Sari la conținut

Accident mortal CLUJ-Grigorescu


tamas_09
 Share

Postări Recomandate

Mor de nervi. "Clasica, eterna si fascinanta" neacoradare de prioritate.

Politia Romana ar trebui sa anuleze toate permisele de B, iar cine il vrea inapoi sa faca scoala moto, sa ia A-ul si apoi isi pot lua si nenorocirea aia de B inapoi.

Mai mult, toti care vor B-ul sa nu poata da pana nu iau si A-ul. Asa poate vor constientiza cat de periculos este pe doua roti, cat de fragil e in trafic un mobrist si poate o sa-si beleasca ochii aia de bovina de doua ori inainte sa intre ca vitele pe tarla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AgresivRider nu e nici chiar asa. Eu consider ca daca s-ar face cel putin 50 de sedinte de condus in loc de 15, NU S-AR MAI DA/LUA SPAGA, examenul auto sa fie MULT MAI SEVER (sa te chinui cu adevarat sa iei permisul,) instructorii auto ar fi mai seriosi si si-ar da putin silinta sa-si invete elevii cu adevarat soferie nu s-ar mai intampla prea des asa ceva.

Sper sa fie bine motociclistul si sa nu aiba, cel putin, nimic grav.

Editat de cr1s71
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AgresivRider nu e nici chiar asa. Eu consider ca daca s-ar face cel putin 50 de sedinte de condus in loc de 15, NU S-AR MAI DA/LUA SPAGA, examenul auto sa fie MULT MAI SEVER (sa te chinui cu adevarat sa iei permisul,) instructorii auto ar fi mai seriosi si si-ar da putin silinta sa-si invete elevii cu adevarat soferie nu s-ar mai intampla prea des asa ceva.

Sper sa fie bine motociclistul si sa nu aiba, cel putin, nimic grav.

 

 

Ok, poate e prea dura faza cu anularea permiselor actuale, dar conditionarea B-ul cu dovada A-ului, o consider in continuare utila. Asa cum C si D sunt conditionate de B, sa fie si B conditionat de A.

Anumite creaturi, chiar daca fac 100 de ore de condus, tot sunt varza. Poate dupa ce iau cateva trante prin poligon si vad ca doare, o sa se gandeasca mai mult la motociclisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r

Ok, poate e prea dura faza cu anularea permiselor actuale, dar conditionarea B-ul cu dovada A-ului, o consider in continuare utila. Asa cum C si D sunt conditionate de B, sa fie si B conditionat de A.

Anumite creaturi, chiar daca fac 100 de ore de condus, tot sunt varza. Poate dupa ce iau cateva trante prin poligon si vad ca doare, o sa se gandeasca mai mult la motociclisti.

:agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fiu si eu off-topic:

o idee simpla si care ar oferi satisfactie pe moment ( nu sunt original, m-a inspirat o faza dintr-un film): intr-o zi de examen pentru B, mai multi motociclisti pun mana de la mana si strang de-o atentie pentru politist sa-i pice pe toti bezmeticii (chiar daca aia au dat spaga).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, poate e prea dura faza cu anularea permiselor actuale, dar conditionarea B-ul cu dovada A-ului, o consider in continuare utila. Asa cum C si D sunt conditionate de B, sa fie si B conditionat de A.

Anumite creaturi, chiar daca fac 100 de ore de condus, tot sunt varza. Poate dupa ce iau cateva trante prin poligon si vad ca doare, o sa se gandeasca mai mult la motociclisti.

Bine si venim noi minoritatea celor care au 6% autovehicule inmatriculate sa le impunem celorlalti ca trebuie si sa ia A-ul inainte de B. Mie imi suna cam ca cerintele poponarilor ca sa aiba voie sa se marite intre ei, nu ca nu s-ar putea baga o asemenea lege, dar parca vine din partea unei comunitati mici care din motive de 'political correctness' cere pentru ca poate tot felul de tampenii care nu au neaparat ceva rational in spate.

 

Mi s-ar parea corect sa se faca in scolile de soferi o educatie mai serioasa, mi s-ar parea mai corect ca acolo pe langa lectiile de legislatie sa-i oblige pe aia sa stea la macar 2-3 ore de filme terifiante cu accidente filmate intamplator, si acolo trebuie sa fie categoric si filme care arata motociclisti beliti de idioti, dar sa-i impui unui grasan de 130 de kg care nu stie sa mearga pe bicicleta si care vrea sa se dea doar cu masina sa ia A-ul inaintea B-ului mi s-ar parea un abuz...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult mai practic mi s-ar parea ca soferii auto sa fie obligati in primii 5 ani sa aiba masini mici ... gem smart, cel putin intr-un accident asemanator motociclistul nu ar fi singura vitctima. Am ajuns in situatia in care prea multi se dau zmei cu X5, Q7 sau alte masini mari ... ei oamenii sunt in siguranta ... ar trebui sa simta cum e sa fi expus in trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

degeaba va agitati fratilor... nu se rezolva nimic

umplem topicurile cu pareri si opinii, avem discutii in contradictoriu, chiar ne mai si certam dar pentru ce???? nu se rezolva nimic :(

 

Acum inca un baiat a murit. Vechea problema NEACORDARE DE PRIORITATE! conservarul nu a oprit la STOP. ce mi s-a mai parut aiurea din ce am vazut in filmulet era lipsa de preocupare a soferului... de parca omorase o musca nu un om :unsure:

 

oare am devenit eu misogin din punctul asta de vedere sau unii chiar nu au ce cauta la volan, dar totusi se dau permise pe banda rulanta :disappointed:

 

R.I.P :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult mai practic mi s-ar parea ca soferii auto sa fie obligati in primii 5 ani sa aiba masini mici ... gem smart, cel putin intr-un accident asemanator motociclistul nu ar fi singura vitctima. Am ajuns in situatia in care prea multi se dau zmei cu X5, Q7 sau alte masini mari ... ei oamenii sunt in siguranta ... ar trebui sa simta cum e sa fi expus in trafic.

Smart ia 5 stele la Euro NCAP cam la toate modelele. Saracia aia mica are teava de otel ranforsata pe unde trebuie si daca o izbesti la 70km/h de un zid de beton e OK si daca ai noroc chiar i se deschid usile.

Problema nu e sa ai masina proasta si ieftina ci sa nu mai ai motor tare ca incepator. Cei de la noi de la Politia Rutiera incearca fara succes printre politicienii nostri sa implementeze o Directiva Europeana care ne va duce in infringement (nu stiu cum se traduce asta, cred ca nerespectare de legislatie UE ar fi termenul potrivit) cel mai tarziu peste un an si ceva (termenul de implementare e sfarsitul lui 2012 si ei au vrut sa o bage prima data pe 1 iulie 2010).

Despre ce e vorba? In principiu ar fi 3 modificari mari:

- Se introduce categoria AM (moped), nu se mai poate conduce moped decat daca ai permis AM, si la minimum asta inseamna sa dai sala cam ca la orice alt tip de permis.

- Bine, politistii nostri si-ar dori si ca mopedurile sa fie autovehicule nu vehicule, sa fie in consecinta inmatriculate si sa rezulte de aici ca daca mergi (asa cum merg probabil 4/5 din moipedisti - dar nu eu) fara numar asta sa fie penala, plus mersul fara RCA contraventie , etc... Asta e, vise de politisti de la Rutiera, ca dupa legislatia actuala daca ei opresc un putzoi de 10 ani (legea zice ca trebuie sa ai 16 ani ca sa mergi pe moped) si-l bruscheaza risca sa intre ei la zdup pentru ca i-au bruscat pe minori si eventual pentru pedofilie :rolleyes:

- Ar mai fi acolo vorba despre categoriile A2 si B2 si depre faptul ca doar astea se obtin la 18 ani si A si B fie la 23 de ani fie la 3 ani dupa ce ai A2 respectiv B2. Si se prevede acolo ca A2 inseamna 40kW (un din ala de 500CC mai cuminte) si B2 ceva de genul Logan mai mic (ala cu 16 valve nu se mai incadreaza, e vorba de ceva sub 100CP).

Modificarile astea sunt atat de scandaloase pentru puiul lui tata care primeste cadou la 18 ani o masina de 2-3 ori mai tare decat permite aceasta Directiva Europeana stfel incat politicienii nostri au decis sa amana chestia pana cand intram in infringement si cand ne riscam pe bune amenzi vad ei ce si cum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rip .. nu inteleg cum inca va certati cu ce ar trebui sa se faca si nici macar nu ati observat ca totusi omul acela a murit .. cum naiba daca era constient si era cat de cat ok? ce rani a avut atat de grave?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil. Another one bites the dust. Vesnica, banala dar implacabila poveste a soferului care alege sa nu dea prioritate si trimite cu odioasa dezinvoltura un suflet la cer.

 

Dumnezeu sa il odihneasca in pace! :rose:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum a murit ? Nu a murit ... a spus ca nu e foarte grav.

off topic: geniala atitudinea asta, as spune eu reprezentativa. adevarul e ca pe tot romanul il doare la bascheti de ce se intampla in jurul lui. nesimtire la cote maxime. indifernt daca e vorba de trafic unde cu cat este camionul mai mare cu atat nepasarea la condus este mai mare, indiferent ca este vorba de biciclisti sau pietoni, indiferent ca este vorba de topicul unui motociclist mort, nepasarea la ce se intampla in jurul nostru ne omoara. are masina mai mica, sa se fereasca, e motocoiclist sa se fereasca, e biciclist, sa se fereasca, e altfel decat mine, sa se fereasca, a murit, nu-mi pasa eu aveam o cearta pe forumul asta.

 

On: topic: Dumnezeu sa-l primeasca. si pana soferilor nu le va fi frica de motociclisti asa cum le e frica de o masina mai mare, nu o sa-i fereasca niciodata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mult mai practic mi s-ar parea ca soferii auto sa fie obligati in primii 5 ani sa aiba masini mici ... gem smart, cel putin intr-un accident asemanator motociclistul nu ar fi singura vitctima. Am ajuns in situatia in care prea multi se dau zmei cu X5, Q7 sau alte masini mari ... ei oamenii sunt in siguranta ... ar trebui sa simta cum e sa fi expus in trafic.

 

 

FOARTE DE ACORD

 

AS BAGA TOATE PASARICILE "PILOATE DE JEEP" IN TICO

 

SA LE TREMURE CHILOTII CAND INTRA INTR.O INTERSECTIE

 

SI DUPA UN AN PE Q Z SI ALTELE "JEPURI"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rip .. nu inteleg cum inca va certati cu ce ar trebui sa se faca si nici macar nu ati observat ca totusi omul acela a murit .. cum naiba daca era constient si era cat de cat ok? ce rani a avut atat de grave?

 

 

nu era deloc ok... cand l-au luat cei de la Smurd de acolo era ca o leguma, nu se misca deloc. si echipamentul de vara: tricou, short.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut de foarte multe ori prin zona si mereu cu viteza redusa, strazile secundare nu prezinta siguranta si oricand se poate intampla ceva similar. Cum vedeam botul unei masini in intersectie ma gandeam ca poate imi iese in fata. Poate daca avea echipament, cine stie..

 

RIP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate se intampla des ca victima sa fie constienta si datorita adrenalinei sa nu simta dureri dar in interior sa fie organe rupte,hemoragii interne.

Se pare ca problemele aduse de criza au inrait oamenii,i-au facut mai neglijenti si mai prosti dupa ce cu cativa ani inainte conserva a devenit mai accesibila prin aparitia creditarii si a Loganului pe care si-l permitea orice femeie de servici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza meseria celui care isi permite masina. Spiritul civic si reflexele bune nu sunt legate de IQ. Am vazut profesor doctor academician care conducea ca pisatul boului, si portar care era brici la volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...