Sari la conținut

Accident intre Timisoara si Sacalaz


Clever
 Share

Postări Recomandate

cum spunea cineva mai inainte: pacat de vise, planuri, iubita, prieteni...si familie. S-au sfarsit toate in cateva secunde....doare cand te gandesti ca nu se mai poate recupera nimic din toate astea... Condoleante pentru cei care au tinut la el!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 294
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu-mi vine sa cred.

De 26 pagini, discutati precum tzatzele la poarta. Nu facei decat sa blamati, fara sa aveti nici cea mai mica idee privind evenimentele petrecute. Singurul care stia despre ce este vorba este cel care a platit cu viata. Un om a murit si voi comentati precum papagalii. Putine subiecte pe forumul asta ajung la 26 pagini, forum care ar fi trebuit sa fie dedicat motociclismului nu necrologurilor.

Nimeni nu-si pune problema ca poate n-a vazut bariera decat prea tarziu, pentru ca barierele din Romania nu sunt prevazute cu "perdea".

 

Cum naiba puteti spune despre cineva care a murit ca a mertiat asa ceva?!?!

 

Stati sa dezbateti "spusele martorilor" cand stiti foarte bine ce inseamna martori in Romania. Daca faci accident la 40km/h martorii vor jura ca te intreceai cu niste masini tunate si aveai peste 150 km/h. Pentru ca in Romania, toti martorii au aparate de radar cu ei.

 

Daca tot va place sa discutati pe tema accidentelor, de ce nu incercati sa discutati constructiv si sa gasiti solutii pentru a le diminua. De exemplu, capacele de canal sa fie acoperite cu asfalt, daca tot sunt montate in curbe. Si dupa ce faceti o lista cu 1000 de chestii, mergeti si o sustineti pe langa autoritati pana cand se schimba ceva. Si adaugati pe lista "perdele" la bariere.

 

Imi cer scuze pentru iesirea mea dar zau ca ma intristeaza sa vad cum un forum de motocicliesti se limiteaza pe zi ce trece la un forum de discutii pline de rautate, raspunsuri in 2 peri, de cate ori un incepator intreaba ceva, raspunsul vesnic este "nu-ti lua motocicleta" iar de cate ori moare cineva, odata identificat vinovatul, este improscat cu rahat, in loc ne adunam pentru a ne sustine reciproc, pentru a ne sfatui, pentru a face schimb de experienta, pentru a impartasi aceasi pasiune.

 

Imi cer scuze si pentru ca m-am adresat la modul general.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu-mi vine sa cred.

Nimeni nu-si pune problema ca poate n-a vazut bariera decat prea tarziu, pentru ca barierele din Romania nu sunt prevazute cu "perdea".

 

tu tiai pus problema cum de nu a vazut o ditamai bariera mai lunga decat o ..... si vopsita alb si rosu? sau era stelist si a crezut ca e o banda pusa de dinamovisti.

 

si in ultima faza, hai ca te cred, nu a vazut-o bariera ca e in romania s intradevar orice e posibil, sa intamplat sa nu o vada, dar masinile alea oprite in coloana nu lea vazut sa-si dea seama ca ceva nu e in regula? probabil stateau la coada la paine si lui nui trebuia.

 

imi pare rau de cei lasati in urma dar si de fata nevinovata.

 

sia facut-o cu mana lui, un fel de Hand-job cum sar zice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu m-am facut inteles in mesajul precedent. Nu l-am declarat nevinovat ci am scos in evidenta tenta discutiilor de pe forum.

Nu stim exact ce s-a intamplat si mai mult, sa "ne bucuram" ca a murit un om, vinovat sau nu. Sunt ferm convins ca multi de aici au fost vinovati in trafic de multe ori. Ba au depasit fara sa semnalizeze, ba au fortat un semafor. Si totusi, nu m-as bucura sa aud ca au murit pentru ca erau vinovati de incalcarea legislatiei rutiere. Ce a fost in capul lui, doar el stia. Nu noi. Si oricat s-ar discuta pe tema asta, nici nu se va afla vreodata din aceste discutii.

 

Doar am facut apel la forumisti sa incerce sa-si canalizeze timpul si energia catre discutii mai constructive, pe tema motociclismului. Daca as vrea barfa privind gradul de vinovatie al unuia sau altuia, aratat cu degetul sau altele asemanatoare m-as uita la ProTV si as comunica pe situl lor, nu aici.

 

Iar cu asta ma retrag din acest topic.

Editat de nosaint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu m-am facut inteles in mesajul precedent. Nu l-am declarat nevinovat ci am scos in evidenta tenta discutiilor de pe forum.

Nu stim exact ce s-a intamplat si mai mult, sa "ne bucuram" ca a murit un om, vinovat sau nu. Sunt ferm convins ca multi de aici au fost vinovati in trafic de multe ori. Ba au depasit fara sa semnalizeze, ba au fortat un semafor. Si totusi, nu m-as bucura sa aud ca au murit pentru ca erau vinovati de incalcarea legislatiei rutiere. Ce a fost in capul lui, doar el stia. Nu noi. Si oricat s-ar discuta pe tema asta, nici nu se va afla vreodata din aceste discutii.

 

Doar am facut apel la forumisti sa incerce sa-si canalizeze timpul si energia catre discutii mai constructive, pe tema motociclismului. Daca as vrea barfa privind gradul de vinovatie al unuia sau altuia, aratat cu degetul sau altele asemanatoare m-as uita la ProTV si as comunica pe situl lor, nu aici.

 

Iar cu asta ma retrag din acest topic.

 

 

Sunt de acord cu tine 100% ! Si as vrea sa subliniez un punct anume in mod special ! Cu totii gresim, un semafor, o depasire; unii mai calculati, altii mai putin calculati. Nimeni nu merita sa moara...chiar daca a gresit. Prima regula e "vei saluta orice motociclist", asta inseamna ca-l respecti. Nimeni nu stie ce a fost in capul lui. Poate intradevar a facut o gresala mare, dupa cum pare din ce am citit, vazut in media etc, dar NU merita sa moara. Imi pare rau ca spun asta, unii sunteti doar idioti...dar nu vreau sa patiti nimic rau ! Dumnezeu sa-l odihneasca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce a fost in capul lui, doar el stia. Nu noi. Si oricat s-ar discuta pe tema asta, nici nu se va afla vreodata din aceste discutii.
Gresit.

Sint vreo 2 aici pe topic, care stiu ei exact cum s-a intimplat accidentul, ce a determinat producerea acestuia si cine a fost de vina. Lucrurile astea le stiu ei asa bine pt. ca au citit articolele din presa si au ascultat "comentariile" "martorilor" aparute tot in presa iar cu vasta lor experienta in motociclism si psihologie au determinat exact ce a fost in mintea victimei si ce s-a intimplat si cu motorul. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresit.

Sint vreo 2 aici pe topic, care stiu ei exact cum s-a intimplat accidentul, ce a determinat producerea acestuia si cine a fost de vina. Lucrurile astea le stiu ei asa bine pt. ca au citit articolele din presa si au ascultat "comentariile" "martorilor" aparute tot in presa iar cu vasta lor experienta in motociclism si psihologie au determinat exact ce a fost in mintea victimei si ce s-a intimplat si cu motorul. :wacko:

 

Eu sint unul dintre ei; spune cine este al doilea sa-l intreb si eu ce parere are el!

 

1)Accidentul s-a intamplat asa: motocicleta a depasit coloana aflata in stationare la trecerea de nivel cu calea ferata, si-a continuat drumul, pasagera a fost acrosata de prima bariera, iar conducatorul a lovit cu capul a doua bariera; motocicleta s-a izbit violent de un automobil Renuault stationat primul pe contrasens la bariera, conducatorul fiind proiectat in parbtizul urmatorului vehicul (un TIR) stationat in pozitia 2 in spatele Renaultului.

 

2)Cauza:Accidentul a fost determinat de nerespectarea de catre conducatorul moto a Legii Ciculatiei (mai multe aricole, depasirea coloanei, mersul pe contrasens, fortarea barierei)

 

3)Vinovatul:motociclistul care a produs acest accident, fiind singurul in miscare, toate celelalte vehicule fiind stationate (sper ca trenul nu se pune..!_

 

Asta este tot!..CAZ INCHIS!!!

 

Speculatii gen:

-era drogat sau baut

-certat cu prietena si a vrut sa se sinucida si sa o ia si pe ea cu el

-i-a cedat motorul in anumit fel si mod misterios contrar legilor mecanicii

-era agent CIA si KGB i-a injectat in somn o neurotoxina care i-a paralizat muschii temporizat pina a ajuns la bariera si l-a facut "statuie" si nu a mai putut face nimic

....sint can-can!

 

Un caz mai simplu ca aceste nu vad!...nu mai putem da vina pe conservari, nici pe starea proasa a drumurilor, nici pe bariera antica si depasita, pe nimic-nimic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am spus!...CAZ INCHIS!

nu mai e nimic de discutat...eventual rezultatul analizelor de sange...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu soimu.

Nu trebuie sa fii acolo si sa vezi accidentul ca sa stii cum s-a intamplat,celor care nu sunt de pe lumea astea le aduc aminte ca majoritatea crimelor nu au martori si totusi procurorii stabilesc un vinovat si judecatorii il condamna pt fapta,chiar si fara martori,mai exista o gramada de alte indicii despre cum s-a intamplat respectiva crima sau in cazul de fata accident.

Sa nu o dam pe dupa visin cu fraze de genul "n-a vazut bariera","starea proasta a drumurilor","defectiune mecanica",etc.

Hai s-o lasam moarta,am mai zis,bun,n-a vazut bariera,dar cum draq n-a reusit sa remarce coloana de masini stationata?Pai nu e la mintea cocosului ca aia sunt stationati pt un motiv?Si daca depasesti coloana,in fata ta pe contrasens nu vezi cealalta coloana stationata?

Tre sa fii balalau rau sa nu-ti dai seama ca e o cale ferata,hai sa fim seriosi,ala l-a durut in fiund de restul,a zis sa faca el o arogantza probabil s-o impresioneze pe aia din spate cum e el un mic Valentino si face slalom printre gugustiuci dar nu prea i-a iesit.

Si puteti spune ce vreti,si putem sa fim toti ipocriti si sa dam rip dar mie personal,sincer,nu pot sa zic ca-mi pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Method..deci tu esti al doilea...ma bucur de cunostiinta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Accidentul s-a intamplat asa:

 

 

Asta este tot!..CAZ INCHIS!!!

Eu zic ca militienii aia care lucreaza la dosar pierd timpul si banii statului degeaba, cind ar putea foarte bine sa citeasca ce scrii tu si sa inchida dosarul rapid.

Nici expertiza tehnica nu mai este necesara avind in vedere ultimele informatii pe care ni le-ai dat.

 

Multumim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere! :bigstar:

Ce expertiza tehnica? Ai dreptate, s-ar cheltui banii contribuabililor inutil! doar daca respectivul ar fi calarit un OZN.Iar psihiatrica nu se mai poate face...

 

Iar informatiile au fost disponibile EXACT de la inceput...e drept nu in Braille...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ginion mare pe noi ca nu e plina tara asta de d'alde tine, ca ar merge totul perfect pe aici.

E mare lucru sa tragi niste concluzii atit de "pertinente" cum le tragi tu doar din articole de presa. Nu sint multi in stare de asa ceva. De ce nu suni la militie sa le spui ca e rezolvat "cazul"??

Le zici: "Gata nu va mai bateti capul - "case closed". Am transat eu problema pe motoretizm punct ro, cu experienta mea in dinamica accidentelor de motocicleta, vastele cunostinte in psihologia sinucigasilor si mai ales in urma informatiilor din presa. Aruncati tot ce-ati facut la cercetarea de la fata locului, masuratori, etc. nu mai faceti expertiza tehnica a mobrei ca nu e nevoie. Daca ati fi fost si voi atenti la ce s-a scris pe net, ati fi fost si voi in stare sa inchideti dosarul pina acum, asa cum am facut-o eu."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. postarea ta, chiar daca ai scris-o cu ironie, vad ca realizezi cit de multa dreptate ai!!!..in tot ce ai scris!...Mai putin cu sunatu...daca as fi platit, cine stie? :drink:

 

Atentie!..eu nu am spus ca ala s-a sinucis(dimpotriva o luam ca o ipoteza greu de sustinut, si cred ca si ala de a intrat in Dunare cu fata-n brate, nu cred ca fata a fost de acord sa moara cu el, s-a zbatut, avea urme).

 

Ipoteza mea este teribilismul si aprecierea gresita a distantelor si vitezei! Pt ca scena era statica a apreciat gresit ca o sa-i iasa cascadoria! Daca mai sint si alte elemente ce pot iesi la analizele de sange, sint cauze favorizante!

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Porcaiala de pe topicul asta ma bucura si nu glumesc cand o zic.

Cat timp topicul asta e sus inseamna ca niciunul dintre noi nu a patit-o,evenimentul de la Timisoara e ultimul,tina-l Dumnezeu asa. :cheers: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu una peste alta, am vorbit personal cu Soimu si cica sa descoperit adevaratu motiv, respectivu, inainte sa ajunga la linia ferata a vazut in santz flacara violet, iar la 10metri de bariera o pisica neagra ia taiat calea uitanduse urat la el. :eek:

 

 

acu una peste alta, dumnezeu sal ierte si daca stie cineva ceva de fata? in ce stare e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu una peste alta, am vorbit personal cu Soimu si cica sa descoperit adevaratu motiv, respectivu, inainte sa ajunga la linia ferata a vazut in santz flacara violet, iar la 10metri de bariera o pisica neagra ia taiat calea uitanduse urat la el. :eek:

 

 

acu una peste alta, dumnezeu sal ierte si daca stie cineva ceva de fata? in ce stare e?

Nu-i nimic de ras in cazul asta mai ales de limba romana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint unul dintre ei; spune cine este al doilea sa-l intreb si eu ce parere are el!

 

1)Accidentul s-a intamplat asa: motocicleta a depasit coloana aflata in stationare la trecerea de nivel cu calea ferata, si-a continuat drumul, pasagera a fost acrosata de prima bariera, iar conducatorul a lovit cu capul a doua bariera; motocicleta s-a izbit violent de un automobil Renuault stationat primul pe contrasens la bariera, conducatorul fiind proiectat in parbtizul urmatorului vehicul (un TIR) stationat in pozitia 2 in spatele Renaultului.

 

2)Cauza:Accidentul a fost determinat de nerespectarea de catre conducatorul moto a Legii Ciculatiei (mai multe aricole, depasirea coloanei, mersul pe contrasens, fortarea barierei)

 

3)Vinovatul:motociclistul care a produs acest accident, fiind singurul in miscare, toate celelalte vehicule fiind stationate (sper ca trenul nu se pune..!_

 

Asta este tot!..CAZ INCHIS!!!

 

Speculatii gen:

-era drogat sau baut

-certat cu prietena si a vrut sa se sinucida si sa o ia si pe ea cu el

-i-a cedat motorul in anumit fel si mod misterios contrar legilor mecanicii

-era agent CIA si KGB i-a injectat in somn o neurotoxina care i-a paralizat muschii temporizat pina a ajuns la bariera si l-a facut "statuie" si nu a mai putut face nimic

....sint can-can!

 

Un caz mai simplu ca aceste nu vad!...nu mai putem da vina pe conservari, nici pe starea proasa a drumurilor, nici pe bariera antica si depasita, pe nimic-nimic!

 

 

eu sunt al2lea si sunt perfect de acord cu tine !

 

mai doresc sa adaug ca motociclistul era satanist !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multe javre mai scriu pe forum...si cum le place lor sa-si bata joc de cei care nu mai sunt printre noi.

 

daca ar fi supravietuit omu si ar fi stat in fata voastra, ati mai fi avut curajul sa faceti remarcile astea? Nu cred! Coada intre picioare si stanga imprejur.

 

Dar na...natia romanului, generatia can-can...trist

 

de unde stii tu ca nu faceam aceleasi remarci?

 

tu esti total de acord cu comportamentul lui kamikaze?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde stii tu ca nu faceam aceleasi remarci?

 

tu esti total de acord cu comportamentul lui kamikaze?

Sa nu INTELEGI comportamentul lui este una, cu totul alta este sa faci misto de unul mort.

Treaba de civilizatie, daca ma intrebi pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...