Sari la conținut

Accident grav in zona Cotroceni B** GLW


AllyMcBeal
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 765
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Buna

 

Incerc sa le iau pe rand:

 

1. Plicul de la RATB a ajuns pe adresa unde sta mama.

 

2. Mama mi-a trimis pe fax, de la fostele ei colege de la CFR, continutul plicului.

 

3. Sunt 5 pagini:

 

- prima - cea pe care in disperare de cauza am postat-o pe Facebook ( si ma bucur sincer ca peste 5000 de oameni au dat share, si asa a ajuns in presa)

- a doua: temeiul legal dupa care a fost facuta notificarea, si semnatura +stampila director general RATB, Viorel Popescu

- a treia: un raspuns al Politiei catre RATB, in care le spune clar ca dosaru e in curs de cercetare, si ca Raducu NU MAI ESTE printre noi, cu nr de inregistrare din Nov 2011 de la Politie si cu nr din Dec 2011 de la RATB!!

- 4 si 5: calculatia/ autobuz...

 

Azi am vazut stirea pe ziare.com actualizata, continand declaratia dlui Popescu, preluata din Evenimentul zilei - declaratie in care spune ca habar nu avea ca Radu nu mai este.

Chestie contrazisa flagrant de pagina 3..

 

NU mai inteleg nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva nu se leaga:

1. e normal si legal ca cineva sa suporte pagubele (materiale) produse in urma unui accident: garduri, borduri, protectii ale drumului, indicatoare si alte asemenea aflate pe "inventarul" statului...

2. din punct de vedere legal, cel responsabil de acesasta plata se face cel VINOVAT de accident, adica in traducere libera pentru eventualii militieni cu 2 clase mai mult ca trenul care citesc p-aici, cel care este autorul de facto al incidentului...

3. Radu a fost declarat vinovat de accident? Daca da, atunci deznadejdea si dezgustul meu fata de justitia din Romania vor fi aproape de paroxism...

 

in orice caz, degetul mijlociu e ridicat in directia autoritatilor.

 

p.s. doamne fereste sa fiu pus intr-o situatie de genul asta, pentru ca dreptatea mi-o voi face perosnal, sau apropiatii mei. Aia de zice ochi pentru ochi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva nu se leaga:

3. Radu a fost declarat vinovat de accident? Daca da, atunci deznadejdea si dezgustul meu fata de justitia din Romania vor fi aproape de paroxism...

 

in orice caz, degetul mijlociu e ridicat in directia autoritatilor.

 

p.s. doamne fereste sa fiu pus intr-o situatie de genul asta, pentru ca dreptatea mi-o voi face perosnal, sau apropiatii mei. Aia de zice ochi pentru ochi.

 

NU! Noi, familia, (eu, Clau sau mama) nu am fost informate despre asa ceva! Din pacate, acum e duminica seara, deci nu avem cu cine discuta, dar maine dimineata ... maine e o alta zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara civilizata asa ceva ar fi considerat ultraj, jignire, etc. cum vreti voi sa o numiti. Eu unul as vorbi cu un avocat priceput cat de curand ... si condoleantele mele, doamna Vutescu. Nu il cunoasteam pe Radu dar am citit cu mare placere topicurile dedicate calatoriilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta arata nesimtirea si nepasarea fata de durerea unei familii si asa greu incercate.

Din ce spune Catalina nesimtitii aia de la RATB stiau atat de tragedie cat si faptul ca dosarul este in cercetare!

Ca sa nu mai zic de tupeul si obraznicia de a cere bani in urma unui nefericit eveniment rutier.Mergand pe logica lor,oricine a stat in coloana formata ar trebui sa ceara despagubiri(ca au intarziat la servici,ca aveau de livrat ,ca se duceau la spital,etc)!

Un accident este un accident,nimeni nu si-l doreste.Ca el se intampla din varii motive (prostie,nesimtire,neatentie,etc) este alta treaba si trebuie cuantificat in pedepse penale.Nu sa vina niste indivizi de la o Regie puternic subventionata din bani publici(deci si de Raducu cat a fost printre noi,cat si de familia lui) sa calculeze pierderi cauzate de accident!Ei sunt pe pierdere grav dar au tupeu cu oamenii greu incercati(mi-e greu sa cred ca asta este primul caz de tupeu si nesimtire)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce nu inteleg eu de unde si cu ce drept a luat ratb-ul datele celor implicati in accident? Cine li le-a dat? Si iarasi - cu ce drept? Numerele sa zicem ca le aflau uitandu-se la ele, dar restul? ASta odata. Si DOI, de ce nu ii cer bani soferitei vinovate?!

 

Despre dublu "epic fail"-ul scrisorii in sine, care ar trebui sa ajunga la TV si radio... nici nu mai zic.

 

Imi cer scuze pt offtopic, dar RATB-ul asta are voie sa faca asa ceva? Are vreun temei legal pt asa ceva? Inteleg sa aiba dreptul sa faca asta primaria sectorului respectiv sau nu mai stiu ce administratie locala, dar RATB-ul??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o tara civilizata asa ceva ar fi considerat ultraj, jignire, etc. cum vreti voi sa o numiti. Eu unul as vorbi cu un avocat priceput cat de curand ... si condoleantele mele, doamna Vutescu. Nu il cunoasteam pe Radu dar am citit cu mare placere topicurile dedicate calatoriilor.

 

Buna dimineata. Povestirile din topicurile de calatorii, felul cum vedea lumea, fair play-ul, umorul si curiozitatea il definesc, asa ca mi-e usor sa va cred ca Raducu v-a intrat la inima.

Va multumesc, in numele meu, al mamei si al Claudiei - sotia lui Radu.

 

 

Da, recunosc ca ma asteptam la "ne cerem scuze, a fost o eroare regretabila", nu la raspunsul acesta marlanesc. Imi vine sa il iau de par si sa il tarasc la mormantul lui Radu.

 

Ne vom consulta astazi cu avocata.

 

 

Va datoram cateva vorbe despre ce s-a mai intamplat cu dosarul...care se afla acum in faza actelor premergatoare privind pe Vutescu Radu va aduc la cunostinta urmatoarele:

 

1. Inainte de audierea familiei, politia, in baza cercetarilor preliminare respectiv cercetarea la fata locului, a ajuns la concluzia (neoficiala) ca Radu Vutescu se face vinovat de producerea accidentului motivat de faptul ca circula cu o viteza necorespunzatoare iar soferul autoturismului implicat in accident a iesit de pe o strada care nu avea montat semn de cedeaza trecerea. Pe cale de consecinta se aplica regula prioritatii de dreapta.

 

2. Tinand cont de aceasta situatie apararea (adica, noi, familia) a trebuit sa solicite emiterea unor adrese catre Primaria Mun. Bucuresti, Administratia Strazilor, Administratia strazilor sector 5 precum si catre alte institutii pentru a se stabili daca Radu circula pe drum cu prioritate si daca pe strada de unde a iesit soferul autoturismului a existat semn de cedeaza trecerea.

Aceste adrese s-au facut in paralel atat de catre politie cat si de catre noi ( pentru a exista o mai mare siguranta). Unele adrese au fost facute doar de catre noi pentru a sustine prin raspunsurile oficiale nevinovatia dar si pentru a avea un motiv temeinic in a solicita politiei efectuarea unor adrese suplimentare. Aceste adrese au fost solicitate pentru a se demonstra ca Radu nu este vinovat de producerea accidentului..

 

3. In acelasi timp tot in cadrul apararii am mers la locul producerii accidentului (prieteni ai lui Radu, sotia lui Radu, avocata, eu) unde am realizat un set de fotografii care sa ateste unde erau pozitionate semnele de circulatie pe acel sector de drum. Au fost audiate mama, sotia lui Radu si eu, care ne-am si constituit parti civile in procesul penal.

 

4. Au fost audiati o parte din martori, Martorul ocular refuzand in mod misterios sa mai dea declaratii dupa cateva luni.

 

5. Intre timp au sosit desi cu intarziere raspunsurile la adresele efectuate. Concluzia politiei este: Radu Vutescu nu este vinovat de producerea accidentului.

 

Concluzia din analiza adreselor: Pe strada de pe care a iesit autoturismul a existat la momentul produceri accidentului semn de cedeaza trecerea el fiind mutat la ceva timp dupa producerea accidentului pe un stalp mai inalt . Nu se stie din ce cauza in acea zi nefericita acel semn de cedeaza trecerea a disparut in mod misterios in conditiile in care pe hartie in planurile Administratiei strazilor el figura ca existent.

 

6. S-a dispus efectuarea unei expertize tehnice auto prin care sa se stabileasca cine se face vinovat de producerea accidentului. S-a desemnat expertul iar apararea a cerut si s-a incuviintat expert parte . S-au realizat si admis obiectivele la expertiza atat cele clasice cat si cele suplimentare.

 

Efectuarea expertizei este amanata deoarece nu se stie inca de ce sector apartine strada de pe care a iesit autoturismul!!. Initial strada Leonte Anastasievici a apartinut de Administratia strazilor sector 5 insa in urma unei noi adrese „ se pare ca strada apartine de sectorul 3”. Momentan asteptam raspunsul oficial...

 

7. In ceea ce priveste adresa de la RATB ....acestia se pot constitui parti civile in procesul penal urmand sa recupereze „prejudiciul” de la cel care se face vinovat de producerea accidentului.

 

 

Comentarii pe langa acest dosar se pot face multe insa nu vom comenta si nu ne vom da cu parerea. Sunt convinsa ca ne puteti intelege.

 

Va voi informa ocazional cu privire la derularea anchetei.

 

Si multumesc in numele familiei pentru suportul moral pe care ni-l oferiti in continuare.

Catalina Vutescu

 

 

 

 

 

Editat de Catalina Vutescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de audierea familiei, politia, in baza cercetarilor preliminare respectiv cercetarea la fata locului, a ajuns la concluzia (neoficiala) ca Radu Vutescu se face vinovat de producerea accidentului motivat de faptul ca circula cu o viteza necorespunzatoare iar soferul autoturismului implicat in accident a iesit de pe o strada care nu avea montat semn de cedeaza trecerea. Pe cale de consecinta se aplica regula prioritatii de dreapta.

 

Deci fiind pe un bulevard cu 2 benzi pe sens trebuie sa acorzi prioritate unuia ce iese de pe o straduta dintre case, pentru ca TU nu ai niciun semn de prioritate iar EL nu are indicator pe colt (e furat, ascuns de alta masina, de zapada, de o creanga, etc.) ? Cat de dobi' sa fie un politist care ar scrie un PV in sensul asta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce mizerie de tara, ce mizerie de autoritati....

Sunt foarte revoltat.

 

Mult noroc si multa putere familiei.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu stiati de asta:

 

http://www.libertate...tia-378530.html

 

Raspunsul Directorului RATB este absolut naucitor..

 

Naucitor e un cuvant ..infim.

 

Merge cineva sa claxoneze 1 minut ( 60 de secunde ) in fata geamlui lu' nenea ala din poza?

Pentru pomenirea lui Raducu ( sa i fie tarana usoara ) .

Daca da, data si ora si voi fi acolo.

Iarta-ma Catalina, in loc de scuze ( nu ca ar folosi la ceva ) , nici macar OMUL din el nu e in stare sa dea o fraza inteligenta.

( asta in conteztul in care stirea din ziar e adevarata si nenea ala chiar a dat cu bata in balta )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, nu pune la suflet....ai inca odata, din pacate, confirmarea obtuzitatii si prostiei celor platiti. Probabil, un alt imbecil pus pe post pe criteriu politic.

Vorba cuiva de mai sus, Radu sta acolo si rade de mizeriile astea.

 

Tu, impreuna cu toti cei care au avut bucuria de a-l cunoaste, stiti ca mizeriile astea sunt sub noi. Si ca roata se invarte. Si ca cine are de platit, va plati.

Eu nu l-am intalnit pe Radu, sau daca l-am intalnit, a fost fugitiv, poate pret de o cafea intr-o benzinarie.

Acum , avem regrete si o lupta, pentru el.

Daca tu crezi ca te pot ajuta, telefonul meu este 0741697000

Eu sunt Sim.

Editat de Louis Cyphre
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu stiati de asta:

 

http://www.libertate...tia-378530.html

 

Raspunsul Directorului RATB este absolut naucitor..

Directorul asta e sarac cu duhul, ca majoritatea celor numit politic in institutii detinute de stat. Din pacate comditiile meteo nu permit sa mergem sa-l injuram calare pe moto, asa ca deocamdata il ignoram pe gibon. Daca insista cu plata mergem sa-l injuram peste 2 luni...

 

In rest imi pare rau ca Raducu nu mai e pe aici sa ma contrazica macar un pic ca exagerez, etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalina, nu pune la suflet....ai inca odata, din pacate, confirmarea obtuzitatii si prostiei celor platiti. Probabil, un alt imbecil pus pe post pe criteriu politic.

 

As vrea sa ma inteleaga si pe mine cineva ca nu mai sunt dispusa sa "inghit" nepasarea, nesimtirea, iresponsabilitatea, nepotismul, pilele, prostia, obtuzitatea, delasarea si alte sinonime.

 

Din cauza tolerantei fata de aceste atitudini si gasind scuze tot timpul autoritatilor si tiparului angajatilor publici am ajuns unde am ajuns - dar nu e cazul sa discut despre asta aici.

 

Nu am de gand sa las deloc prostia asta asa, decat daca RATB - prin Directorul General Viorel Popescu trimite PE ACEEASI ADRESA scrisoare de scuze adresata familiei :

 

- Dnei Elena Ionita - mama

- Dnei Claudia Vutescu - sotia

- Drei Catalina Vutescu - sora.

 

Deci fiind pe un bulevard cu 2 benzi pe sens trebuie sa acorzi prioritate unuia ce iese de pe o straduta dintre case, pentru ca TU nu ai niciun semn de prioritate iar EL nu are indicator pe colt (e furat, ascuns de alta masina, de zapada, de o creanga, etc.) ? Cat de dobi' sa fie un politist care ar scrie un PV in sensul asta ?

 

BULEVARDUL GHE MARINESCU este drum cu prioritate de la intersectia cu Eroii Sanitari si pana la semaforul catre Gradina Botanica. Deci Radu era pe drum cu prioritate.

Editat de Catalina Vutescu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stau si ma minunez pe zi ce trece.

 

Parca ceva sau cineva doreste sa se puna impotriva pedepsirii vinovatilor acestui caz.

 

Prietenul notru RADUCU a murit din cauza nesimtirii si a nepasarii celor de la administratia strazilor, in prima faza si apoi din cauza soferitei care nu a putut sa se asigure in partea din stanga deoarece era surmenatat dupa un examen la facultate.(sau poate o jena telefonul mobil - in caz ca vorbea la telefon cu mamica sa-i zica ce a facut la examen)

 

acum, referitor la cei de la RATB...niste idioti, nu ai cu cine.... ar trebui sa organizam un mititng in fata RATB sau familia sa-i dea in judecata si sa le ceara cam 1 mld de euro daune morale.

apoi eu sunt convins ca cei de la aceasta regie, ulterior ar casca ochii in 40 si eventual ar angaja si un detectiv particular sa vada exact ce si cum.

 

cat despre ce trebuie facut?

pistonat.....dupa cum urmeaza:

 

Avocata

Expertul

Adiministratia strazilor

Primaria sector 5 sau 3 dupa caz...

 

Nu se va rezolva nimic sau nu prea curand, daca se sta cu mainile in san asteptand ca sa vedem ce si cum.

 

NU UITATI, in martie-aprilie (cu ajutorul Bunului Dumnezeu)incepe sezonul moto.....si ma ingrozeste gandul ca sectiunea de accidente moto dupa acest forum va fi iar in capul listei.

totodata ma gandesc, pe numele meu cand se va deschide un topic? sau despre tine, tu asta de citesti acum acest topic?

oare nu putem face nimic ca sa trezim atentia?

 

imi pare rau de ceea ce a trebuit sa traiti Catalina, Clau si mama lui Raducu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...