Sari la conținut

Accident in Dr. Taberei la Orizont - Hornet portocaliu


tudor@manowar.ro
 Share

Postări Recomandate

Fac si eu cateva precizari.

Intoarcerea se face pe banda 1 si nu banda de langa axul drumului pentru ca in momentul in care nu ai scuar pe mijloc nu ai cum sa introci o masina dintr-o singura manevra in 2 benzi!!!!! din aceasta cauza te incadrezi pe banda 1 a celuilalt sens de mers.

In cazul de fata nu cred ca se poate pune problema de neasigurare la schimbarea directiei de mers, este vorba de neacordare prioriate, pentru ca esti obigat sa acorzi prioriatete vehiculelor care vin din sens opus cand efectuezi manevra de intoarcere (daca moto venea din spate si auto schimba directia de mers, si nu se asigura atunci intervenea neasigurarea la schimbarea directiei de mers).

In poza pusa de bogdan (google earth cred), acea banda este pentru accelerare pentru cei ce vin din partea de sus a pozei (nu stiu cum altfel sa ma exprim) si vireaza la stanga, pentru ca probabil este un drum de circulatie intensa din afara localitatii unde se circula cu viteza mare.

 

Imi cer scuze pentru offtopic.

Sanatate multa motociclitului si mult noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Manevra de intoarcere se termina pe banda 1, stiu ce zic, nu ma intereseaza parerile celor ce nu sunt de acord.

Ce se aude despre motociclist, in ce stare e... ?! Sanatate multa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de viteza motociclistului se stie? Chiar mergea cu 50/h? Legal, cond autoturismului e vinovat. Chiar daca Curtea Suprema de Justitie ii da dreptate motociclistului, sanatatea nu io despagubeste. E foarte posibil ca shoferul sa-l fi vazut dar a apreciat gresit viteza si a zis ca are timp. E doar o supozitie.

 

Nu vreau sa mananc chacat aiurea dar... masina era destul de avariata, a culcat 4-5 "stalpisori" (din metal acoperiti cu plastic), plus matizul parcat (destul de sifonat si acesta). Eu cred ca avea oarescare viteza. (presupun ca nu are rost sa citez martorii babalâci de pe trotuar...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu putin timp innainte, cand sa urc pe langa academia militara, dinspre cotroceni

a iesit unul cu un matiz albastru, sau un cacao dasta de mini conserva,

care pur si simplu, nici nu a intors capul sa se asigure.

poate si aici s-a intamplat la fel, soferul fordului parea un pustan,

poate nici nu s-a asigurat, poate se credea singur pe drum.

la faza cu viteza, va propun s-o lasati balta,

vreau sa-l vad si eu pala care merge cu motoru cu 50 prin oras ...

 

mai bine ganditi-va ce faceti daca ajungeti primul la un accident.

boul de mine s-a blocat complet, noroc cu tipa cu kawa verde, care a dovedit o

tarie de caracter incredibila.

noroc ca nu a fost mai grav.

asa ca mai bine, in loc sa dezbatem vesnica problema a regulilor care nu se respecta,

mai bine mai citim cate ceva despre primul ajutor ...

credeti-ma ...alea 5-7 min pana cand a ajuns smurdul mi s-au parut o vesnicie.

 

puneti-va intrebarea cum o sa reactionati,

cand o sa vedeti doua rotule zdrobite, probabil o sa intoarceti capul si o sa strangeti din dinti,

asa cum am facut eu

 

insanatosire grabnica, si sper sa nu ramana cu sechele la picioare.

 

 

ps: hornetul avea cauciucurile noi, motorul parea nou, pana si uleiul scurs din el, avea culoarea de bidon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-or arde nimeni mereu numai cu 50, doar atunci cand e cazul; asta e secretul longevitatii pe motor, sa fii pregatit sa compensezi pentru prostia altuia. Oricum ar fi, bine ca nu s-a incheiat cu rip ca in ultimul accident din zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca este zona pe care o stiu eu, vina nu este numai a soferului ci si a primariei sau a ADP-ului sau a cui se ocupa de spatiul verde dintre benzi ... pentru ca au plantat acolo o "padure" de braduti care blocheaza aproape complet vizibilitatea si e foarte dificil sa te asiguri cand intorci sau cand vrei sa faci stanga pe straduta de langa administratia financiara ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patru pagini de bullshit, din care doar 2, 3 posturi in care se intreba despre sanatatea motociclistului. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A inceput sezonul. Anual cateva sute (poate mii) de tineri/tinere isi obtin permisul de conducere fie A, fie B, fie alta categorie. Dupa careva sute de kilometri devin ASII soselelor si incep sa le arate celorlalti cat de zmei sunt ei. Vezi accidente produse anual de teribilisti care nu au nici cea mai mica vina, conform spuselor lor (a celor care mai pot vorbi dupa accident).

In cazul de fata..... constructorul Honda Hornet, a prevazut moto cu 2 sisteme de franare care pot fi folosite la nevoie. Franarea nu cred ca a fost necesara in cazul prezentat deoarece zmeul venea tare de la semafor iar motorul lui era portocaliu si ragea tare.

Unii (cei mai multi) cred ca daca au costum, casca si un motor bengos ceilalti participanti la trafic ii vor acorda prioritate.

Repet cand te urci pe motor nu astepta sa fii protejat de ceilalti. Ochii cat cepele, atentie mare si circula preventiv. Asa o sa apuci sa ne vedem si la anul pe acest forum.

 

Asfalt uscat.

 

P.S. Cumpar Honda Hornet portocaliu avariat, ofer 300€!

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

la faza cu viteza, va propun s-o lasati balta,

vreau sa-l vad si eu pala care merge cu motoru cu 50 prin oras ...

 

 

 

De ce plm sa o lasam balta? Puteam sa fiu eu in locul aluia cu masina, folosesc destul de frecvent acel scuar, daca vine ca un bou cu cat baga mobra, normal ca nu-l vede nimeni. Toti oameni de pe trotuar (si nu babalâcii) spun ca avea viteza destul de mare, dar na, ne-a luat mamica sosea. Nu il absolv de vina pe cocalaru' sofer (chacat cu ochi, dealtfel) dar se putea evita.

 

Si nu, nu merg cu 50 in oras (poate doar cu bicicleta cand cobor podu' grant)

 

@adidas , sper sa fie bine, sa-si revina total si sa invete ceva din asta (e bine?). Daca ar avea cineva detalii despre starea de sanatate, cred ca ar posta si fara sa fie intrebat.

 

Si oricum, daca si-a facut-o cu mana lui, prea putin imi pasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...., daca vine ca un bou cu cat baga mobra,...

 

Tati, asa...legal...ai obligatia sa ii cedezi trecerea indiferent cu ce viteza se deplaseaza.

Pentru viteza exista alte pedepse contraventionale si raspunde in dreptul lui DACA este vreun radar pe acolo care-l depisteaza deplasandu-se cu viteza peste limita legala in zona respectiva.

 

Nu exista nicio reglementare legala care sa te oblige sa te incadrezi pe vreo banda anume cand schimbi directia de mers la stanga sau intoarcere, daca nu exista marcaje rutiere in acest sens.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, mai, mai... cata inversunare...Ca martor la accident apreciez ca n- avea viteza sunetului, precum zice lumea pe-aci. Avea cam 70, dupa mine, dar na, era cald, poate ma insel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tati, asa...legal...ai obligatia sa ii cedezi trecerea indiferent cu ce viteza se deplaseaza.

Pentru viteza exista alte pedepse contraventionale si raspunde in dreptul lui DACA este vreun radar pe acolo care-l depisteaza deplasandu-se cu viteza peste limita legala in zona respectiva.

 

 

Mami, in zona aia, vizibilitatea este aproape zero. Este destul de greu sa vezi o motocicleta venind, cu toata bunavointa, cu atat mai greu este sa o vezi daca vine repede. Precum am spus, este vina dobitocului cu masina dar CRED (eu, carevasăzica, parerea mea) ca putea fi evitat accidentul. Nu mai conteaza cum, reducand viteza, urcand pe trotuar, in zbor, pe sub pamant.

 

@gunix A fost cald ieri, umiditate mare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mami, in zona aia, vizibilitatea este aproape zero. Este destul de greu sa vezi o motocicleta venind,

Tati...nici asta nu scrie la lege. Cu atat mai mult, trebuie sa te asiguri mai temeinic. Stiu zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si oricum, daca si-a facut-o cu mana lui, prea putin imi pasa.

 

Asa e, poate si-a facut-o cu mana lui, poate avea viteza, poate legea e de ca.cat, poate moto a gresit...TU nu ai gresit niciodata ? Meriti tavalit pe asfalt pt ca ai gresit ? Daca nu iti pasa ce cauti sa postezi aici ? Eu nu il cunosc pe baiatul asta dar imi pasa...toti gresim uneori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tati...nici asta nu scrie la lege. Cu atat mai mult, trebuie sa te asiguri mai temeinic. Stiu zona.

 

acum nu pot spune ca stiu locatia, si ultima data cind am trecut prin zona nu erau copacei, dar sunt multe situatii cind pur si simplu ai vizibilitate 0 si te bagi incetisor la risk, ca supozitoru.

 

 

cam cat de temeinic te poti asigura cind nu vezi nimic?

 

* nu comentez accidentul vinovatia partilor sau alte balarii , doar postul din quote.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum nu pot spune ca stiu locatia, si ultima data cind am trecut prin zona nu erau copacei, dar sunt multe situatii cind pur si simplu ai vizibilitate 0 si te bagi incetisor la risk, ca supozitoru.

 

cam cat de temeinic te poti asigura cind nu vezi nimic?

 

Te "asiguri" exact cum ai spus tu insuti, te bagi ca supozitorul, fara sa faci manevre bruste. Mai ales cu un autoturism, care are 1m+ de capota motor, pana apuci sa ai unghi vizual.

 

Locuri asemanatoare + intersectii fara vizibilitate din diverse motive sunt, cred, cu sutele, numai in Bucuresti. Asta nu te absolva de actiunea legii.

 

Vinovat este cel care greseste din punct de vedere legal si, care a carui actiune a provocat accidentul. Restul sunt discutii libere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ce am citit este corect asta e zona accidentului si ce trebuia sa vada soferul masinii...

se vede pe stanga singurul scuar intre semafoarele de la Favorit si Orizont

imaginea e cu fata spre Razoare (Orizont pe stanga) si cu spatele spre Favorit

Se vede semnul de circulatie pe dreapta iar tot scuarul este pictat cu diagonale albe

trageti voi concluziile... in rest... recuperare si reparatii usoare!

 

post-22815-0-24261800-1307352483_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in acest caz este vinovat soferul. Dar se intreaba cineva daca soferul ar fi avut voie sa faca manevra el ar fi avut

vizibilitate?ca ala amaru putea sa aiba ochii cei mai ageri daca erau boscheti care il impiedicau sa vada sincer nu prea

poti sa il condamni ,

ar trebui intrebati cei de la ADP (primarie)sau cine naiba se ocupa de spatiile verzi care este "desteptul" care a venit cu

ideia plantari de tufisuri , copacei, boscheti in zona scuarelor si astfel sa obtureze vederea soferilor ? personal am avut aceasta problema pe iuliu maniu ( militari) cind am vrut sa intorc cu masina pe celalat sens si o saracie de tufis plantat nu imi permitea sa vad ce se intmpla , ma si gindeam ca ies si iau naibii vreun motorist pe capota si ma fac de bacanie :)sau vine naibii un voinic cu viteza si imi da una la masina

de dracii ma ia . am jurat ca ma intorc cu o foarfeca de tabla si tai nenorocirea aia de boschet .

Editat de rados
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :laugh: sa vezi show ca poza este veche , oare mai exista semnul ala pe stilp sau a disparut de mult ? ca multe nazdravanii s-au mai vazut la noi in bucuresti inclusiv vestita legenda urbana cu disparitia (razuirea de pe asfalt )trecerii de pietoni intr-o seara si desenata

mai sus de locul accidentului de pe blv jiului .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnul exista si in prezent....circul zilnic prin zona si multi fac stanga acolo ca sa intre pe straduta cu circa financiara.

L.E: aveti grija si la caini..a mai fost un accident aseara in apropiere de chiajna din cauza unui caine

Editat de Kostin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar de viteza motociclistului se stie? Chiar mergea cu 50/h? Legal, cond autoturismului e vinovat. Chiar daca Curtea Suprema de Justitie ii da dreptate motociclistului, sanatatea nu io despagubeste. E foarte posibil ca shoferul sa-l fi vazut dar a apreciat gresit viteza si a zis ca are timp. E doar o supozitie.

Da, mergea cu viteza legala, pentru ca mergea impreuna cu fata mai sus mentionata de initiatorul topicului si amandoi mergeau legal!Am trecut prin zona si am oprit, cunoscand-o si pea ea, si am vb putin!

Din pacate motociclistul ajunsese la spital asa cum a mai fost mentionat cu o "gaura" intr-un plaman si cu probleme la genunchi, si tot din ce-am vb cu amica, constatarile politiei au fost ca soferul a fost vinovat.

Imi pare extrem de rau ca nu pot repera exact cine este motociclistul, pentru ca in urma spuselor ei e posibil sa-l cunosc, si chiar sa-mi fie amic bun!M-as duce la spital, dar deh, programul nu-mi permite sub nicio forma!

 

Insanatosire grabnica ii urez, iar celor care comenteaza de zor pe aici, le urez sanatate si mai bine se pregatesc sa doneze sange daca va fi cazul sau macar se intereseaza printre cunoscuti sa aflam exact despre CINE este vorba si CUM PUTEM AJUTA!Asta cred ca pentru inceput e cel mai important...apoi, restul de comentarii, analize, etc...

 

Patru pagini de bullshit, din care doar 2, 3 posturi in care se intreba despre sanatatea motociclistului. :unsure:

Asta este unul dintre motivele pentru care acest forum nu mai este populat de cei de la care aveai ce invata!Pacat!

 

daca ce am citit este corect asta e zona accidentului si ce trebuia sa vada soferul masinii...

se vede pe stanga singurul scuar intre semafoarele de la Favorit si Orizont

imaginea e cu fata spre Razoare (Orizont pe stanga) si cu spatele spre Favorit

Se vede semnul de circulatie pe dreapta iar tot scuarul este pictat cu diagonale albe

trageti voi concluziile... in rest... recuperare si reparatii usoare!

 

post-22815-0-24261800-1307352483_thumb.jpg

foarte adevarat!!!Asta a fost si concluzia, manevra total interzisa...si hai ca a intors a intors, dar a fost si o totala lipsa de asigurare(si interes, recunosc) din partea soferului :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Accident acum vreo 2 ore la Orizont in care a fost implicat un autoturism ford focus (sper sa nu gresesc) si o motoreta Honda Hornet. Motociclistul venea dinspre Razoare, iar masina intorcea la scoarul din fata unitatii militare. Motociclistul se pare ca venea pe banda din mijloc, iar masina a intors foarte larg, a intrat pe banda lui si l-a acrosat, atuncandu-l in bordura pe partea dreapta unde a culcat vreo 3-4 stalpi de plastic apoi s-a oprit intr-un matiz.

 

Nu am fost martor, asta mi-au povestit cei de pe acolo, insa la cum erau dispuse si masina si motoreta, cam asa pare sa se fi intamplat. Am inteles de la o prietena de-a motociclistului (care era in spatele lui pe un Ninja in mom accidentului) ca baiatul este la spital cu un plaman fisurat.

 

Postez in asteptarea unor vesti (bune) de la spital.

 

Motoreta era cam praf, masina era si ea considerabil avariata la aripa dreapta fata.

 

Asteptam vesti si multa sanatate motociclistului.

asa masina, asa om...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...