Sari la conținut

Accident neacordare prioritate, Piata Dorobanti


Adrian C
 Share

Postări Recomandate

Foarte rau ca nu ai facut-o. Daca tii la sanatatea ta, la cea a celor dragi tie si la prieteni ar trebuii sa o faci neaparat.

Pe linga partea de safety este vorba de tine ca motociclist, nu-ti doresti sa mergi mai bine, mai corect ?

Ai o meserie frumoasa insa putin rigida, poate de aici si reticenta ta de a intelege la ce ma refer si de ce folosesc acest ton.

 

 

 

 

Ce-ti pot spune cu certitudine este ca experienta si reflexele formate pe un calapod gresit poate duce la accidente. Iti dau un singur exemplu sa poti intelege la ce ma refer, daca pe un super sport, nu ai pozitia corecta de mers si cunostinte de teorie + practica intr-un mediu sigur ( circuit, parcare, etc) o simpla plimbare cu prietenii la munte se poate transforma intr-o tragedie.

Ipotetic, intrii intr-o curba de dreapta care urmeaza sa se inchida un pic mai mult si din cauza entuziasmului o faci un pic mai tare decit normal. Cind vezi ca se inchide te panichezi iar atunci ori pui frina prea tare, blochezi fata si intrii pe contrasens sub rotile unui tir, o indrepti si se intimpla acelalasi lucru ori o apleci si mai tare dai cu scarita/ laba piciorului de asfalt si pivoteaza roata spate cu acelasi deznodamint.

 

Daca ai fi citit teorie ai fi stiut ca nu se merge pe strada niciodata 100%, ca tot timpul trebuie sa lasi loc pentru acel imprevizibil, ca nu mergi pe strada cu viteza mai mare decit poti vedea in fata, ca pe scarite trebuie sa stai cu virful cizmei iar corcpul trebuie sa fie pozitionat la interiorul curbei in cazul in care trebuie sa faci o manevra in acea directie sa nu apleci motoreta sa pierzi aderenta ci sa schimbi directia motocicletei cu corpul + inclinare si tot asa.

 

 

 

De dragul apropiatilor tai si a motociclismului, chimba-ti aceasta atitudine. IGNORANTA, superficialitatea si suficienta este dusmanul Nr.1

 

 

 

Incerc sa ma abtin in a comenta insa prietenii mei, care citesc aceste rinduri, sigur se tavalesc de ris pe seama mea :)

 

 

 

Propunerea mea este valabila in continuare.

 

 

 

 

O idee foarte buna care ar putea ajuta multi motociclisti :ok:

 

 

Si ca sa nu ne imprietenim prea tare si sa fiu consecvent in tonul pe care l-am abordat de la inceput, iti spun ca nu esti altceva decit o gaina ciufulita, una din multele care populeaza acest spatiu virtual.

Da ma,am inteles,ti-e frica de el.... :))

Si ca sa-l cunosti mai bine uite ce posteaza el la alt accident in care un "viteaz" se rupe bucati ca nu poate evita un mosneag care traverseaza (iuti mosnegii in ziua de azi :) )

"Posted 20 July 2011 - 08:52 PM

Aici nu imi pare deloc ca a fost vina motociclistului. Mergea tare? Foarte frumos....daca mosneagul nu trecea prin loc nepermis, nu se intampla nenorocirea. Din punctul meu de vedere, singura lui vina e ca a depasit viteza legala, fapt care constituie CONTRAVENTIE si se sanctioneaza ca atare.

Din pacate, nu il ajuta cu nimic punctul meu de vedere... pacat, pacat, pacat! Orice altceva e de prisos.

21 de ani bai, nene.... "

Editat de R3Kin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Toti vitejii din ziua de azi nu inteleg ca atitudinea e una din principalele motive pentru care se imprastie pe jos la primul obstacol...

Singura atitudine potrivita pentru motociclistii stradali este ca singurii vinovati pentru orice eveniment suntem noi insine...si nimeni altcineva...nu trebuie sa astept sa ma fereasca nimeni...nu trebuie sa astept ca cei din masini sa verifice mereu oglinda retrovizoare....ci doar trebuie sa anticipez traficul cu mult inainte de a se intampla ceva...orice intersectie mica fara nici-o masina in ea poate deveni brusc pericol....orice masina parcata lateral poate deveni brusc pericol....si multe asemanatoare....

De-alungul anilor cel putin pana sa renunt complet acum 3 ani sa mai merg pe strada cu vitezana pe care o folosesc numai pentru circuite....am avut ceva accidente urate....inclusiv cu 2 masini de politie peste care am zburat de fiecare data...chiar si cand mergeam pe drum cu sens unic si mi-au aparut in cale tot eu am fost vinovat...pentru ca trebuia sa belesc ochii mai bine si sa prevad orice....si la orice tranta luata numai eu am fost vinovat indiferent de ce spuneau altii.....si datorita modului in care privesc traficul si cum imi pazesc pielea a trecut ceva timp de cand m-a mai surprins cineva in trafic...

Nu as fi intervenit in acest topic daca baiatul care a cazut nu se grabea sa puna filmarea pe forum(o greseala mare camera pe motor...mai ales la incepatori!!!)...si sa spuna ca cel care conducea masina e vinovatul pentru incident....

Vinovatul e doar el....si poate in timp cu o alta atitudine va scapa lejer de astfel de incidente minore....experienta se acumuleaza in timp...nu se cumpara de pe forum....

Amckart reprezina o solutie foarte buna pentru toata lumea...nu doar pentru incepatori....exista oameni care ajuta invatarea abc-ului motociclistic...trebuie doar vointa si renuntarea la orgoliu...nimeni nu s-a nascut invatat....si nu-i o rusine sa spui ca esti la inceput si nu stii dar vrei sa inveti....e primul pas care trebuie facut!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e foarte simpla: a cazut, n-a stiut de ce, a aflat dupa ce-a vazut filmarea.

L-au ajutati altii sa invete "cum sa vada" filmarea! Atat timp cat legea romana i-a dat permisul in urma unui examen sustinut si adjudecat, are dreptul sa circule pe strazi. Greseli comitem toti.

Caci si eu, daca ma duc echipat pe un circuit specific, cei de acolo n-au de unde sa stie ca eu am o saptamana pe moto si este foarte posibil spre sigur sa mor in primul viraj! Ipotetic vorbid!

 

Degeaba te numesti Valentino Rossi daca nu esti esti om! Degeaba ai o experienta enorma intr-un domeniu, daca experienta o tii pentru tine! Degeaba esti miliardar daca n-ai cu cine sa te bucuri de noroc/succesul in afaceri si esti inconjurat numai de straini/vulturi!

 

Prinzi mai multe muste cu miere decat ai face-o cu otet!

Gata, ma opresc cu "invataturile zend"! :laugh:

 

Coxanele, "lumea" nu va stie pe multi dintre voi. Eu "v-a stiu" ca va citeam mesajele pe diverse forumuri cu multi ani inainte sa-mi iau si eu moto! Insa si voi gresiti cand ii puneti pe toti incepatorii in aceeasi oala! Nu toti sunt sinucigasi!

 

Puneti voi un anunt pe un forum ca la ora X, locatia Z, se v-a tine o "adunare" cu specific schimb de experienta gratuit intre cei care alearga in roSBK, cei care se dau pe circuit sau cei care au + 10 ani de motociclism in trafic/circuit/cross etc etc. si eu, iti garantez ca nu-o sa mai gasesti scaun sa stai jos!

 

Una e cand citesti o carte, alta e cand iti zice cineva cate ceva, personal.

Incercati si nu va mai comportati ca niste zeitati pogorate in randul motociclistilor de rand, (cel putin pe forum) si folositi-va experienta pentru a ajuta pe cineva.

Atitudinea superioara nu ajuta la nimic caci, la urma urmei suntem toti oameni cu o pasiune comuna!

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

si eu zic, se putea evita usor

si eu sunt incepator, acum fac scoala

 

E usor sa eviti din fata calculatorului :rolleyes:. Iti zic eu, daca esti incepator si nu ai mai mers nici macar pe-un scooter prin Bucuresti, exista 95% sanse in prima luna sa ti se intample o patanie d-asta daca o sa fii surprins in trafic ca de fapt lucrurile nu stau ca in carte.

 

Ce nu stiu incepatorii e ca toti vor sa te omoare asa ca esti pe cont propriu, nu trebuie sa ai incredere in nimeni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E usor sa eviti din fata calculatorului :rolleyes:. Iti zic eu, daca esti incepator si nu ai mai mers nici macar pe-un scooter prin Bucuresti, exista 95% sanse in prima luna sa ti se intample o patanie d-asta daca o sa fii surprins in trafic ca de fapt lucrurile nu stau ca in carte.

 

Ce nu stiu incepatorii e ca toti vor sa te omoare asa ca esti pe cont propriu, nu trebuie sa ai incredere in nimeni.

 

am multi kilometri pe 2 roti (undeva peste 15 000 bicicleta si scooter) si in oras am mers destul cu bicicleta

difera viteza, greutatea motorului, abilitatea ta de manevra in echilibru

 

in situatia data era de evitat

Editat de adiandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te ajuta la nimic, nu a fost accident pentru ca nu a existat contact intre motocicleta si masina.

Nu exista notiunea de autor moral in legislatia in vigoare, ca sa zici ce el te-a determinat sa cazi. Asta e, trebuia sa incetinesti mai din timp, sa conduci preventiv...

N-ai nicio sansa sa recuperezi ceva, esti bun de plata!

 

 

Ba da..exista notiunea de autor moral si se pedepseste...uite aici : http://www.ziaruldeiasi.ro/local/caz-rar-dosar-penal-pentru-un-sofer-autor-moral-al-unui-accident~ni6eil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce tu nu stii este ca in orice instanta de judecata, nu va fi condamnat pentru ca legea nu este facuta de asa natura.. in instanta de judecata se judeca pe legi, dovezi, etc. Nu ai cadrul legal, nu ai condamnare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca esti sanatos. baga multe plimbari in oras in weekend in special cand e mai liber sa te inveti cu traficul.

 

. Cat de jegosi pot fi unii oameni ?

 

 

 

foarte. azi eram la univesitate intre un x5 si o alta masina ...la semafor. asta cu x-u tot vroia sa faca dreapta pe banda mea de mers.si o face tiptil pana a ajuns milimetric de mine. claxonez...nimic. abia dupa ce ii bat in geam gen ''bai ce p.l.m faci intri peste mine chiar nu ma vezi?!!'' ridica mana gen scuze si aia a fost. era incepator si nu stia de ce masina are si oglinzi probabil. un pic mai incolo ii fixex/trag oglinda dreapta unuia cu un suv; o avea pliata.deci ochi-n 4 !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ... se vede clar ca ai 0 deprinderi.

D'astea o sa intalnesti in fiecare saptamana. Nu vreau sa fac pe desteptul dar la orice intersectie incetinesc chiar daca am cea mai mare prioritate din lume si sunt pe cea mai departata banda. Si modul de franare te'a dat pe jos, nicidecum viteza. Ce ai facut tu aici, e exact cum ai trece pe zebra fara sa te asiguri chiar daca esti cel mai pieton.

Succes mai departe si fi mai prudent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ca sa nu mai fac alt topic ...

O chestie similara am patit si eu acum 3 saptamani (dupa ce-mi luasem A-ul de 3 zile). Diferenta este ca eu m-am panicat pentru ca nu mai aveam alta banda libera si am apasat DOAR frana spate (da, stiu, stupid). Bineinteles ca am blocat-o si am lasat vreo 3-4 metri cauciuc pe asfalt. Nu am cazut din cauza ca nu eram inclinat la acel moment dar sunt sigur ca as fi culcat-o daca aveam viteza mai mare sau daca eram inclinat (aveam cam 30 km/h). Chestia asta m-a pus rau pe ganduri si am exersat franarea (asa cum trebuie) de multe ori dupa. Ce mi se pare ciudat e ca in poligon mergeam super-bine, franare cum trebuie, viraje ok, peste 45km/h ocoliri, poligon constant sub 2 min, etc (bineinteles, mergeam bine dupa parerea mea exagerat de buna) dar in trafic nu e chiar aceeasi mancare de peste. Norocul meu este ca am aproape 12 ani experienta B (multe sute de mii de km) si chiar daca inca nu pot stapani cum as vrea "monstrul" de 250cmc, macar anticipez situatiile nasoale. Oricum, ce vreau sa zic este ca noi cei incepatori de multe ori ne "incantam" si avem impresia ca avem o indemanare mai buna decat este de fapt si chestia asta ne poate baga in (cuvant urat).

 

 

Pana acum (mergand aproape zilnic) nu am mai avut niciun alt "incident" la care sa reactionez prost dar mi-au taiat fata cel putin 6-7 masini de atunci (inclusiv un "gipan" cu o blonda care vorbea la mobil si care trecea pe cel mai clar rosu).

 

Asfalt uscat si numai bine !

 

 

P.S. primul meu post

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E usor sa eviti din fata calculatorului :rolleyes:. Iti zic eu, daca esti incepator si nu ai mai mers nici macar pe-un scooter prin Bucuresti, exista 95% sanse in prima luna sa ti se intample o patanie d-asta daca o sa fii surprins in trafic ca de fapt lucrurile nu stau ca in carte.

 

Ce nu stiu incepatorii e ca toti vor sa te omoare asa ca esti pe cont propriu, nu trebuie sa ai incredere in nimeni.

:agree: Fac parte din cei 95%.

Era o vorba p'aici "nu te gandi ca tie nu ti se poate intampla, ci cand". Mie chiar mi-a fost imposibil sa ma gandesc "cand". Ar fi insemnat sa merg panicat, sa transpir dupa 2 minute, stresat si mai apoi sa aflu ca am diabet. :crack: Cand ti se intampla, se intampla, n-ai cum sa mergi gandindu-te la asta. Doar ca, ca si in cazul meu, cand s-a intamplat a fost un soc. :D

 

In cazul tau, @Adrian C, a fost pur ghinion. Era destul de departe cand a aparut masina, aveai loc si sa eviti etc. Pot fi spuse multe privind clipul. Dar asta este, s-a intamplat, bine ca n-a fost grav. Hopa sus si mergi mai departe! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...