Sari la conținut

Festivalul Cascavelei Valea Doftanei


bmwio
 Share

Postări Recomandate

In acest weekend are loc festivalul traditional deja. Pentru cei care vor sa faca o plimbare in zona este un motiv bun, pot strabate trasee pitoresti si apoi se pot delecta cu produsele specifice din zona.

Acces in zona prin Valeni-Alunis-Tesila, sau Comarnic-Secaria-Valea Doftanei, sau Ploiesti-Plopeni-Scorteni-Telega-V.D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

bine, cel mai direct acces este prin Campina din DN1 si apoi pe V.D..Mai e o varianta pt. cei care vin pe plopeni-telega si anume prin Brebu ,nu prin Campina(Brebu este paralel cu VD si iese in ea pe primul pod-drumul asta cu Brebu e pt cine vrea sa se mai plimbe si nu e extraordinar asfaltul)

-mai frumos peisajul e prin Sotrile(sat pe dealul din stanga al VD),dar e drumul umpic surpat pe anumite sectiuni si necesita o viteza de deplasare mai mica

Editat de bogdan g
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai misto traseu este: Campina- Voila- Plaiul Campinii- Sotrile- Lunca Mare- Tesila- Traisteni. Festivalul are loc pe stadionul din satul Traisteni comuna Valea Doftanei. Atentie !... tzuica e tare buna pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai misto traseu este: Campina- Voila- Plaiul Campinii- Sotrile- Lunca Mare- Tesila- Traisteni. Festivalul are loc pe stadionul din satul Traisteni comuna Valea Doftanei. Atentie !... tzuica e tare buna pe acolo.

Ceva mai multe indicatii cum se ajunge acolo, se poate? gen : stanga-dreapta la intersectia X, lol. M-am uitat pe Google earth, intre Comarnic si Valea Doftanei este un singur sat : Secaria. In dreapta e un lac de acumulare Paltinu, cum se ajunge acolo?

Merci,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mai multe indicatii cum se ajunge acolo, se poate?

 

Este simplu, daca vii din Comarnic, treci prin Secaria si ajungi in centrul comunei V.D. unde faci stinga spre Traisteni. O sa fie un flux de oameni si masini dupa care te orientezi. Despre starea drumului nu am informatii, dar poate ne spune Sorin ca este din zona.

Si ca un sfat, nu mai stati cu ochi numai pe GPS si pe harti electronice ca va pierdeti orientarea in teren. Toate bune si drumuri lungi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Drumul pe Secaria e cam nasol o prtiune.

....Cat despre ruta data de mine (Campina- Voila- Plaiul Campinii- Sotrile- Lunca Mare- Tesila- Traisteni), iata cum stau lucrurile : se intra in Campina din DN1 si se strabate (drept) tot centrul. La primul (singurul) giratoriu se face dreapta si la urmatoarea intersectie stanga. Din acest moment esti pe ruta de mai sus. Ca detalii : treci pe langa un lac, treci prin cartierul Muscel (drept ca atza), urci zona de agrement "Fantana cu ciresi", ajungi in cartierul Voila. De acolo assfaltul de duce prin: Plaiul Campinii,Sotrile iar de acolo urmaresti indicatorul Valea Doftanei sau intrebi. Oriunde ai fi pe acest traseu si pe oricine ai intreba (in cazul in care nu te descurci), vei primi indicatii simple. Recomand (pentru siguranta) sa ai in buzunar un biletel cu ruta (ca sa stii ce sa intrebi). Asfalt uscat !!!

Editat de SorinSenior
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau un gps mic mic :)

GPS mic, mic = bani mutzi, multi.

Biletel mic, mic = bani deloc, deloc.

Cu banii de GPS mic, mic, mananc 250 mici, mici sau beau 200 litrii de bere, bere. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GPS mic, mic = bani mutzi, multi.

Biletel mic, mic = bani deloc, deloc.

Cu banii de GPS mic, mic, mananc 250 mici, mici sau beau 200 litrii de bere, bere. :drink:

 

ntttt.. un gps mic mic e pe la 200- 300 ron :) .asta asa, ca lume stie doar de BMW, garmin si ateism :)

 

in rest sunt de acord- doar ca trec pe pastrama si must

m-as duce..hm..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pleaca cineva din Bucuresti?M-as baga si eu cu fomeia:D

 

pe duminica da, dar conservar.asta daca aveti de carat cascavea:))

ma rog, eu duc dorul numarului corect de roti ( 2) dar deh, decizia se ia de forurile superioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ple. Recomand (pentru siguranta) sa ai in buzunar un biletel cu ruta (ca sa stii ce sa intrebi). Asfalt uscat !!!

Cum este drumul prin Telega-Bustenari, stie cineva daca s-a asfaltat? este o frumusete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e pe Telega-Bustenari, dar pe Alunis-Brebu e jale mare...

 

Ramane pt maine dimineata la 8.30 la Petrom-ul de la iesire din Ploiesti?

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e pe Telega-Bustenari, dar pe Alunis-Brebu e jale mare...

 

Ramane pt maine dimineata la 8.30 la Petrom-ul de la iesire din Ploiesti?

 

Telega - Bustenari e OK nu ai de ce sa iti fie frica. (poti sa mergi cu rolele pe asfaltul ala)

Eu am o casa in Telega,stiu zona.

O sa vin si eu maine la festival cu masina,ca dehh OLTCITU' 1200 R e la service de bun ce e :angryfire: .

 

Distractie placuta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum e pe Telega-Bustenari, dar pe Alunis-Brebu e jale mare...

 

Ramane pt maine dimineata la 8.30 la Petrom-ul de la iesire din Ploiesti?

 

Nu te cred, daca pe Provita drumurile erau ca masa, cred ca si acolo sint bune, stie cineva?

Vin dar nu la Petrom, ca noi venim prin Valea Cucului-Mehedinta si ne intilnim la Magurele in parcare, la oea 9,

 

Nu te cred, daca pe Provita drumurile erau ca masa, cred ca si acolo sint bune, stie cineva?

Vin dar nu la Petrom, ca noi venim prin Valea Cucului-Mehedinta si ne intilnim la Magurele in parcare, la oea 9,

Corectie: intilnirea este la iesirea din Plopeni, la intersectia cu drumul de Minastirea Zamfira,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Corectie: intilnirea este la iesirea din Plopeni, la intersectia cu drumul de Minastirea Zamfira,

 

Nu la Paulesti..? atunci ne vedem pe la 9. Oricum vb maine dimineata.

 

Pe Alunis am fost anul asta de 2 ori si era varza... Mi-a spus cineva din Campina ca acum e si mai si. Pacat de peisaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Telega - Bustenari e OK nu ai de ce sa iti fie frica. (poti sa mergi cu rolele pe asfaltul ala)

Eu am o casa in Telega,stiu zona.

O sa vin si eu maine la festival cu masina,ca dehh OLTCITU' 1200 R e la service de bun ce e :angryfire: .

 

Distractie placuta :cheers:

 

salve

 

baga si tu maine seara o " poveste" sa nu vin duminca degeaba :)

cum "fu", materiale" didactice", must, alea alea

 

bafta mare la cumprat japoneza :) ca vazusi cum e cu nemtoaicele :-P

 

Nu te cred, daca pe Provita drumurile erau ca masa, cred ca si acolo sint bune, stie cineva?

Vin dar nu la Petrom, ca noi venim prin Valea Cucului-Mehedinta si ne intilnim la Magurele in parcare, la oea 9,

 

 

Corectie: intilnirea este la iesirea din Plopeni, la intersectia cu drumul de Minastirea Zamfira,

 

desi nu vin maine , nu prea imi dau seama pe unde o luati - pe drumul ala ajungeti in slanic si se cam inchide..:(

sau pe dupa slanic- piatra verde - teisani..si apoi ?

 

poate bat campii dar parca alea sunt drumurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ bmwio: Trebuie stabilit traseul, ca sa vedem unde ne intalnim.. Daca o luam pe Bustenari - Telega si voi veniti dinspre Plopeni, mai bine ne intalnim la sensul ala giratoriu spre Cocorastii Mislii...

 

@ foxbat: un traseu ar fi: Cocorastiii Mislii-Bordeni-Bustenari-Telega-Campina si de acolo pe traseul propus de Sorin

Editat de Lancelot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ foxbat: un traseu ar fi: Cocorastiii Mislii-Bordeni-Bustenari-Telega-Campina si de acolo pe traseul propus de Sorin

Daca veniti de la Bucuresti, nu inteleg: Bustenari?!! Alunis ?!! Brebu ?!! ...ce cautati pe acolo ?

Cocorastiii Mislii-Bordeni-(Nu Bustenari)ci Valea Telegii-Telega-Campina si dupa aceea traseul pe care vi l-am dat. Nu o sa va para rau. Asfalt Uscat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

 

baga si tu maine seara o " poveste" sa nu vin duminca degeaba :)

cum "fu", materiale" didactice", must, alea alea

 

bafta mare la cumprat japoneza :) ca vazusi cum e cu nemtoaicele :-P

 

 

Salut,

 

In maxim 1 ora plec,o sa fac poze,o sa gust de-ale gurii :friends:

Cand o sa ajung acasa o sa fac un "raport" interesant.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

In maxim 1 ora plec,o sa fac poze,o sa gust de-ale gurii :friends:

Cand o sa ajung acasa o sa fac un "raport" interesant.

:cheers:

 

uraaaa, multumesc

drum fain si distratie maxima :)

ce vreme e frate afara, in ciuda..mea.

 

si eu am treaba :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca veniti de la Bucuresti, nu inteleg: Bustenari?!! Alunis ?!! Brebu ?!! ...ce cautati pe acolo ?

Cocorastiii Mislii-Bordeni-(Nu Bustenari)ci Valea Telegii-Telega-Campina si dupa aceea traseul pe care vi l-am dat. Nu o sa va para rau. Asfalt Uscat !

Nu veneam din Bucuresti, mai de aproape. Si ne-am plictisit de acelasi drum mereu, asa ca am incercat prin Bustenati si la Cocorasti Misli si in Mislea dar este pentru off-road, nu a fost asfaltat(l-am facut acum 3 ani cu un F650 si este frumos). Apoi am tinut Telega-Voila-Sotriile-Seciuri-Paltinu si merita chiar daca asfaltul nu este chiar ca pe DN1, dar drumul si peisajul merita efortul, sint zone care mi-au amintit de Transalpina.

Dupa vizita la tirg, ne-an intors pe Brebu-Pietriceaua-Alunis-Varbilau-Poiana Varbilau-Gura Vitioarei-Magurele-Urlati, asfalt nou din 2007, peisaje incredibile, curbe, pante, a fost o iesire reusita. Va sfatuiesc sa megeti in zona sa schimbati peisajul si aerul.

 

 

 

 

 

-Varbilau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...