Sari la conținut

cum s-a infipt unul cu scuterul intr-un logan


riderontornadoes
 Share

Postări Recomandate

Vizitator little wayne

Hehe, acum or sa apara toti scuteristii pe aici sa-i ia apararea colegului. Unul vad ca e deja prezent ...

Bai scuteristule ... Logan-ul ala e lovit PERFECT in spate, exact pe mijloc, nu lateral, asta nu-ti sugereaza nimic ? Ce schimbare de banda visezi ?

 

Spre deosebire de motociclontonisti veritabili,mai sunt uni posesori de cat A care pricep utilitatea unui scuter in oras si nu ezita sa mearga cu asa ceva....stiu e un sacrilegiu sa renunti sa mergi cu SS-ul in oras,dar eu asta fac,si-mi place

 

 

Sa-mi bag... cata clarviziune :)... garantat asa a fost!!!

 

Nu e clarviziune.mi s-a intamplat sa fiu zburat de pe banda mea,de un retard care a schimbat banda brusc...ca nu l-am lovit pe jumate(ca in cazul de fata) e cu totul altceva

 

 

Asta vroiam eu sa intreb, 130 prinde o dracie d-asta ?

 

scuterul de 49(tunat) cu care mergeam pana sa iau gsxr-ul,ajungea la 120-125km/h(undeva la 110 real) in afara orasului

 

top speedul celui de 250cc cu care merg acum e tot de 120(limitat)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 82
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Mopedele nu au voie sa circule pe Autostrazi si Drumuri europene.

aici tin sa te contrazic, ca numai pe autostrazi nu au voie, pe europene au voie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

aici tin sa te contrazic, ca numai pe autostrazi nu au voie, pe europene au voie

Corect,pe autostrada viteza minima 80...cum viteza maxima constructiva la mopede e de 45km/h......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,pe autostrada viteza minima 80...cum viteza maxima constructiva la mopede e de 45km/h......

:unsure: Art.74. - (1) Pe autostrazi este interzisa circulatia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depasite fara autorizatie speciala de transport eliberata de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tractiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mâna, a bicicletelor si mopedelor, a tractoarelor si masinilor autopropulsate pentru lucrari agricole, precum si a vehiculelor care, prin constructie sau din alte cauze, nu pot depasi viteza de 50 km/h.

 

unde scrie viteza minima de 80?

Editat de yakwza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acest articol este cumva vechi, depasit, abrogat?:

 

" Art. 59. Circulatia bicicletelor, mopedelor si a motoretelor pe autostrazi si pe drumurile nationale "E" (deschise traficului international) este interzisa. Este permisa circulatia cu bicicleta, pe celelalte drumuri publice cu trafic intens, numai persoanelor care au implinit varsta de 14 ani.

Este interzisa conducerea pe drumurile publice a bicicletelor cu motor si a mopedelor de catre persoane care nu au implinit varsta de 16 ani.

Biciclistii vor circula numai pe pistele special destinate, cand pe traseul pe care se deplaseaza intalnesc indicatorul cu semnificatia "Pista pentru biciclete".

 

tin minte ca...acum vreo 4-5 ani cind voiam sa ma duc la Metro Baneasa, aveam retineri sa ma duc pe DN1 sa nu ma ia politia ca aveam nr. galben...ca DN1 e marcat cu E verde, deci e drum european...mai este de actualitate?..sau e abrogat?

 

Multumesc de clarificari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pot inscrie si motociclete de capacitate mare pe numere de primarie (galbene) ... vorbisem recent cu un instructor moto si mi-a spus el

poti circula parca 30 de km in jurul localitatii unde e inscris

uitati si un video cu unu luat de radar pe valea muresului acum ceva vreme ... are numere galbene si nu pare a fi motor mic la cum merge ... :unsure:

http://www.vestic.ro/articol_19382/motociclist-prins-cu-160-km-ora-pe-valea-mureului.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca suntem fraieri ca am luat permis,puteam inscrie Hayabusa pe primarie.

Hai sa circulam dupa reguli auzite de la cineva si nu dupa legi citite in decret.

 

Un motociclist care circula cu o viteză maximă de peste 177km/oră a fost filmat la sfârșitul săptămânii de radarul poliției rutiere Arad, pe Valea Mureșului. În imagine se vede cum acesta, în anumite curbe, sfidează gravitația. Motociclistului i-a fost ridicat permisul și a fost sancționat contravențional. Acesta a depășit cu peste 70 km/oră viteza regulamentară. Potrivit Poliției Arad, motocicleta era neînmatriculată și avea număr fals. Pe lângă sancțiunile contravenționale, motociclistului i s-a întocmit și dosar penal.

Editat de Penetru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca numarul alaia era fals e altceva .. dar se poate sa fie adevarata treaba asta cu numere galbene .. o sa mai caut sa vad pe net

oricum sunt multe masini si atv-uri care au numere galbene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Corect,pe autostrada viteza minima 80...cum viteza maxima constructiva la mopede e de 45km/h......

 

Ai vazut tu ceva dar ai vazut prost. La intrarea pe autostrada e un cerc rosu cu 130 pe el si alt cerc rosu cu 80 pe el. Primul pentru cer senin, al doilea pentru conditii meteo nefavorabila. Cred ca e cu totul altceva fata de ce-ai vrut sa zici ...

 

Trebuia sa-si laude troleibuzul si in topicul asta....................... :rolleyes:

 

Hehe, nu scapa el ocazia pe nici un topic sa ne spuna cat de aristocrat e sa stai pe WC :)

Editat de danny120669
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Ai vazut tu ceva dar ai vazut prost. La intrarea pe autostrada e un cerc rosu cu 130 pe el si alt cerc rosu cu 80 pe el. Primul pentru cer senin, al doilea pentru conditii meteo nefavorabila. Cred ca e cu totul altceva fata de ce-ai vrut sa zici ...

 

:blink: Ma fira-m-as cum le stii tu pe toate.Nu stau sa caut articole de lege pe goagal,i-o stiu ca viteza constructiva a vehiculelor care merg pe autostrada trebuie sa fie minim 80km/h(parca sunt indicatoare care arata viteza de deplasare, minim 80)

Poate gresesc io,poate e de la faptul ca am dormit ca porcu' toata dupa amiaza si inca sunt somnoros..da asta stiu io'...in orele de dupa somn

 

Oricum,sanatate scuteristului

 

EDIT Fugiiiiiti de nenea soimumaltez :laugh: :laugh: vedeti voi cand o sa va dea clasa pe curbe...troleu,troleu,da' e nepretuit

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto, cred ca scuterist ii trebuie R1, ca scuterul nu era de el.

 

 

care se baga la o campanie de strangere de fonduri pt R1 :haha:

 

cum dracu sa nu vezi ma ca te apropii de masina, mai ales cand aia merge incet.

cu multa grija ...xd

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mopedurile au voie sa mearga oriunde cu exceptia autostrazii. Yakwza a dat paragraful corect din lege. Soimule, articolul 59 pus de tine nu mai exista in codul rutier.

 

Eu personal am fost in Bulgaria, la Ruse, cu mopedul.

 

Dl.Grigore D.,

 

Multumesc frumos pt. precizare!..aveam o banuiala dar nu eram sigur!..si nici rabdare sa caut nu aveam!.(apreciez si alte postari pe care le-ati facut si implicarea profund umana si de mare caracter in cazul motopolitistului)

 

Felicitari pt excursia cu mopedul la Ruse!..am mers si eu cu mopedul Buc-Lehliu Gara-Buc, cam 130 km, e drept pe canicula, dar am zis ca a doua oara nu mai ies cu el din Bucuresti...am dorit sa fac un test pt mine si pt. el si in plus voiam sa cumpar de acolo un suport special de topcase pt. el si nu stiam daca se potriveste...si trebuie sa vad asta; nu s-a potrivit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e de acum vreo 4 zile, nu am avut timp sa postez, si oricum pozele le-a facut colegul meu asistent, in timp ce filmam. oricum stirea nu a intrat, dar poate pt unii dintre voi e interesant, asa, ca fapt divers...nu stiu in ce stare e "pilotul" si ma intreb ce viteza o fi avut. soferul loganului spunea ca mergea incet, in coloana, si spera ca scuteristul are RCA. nu am vrut sa-i distrug sperantele...

 

 

Asa arata unul care o ia pe la spate :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten mergea cu masina pe un drum oarecare intr-o zona oarecare. in spatele lui un scuterica. pooocccc-ii face praf luneta si tot in spate,scuteristul se rostogoleste in stanga,in sant. vine salvarea,politia,care intuieste ca e ceva in neregula si cheama RAR-ul. motorul scuterului era de 100cc parca. dosar penal.

ati vazut ca are 130 in bord?

am eu o honda cbr125 si are 200 in bord....e limitata la 130 dar dupa cum urca de la 110 la 130 ar ajunge la 200km/h doar daca cade intr-o rapa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu o honda cbr125 si are 200 in bord....e limitata la 130 dar dupa cum urca de la 110 la 130 ar ajunge la 200km/h doar daca cade intr-o rapa...

 

Nu cred ca "utilajul" prinde cat are indicatorul de bord..de obicei un fabricant isi dezvolta cateva indicatoare de bord...si mult mai multe modele de motociclete...e posibil ca acel indicator care are maxim la 200 sa fie si pe o motorizare de 125 si pe 250 si pe 400, 600 etc...si atunci 200 km/h sa fie acoperitor pt. mai multe modele.

Am citit ca CBR125 nu prea e bine sa-l treci peste 110km/h; am inteles ca optim este in plaja de 80-100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, acum or sa apara toti scuteristii pe aici sa-i ia apararea colegului. Unul vad ca e deja prezent ...

Bai scuteristule ... Logan-ul ala e lovit PERFECT in spate, exact pe mijloc, nu lateral, asta nu-ti sugereaza nimic ? Ce schimbare de banda visezi ?

nu te supara dar aberezi ...

eu daca ies de pe o straduta laterala cu 20-30 la ora ... tu vii cu 60, si am iesit fix inaintea ta, nu ai timp decat sa apesi frana si te opresti in porbagajul meu, merci mi l-ai facut nu ai pastrat distanta regulamentara ... eu mergeam incet pe prima banda si nu m-ai vazut ... nu mai judeca dupa aparete nu ai fost acolo nu vorbi prostii

la fel de bine putea sa fie un scuterist care se uita dupa trenurile din gara de nord ca o fi fost un roz bombon

sau o fi schimbat benzile si a intrat in cel cu loganul care circula incet ... dar toate astea sunt speculatii si presupuneri

 

de oftica ca se strecoara sau ca la depasit

 

de suparare ca s-or fi certat anterior

 

mie mi s-a intamplat ca un imbecil cu un logan sa traga drepta sa nu il depasesc ... urcam pe cotroceni spre leu

a tras drepta pana langa bordura sa nu trec ... apoi am incercat sa trec prin stanga ... si incepuse sa traga stanga ... cand am trecut pe langa el ma injura si urla ca un animal ca "stai ba in coloana, ce te bagi in fata" deci orice este posibil in bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...