Sari la conținut

Accident Bd. Burebista R6


Alex The Ripper
 Share

Postări Recomandate

M-a sunat un prieten ca tocmai a avut loc un accident cu motorul pe Bd. Burebista ( intre rond Alba-Iulia si biserica). Motocicleta un R6 alb cu scris albastru B 286 RAY. Motociclistul a fost luat de SMURD. Acum, daca cineva cunoaste motoclistul sau are timp sa mearga la locul accidentului, pt ca prietenul de m-a sunat nu prea mai poate sa stea mult in zona.

 

Latest info. Baiatul se pare ca are piciorul rupt, iar motocicleta a fost bagata de niste baieti intr-o curte. Se pare ca motociclistul venea dinspre rond, a depasit cateva masini, dar a iestit o duba de pe o strada laterala, iar el a lovit-o undeva in partea din spate... deci inca un mic caz de neacordare de prioritate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iar el a lovit-o undeva in partea din spate... deci inca un mic caz de neacordare de prioritate.

Si datorita loviturii din spate parca vezi ca tot pe motorist il scoate vinovat... bleah

Multa bafta baiatului si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si datorita loviturii din spate parca vezi ca tot pe motorist il scoate vinovat... bleah

Multa bafta baiatului si insanatosire grabnica.

gratie legislatiei minunate din tara noastra... bleah

poate a fost vreun martor (sau mai multi) care sa il scoata nevinovat pe motociclist...

 

Insanatosire grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca erau acolo doi oameni de treaba care s-au ocupat de strans numere de telefon si o sa tina in pastrare motorul cat o sa fie nevoie.

Ce am inteles este ca a incercat sa depaseasca 2 masini, cel cu duba a iesit din dreapta, motociclistul a franat, a derapat lovindu-se de 2 masini si s-a oprit in duba lateral-spate-stanga.

Sunt martori acolo care si-au lasat numerele de telefon si au spus ca pot fi sunati pt declaratii cum ca soferul dubei este vinovatul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sanatate motociclistului....si eu era sa ma bag tot intr-o duba cu fata ca el mare boier nu o avut rabdare sa treaca troleul si o intrat in depasire pe cealalta banda pe care vineam eu...noroc ca el venea de sus in curba si eu ink urcam(ca sa intelegeti eram sub un pod unde intorc troleele)....am oprit la un metru si nu aveam viteza ca dak nu era nasoala treaba....si ca sa fie mai fain azi iara numa ca acuma era o tanti cu un pejo parca si tot asa so intamplat ca no acordat prioritate si era sa ma loveasca frontal numa noroc ca ne-am oprit aman2 mai repede facandu-i o fata ca si cum sa ma lase sa continui:))).....asa ca aveti grija cu prioritatea ca nu-i de joaca mai bn opriti-va voi si lasati pe ei sa treaca....mai bn intarzii cateva minute decat sa intarzii de tot....aveti grija si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma apuca nebuneala cand sunt dobitoci d-astia care nu dau prioritate , am zis ca la urmatoarea , doamne fereste , neacordare de prioritate , ma ia transpiratia si nu patesc nimic , incep sa zbor iarasi oglinzi .

 

ma lasasem de sportul asta , dar vad ca trebuie sa ma apuc iar de el .

 

am si eu B , am si A , am si motor , dar si inaite de a avea a si a merge cu motorul dadeam mereu prioritate la motoare , MAI ALES la motoare , si intotdeauna vara merg cu geamul putin lasat jos pentru a auzi motoarele , dar se pare ca unii au capul pe umeri doar ca sa nu le ploua in gat . deja viteza nu mai este principala cauza a accidentelor , ci neacordarea de prioritate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care aveti timp azi, de la ora 18:30 sa impartim in trafic fluturasi. (fata/verso la semnatura mea)

Intalnirea la Universitate in fata la intercontinental.

Pe la 19:10-19:15 vom fi in Romana, vom parca motoarele in fata fostei berarii Turist ... si incepem imparteala.

Dinspre Romana, urmatoarea oprire va fi la Unirii, deasupra intrarii in pasaj.

Nu conteaza cine i-a facut si cine i-a platit. Nu costa nimic ... doar timpul vostru .. daca vreti sa atentionam un pic soferii.

E o incercare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sanatate motociclistului! Vreau, nu vreau trebuie sa ies ca sunt plecat deja cu motorul. Am patit recent cu un taran sa-mi iasa direct pe banda 2, pe care veneam. La semafor, cand l-am intrebat de ce e bou, mi-a raspuns: "Tu ai venit ca o p...!!!" Adica, dupa ce ca sunt prostalai, nici nu realizeaza ce fac...

Si am mai constatat un lucru... Mergand lejer, am fost surprins de niste asi ai scuterelor, care vor sa impresioneze sau sa-si treaca in palmares ca ei, cu niste scutere, au facut o vitezana. Atentie mare si la dobitoci din astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cu scuteristi nu am nici o treaba ... mi se falfaie de ei , ma uit insa cu dispret cand ii vad fara casti in slapi si ma echipati de prasit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu hai sa o zicem si pe aia dreapta. nu cred ca avea 40km/h . hai 50....hai 60... avea timp sa franeze la viteza asta. cand treci de trecerea de pietoni..te cam mananca palma. nu vreau sa isc un scandal, dar aviz amatorilor care trec pe burebista cu viteza. MAI ALES NOAPTEA.ar fi interesant sa aflam ce viteza avea. insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie singura data, din fericire, cand mi-a derapat fata a fost la 2-3 km/h. Am nimerit o pietricica, ceva la semafor. Depinde si de ceasul rau, ca poti nimeri ceva naspa in momentul critic...

Am observat inca o treaba interesanta... unii soferi incep sa te claxoneze daca mergi normal, ca orice autoturism, ba chiar te sicaneaza. Probabil ca pe motor trebuie doar sa crosetezi ca disperatul, in opinia lor.

In ceea ce priveste accidentele, nu vreau sa acuz pe nimeni de nimic. Se poate intampla oricui, chiar si celor mai experimentati. Am si eu vreo 13 ani de cand calaresc A-ul si pe zi ce trece sunt mai precaut. Motorul este pentru plimbare in oras. Vorba aia, daca te grabesti nu lua motorul, ia-ti masina (daca ai)...!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica colegului nostru!

 

Trebuie sa avem mare grija la neatentia altora...si nu o spun aiurea.

 

Am patit-o sambata, pe Posada, in urcare, pe doua benzi, inainte de curba in ac de par la dreapta, inainte de Muzeul Cinegetic. Mergeam pe banda 2, cu gazul deschis, ca sa scap de cateva masini, conduse de niste soferi carora cred ca le place zgomotul liniei continue, deoarece nu s-au dezlipit dae ea, cand in primul mic viraj m-am trezit cu un ML direct pe mine. Virajul era la stanga, el a taiat curba si a intrat peste mine. Din instinct cred, am indreptat motorul si m-am lasat pe el cu umarul. Norocul meu a fost ca a auzit busitura cred si a revenit pe banda lui (sau urmase viraj dreapta si poate iar a taiat curba, nu stiu). Am reusit sa redresez motorul si sa opresc in parcare (e un izvor acolo, sigur cunoasteti zona). A oprit si omul, la vreo 50 ani, masina de BZ, speriat si el si nevasta-sa (care intreba continuu daca am patit ceva?).

Scuza: Era o groapa si am ocolit-o si pe tine nu te-am vazut. Cand am tras un ochi, de groapa nici vorba, iar de vazut...avea niste oglinzi pe Mertz ca la autobuz.

Daune: Ansamblu scarita dreapta infundata , toba julita, dureri umar si genuchi a doua zi. El a ramas cu o amintire pe usa stanga spate, o imensa infundatura de vreo 75 cm, din care imi doresc (si l-am implorat ) sa stie ca in trafic existam si noi, motociclistii si daca se poate, sa le spuna si altora lucrul asta.

 

Ce sa va zic...Asfalt uscat, mare grija la dobitoci si sa scriem cat mai putin in astfel de topicuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie singura data, din fericire, cand mi-a derapat fata a fost la 2-3 km/h. Am nimerit o pietricica, ceva la semafor. Depinde si de ceasul rau, ca poti nimeri ceva naspa in momentul critic...

Am observat inca o treaba interesanta... unii soferi incep sa te claxoneze daca mergi normal, ca orice autoturism, ba chiar te sicaneaza. Probabil ca pe motor trebuie doar sa crosetezi ca disperatul, in opinia lor.

In ceea ce priveste accidentele, nu vreau sa acuz pe nimeni de nimic. Se poate intampla oricui, chiar si celor mai experimentati. Am si eu vreo 13 ani de cand calaresc A-ul si pe zi ce trece sunt mai precaut. Motorul este pentru plimbare in oras. Vorba aia, daca te grabesti nu lua motorul, ia-ti masina (daca ai)...!

 

adevarat graiesti. eu mai ies cu mobra prin oras doar cand am timp de plimbare, in rest prefer sa merg cu masina decat sa ma injur cu toata lumea. in weekend ma urc pe mobra si o iau haihui inafara orasului ma dau cu cat vreau ...cum vreau si macar simt ca sunt in siguranta. prin oras trebuie sa fii cu ochii cat cepele, dar si asa risti sa ti-o furi nevinovat. de regula lunea dimineata ma duc la serviciu cu mobra si o aduc acasa abia joi sau vineri ca sa ma pot plimba in weekend.

 

zona aia dintre rondul alba iulia si bisericuta e destul de naspa. circul aproape zilnic pe acolo si am vazut foarte multe accidente si tot felul de faze nasoale. ieri de exemplu m-am trezit cu un biciclist care mergea pe contrasens vorbind la telefon in rond la alba iulia (chiar la intrare in rond venind dinspre unirii). desi am fost foarte aproape sa-l lovesc frontal el nici macar nu si-a dat seama de pericol...radea in continuare la telefon in conditiile in care eu am tras stanga riscand sa agat alta masina de pe banda din stanga. in acelasi loc anul trecut s-a trezit un motociclist sa ne depaseasca pe toti printre masini taman in curba. in momentul ala cred ca Dumnezeu a latit strada ca nu stiu cum am incaput toti :)

in fine...beliti bine ochii prin oras ca nimanui nu-i pasa de sanatatea voastra!

 

recuperare rapida bikerului. dimineata chiar am vrut sa ma duc pana acolo dar mi-am dat seama cand am ajuns in fata blocului ca motoreta mea era in garaj la serviciu si nu am cum sa plec de acasa cu masina (urmand sa ma intorc pe mocicleta).deja era tarziu si pana ajungeam pe jos oricum nu mai puteam ajuta prea mult. m-am bucurat sa vad mai apoi mesajul ca s-au mobilizat alti oameni mai rapid si l-au putut ajuta macar cu adunatul "accesoriilor" si a motoretei din strada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am patit-o sambata, pe Posada, in urcare, pe doua benzi, inainte de curba in ac de par la dreapta, inainte de Muzeul Cinegetic. Mergeam pe banda 2, cu gazul deschis, ca sa scap de cateva masini, conduse de niste soferi carora cred ca le place zgomotul liniei continue, deoarece nu s-au dezlipit dae ea, cand in primul mic viraj m-am trezit cu un ML direct pe mine. Virajul era la stanga, el a taiat curba si a intrat peste mine. Din instinct cred, am indreptat motorul si m-am lasat pe el cu umarul. Norocul meu a fost ca a auzit busitura cred si a revenit pe banda lui (sau urmase viraj dreapta si poate iar a taiat curba, nu stiu). Am reusit sa redresez motorul si sa opresc in parcare (e un izvor acolo, sigur cunoasteti zona). A oprit si omul, la vreo 50 ani, masina de BZ, speriat si el si nevasta-sa (care intreba continuu daca am patit ceva?).

Scuza: Era o groapa si am ocolit-o si pe tine nu te-am vazut. Cand am tras un ochi, de groapa nici vorba, iar de vazut...avea niste oglinzi pe Mertz ca la autobuz.

Daune: Ansamblu scarita dreapta infundata , toba julita, dureri umar si genuchi a doua zi. El a ramas cu o amintire pe usa stanga spate, o imensa infundatura de vreo 75 cm, din care imi doresc (si l-am implorat ) sa stie ca in trafic existam si noi, motociclistii si daca se poate, sa le spuna si altora lucrul asta.

tare asta. patania ta mi-a povestit-o razvan (cu monsterul) acu vreo cateva zile la telefon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

i se poate intampla oricui....atentie la imbecili.... oglinzile vor continua sa cada

Mie mi-a cazut oglinda de la scuter, nu de la motocicleta, mai acum 2 zile. Vin dispre Piata Alba Iulia spre Vergului (statia de metrou Muncii), si ma pozitionez pe banda 4 cu intentie de a pica cu bolta pe banda 1 cand fac stanga. Se face verde, si un berbec pleaca pe banda 5 si merge drept si-mi ia oglida cu cglinda lui. In principiu acolo sunt 5 benzi (numai dreapta, dreapta si anainte, numai inainte, inainte si stanga, si numai stanga). Problema mea e ca merg zilnic de 3 ani pe acolo si acum a fost prima data cand un idiot a mers pe banda 5 (care are de 2 ori pictat semnul "numai spre stanga") si nu a luat-o la stanga. Eu plecasem de la semafor inaintea lui si dadeam semnal de stanga, dar daca as fi chemat Politia probabil primeam fiecare amenda - eu ca nu m-am asigurat bine cand fac la stanga si ala ca nu s-a incadrat pe banda coresdpunzatoare - asa ca am ajuns iar cu oglinda lipita cu "Picatura" si asta este, bine ca nu am ajuns sub rotile idiotului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tare asta. patania ta mi-a povestit-o razvan (cu monsterul) acu vreo cateva zile la telefon.

 

 

...pai eram impreuna...dupa motor trebuie sa fii Stefan. Am auzit ca ai avut si tu "treaba" in weekend.

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Am observat inca o treaba interesanta... unii soferi incep sa te claxoneze daca mergi normal, ca orice autoturism, ba chiar te sicaneaza. Probabil ca pe motor trebuie doar sa crosetezi ca disperatul, in opinia lor.

 

 

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai frate era sa mi-o iau si eu azi in aceiasi zona :(

http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=en&geocode=&q=bucuresti&aq=&sll=37.09024,-96.503906&sspn=40.86791,80.068359&ie=UTF8&hq=&hnear=Bucuresti,+Romania&ll=44.422454,26.131523&spn=0.001136,0.002443&z=19&layer=c&cbll=44.422239,26.131502&panoid=_tpt_Ul-uDtduP9IfhdgGw&cbp=12,358.6,,0,17.59

veneam de pe calea dudesti si intrasem pe burebista mergand spre alba iulia. in dreptul bisericutei din stanga , imi taie doi calea , unul cu o dacie break si unul cu un opel astra. amandoi taiau linia dubla continua. nu aveam viteza mai ales ca ii vazusem cum stau la panda sa traverseze strada. aveam maxim 40 km/h si cand ajung in dreptul lor se baga marlanii in fata mea. ala cu dacia era sa ma ia pe capota :(

am evitat pana aproape de bordura pe partea dreapta . pot sa zic ca am scapat la mustata :(.

eram eu echipat dar ma gandesc ca la picioare m-ar fi ar rau oricum :(

 

de baiatul cu R6 ce mai stiti ?

Editat de Sergiu_Q
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...