Sari la conținut

Am nevoie de un sfat


Postări Recomandate

Salve,

 

Pana de curand, eram ferm convins ca motocicleta pe care mi-o doresc si o voi cumpara va fi una sport. Sa ne intelegem, nu ma pasioneaza viteza, depasirile la mustata sau mersul pe o roata. Mi-am dorit sportiva din simplu fapt ca imi plac cum arata (da, da stiu... :) ). Intotdeauna mi-au placut si imi vor place. Insa inainte de a face achizitia mi-am pus intrebarile "Ce vreau sa fac cu ea (motocicleta) ? Cum si unde o voi folosi? ".

 

Dupa lungi perioade de meditatie, am gasit, sper eu, raspunsurile. Imi plac foarte mult calatoriile. Asadar am nevoie de o motocicleta sa fie comoda la drum lung si sa pot transporta un minim necesar de bagaj. Sa aiba o autonomie decenta si mai presus de toate sa fie fiabila. Insa imi mai doresc ca acea motocicleta sa ma poata purta si offroad in egala masura. Vreau sa pot testa cu ea toate baltile pe care le intalnesc, sa pot urca toate dealurile pe care mi se pune pata si sa pot aborda orice drum, indiferent de conditii.

 

Daca pana aici ar fi trebuit deja sa imi formez o opinie si sa imi dau seama ce vreau, mi-am dat seama ca trebuie sa mai indeplineasca o conditie. Trebuie sa poate fi utilizata si in oras, deoarece nu voi fi mereu pe drumuri, in excursii. Aici m-am blocat. Nu stiu in ce masura ar putea indeplini dulapurile astea de motociclete enduro-touring aceasta cerinta (in privinta manevrabilitatii).

 

Am facut acest post in speranta ca ma puteti indruma spre un model care ar putea sa indeplineasca cerintele. Mentionez ca inca sunt incepator si nu imi doresc ceva scump.

 

Va multumesc! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asadar am nevoie de o motocicleta sa fie comoda la drum lung si sa pot transporta un minim necesar de bagaj.

Sa aiba o autonomie decenta

sa fie fiabila.

sa ma poata purta si offroad in egala masura. Vreau sa pot testa cu ea toate baltile pe care le intalnesc, sa pot urca toate dealurile pe care mi se pune pata si sa pot aborda orice drum, indiferent de conditii.

 

Trebuie sa poate fi utilizata si in oras,. Nu stiu in ce masura ar putea indeplini dulapurile astea de motociclete enduro-touring aceasta cerinta (in privinta manevrabilitatii).

 

 

Salut,

cele mentionate mai sus intr-adevar indeplinesc conditiile indicate de tine.

Am sau am avut atat DR350, cat si BMW F 650 GS.

 

Suzuki DR 350 este intr-adevar un motor cu care poti face orice, de la drum asfaltat la (aproape) orice coclau, dar nu ti-o recomand pentru drumuri mai lungi de 2-300 km, pentru ca saua nu este prea comoda. Dupa 100 km iti cam rupe koorul.

In plus,DR-ul are rezervor cam mic (7+2), autonomia nu te da pe spate.

Cred ca in mai mare masura pentru ceea ce cauti se potriveste BMW F650, chiar daca e mai grea si nu vei putea intra peste tot pe unde ai vrea, este mult mai comoda la drum decat DR-ul.

In privinta manevrabilitatii, nu iti fa probleme, orice motor enduro-touring e usor de manevrat, si in orice caz mult mai manevrabil decat vitezanele care zici ca iti plac.

De Dominator nu stiu ce sa zic, nu am avut si nu am condus. Dar daca cauti un pic in sectiunea Enduro a forumului o sa vezi ce se poate face cu ea, si toti proprietarii par foarte multumiti de ea.

Freewind-ul nu cred ca e neaparat recomandabila pentru offroad mai mult decat forestiere foarte bune.

 

Depinde de cum definesti "nu prea scump" - recomandarea mea este sa vezi daca ai bani pentru un BMW F650 GS, care cred ca se potriveste perfect cu ceea ce cauti. Super manevrabila, fiabila, atonomie foarte mare (400-450 km), si foarte comoda. Pe mobile.de gasesti pe la 3500 EUR motoare ok, si bine intretinute, multe si cu o gramada de accesorii.

 

Succes in alegere si drumuri bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Ai asa:

 

- NOI:

> Yamaha XT660z

> BMW F800GS

> BMW F650GS (2007+)

> BMW G650GS (2007+)

> Triumph Tiger 800

 

- SH:

> Yamaha XT 600-660

> BMW F650 (-99)

> BMW F650GS(Dakar) (2000-2006)

> Honda Dominator (mai putina strada)

> Honda Transalp (mai putin off)

> Suzuki DR (mai putina strada, cele sub 600 mai putin confort/mai putine bagaje)

> KTM LC4 (mai putin confort)

 

- NOI sau SH, DAR N-AU CE CAUTA IN OFF (in maini de incepator):

> Honda Africa Twin

> BMW R11xxGS / R1200GS

> Yamaha TDM

> Yamaha Super Tenere

> Suzuki V-Strom 650/1000

> KTM 9x0

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

F 800 GS nu mi se pare mobra de incepator . Prea multi cai ...cam nervoasa si destul de grea pt off [pt un incepator] nemaivorbind de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

calatorii.

comoda la drum lung

minim necesar de bagaj.

autonomie decenta

fiabila

utilizata si in oras

sa ma poata purta si offroad in egala masura.

Vreau sa pot testa cu ea toate baltile pe care le intalnesc, sa pot urca toate dealurile pe care mi se pune pata si sa pot aborda orice drum, indiferent de conditii.

 

Daca nu vrei off-road ca la Romaniacs, ai un singur raspuns:

Honda Transalp incaltata cu gume 50-50 (TKC 80, Karoo, MT21, D908, etc).

 

Daca vrei off-road un pic mai agresiv, in dauna confortului, mergi pe un monocilindru. De la DRZ-ul de 400 in sus, prin gama de 600&co si pana la monstrul de 800 numit DrBig.

 

P.s. - Enduro-touring-urile sunt incredibil de manevrabile. Ba chiar si touring-enduro-urile, atunci cand mai capeti putina experienta.

Editat de _Raul_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.bikez.com..._600_e_2003.php

asta e struto-camila pe care o cauti ... nu castigi nimic cu ea nici pe Hungaroring si nici la romaniacs, nu poate urca chiar pe "orice deal" dar urca pe orice drum

 

 

confirm cele scrise mai sus! Am xt de 3 ani de acum si sincer mi se pare cel mai bun compromis asfalt-of road. Face fata cu brio si la distante lungi , consumul este mai mult decat decent . :bounce:

 

Sau asta, daca stai mai bine cu banii.

 

 

Corect!!!

 

 

Daca ai drum prin Bacau si vrei s avezi cum merge un XT da mi de veste..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...