Sari la conținut

zgomot motociclete noaptea - continut reclamatie politie


filipok
 Share

Postări Recomandate

Salut,

 

De la deschiderea podului Basarab din BucureÂşti, lumea se plânge de zgomotul făcut, aparent, de unele motociclete în timpul nopții:) După cum s-a menționat Âşi pe acest forum, poliția a făcut niÂşte „razii”, dar nu în mod consecvent.

 

Din acest motiv, aÂş dori să fac un model tipizat de reclamație, cu plic timbrat cu tot, pe care locuitorii să o poată trimite prin poÂştă direct la „organe”, în scop de reamintire periodică a datoriei patriotice.

 

Dincolo de oportunitatea unui asemenea gest (Âştiu că nu va exista un consens pe tema asta:P), v-aÂş solicita ajutorul în două privințe: (1) Cui trebuie adresată reclamația Âşi (2) Care ar fi temeiul legal cel mai „fezabil”?

 

(1) Reclamația ar trebui adresată secției de poliție locale (secția 4, în cazul nostru)? Sau unui departament/serviciu al poliției rutiere la nivel de sector sau de BucureÂşti? Sau unui departament/serviciu al poliției în general?

 

(2) Legat de temeiul legal, am identificat trei posibile încălcări. Primele două sunt legate oarecum indirect de problema zgomotului, doar a treia se referă direct la aceasta:

 

a. depăÂşirea vitezei legale: deoarece zgomotul este asociat de multe ori cu depăÂşirea vitezei legale, o idee ar fi radarele; pe de altă parte, presupune deplasarea unor resurse umane Âşi materiale destul de consistente;

 

b. nerespectarea normelor tehnice: zgomotul poate fi produs de o tobă care nu respectă reglementările; totuÂşi, probabil ar fi Âşi aici necesară o echipă de expertiză adhoc, ceea ce necesită resurse umane Âşi materiale;

 

c. articolul 2 punctul 28 din legea 61/1991 zice că „tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma” este o contravenție sancționată cu amendă; fiind un criteriu oarecum mai subiectiv, un PV de contravenție pe baza acestei legi ar putea totuÂşi întâmpina uneori dificultăți în instanță, mă gândesc.

 

Care dintre aceste temeiuri legale este utilizat cel mai mult în prezent în problema zgomotului excesiv al vehiculelor?

 

Mulțumesc mult pentru orice sugestie!

Editat de filipok
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 175
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pfiuuu ..canicula asta ...Nepoate,dusuri reci..dusuri reci..multe multe dusuri reci .Ma ,voi v-ati tampit ?? Maine poimaine cei care locuiesc la parter vor face ,,cereri" de ,,eutanasiere a greierilor"... :finger:

 

Faptul ca ai scris prostiile astea pe acest forum ne duce la o singura concluzie: ,,ESTI SADOMASO " ..sau tii neaparat sa iti umpli frigiderul cu carne gratis.

Editat de SERGHEI42
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acest forum a devenit buletin de stiri, loc de joaca pentru pustii de 15-16 ani care au o viata plictisitoare si nu in ultimul rand: loc de 'expulzare' a frustratilor si orice altceva in afara de cuvantul 'motociclism'! hai sa omoram cainele vecinului ca latra' noaptea, prietena nu stiu cui ca in timp ce si'o trage face zgomot prea mare! cine are pistol sa omoare toate ciorile care fac zgomot! problema e nesfarsita! ma deranjeaza ingrozitor TIR'urile ca trec noaptea prin fata casei, hai sa fac cerere! :moron: :crack:

Editat de s@rpe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

As dori ca toti cei ca tine sa dispara pt totdeauna din tara asta.

cum sa formulez(si mai ales cui) tipizatul?

"am apartament la bulivard,in buricu'tirgului"si ma deranjeaza masinile de pe sosea,la cine pot sa ma zmiorcai/? :pow:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As dori ca toti cei ca tine sa dispara pt totdeauna din tara asta.

 

În România aÂşa spuneți toți despre toți ceilalți :) Pe urmă vă întrebați ce nu merge bine. Mulțumesc Âşi pentru mesajul personal, black_wolf. Curajosule.

 

Revenind la subiect, mulțumesc lui tactil pentru sugestie. Într-adevăr, punctul c nu ține de poliția rutieră. Interesant, eventual am putea face două modele de reclamație, fiecare la altă autoritate.

 

P.S. Nu vreau să învăț autoritățile ce să facă, ci doar să le conving asupra necesității intervenției.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

În România aÂşa spuneți toți despre toți ceilalți :) Pe urmă vă întrebați ce nu merge bine. Mulțumesc Âşi pentru mesajul personal, black_wolf. Curajosule.

 

Revenind la subiect, mulțumesc lui tactil pentru sugestie. Într-adevăr, punctul c nu ține de poliția rutieră. Interesant, eventual am putea face două modele de reclamație, fiecare la altă autoritate.

 

P.S. Nu vreau să învăț autoritățile ce să facă, ci doar să le conving asupra necesității intervenției.

pai sa vezi si sa nu crezi.

tu vrei sa "convingi" autoritatile sa ce? :scratch:

sa instaleze panouri fonice (alea scumpe nu cacaturile care sint acum)?

nuuuuu pewlica ta vrea sa doarma linistit ,de asta ocupindu se nus' ce autoritate,nu?si ocupatia ar fi aceea de a interzice tranzitul cu motoreta a zonei respective.

pai bah tartane ca cetatean al acestei brave tari pe linga multe obligatii am si drepturi(unul din el este dreptul la libera circulatie)

te invit sa ti faci cont pe"gospodine frustrate sexual .ro"

acolo o sa primesti multe..................................................................................................................................................sfaturi cu si despre pb.tale

ps. sa mai clocesti un"ttipizat" in care sa ceri sa ti fie luat dreptul de a vota

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:yousuck: alte autovehicule nu te deranjeaza, direct motociclistii :nono: , cainii care latra, pustii care injura, betivii care sparg sticle, tramvaiele din zona ????????????, te mai intrebi dc merge tara asta asa, ca exista oameni ca tine de-aia, repede cu reclamatii la politie :yousuck: , daca vrei sa dai vina pe cineva da vina pe basescu si oprescu ca ti-au facut pod sub nas Editat de CLM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, tu omiti ceva, ai calculat-o gresit, iti spun de la inceput.

 

Exemplu : eu te ajut pe tine acum sa faci reclamatia aia, maine seara la 23:50 trece Gheorghe cu sportiva lui cu toba cat burlanul. poimaine dimineata tu faci reclamatie la politie si in consecinta poimaine seara va fi un filtru in aceeasi zona, prin care de data asta voi trece eu, cu o toba mult mai putin galagioasa, dar tot voi fi oprit si tot mi se va cauta nod in papura pana mi se va gasi.

 

Mai pe scurt tu vrei sa-mi tai eu mie craca de sub picioare...hai ca e distractiv :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa faci o petitie semnata de toti "pretiosii zonei"in care sa cereti darimarea pasajului.

ati avea sanse extrem de mari sa reusiti.

ps sa nu uiti de pastileeeeeee!

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ocupatia ar fi aceea de a interzice tranzitul cu motoreta a zonei respective.

pai bah tartane ca cetatean al acestei brave tari pe linga multe obligatii am si drepturi(unul din el este dreptul la libera circulatie)

 

Nu m-ai înțeles, black-wolf :) Eu nu vreau să interzic tranzitul cu motorete în zonă, cred că ar fi exagerat Âşi abuziv.

AÂş dori doar ca nivelul de zgomot să se încadreze în niÂşte parametri rezonabili. S-ar părea că zgomotele cele mai puternice provin de la unele motociclete care accelerează la intrarea pe pod de pe Titulescu. Dacă această sursă de zgomot ar dispărea, cred că locuitorii din zonă ar fi mulțumiți.

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ai înțeles, black-wolf :) Eu nu vreau să interzic tranzitul cu motorete în zonă, cred că ar fi exagerat Âşi abuziv.

AÂş dori doar ca nivelul de zgomot să se încadreze în niÂşte parametri rezonabili. S-ar părea că zgomotele cele mai puternice provin de la unele motociclete care accelerează la intrarea pe pod de pe Titulescu. Dacă această sursă de zgomot ar dispărea, cred că locuitorii din zonă ar fi mulțumiți.

 

Hai ma, trebuie sa fi si tu putin intelegator...gandeste-te ca inainte de urcarea pe pod trebuie sa-ti iei putin avant, sa vii lansat...intelegi ? nu e asa usor la deal cum crezi tu :grinbandit:

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ai înțeles, black-wolf :) Eu nu vreau să interzic tranzitul cu motorete în zonă, cred că ar fi exagerat Âşi abuziv.

AÂş dori doar ca nivelul de zgomot să se încadreze în niÂşte parametri rezonabili. S-ar părea că zgomotele cele mai puternice provin de la unele motociclete care accelerează la intrarea pe pod de pe Titulescu. Dacă această sursă de zgomot ar dispărea, cred că locuitorii din zonă ar fi mulțumiți.

incepeti prin a cere autoritatilor montarea de panouri fonice (nu placi de policarbonat eftin)adcvate asa cum se face prin tarile cu apa calda.

dar nu veti obtine decat "hartuirea" unor motarzi care de cele mai multe ori sint nevinovati.

ps. am toba "goala" dar familist convins noaptea mi o petrec cu familia nu pe basina aia de pasaj,in 12000 de ture vit 1

pps. stai cumintel ca nu reusesti nimic!noi urim pe capete si tot nu sensibilizam autoritatile sa schimbe (si sa aplice corect) legea circulatiei

Editat de Black_wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poimaine dimineata tu faci reclamatie la politie si in consecinta poimaine seara va fi un filtru in aceeasi zona, prin care de data asta voi trece eu, cu o toba mult mai putin galagioasa, dar tot voi fi oprit si tot mi se va cauta nod in papura pana mi se va gasi.

 

Într-adevăr, comportamentul arbitrar al poliției este un risc real. Cu atât mai mult mă interesează opinii din domeniul moto, ca să putem minimiza Âşansele unor abuzuri. Nu vreau țapi ispăÂşitori (specialitatea „organelor”), ci soluții cât mai bune pentru toți :)

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, tu omiti ceva, ai calculat-o gresit, iti spun de la inceput.

 

Exemplu : eu te ajut pe tine acum sa faci reclamatia aia, maine seara la 23:50 trece Gheorghe cu sportiva lui cu toba cat burlanul. poimaine dimineata tu faci reclamatie la politie si in consecinta poimaine seara va fi un filtru in aceeasi zona, prin care de data asta voi trece eu, cu o toba mult mai putin galagioasa, dar tot voi fi oprit si tot mi se va cauta nod in papura pana mi se va gasi.

 

Mai pe scurt tu vrei sa-mi tai eu mie craca de sub picioare...hai ca e distractiv :lol:

 

 

Exact la asa ceva va duce o astfel de petitie.La fel se intampla si dupa vre-un accident moto mai mediatizat,toti cai calare pe doua roti sunt luati la puricat cu rezultatul unor puncte si amenzi maxime.Nu este un lucru nou,pt cativa care o ard prin oras mult peste limita legala,ne-o luam cu totii...asa ca nu avem nevoie sa ne ardem singuri paie-n cap cu astfel de petitii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne spui te rog in ce zona a podului locuiesti ca sa incetinim cand trecem pe acolo, o sa incetinim ca sa putem sa iti aruncam cu ceva bolovani in geam :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filipok, eu as zice sa fi constructiv nu distructiv...sa arati ca e ceva de capul tau , ca nu esti numai unul care se plange si vine numai cu pretentii....vrem sa vedem de la tina si SOLUTII. Vrem sa vedem ca esti si in stare de ceva:

 

Fa un proiect, pt. o solutie de reducere a zgomotului, mergi la ministerul Mediului, ia fonduri Europene nerambursabile, colaboreaza cu Primaria, castiga si tu ceva si rezolvi si problema....asa ar fi inteligent!!!...sa vii cu solutii, nu sa-i frigi pe unii...chiar daca unii nesimtiti chiar merita cite o amenda...cei care o fac intentionat!...te stii cu toba tare'n goarna, macar noaptea cind treci printr-o zona cu locuinte, mergi in stilul cel mai putin deranjant...

 

Nu e buna solutia cu "vanatoarea", mai bine iti cumperi antifoane pt. dormit...sau iti pui seara la culcare in urechi bilute de ceara de albine cu propolis...sint si antibacteriene...

 

Oricum nu vei rezolva nimic cu reclamatiile...sintem in RO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi nu ne-a explicat cum si-a dat seama ca este zgomot de motociclete si nu de masini tunate

 

Filipok cred ca ai ales gresit locul unde sa te plangi. Poate ai un vecin care nu poate sa adoarma decat in zgomot de vitezana si fac prietenii lui ture sa-l adoarma.

 

Iti propun sa faci petitie sa interzica si scuerele, trubadurii si chiar bicicletele cu lantul ne uns care fac zgomot!!!:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi nu ne-a explicat cum si-a dat seama ca este zgomot de motociclete si nu de masini tunate

 

Filipok cred ca ai ales gresit locul unde sa te plangi. Poate ai un vecin care nu poate sa adoarma decat in zgomot de vitezana si fac prietenii lui ture sa-l adoarma.

 

Iti propun sa faci petitie sa interzica si scuerele, trubadurii si chiar bicicletele cu lantul ne uns care fac zgomot!!!:moto:

 

Corect, sunt foarte multe vechituri de masini tunarite care fac de 2 ori mai urat ca un motor...sa ne aducem aminte acum 4-5 ani cand era nebunuia cu cursele ilegale naoptea si toate calibrele si ursuletele tunarite, atunci nu mai facea nimeni petitii, zicea lumea ca asta e si gata, sunt masini. Dar acum, ca e vorba de motociclisti, aceasta restransa categorie de satanisti, se mediatizeaza aiurea, se fac petitii si reclamatii.

 

Urat...foarte urat

 

P.S. : Filipok ,acum cand am venit de la munca si am coborat de pe pod la Titulescu am coborat pe liber, fara maini, nici nu am atins acceleratia...pentru ca m-am gandit la tine :kiss:

Editat de Seb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu m-ai înțeles, black-wolf :) Eu nu vreau să interzic tranzitul cu motorete în zonă, cred că ar fi exagerat Âşi abuziv.

AÂş dori doar ca nivelul de zgomot să se încadreze în niÂşte parametri rezonabili. S-ar părea că zgomotele cele mai puternice provin de la unele motociclete care accelerează la intrarea pe pod de pe Titulescu. Dacă această sursă de zgomot ar dispărea, cred că locuitorii din zonă ar fi mulțumiți.

Deci stim unde sa il salutam pe prietenu cu un pic de gaz

 

BiliBOC sau cum te numesti,cand ti-ai luat casa cu gardu-n bulevard ai platit pentru aceste beneficii...bucura-te de ele.Eu cred ca un termopan cu 3 straturi face fata cu brio sunetului de moto.

Editat de gianni_83
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem o natie de sifonari, turnatori si invidiosi. "Sa moara si capra vecinului" este dictonul nostru preferat.

 

Iti doresc sa reusesti cu aceasta plangere fix ce au reusit si "elitistii" din Baneasa care si-au facut case langa aeroport si apoi au facut plangere sa se mute aeroportul ca le zboara Airbusul prin curte si tremura peretii cu tot cu closet.

 

Daca incerci sa-i faci pe domnii politisti sa-si faca treaba, poate te bagi si la o plangere impotriva spagii luate de unii dintre colegii lor de minister. Ia vezi, poate reusesti ceva. Anunta-ne!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...