Sari la conținut

Sursa rulmenti SKF


vgv21
 Share

Postări Recomandate

Vizitator corleone

Stie cineva de unde se pot cumpara in tara asta rulmenti SKF care nu sunt bulgaresti sau polonezi? Am avut experiente neplacute cu cei mentionati!

 

Da mai multe detalii, la ce i-ai folosit? Eu cu SKF nu am avut probleme niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva de unde se pot cumpara in tara asta rulmenti SKF care nu sunt bulgaresti sau polonezi? Am avut experiente neplacute cu cei mentionati!

 

Poate ca am prins o "facatura", dar nici eu nu am fost multumit de SKF. Basca, era de cateva ori mai scump decat alte marci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SKF sunt foarte buni, la fel si FAG sau Koyo, etc. Daca as gasi in firea lor si d-astia m-as bucura!

Am luat SKF bulgaresc pentru placa de presiune si avea joc mai mare ca ala de pe moto, tot SKF, dar care avea peste 10000km. Aceeasi poveste pe la roti, uruie si fac joc urgent, desi stiu sa ii instalez. Cand ma duc la magazin, fie au SKF fabricati prin coclauri, fie imi dau tot felul de inlocuitori de la firme de care nu am auzit si in care nu am incredere. Am luat un al doilea rulment pentru placa de presiune, garantat inlocuitor pentru ce imi trebuie mie, KBC, dar cand l-am pus pe net inlocuia de fapt alt SKF, nu ce vroiam eu.

Adica se merge pe ideea ca daca e 6201 toate sunt la fel, ori eu nu vreau musai sa-mi rup gatul.

Multumesc pentru raspunsuri!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica se merge pe ideea ca daca e 6201 toate sunt la fel, ori eu nu vreau musai sa-mi rup gatul.

 

Nu e adevarat. Sunt mai multe niveluri de precizie la fabricarea rulmentilor. Aia de precizie mare sunt mai scumpi si au tolerante mai mici. Aia de duzina au precizie slaba, tolerante mari etc.

 

Daca iei un 6205 de pompa industriala s-ar putea sa fie mai praf decat un rulement de Dominator de la roata fatza, care a stat acolo 100.000 km de offroad.

 

Cand iei rulmentul, tre sa specifici ca vrei din ala cu tolerante foarte mici. Nu stiu cum se zice tehnic, dar oamenii stiu si inteleg. Diferenta de pret? 1 leu ala varza, 30 lei ala jmecher. Se simte la mana.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm...tocmai am luat skf de la badi. mi-0au fost recomandati cei cu o mica toleranta pentru dilatari si vibratii. cica pentru roti auto/moto asti ar fi.

au fost 38 lei doi rulmenti si i-am ales pe cei cu camasa metalica parca ca au zis ca-s mai rezistenti la praf si umiditate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca s-au inselat...din ce stiu eu e exact invers...adica cei cu camasa metalica le intra mai repede apa si praful. Eu aleg mereu pe cei cu camasa de cauciuc si duc f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca ai dreptate si am inteles eu aiurea din cauza ca si vorbeam la telefon in timp ce incerca fata sa imi explice ce si cum. la final din cauza diferentei mici de pret i-am zis sa imi dea pe cei care stie ca au caracteristicile cele mai bune. dupa ce am desigilat am constatat ca nu erau cei cu camasa metalica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

 

Adica se merge pe ideea ca daca e 6201 toate sunt la fel, ori eu nu vreau musai sa-mi rup gatul.

 

 

la placa de presiune poti sa pui orice 6201, crede-ma ca nu o sa iti rupi in veci gatul. nici cu rulmentul ala spart acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...