Sari la conținut

Alexandria - Paris


CapnJackSparrow
 Share

Postări Recomandate

Salutare! Sper ca postez unde trebuie! Am mai scris chestia asta in topicul meu, dar nu prea intra lumea acolo asa ca am decis sa scriu si aici!

 

Intentionez sa plec la Paris pe 9 Septembrie. As dori sa ma ajute cineva sa stabilesc un traseu: important este sa fie cat mai ieftin, adica poate platesc taxa de autostrada, dar castig bani din economia de benzina. Daca ar putea sa-mi explice cineva pas cu pas ce sa fac ar fi minunat! Adica sa-mi spuna prin ce orase ar trebui sa trec, ce rute sa aleg, cum si unde platesc taxe si chestii (vignete, taxe de drum, asigurari, etc.).

Mentionez ca nu ma duc sa vizitez, deci nu o sa ma holbez la diverse obiective pe drum. Viteza mea este de 60km/h in localitati si 110km/h pe drumurile nationale/europene.

Mi-ar mai fi de folos niste sfaturi in privinta echiparii mobrei (Suzuki GSR 600) pentru drum: cauciucuri, ulei, diverse spray-uri, etc.

Daca din experienta dummneavoastra imi puteti spune ce ar trebui sa am neaparat la mine, ar fi excelent (saci de gunoi, banda adeziva, spray pentru uns lantul, spray pentru pene de cauciuc, etc.)!

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Kit de reparatie cablu de ambreiaj (e 5 euro pe louis)

2. Ce ai scris tu in paranteza

3. Sa verifici presiunea in anvelope inainte de drum.

4. sa ai in bagaj haine de schimb in caz ca te prinde o ploaie si te uda "muci"

5. Telefon cu roaming activat in tarile in care mergi

6. Harta sau GPS

7. Apa potabila si cateva batoane de cereale in caz ca te prinde vreo pana noaptea pe drum, sa nu mori de foame :)

8. Sa ai cheie pentru roata spate, pana la paris si inapoi sunt peste 5 mii de km, distanta in care s-ar putea sa trebuiasca sa ajustezi intinderea lantului (daca nu o faci la timp, iti scurteaza drastic viata lantului)

9. preferabil card si cash (unele benzinarii nu accepta cardul) si altele :)

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Multumesc pentru raspunsuri! Te rog sa dezvolti "si altele"! Imi poti recomanda un GPS? Nu ma pricep la asa ceva, stiu doar ca o sa am nevoie de o harta detaliata a Parisului!

P.S.: Nu e cazul "pana la Paris si inapoi". Nu ma intorc! Cel putin asa intentionez pentru urmatoarele 9 luni! Imi cer scuze daca v-am indus in eroare prin neprecizarea acestui detaliu!

Editat de CapnJackSparrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de GPS decat daca esti retardat, intra pe www.viamichelin.com, fa-ti un traseu si noteaza punctele principale; prin Romania e destul de usor pentru ca poti sa opresti si sa intrebi, dupa granita e usor pentru ca au indicatoare care chiar arata ce trebuie.

 

Fa schimbul de ulei inainte de plecare, e mai ieftin decat sa il faci pe drum sau acolo; ia-ti haine de ploaie in rucsac si baga toate bagajele (gentile) in saci de plastic ca sa le protejezi de ploaie.

 

Parisul e destul de simplu de navigat, iar puncte de orientare turistica gasesti in aproape orice statie de autobuz, metrou, RER. Daca vrei GPS pe moto iti trebuie unul cu casca Bluetooth sau un smartphone cu asa ceva, altfel nu il auzi in mers si nici nu poti sa stai cu ochii in el; se duc bateriile destul de usor, daca nu ai priza de bricheta pe moto e deja prea complicat.

 

Ca traseu as merge prin Viena-Munich-Frankfurt pentru mers intins sau prin Austria-Elvetia pentru peisaje, tu stii cand vrei sa ajungi si cati bani sa cheltui pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt de parere ca hatile clasice sunt suficiente, si eu tot cu viamichelin mi-am planificat turele mai lungi.

GPS-ul face diferenta doar cand iti trebuie sa navighezi intr-un oras sau iti trebuie sa gasesti un POI cum ar fi camping la 23:00 cand nu mai ai de cine sa intrebi, (mi-a folosit odata aceasta functie si m-a dus la un camping pe care sigur nu il gaseam in mod normal, noaptea dupa 9 ore de drum, deci nu e chiar inutil GPS-ul).

Despre model de GPS nu stiu ce sa iti spun, alea pentru moto sunt rezistente la apa, si cam atat, in principiu, daca il tii in tank-bag poti sa iti iei si un GPS simplu.

 

Daca mergi pe varianta clasica cu harti (iti da o legatura mai apropiata cu drumul si te face mai atent la localitatile si locatiile prin care treci), sunt atlase bune la e-mag la reducere acum, uite asta, il pui in tank-bag, sau daca nu ai, il bagi intr-o folie pe rezervor, si la fiecare 500 de km schimbi pagina, nu e mare lucru :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai nevoie de GPS decat daca esti retardat, intra pe www.viamichelin.com, fa-ti un traseu si noteaza punctele principale; prin Romania e destul de usor pentru ca poti sa opresti si sa intrebi, dupa granita e usor pentru ca au indicatoare care chiar arata ce trebuie.

 

Fa schimbul de ulei inainte de plecare, e mai ieftin decat sa il faci pe drum sau acolo; ia-ti haine de ploaie in rucsac si baga toate bagajele (gentile) in saci de plastic ca sa le protejezi de ploaie.

 

Parisul e destul de simplu de navigat, iar puncte de orientare turistica gasesti in aproape orice statie de autobuz, metrou, RER. Daca vrei GPS pe moto iti trebuie unul cu casca Bluetooth sau un smartphone cu asa ceva, altfel nu il auzi in mers si nici nu poti sa stai cu ochii in el; se duc bateriile destul de usor, daca nu ai priza de bricheta pe moto e deja prea complicat.

 

Ca traseu as merge prin Viena-Munich-Frankfurt pentru mers intins sau prin Austria-Elvetia pentru peisaje, tu stii cand vrei sa ajungi si cati bani sa cheltui pe drum.

Salutare! Multumesc pentru raspuns! Astazi am fost si am schimbat cauciucurile, mi-am cumparat un rucsac impermeabil si ulei/filtru/spray de uns lantul! Mi-am luat si un GPS pe care il folosesc doar ca sa merg prin Paris.

Eu am insa niste probleme cu traseul, nu ma pricep! Eu vreau sa ajung cat mai repede si cat mai ieftin acolo! De exemplu: ca sa ajung din Alexandria la Arad, ar trebui sa urmez Dunarea sau sa merg pe Valea Oltului? Portiunea din Romania nu vreau sa o fac "la economie", vreau sa fie drumul cat mai bun ca sa nu distrug motocicleta!

Am mai stat un pic si m-am gandit, nu cred ca pot ajunge in 2 zile, pentru ca merg cam incet (60km/h in localitati si 110 km/h in afara - exceptand autostrazile)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am fost cu masina pe traseul asta, si singurul sfat care ti-l pot da este sa nu te zgarcesti la autostrazi in italia si franta (is scumpe ca dracu, dar dupa 1000 de km o sa vezi ca o sa te bucure, decat sa mergi pe drumurile nationale. In italia si franta te costa cam 8-10 euro / 100 km, nu cred ca economisesti deloc din benzina, dar economisesti enorm de mult timp.

In ungaria si austria este vigneta, o iei din vama in general, si poti sa-ti iei pentru o saptamana, costa sub 10 euro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Multumesc pentru raspuns! Astazi am fost si am schimbat cauciucurile, mi-am cumparat un rucsac impermeabil si ulei/filtru/spray de uns lantul! Mi-am luat si un GPS pe care il folosesc doar ca sa merg prin Paris.

Eu am insa niste probleme cu traseul, nu ma pricep! Eu vreau sa ajung cat mai repede si cat mai ieftin acolo! De exemplu: ca sa ajung din Alexandria la Arad, ar trebui sa urmez Dunarea sau sa merg pe Valea Oltului? Portiunea din Romania nu vreau sa o fac "la economie", vreau sa fie drumul cat mai bun ca sa nu distrug motocicleta!

Am mai stat un pic si m-am gandit, nu cred ca pot ajunge in 2 zile, pentru ca merg cam incet (60km/h in localitati si 110 km/h in afara - exceptand autostrazile)!

 

Ca sa ajungi cat mai repede trebe sa tii autostrada in afara care se plateste, aici poti sa calculezi ce si cum pt Franta http://www.autoroutes.fr/index.htm

 

Apoi Ungaria/Austria - Vignetta pbil in total vreo 20 de EUR maxim.

 

Parerea mea e sa mergi pe Dunare catre Timisoara apoi directia Budapesta (centura) catre Viena. De la Viena tine o pe Linz, Regensburg (Germania) Nurnberg, Mannheim, Saarbrucken si apoi te urci pe A4 catre Paris prin Metz, Reims.

 

In functie de vreme si de stilul de mers eu cred ca ai nevoie de 2 nopti minim ca sa ajungi la Paris, mai ales ca se iese greu din RO. In principiu daca pleci Duminica atunci cand se lumineaza ar trebui sa fie mai lejer pt ca nu sunt atatea camioane catre arad.

 

As face asa :

 

Ziua 1 : Alexandria - Hegyeshalom tragi la Paprika Csarda http://www.paprikacsarda.hu/?lang=ro&page=hotel, era ieftin si conditii bune, mancarea buna, plus ca e fix pe autostrada de Viena.

 

Ziua 2: Hegyeshalom - Mannheim

 

Ziua 3: Mannheim - Paris

 

 

Bafta si asfalt uscat si fara incidente. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Multumesc frumos pentru raspunsuri! Si eu tot pe malul Dunarii voiam sa merg catre vama, dar m-am gandit ca poate la trecerea prin munti e drumul foarte prost! Oricum ar fi, pe acolo ma duc!

Eu ma gandeam sa dorm in prima noapte in Budapesta. E o idee buna sa dorm in Hegyeshalom, dar nu stiu exact daca ajung intr-o zi pana acolo! Ramane sa vad cum trec vama si ma hotarasc atunci!

Nu prea ma pricep eu la vignete: adica platesc vigneta la intrarea in tara si apoi am voie pe toate drumurile (inclusiv autostrazi) sau pentru autostrazi e nevoie de taxa speciala?

 

Va multumesc mult pentru ajutor!

 

P.S.: Puteti sa-mi spuneti ce nu ar trebui sa iau la mine? Pentru ca eu plec pe o perioada lunga (sper sa raman acolo totusi si dupa ce termin anul scolar) si ma gandesc sa iau fel si fel de lucruri la mine. De exemplu unii colegi mi-au spus sa nu-mi iau haine multe la mine pentru ca hainele pe care le port eu acolo costa 1 euro 3 bucati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa mergi relaxat pe N4 in Franta, sunt multe zone cu 2 benzi pe sens si limita la 110 (poti sa mergi cu 120).

Vigneta in Ungaria parca e 4 EUR, iar in Austria 4,5. Altceva, in afara de benzina, nu mai ai de platit pana in Franta.

Daca nu vrei sa stai la cort, opreste-te in prima noapte la Paprika Ceardas sau ceva de genul, e cu 500 m inainte de granita cu Austria pe M1. Vezi ca e si un hotel unde camera e 30 de euro, dar poti sa stai chiar langa tarfe, camera misto, cu 20 EUR. O sa vezi semnele cu receptie (in romana). Acolo ai si magazin non-stop ieftin.

 

Ia o harta calumea, pune-o in tank bag si nu mai ai nevoie de altceva. Drumurile sunt foarte bine semnalizate.

 

Daca vrei sa faci ceva economie la benzina, de cate ori veri sa alimentezi, da-te jos de pe autostrada, mergi 4-5 km si cauta benzinarie, diferenta ajunge si la 20 centi pe litru.

 

Ai grija ca in Franta, dupa 7 seara sunt inchise majoritatea benzinariilor (mai putin alea de pe autostrada).

Dar gasesti multe automate, unde poti plati cu cardul, si sunt 24/7. Le gasesti la Auchan, Intermarche, Carrefour in majoritatea localitatilor. Problema e ca o sa iti ia 100-130 EUR de pe card, plus suma de care ai alimentat, iar banii o sa ii primesti inapoi cam in 48 de ore daca ai cont in Romania.

 

Eu am mers Brasov - Timisoara (mult mai usor iesi pe la Cenad decat pe la Nadlac) - Budapesta - Viena - Linz - Munchen - Stuttgart - Karlsruhe - Nancy - N4 - Paris. Sunt 2300 KM. Benzina pe mine m-a costat 230 EUR, dar a consumat mult.

 

Fa-ti rost de un costum de ploaie ca lumea, si daca gasesti si "stergator" din ala de cauciuc care se pune pe manusa ar fi super. Face toti banii.

 

Vignetta o cumperi din prima benzinarie din tara respectiva. Nu uita sa mentionezi ca vrei pentru motoreta, ca e mai ieftina.

 

Hainele sunt destul de scumpe acolo, dar mai prinzi si reduceri. De exemplu 3 tricouri la 25 de EUR. Mai ieftin de-atat nu cred ca gasesti.

 

Daca fumezi, ia-ti multe tigari la tine :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oooo! Super informatii! Imi scot de pe ViaMichelin.com hartile detaliate la imprimanta si plec cu ele in rucsac! Am cumparat si un GPS pentru a ma descurca in Paris si imi montez acum mufa pentru incarcator de bricheta (cu sigurante, etc.), deci la nevoie pot folosi si GPS-ul daca nu ma descurc. Ma gandeam sa iau la mine si un bidon de 10 litri cu benzina (ca sa nu am vreo surpriza)! Mai ramane problema cazarii in Paris, inca mai sper ca o sa ma cuplez cu un alt student strain sa inchiriem o garsoniera sau ceva asemanator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta in afara Parisului, chiriile sunt la jumatate de pret. Cu trenul faci 50km in 30 de minute.

 

Benzina nu are rost sa cari, bagi benzina o data la 200 km si nu o sa ai probleme. Pe autostrada oricum sunt indicatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauta in afara Parisului, chiriile sunt la jumatate de pret. Cu trenul faci 50km in 30 de minute.

 

Benzina nu are rost sa cari, bagi benzina o data la 200 km si nu o sa ai probleme. Pe autostrada oricum sunt indicatoare.

Salut! Motocicleta mea consuma foarte putin in regimul in care merg eu (sub 5l/100km) si m-a sfatuit un prieten sa fac cum fac astfel incat in Germania sa alimentez cat mai putin (deci neaparat plin in Austria), dar eu oricum cu 2 plinuri traversez Germania (sper!).

Eu oricum am facultatea in Ivry-sur-Seine, deci in afara Parisului. Vreau sa gasesc cazare pe acolo. Am in cap sa merg la scoala cat de mult pot cu motocicleta si la iarna sa folosesc metroul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

si eu am fost student la Paris (acum 10 ani)... deci:

1 - preturile sunt mari, iti ia ceva timp 2 sapt. pana te prinzi unde este mai ieftin, daca gasesti pe cineva ok te poate ajuta sa te descurci mai repede...

2 - trebuie sa iti iei neaparat haine cu tine - si eu am stat din octombrie pana in martie - si a fost frig, uneori -15 grade, dar fara zapada...

3 - cazarea este o mare problema, eu faceam 60 de minute cu metroul pana la facultate doar fiindca am gasit cazare mai ieftina, mergeam cam 30 de statii si schimbam 3 metrouri

cauta cazare de pe acum...

Vezi ca anul asta am stat in Ivry-sur-Seine. Acolo este un Carrefour intr-un mic mol - preturi Ok.

In Ivry-sur-Seine am vazut un camin de studenti chiar langa statia de RER (un fel de metrou care merge si pe la suprafata), poti sa cauti dupa preturi.

Exista si aparta-hotel, adica camere de hotel cu baie si o mica bucatarie care costa cam 60-70e pe noapte... banuiesc ca este peste bugetul tau (depinde si de bursa pe care o ai).

Problema care am avut-o eu a fost ploaia... ploua cu lunile... la un moment dat am aruncat umbrela intr-un cos pe strada si am mers prin ploaie. Deci ideea de a merge pe moto foarte mult nu e f. buna.

Daca mergi cu metroul trebuie neaparat sa ai abonament (pe o luna) ca este mult mai ieftin. Acum parca e 1E un drum daca iei bilet.

 

Incearca sa cauti cazare la Residence Universitaire - e un complex f mare de camine situat la 3 statii de Notre Dame in Sud.

Eu am stat in Residence de Cachan, unde poti cauta o camera datorita pretului.

 

Cand cauti camera vezi ce conditii au. Exista camine cu conditii f aiurea. Sa nu faci zgomot, sa nu lipesti nimic pe pereti sa nu folosesti plita electrica, sa nu speli in chiuveta din camera, sa fii in camera pana la ora 20.00, reguli care daca le incalci se lasa cu amenda.

 

Ia legatura cu cei de la departamentul de Relatii Internationale din facultatea unde te duci si spune-le ca vrei camera ieftina, sa te ajute. Toate facultatile au asa ceva si personalul de acolo se ocupa doar de studentii straini.

 

Cand gasesti cazare vezi si zona unde se gaseste caminul. Exista zone unde dupa ora 20.00 daca nu esti in gasca esti gata...

 

Vezi ce faci acolo cu moto. In principiu se fura orice de oriunde (mult mai rau ca la noi). Daca te miros ca esti strain "te-au facut" si in metrou si pe strada oriune... si pe Champs Elysees si pe aleea intunecoasa de langa camin.

 

Daca iti mai vin intrebari, te rog trimite-mi PM, fiindca stiu destul de bine Parisul si viata de student...

Editat de ruxi2k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu, cand am plecat la Paris, in prima noapte m-am cazat aici:

http://hotelguru.ro/Weldi-Hotel-GyĂľr

 

E un hotel frumos, accesibil si linistit. Are curte in spate pentru masini si motociclete. Partea buna e ca se afla intre Budapesta si Viena, daca esti nehotarat unde sa innoptezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.booking.com/hotel/de/pension-keinath.en-gb.html?sid=80e7a87c89ac6a474af583a23f277672;checkin=2011-09-10;checkout=2011-09-11;srfid=7c8595bd7a963c942860d8c4b74bcef6X1;show_room=RD18090501 Pt Stuttgart, 28EUR/noapte pare decent, mai sunt 2 camere single, baia la comun. Pt o noapte nu cred ca e o pb. Editat de eti_radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Gata, am stabilit traseul, maine dimineata plec! Merg pe Budapesta, Viena, Frankfurt...Prima noapte o dorm la Budapesta (am gasit o super oferta - ultima camera - 12 euro - Strada Pillango utca). A doua noapte o dorm in Darmstadt(am rude acolo si de-aia ocolesc asa). In canu stiu pe la ce vama sa ies din Romania! Recomandari ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Acum mi-am facut putin timp sa scriu aici! Am ajuns cu bine, desi m-a cam plouat in Franta! Motocicleta a mers foarte bine, numai ca lantul cere sa-l schimb. Am niste probleme cu cazarea, dar am un deadline de 2 saptamani sa gasesc ceva. Daca nu gasesc ceva care sa-mi convina (ca pret) ma intorc acasica! Numai sa ma tina lantul! Lantul se poate schimba usor sau e necesar un service?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Multumesc pentru raspunsuri! Te rog sa dezvolti "si altele"! Imi poti recomanda un GPS? Nu ma pricep la asa ceva, stiu doar ca o sa am nevoie de o harta detaliata a Parisului!

P.S.: Nu e cazul "pana la Paris si inapoi". Nu ma intorc! Cel putin asa intentionez pentru urmatoarele 9 luni! Imi cer scuze daca v-am indus in eroare prin neprecizarea acestui detaliu!

 

 

bai mosule

nu mai inteleg nimic

aveai planuri pe 9 luni si daca nu ai cazare TE INTORCI......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai mosule

nu mai inteleg nimic

aveai planuri pe 9 luni si daca nu ai cazare TE INTORCI......

Salut! Din pacate asa este. Imi planuiesem un buget de 1000 de euro pe luna, dar in Paris nu prea este posibil asa ceva, in special datorita faptului ca nu prea gasesc cazare sub 600 de euro pe luna (pe raza a 10 km de scoala mea). Momentan stau la 24 de km de scoala. Stiu ca probabil vi se pare incredibil, dar abonamentul pentru transportul in comun este mai scump decat gazul pe care il consum ca sa fac naveta. In al doilea rand, scoala mea nu e prea grozava, faptul ca nu suntem decat 10 studenti internationali ridica multe semne de intrebare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...