimbe interiorul?

 

spunea ca ei au un tunel aerodinamic unde testeaza casca cu niste senzori, si daca se incadreaza in parametri inseamna ca nu are nimic, deci eu platesc. I-am spus ca C3-ul din raft pe care il au expus nu are luftul meu, ca se vede cu ochiul liber ca aia se inchide cum trebuie.. Nu a recunoscut, spunea ca nu poti sa iti dai seama asa, cu toate ca se vede de la o posta, am pus si pozele pe pagina cealalta.

 

- uzura de pe interiorul vizierei cica e normala, chiar daca casca e aproape noua, daca dupa 4 luni de purtat se zgarie asa, singura, deci nu ca am zgariat-o eu, cum ar trebui sa arate dupa 6 sezoane??

 

- faptul ca acum imi tin casca 3 saptamani e nimic, captuseala rupta mi-au schimbat-o in doua luni !

 

Eu sper sa imi rezolve toate problemele, sa imi dea viziera noua, sa imi dea alta captuseala, nu stiu de la ce casca, S2, C3 Pro, nu conteaza si sa imi rezolve luftul stanga-dreapta, sa nu mai intre atata curent.



Tibosee, citeste aici (incepand cu Cap III - Drepturile consumatorului) , daca n-ai facut-o deja: http://www.comaccent.ro/general_images/Legea_449-12_11_2003.pdf

Tu cunosti situatia mai bine si folosindu-te, de drepturile tale si obligatiilor lor, vezi ce solutie se gaseste. Termenul de 3 sapt. mi se pare exagerat.

merci pentru link..interesant :)

Editat de tibosee
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salut, de azi sunt si eu mandrul posesor al unui C3 negru. Dupa 6 ani de Shoei, am ales sa schimb marca. C3 a fost singurul flip perfect din toate punctele de vedere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Presupun ca ala de sus, nu ventilatia de la barbie

http://www.polo-motorrad.com/en/betatigungstaste-fur-luftungshaube-c2-c3.html

 

Posibil sa il aiba in stoc la united motors http://www.unitedmotors.ro/site/contact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e cel de sus am eu unul nou nout nefolosit pe care ti-l dau

» Post actualizat in 07 Jul 2014 12:32

Am eu unul nou nout si ti-l dau dar vad ca tu esti din buzau si nu stiu cat o sa te coste transportul,butonul ti-l dau cadou

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am Schubert C3 si sunt foarte multumit de ea insa am fost surprins sa citesc testele pe http://sharp.direct.gov.uk/

 

Schubert C3 : http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/schuberth-c3

 

comparativ cu

 

Caberg Duke : http://sharp.direct.gov.uk/testsratings/caberg-duke

 

Am cumparat deci si un Caberg Duke insa dpdv al calitatii materialelor, asamblarii, ventilatiei si insonorizarii Schubert C3 in continuare mi se pare net superioara. Totusi, de unde oare diferenta imensa in favoarea Caberg Duke la testele de impact ?!?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, de unde oare diferenta imensa in favoarea Caberg Duke la testele de impact ?!?!?

Testele Sharp se fac dupa cum se credea acu aproape vreo 10 ani ca este ok sa se faca, fara a lua in considerare factorii, variabilele si situatiile care intervin intro scena reala.

Pe cand producatorii (seriosi) de casti isi fac altfel "socotelile".

 

Exemple (daca nu ai chef de citit, sari direct la concluzii) http://www.righttoride.eu/virtuallibrary/ridersafety/Critical_evaluation_SHARP.pdf

http://www.visordown.com/motorcycle-news--general-news/scrap-sharp-helmet-ratings-says-leading-scientist/7268.html

 

De asemena este foarte posibil ca unii producatori (aia low), stiind cum se fac testele, sa faca tot posibilul sa iasa bine la ele ignorand restul aspectelor ce tin de siguranta ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos e raspunsul celor de la Sharp la cateva intrebari pe care le-am adresat :

 

Thank you for your email below, and for your interest in SHARP.

 

Each model of motorcycle helmet undergoes 30 linear and 2 oblique impact tests in order to achieve a SHARP rating. To complete these 32 tests, a minimum of 7 individual helmet samples are used. A range of helmet sizes are tested at three impact speeds (6, 7.5 and 8.5 metres per second); this range of impact speeds is used to ensure that the helmet offers protection over a wide range of impact scenarios and not only at the current regulatory test speed. The helmets are impacted against both flat and kerb shaped surfaces.

 

We hope this information is helpful to you. If you have any further questions on the issue, please contact us again.

 

Kind regards,

 

The SHARP Team

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Presupun ca ala de sus, nu ventilatia de la barbie

http://www.polo-motorrad.com/en/betatigungstaste-fur-luftungshaube-c2-c3.html

 

Posibil sa il aiba in stoc la united motors http://www.unitedmotors.ro/site/contact

Asa este, butonul de sus l-am pierdut.

Merci de pontul de pontul de pe Polo, dar sper sa o rezolv cu Adi. :-)

» Post actualizat in 08 Jul 2014 21:28

Daca e cel de sus am eu unul nou nout nefolosit pe care ti-l dau» Post actualizat in 07 Jul 2014 12:32Am eu unul nou nout si ti-l dau dar vad ca tu esti din buzau si nu stiu cat o sa te coste transportul,butonul ti-l dau cadou

Multumesc mult, ai PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu C3 pro si este o casca exceptionala, Nu incape indoaiala ca e no.1 la castile flip-up, desi ca design castile schuberth sunt uratele rau.

 

Mentionez ca mai am si shoei xr1000, arai chaser, agv si Nolan N 104 care este Iar o casca reusita si completeaza prin design atragator, dar de cand am luat schuberthul s-a schimbat total perceptia despre casti, sueratul vantului, zgomote exterioare.

 

Eu fiind ochelarist am probat si shoei multitec si nolan n104 cautand o casca flip-up in care sa bag mai usor ochelarii sa nu ma incomodeze, la vremea aceea negasind sa probez schuberth, am ales Nolan o casca foarte ok, poate doar putin mai grea ca shoeiul iar cand am reusit sa probez anul acesta un schuberth mi-am comandat imediat c3-up pro pe net si nu regret deloc pretul oarecum piperat , merita fiecare banut!

 

Chiar nu cumpara nimeni un Nolan n104 storm alb perlat, in cutie ca noua? Ca de cand am luat C3-ul sta degeaba?

Detalii in semnatura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie la C3 nu-mi plac ochelarii de soare (sunt aproape inutili, pe soare puternic/sau nu....tot faci ochii de chinez , am si un caberg ieftin si sunt de 100 ori mai buni ochelarii de soare).

In plus, marginile ochelarilor se vad enervant de mult in parti.

A-treia problema este viziera cu pinlock... care se abureste oricum pe vreme nasoala!

Alta problema: trebuie sa tragi mandibula serios in jos ca sa o inchizi in ambele parti....bineinteles, o atentie deosebita trebuie acordata chin curtain-ului care trebuie aranjat si tinut cum trebuie cand inchizi casca!

 

Ca avantaje: marimea mica a carcasei exterioare, silentiozitatea, comoditatea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare ciudat ce spui. Desi am ochii sensibili la lumina si nu pot suporta ochelarii de soare ieftini - cu lentila proasta - ochelarii de soare la C3 mi se par perfecti. Nu distorsioneaza imaginea si odihnesc privirea.

 

La pinlock am renuntat din prima, tocmai in ideea ca nu vreau sa merg non-stop cu inca o bucata de plastic in fata ochilor. Cand se abureste, crap viziera si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt singurul care se plange de ochelarii de soare (si de rama lor) de pe C3. Am citit pe alte forumuri ca si altii ar avea aceeasi problema ! Pe unii ii deranjeaza mai putin(sau deloc), pe unii mai mult !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura "problema" pe care am sesizat-o, in legatura cu ochelarii, este ca ar fi fost sa-i faca un pic mai mari. Adica sa coboare mai mult.

 

Cat despre inchiderea mandibulei, banuiesc ca te referi la inchisul ei cu o singura mana/in mers - atunci cand nu e recomandat sa mergi cu mandibula ridicata Pe loc, cu doua maini, cu siguranta nu se inchide greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa este...trebuie sa o inchizi cu 2 maini....Eu ma refeream la faptul ca nu poti s-o inchizi cu o mana!

Cu ramele laterale care-ti obtureaza vizibilitatea m-am obisnuit....nu insa si cu lentilele care lasa sa treaca prea multa lumina (repet: am un caberg la jumatate de pret care are ochelarii mai ok decat C3-ul)

Editat de Leon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna dimineata tuturor.Am citit topicul de la inceput, dar nu am reusit sa-mi lamuresc doua aspecte.Primul este legat de marimea castilor : au 56/57, au 57/58 si 58/59 si toate acestea se incadreaza in marimea M pe care o stim cu totii (da, stiu, la Shark aceasta marime nu 'bate' cu M-ul de la Shoei sa zicem).

Al doilea aspect e un pic subiectiv, el referindu-se la 'cat de buna e o casca ptr touring'.Si aici stiu ca parerile difera de la caz la caz, dar au si puncte comune.

Pe scurt, recomandati-mi dintre SR1 Pro, S2 si C3 o casca OK (care dintre cele 3 marimi de mai sus e cea mai OK ?) .Nu am parbriz inalt, asa ca vantul imi bate mai intai in piept si apoi in fata.

Va multumesc.

 

P.S.

Am intalnit vara asta un neamt venit pe un TDM900 tocmai din Munich/Munchen care purta J1 si era chiar foarte multumit de aceasta.M-am si mirat ca il vad cu o casca jet, dar mi-a zis ca se simte bine cu ea.Stie cineva mai multe despre ea din experienta sau din auzite ? Am citit multe reviewuri si mi-am facut o parere, dar vreau sa aud si alte idei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Buna dimineata tuturor.Am citit topicul de la inceput, dar nu am reusit sa-mi lamuresc doua aspecte.Primul este legat de marimea castilor : au 56/57, au 57/58 si 58/59 si toate acestea se incadreaza in marimea M pe care o stim cu totii (da, stiu, la Shark aceasta marime nu 'bate' cu M-ul de la Shoei sa zicem). (... ...)

Esti in eroare de doua ori, marimile corecte sunt 56-57, 58-59, 60-61 si apoi fiind valori diferite nu se pot incadra toate marimii M!

Marimile exacte date de catre Schuberth le gasesti si aici.

Marimile difera de la producator la altul, ba chiar si la Schuberth sunt diferente, la S1Pro imi vine bine L (58-59), la S2 XL(60-61)!

(... ...) Pe scurt, recomandati-mi dintre SR1 Pro, S2 si C3 o casca OK (care dintre cele 3 marimi de mai sus e cea mai OK ?) .Nu am parbriz inalt, asa ca vantul imi bate mai intai in piept si apoi in fata. (... ...)

Am si S1 Pro si S2 si pot spune ca S2 este un gunoi comparand-o cu prima!

Din pacate S1 Pro este iesita din productie, dar se mai gaseste pe ebay la vanzatorii online, daca gasesti numarul tau nu ezita sa o cumperi, este cea mai silentioasa casca ever, poate doar C3 Pro sa fie pe acolo.

Nu am probat in mers ci doar in magazin C3 si C3 Pro si evident ca nu este relevant, dar multi lauda C3 Pro ca fiind silentioasa si practica, mai gasesti si pareri contra, dar din ce am inteles este o alegere foarte buna.

 

Am intalnit vara asta un neamt venit pe un TDM900 tocmai din Munich/Munchen care purta J1 si era chiar foarte multumit de aceasta.M-am si mirat ca il vad cu o casca jet, dar mi-a zis ca se simte bine cu ea.Stie cineva mai multe despre ea din experienta sau din auzite ? Am citit multe reviewuri si mi-am facut o parere, dar vreau sa aud si alte idei.

Am si J1 ca si casca de vara, este extraordinar de buna, vizibilitatea foarte buna datorita vizorului mare, foarte aerisita dar totusi silentioasa, surprinzator la cit de decupata este la gat.

Nu stiu insa cum se comporta in cazul tau, fara parbriz sau cu unul foarte mic.

 

.(... ...) Nu am parbriz inalt, asa ca vantul imi bate mai intai in piept si apoi in fata.

De fapt de la asta trebuie sa pleci in cautari, recomandarea mea este S1 Pro si C3 Pro, J1 o poti folosi doar ca a doua casca, de vara..

Succes..

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...