Sari la conținut

La Cazane - Portile de Fier


beware !
 Share

Postări Recomandate

Salutare,

 

Vin cu o noua propunere, fara insa a avea traseul sau perioada stabilita, tocmai pentru a vedea cati doritori sunt si care e weekendul mai potrivit. Nu am fost niciodata "la cazane" dar am auzit numai de bine (traseul pana acolo si apoi zona).

 

Cei care ati fost, ne puteti sugera care varinta rutiera e mai buna, cazare in zona, preturi....se merita 400 km pana acolo? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 96
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

am fost anul trecut cam pe vremea asta, cu masina. am jurat ca nu mai calc prea curand din cauza nesimtitilor cu pensiunile. ceva de genu:

 

a) 150 lei pe noapte la unu care se scarpina la oo cu scobitoarea intre dinti, te pune sa sari peste butoaiele cu muraturi si sa dormi intr-o camera in curs de renovare

B) >180 lei intr-o camera neincalzita (pai n-am dat inca drumul la centrala, va descurcati voi :blink: )

 

frumoase locuri, pacat de oameni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a taiat elanu` :))

Haha. Nu inca...nu o sa judec o zona intreaga, pentru o experienta ca asta. Doar pentru ca astfel de oameni exista, nu inseamna ca trebuie sa si accept "oferta" lor....Thanks, but no thanks. Oricum e bine de stiut ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul ar putea fi:

Drobeta T.S. - Orsova - Moldova Noua - DN57A pe malul dunarii (ocolit) sau DN57 (scurt) - vama Bela Crkva - Oravita - Anina - Resita.

 

Cazare doar la Drobeta, in rest nu mai exista. Drumul este cam denivelat pana la Oravita, dar intre Orsova si Moldova Noua se asfalta cand am fost eu. Intre Oravita si Anina drumul este foarte bine asfaltat, virajat si prin padure - o placere pe moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce spuneam e valabil pentru zona de dupa Drobeta, chiar acolo la cazane...Dubova, Eselnita si care mai sunt.

faza cu 'nu-mi place, ma duc la altii' nu tine pentru ca-s putine pensiuni :)

 

imi pare rau ca tre sa zic de rau. insa mai bine stii la ce te astepti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul este bun spre Moldova Noua , pe masura ce te apropii de Dubova sunt lucrari iar pe unele bucati nu este asfalt (bucati destul de mici) Compenseaza in schimb peisajul . Pensiune superba este la Melba in Dubova ,pretul cam piperat , 180 camera dar chiar si asa nu cred ca vei gasi locuri libere.Ar mai in Dubova Vila Diana ,mai ieftina cazarea dar foarte frumoasa. Mai sunt pensiuni si in Eselnita ,trebuie "sapat" un pic.

 

Drum bun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se merita mai mult decat 400 km pana acolo. Eu am fost prin lunca Dunarii (aprox 600 km) si m-am intors prin Craiova-Pitesti. Intre Giurgiu si Zimnicea drumul e cu denivelari,dar dupa ce treci de Zimnicea drumul este bun spre foarte bun. Oamnenii au fost ok pe traseu, spre exemplu la Dabuleni ne-au dat pepeni gratis, n-au vrut bani pe ei. Dupa ce treci de Portile de Fier I, drumul se afla in lucru si sunt portiuni semaforizate in care se circula pe un singur sens. Din cauza asta, ne-am intors si am trecut Dunarea pe la Portile de Fier I-Gerdap. Ti-as sugera sa vizitezi pensiunea La Ponton din Eselnita. Daca e sa fie wknd-ul cu 17, poate ma bag si eu. Bafta!

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se merita mai mult decat 400 km pana acolo. Eu am fost prin lunca Dunarii (aprox 600 km) si m-am intors prin Craiova-Pitesti. Intre Giurgiu si Zimnicea drumul e cu denivelari,dar dupa ce treci de Zimnicea drumul este bun spre foarte bun. Oamnenii au fost ok pe traseu, spre exemplu la Dabuleni ne-au dat pepeni gratis, n-au vrut bani pe ei. Dupa ce treci de Portile de Fier I, drumul se afla in lucru si sunt portiuni semaforizate in care se circula pe un singur sens. Din cauza asta, ne-am intors si am trecut Dunarea pe la Portile de Fier I-Gerdap. Ti-as sugera sa vizitezi pensiunea La Ponton din Eselnita. Daca e sa fie wknd-ul cu 17, poate ma bag si eu. Bafta!

 

Adica varianta asta :

post-2550-0-58415100-1315331368_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca va hotarati exact cand mergeti , sa stiu sa pot face si eu un schimb de tura eventual . daca mergeti in weekendul 17 , sa stiu sa fac schimb de tura sa pot pica liber in aceel weekend

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator PopaCosmin

Pana in Craiova luati-o pe Slatina, A1.

Drumul pe Dunare e plictisitor, nu ai nimic de vazut, poate doar palatele tiganesti.

Acum nu stiu daca a ramas la fel de prost ca inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca plecati pe 24 septembrie CRED ca vin si eu,teoretic in 10 zile am motocicleta acasa. Nu am fost niciodata la cazane si sunt tare curios.

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E frumos la Cazane, desi dupa ce am trecut de ele erau niste hartoape impresionante. Eu am mers Pitesti - Craiova, nu Alexandria - Craiova. Mi se pare mai rapida ruta, desi mai lipsita de "peisaj" Cu toate ca nici la campie nu ai mare lucru de vazut... Interesati-va cum e drumul si pe la Drobeta, caci erau multe portiuni in lucru, pietris, gropane imprevizibile...

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut traseul acesta la inceputul sezonului.., mai rapid si mai bine este prin Pitesti- Craiova- Drobeta.., incearca sa te cazezi in loc Eselnita, acolo cauta pensiunea Doina, eu am platit pt o noapte 100 lei si totul , de la gazda la mancare, este perfect! dupa ce treci de Eselnita nu mai gasesti decat o mica benzinarie pe urmatorii aproape 100km si nici macar un magazin sa iti cumperi apa.., drumul este de basm iar la intoarcere vino prin Anina si iti garantez ca te vei satura de serpentine si parfum de brazi.., drumul pe total este foarte bun. Evita la intoarcere sa o iei de la Herculane catre Baia de Arama, asa am facut eu si mi-am blestemat zilele pt ca drumul era praf, chiar daca peisajul e de poveste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Vin cu o noua propunere, fara insa a avea traseul sau perioada stabilita, tocmai pentru a vedea cati doritori sunt si care e weekendul mai potrivit. Nu am fost niciodata "la cazane" dar am auzit numai de bine (traseul pana acolo si apoi zona).

 

Cei care ati fost, ne puteti sugera care varinta rutiera e mai buna, cazare in zona, preturi....se merita 400 km pana acolo? :moto:

Salutare!

Parerea mea este sa mergi pe A1,Pitesti,Slatina,Craiova,Severin,dormi in Severin(sunt cazari si de la 50 ron 2 persoane,depinde de bugetu vostru) si plecati mai departe spre Portile de fier 1,drumul este asfaltat proaspat 80% din el si restul e mai mult decat practicabil....nu rata Statuia lui Decebal,Cazanele si drumul de la Moldova Noua spre Oravita---Anina,unde in apropiere gasesti Cheile Nerei ,iar daca te intorci si mergi spre Resita peisajul e superb..

0726175764,Florin Moto Sapiens-

daca va pot ajuta cu mai multe o fac cu placere!

Drum bun!

Editat de tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in weekendul ala sunt si eu liber :)

Daca vremea ne permite, iesim in fiecare weekend undeva, pana da frigul...deci....gasim un traseu si pt 24 sept ;)

Pana atunci, ne adresam celor care pot :P

 

Salutare!

Parerea mea este sa mergi pe A1,Pitesti,Slatina,Craiova,Severin,dormi in Severin(sunt cazari si de la 50 ron 2 persoane,depinde de bugetu vostru) si plecati mai departe spre Portile de fier 1,drumul este asfaltat proaspat 80% din el si restul e mai mult decat practicabil....nu rata Statuia lui Decebal,Cazanele si drumul de la Moldova Noua spre Oravita---Anina,unde in apropiere gasesti Cheile Nerei ,iar daca te intorci si mergi spre Resita peisajul e superb..

0726175764,Florin Moto Sapiens-

daca va pot ajuta cu mai multe o fac cu placere!

Drum bun!

Merci Florin, daca ne hotaram te sunam si poate ne intalnim cu totii pe acolo, vad ca esti din Dobreta :) :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut traseul acesta la inceputul sezonului.., mai rapid si mai bine este prin Pitesti- Craiova- Drobeta..,

 

Intradevar este mai rapid dar anost si plin de localitati si radare.

Iar intorcerea voiam sa va propun sa o faceti Oravita-Anina-Iablanita-Baile Herculane-Tg. Jiu-Rm.Vilcea.

Ai dreptate pe Valea Cernei, pe 15 km asfaltul este stricat, dar se merita efortul pentru peisaj, este dintre cele mai frumoase din traseu si apoi pentru restul drumului care este perfect, s-a turnat in primavara de la Godeanu la Baia de Arama. Eu l-am facut in mai cu pasagera si bagaje cu Lt-ul si nu au fost probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ajungeti spre Tg Jiu pe Godeanu,puteti face stanga si sa vizitati Cheile Sohodolului,nu va va parea rau deloc.

Editat de tuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie unul nu mi s-a parut deloc anost drumul pe linia Dunarii si nici palate tiganesti n-am vazut. Pe Craiova-Pitesti m-am intors, intr-adevar, e mai rapid si daca la dus o luati pe acolo, mai bine va opriti la Eselnita, eventual la Pensiunea La Ponton, pe malul Dunarii, pe Clisura. Frumos ar fi sa faceti clisura pe malul romanesc si sa va intoarceti pe malul sarbesc

 

@bmwio: Viorel, sari cu pozele si filmuletul de pe Provita :)

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...