Sari la conținut

Inca un accident in palmares


Vizitator little wayne
 Share

Postări Recomandate

Ce penal esti:

1. politistul se mai uita si la fata prostului.....in speta tu, care nu aveai altceva de facut de cat sa bravezi ca prostul. Concluzia, te-a luat la ochi si s-a (cuvant urat) pe tine. Putea foarte frumos sa ia asigurarea femeii, sa-i faca o copie si sa ti-o dea. asa se procedeaza de obicei......daca esti civilizat (nu e cazul tau)

2. muierea.....zici tu ca e proasta si ca ai facut-o cu ou si cu otet.....plm, s-a (cuvant urat) si ea pe tine.....nu ti-a dat asigurarea

 

Si toate astea pentru ce.....ca ai fost smecher 5 min? Iti spne eu.....ai fost un smecher prost si acum suporti consecintele.

Pe viitor incearca sa fii putin mai civilizat, sa nu mai pari ceea ce nu esti.....sau ia-ti niste ochelari mai buni....poate te ajuta sa vezi lumea din jurul tau

 

Cred ca ai dreptate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce penal esti:

1. politistul se mai uita si la fata prostului.....in speta tu, care nu aveai altceva de facut de cat sa bravezi ca prostul. Concluzia, te-a luat la ochi si s-a (cuvant urat) pe tine. Putea foarte frumos sa ia asigurarea femeii, sa-i faca o copie si sa ti-o dea. asa se procedeaza de obicei......daca esti civilizat (nu e cazul tau)

2. muierea.....zici tu ca e proasta si ca ai facut-o cu ou si cu otet.....plm, s-a (cuvant urat) si ea pe tine.....nu ti-a dat asigurarea

 

Si toate astea pentru ce.....ca ai fost smecher 5 min? Iti spne eu.....ai fost un smecher prost si acum suporti consecintele.

Pe viitor incearca sa fii putin mai civilizat, sa nu mai pari ceea ce nu esti.....sau ia-ti niste ochelari mai buni....poate te ajuta sa vezi lumea din jurul tau

 

 

in plus mai e si analfabet.

 

si inca ceva: daca tie 170 pe un motor sport ti se pare cine-stie-ce chestie e clar ca n-ai nici macar 50.000 deci esti un incepator increzut. si faptul ca mergi cu scuterul (care fie vorba intre noi daca nu e de 50 nu ai facut nici o branza in oras. poate doar sa te faci de rahan) in loc de motor arata ca de fapt ti-e frica de el dar il pastrezi ca e "cul". nu-i asa ca ai peste 35 de ani, esti cam urat si doar asa se mai uita ceva fata la tine? asta pana sa dai casca jos, desigur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ divizia/ @dany / @caesar : Gresiti ! Maine, poimaine s-ar putea, D-ne fereste, sa fiti implicati in accidente asemanatoare. Nu conteaza daca fata emana desteptaciune ori prostie, daca sunteti dimplomati in modul de exprimare sau nu. E foarte complicat cu asiguratorii in Romania. Mai citesc jurisprudenta pe tema asta si vad cum pentru un prejudiciu minor ( 2-3000 ron), desi vinovatul recunoaste implicarea in accident, preda copia RCA, se ajunge in instanta si se invoca diferite motive ieftine, pentru a nu repara prejudiciul. Se ajunge in instanta, pentru ca asiguratul este umilit si i se refuza pe baza unor motive stupide deschiderea dosarului de dauna. ( Cand e copia, nu exista acordul amiabil, cand exista acordul amiabil se invoca netemeinicia procesului verbal, etc.) Daca puteti da un sfat si pentru alte persoane care au probleme asemanatoare, ajutati. La jignit e usor. Dar sa spui ca trebuie sa vorbesti civilizat cu agentul constatator si cu vinovatul, nu e suficient. Daca agentul constatator se simte lezat de agresivitatea verbala / fizica a vreunei persoane, are parghii de actiune ( vezi inst. ultrajului, ori alte prevederi normative L.61/1991 republ.).

 

Conform dispozitiilor OUG 195/2002, (art.35, pct.2) - "participantii la trafic sunt obligati ca la cererea politistului rutier, sa inmaneze documentul de identitate sau, dupa caz permisul de conducere, documentul de inmatriculare ori de inregistrare a vehicolului condus, docum. ref. la bunuri transp, ori alte documente prevazute de lege." Cele mai uzuale sunt : actul de identitate (BI sau CI) . 2. permisul de conducere 3. atestatul profesional (daca e cazul) 4. talonul 5. asigurarea (RCA).

 

Pe noi ne intereseaza doar RCA-ul. Politistul rutier are dreptul de a solicita si de a verifica daca, autoturismul este asigurat RCA, in caz contrar, aplica sanctiunile de rigoare. Sub nicio forma, agentul de politie nu poate retine, xeroxa si inmana pagubitului copie dupa raspunderea civila auto, in absenta consimtamantului asiguratului ( Poti spune doar ca este un "favor" pentru grabirea realizarii dosarului de dauna, cand partile cad de acord cu privire la acceptarea vinovatiei, iar vinovatul trebuie sa faca mentiunea pe copie : "Sunt de acord/ Nu sunt de acord cu despagubirile). Ce s-ar intampla daca, imediat dupa accident, presupusul pagubit deschide dosar de dauna, isi repara autovehicolul pe polita presupusului vinovat, iar acesta din urma, contesta PV-ul si demonstreaza ca faptele aratate il disculpa ? Ar genera un nou conflict patrimonial intre Asiguratorul Prejudiciat si Falsul Pagubit si Asiguratorul lui. De cand a fost introdusa raspunderea amiabila, participantii implicati intr-un eveniment rutier soldat cu daune materiale, trebuie sa completeze formularul special emis si sa se deplaseze la sediul asiguratorului pentru a inregistra dauna. Deplasarea la Biroul de Accidente Rutiere se face exclusiv cand participantii la trafic implicati intr-un accident rutier (daune materiale) se invinovatesc reciproc, rolul agentul constatator fiind acela de a stabili vinovatia si de a consemna in procesul verbal de contraventie situatia de fapt.

 

Polita RCA, reprezinta un contract intre asigurat si asigurator. In niciun caz, Politia nu are dreptul sa intervina in acest contract. Ba mai mult, in dreptul asigurarilor exista expresia de Acordul Tripartit, incheiat intre : asigurat- asigurator-pagubit, iar prin actele normative emise de CSA, aflate in vigoare partile mai sus mentionate sunt singurele care pot decide cu privire la modul de despagubire si actiune. In caz de divergente hotararea se ia de catre instanta de judecata prin hotarare definitiva si irevocabila.

 

 

* Exemplu : tu, inchei un contract cu furnizorul de energie electrica. Pentru ca nu ti-ai platit factura la timp, Primaria (care nu este parte in contract) iti sisteaza furnizarea de energie electrica. Nu ti se pare abuziv ???*

 

In cazul colegului, nu comportamentul lui (civilizat sau nu) a facut ca politistul sa nu-i dea copie dupa polita RCA, pentru ca "se uita la fata omului". Politistul nu are temei legal de a face acest lucru. Este ilogic si abuziv ca, politistul sa ia o astfel masura, atat timp cat persoana vinovata de producerea accidentului (asigurata RCA), are conf. disp. din OUG 195/2002, art.118 pct.1, posibilitatea de a depune plangere impotriva procesului verbal de contraventie, iar la pct.2 spune ca - suspenda executarea amenzii si sanctiunilor complementare pana la judecarea cauzei. Soferita, care (presupun) a produs accidentul rutier, fie a mizat pe contestarea procesului verbal considerandu-se nevinovata, fie a considerat ca paguba produsa este nesemnificativa si nu a dorit sa-i fie prejudiciat istoricul RCA, prin aplicarea de sanctiuni viitoare ( Malus), ori a mizat pe faptul ca pagubitul, nu se adreseaza instantei de judecata.

 

Ce se poate face in cazul refuzului inmanarii copiei RCA a vinovatului catre pagubit ?

 

* regresul daunei - ( nu este cazul lui)

 

* Obținerea despăgubirilor, în lipsa poliței RCA/ în cazul accidentelor cu autor necunoscut ( pagubitul se adreseaza Fondului de protectie a victimelor strazii (FPVS) ( nu este cazul lui)

 

- Dreptul persoanei păgubite printr-un accident auto de a solicita despăgubiri direct de la asigurătorul rca al persoanei vinovate:

 

a. procedura concilierii prev. de C.civil. ( partile se inteleg cu privire la despagubire)

 

( Pe baza procesului verbal emis de Pol.Rut., pagubitul merge la sediul asiguratorului (vinovatului) si solicita deschiderea dosarului de dauna. In cazul unui refuz din partea Asiguratorului, de a deschide dosarul de dauna in lipsa copiei politei RCA, trebuie sa va dea scris ( ca dovada) motivele pentru care nu se poate face inregistrarea dosarului. Desi, simpla copie xerox n-are forta juridica, asiguratorii insista ca aceasta copie sa fie trecuta la dosar, desi in PV-ul emis de Politia Rutiera sunt trecute datele de stare civila ale asiguratului, precum numarul si seria politei RCA. Din nou, un amanunt sub semnul intrebarii. De ce nu o scot ei din baza de date ? Oare de ce e vorba de un termen scurt in care asiguratul trebuie sa se prezinte la biroul de constat. amiabil ? De ce asiguratul trebuie sa se dea 5 ori peste cap pentru o amarata de copie fara valoare ? Politia nu da copie, dar iti da datele vinovatului, seria si numarul politei RCA, Asiguratorul are baza de date cu polita, dar n-are numar de telefon al asiguratului; asiguratutul vinovat nu raspunde la nr. de telefon pe care l-a dat. )

 

b. Cererea de chemare in judecata se poate formula pe baza L.136/1995(actualizata 2007), art.41. La dosar se vor anexa : Procesul Verbal din care rezulta vinovatia; Refuzul asiguratorului de a inregistra dosarul de dauna ca urmare a anumitor motive ( lipsa accept amiabil de despagubire; lipsa copie RCA; refuzul concilierii prev. de C.Civ., etc).

 

_______________________

 

Pe site-ul lui Iu-l-ia-n .Ur.b.an ( *) intr-o cauza asemanatoare, avocatul spune : "In acest caz prezentat de dvs. Politia a gresit intrucat trebuia sa ceara asigurarea RCA a persoanei vinovate de savarsirea accidentului, si sa va puna la dispozitie copia acesteia. In acest sens eu va sfatuiesc sa faceti acest lucru :- sa reclamati la Politie faptul ca , angajatul lor nu si-a indeplinit atributiile de serviciu astfel incat sa le spuneti ca le veti cere daune in Justitie daca nu o vor chema pe persoana vinovata la ei , sa-i ceara copia politei de asigurare si sa v-o trimita dvs." - INTREBAREA MEA : UNDE SCRIE CA POLITISTUL RUTIER ESTE OBLIGAT SA VA PUNA LA DISPOZITIE COPIA??????????????????????????????? (poate ma insel eu, daca poate cineva sa ne spuna care este actul normativ, ar fi bine)

 

E tarziu, posibil sa fi gresit pe undeva. Daca sunt completari de facut, liber la text.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu scrie nicăieri că polițistul e obligat să ia copia Âşi să o înmâneze păgubitului. În altă ordine de idei, legea e făcută de dnii asiguratori în aÂşa fel încât să te descurajeze să mai ceri asigurarea dacă nu eÂşti pocnit bine.

 

Iar Urban e un bou care nu Âştie nici măcar izvoarele dreptului, m+am convins de asta la o Âşuetă unde l-am întâlnit. Muncesc alții pentru el.

 

 

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

in plus mai e si analfabet.

 

si inca ceva: daca tie 170 pe un motor sport ti se pare cine-stie-ce chestie e clar ca n-ai nici macar 50.000 deci esti un incepator increzut. si faptul ca mergi cu scuterul (care fie vorba intre noi daca nu e de 50 nu ai facut nici o branza in oras. poate doar sa te faci de rahan) in loc de motor arata ca de fapt ti-e frica de el dar il pastrezi ca e "cul". nu-i asa ca ai peste 35 de ani, esti cam urat si doar asa se mai uita ceva fata la tine? asta pana sa dai casca jos, desigur!

cine o suge? ma-ta o suge? macar o face bine??? (un citat din semnatura ta)

Daca tie ti se pare putin 170km/h pe ploaie torentiala....

N-am 35(divizia are),am 85.Iar mie imi plac femeile,nu fetele

Cand spui ca se uita ceva fumeie la tine pana ce scoti casca...vorbesti din experienta proprie?

Nu de alta dar fumeile nu se uita DUPE mine,nici cand port casca pe bostan si nici dupa ce o dau jos.Imi spui tu cum le fac (macar) sa ma priveasca?..ca pa pasul 2 ma descurc 'io.IE mai greu cu primul

 

Nu scrie nicăieri că polițistul e obligat să ia copia Âşi să o înmâneze păgubitului. În altă ordine de idei, legea e făcută de dnii asiguratori în aÂşa fel încât să te descurajeze să mai ceri asigurarea dacă nu eÂşti pocnit bine.

 

Iar Urban e un bou care nu Âştie nici măcar izvoarele dreptului, m+am convins de asta la o Âşuetă unde l-am întâlnit. Muncesc alții pentru el.

 

Nici nu are dreptul sa dea copie dupa asigurare fara acceptul vinovatului

Omu,a fost foarte ok(cu mine),insa nu si-a permis sa imi dea asigurarea vinovatei,fara acordul ei.Vinovatul are dreptul de a refuza sa dea asigurarea in cazul unui accident,iar melitia nu il poate obliga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Danutz,eu nu sunt moterist de tastatura(ca tine).Spre deosebire de tine,mie nu imi e frica sa ies pe strada cu motorul/scuterul

 

Eu sambata o ardeam pe campina-ploiesti cu 170,sa scap de ploaie(torentiala).Prima comuna dupa soseaua de centura a ploiestiului in drum spre bucuresti am ,,traversat-o'' cu 120...pe aceasi ploaie.Safasind prin a merge cu 40km/h pe banda aia de siguranta...murat bine si inebunit e frig

 

Cand o sa ai tu km parcursi cu mobra,jumatate cat am mers cu scuterul.Atunci sa te consideri motociclist adevarat

De km parcursi cu mobra,nu spun nimic.E mult prea mult pentru tine

 

Traieste o viata mizera si plina de frustrari pe forum,daca ti-e frica sa iesi in trafic

 

Scuterizdule, nu ma intereseaza vitejiile tale pe DN1 cu mult peste viteza legala. Si da, mi-e frica sa ies cu motorul in oras, tocmai din cauza unor idioti ca tine care-l traverseaza cu 120 km/h ... pe ploaie. Chiar vrei sa te cred ? :bounce:

 

In alta ordine de idei, cred ca-s mai cu capul pe umeri decat tine, care ai facut afirmatiile de mai sus. Frica e un sentiment normal, omenesc, tine de instinctul de conservare, nu mi-e jena sa recunosc.

Odata si-odata o s-o patesti din cauza stilului tau de mers. Si ghici ce va fi ? Tu o sa fii intr-un scaun cu rotile, citind pe forum cum ma dau eu cu mobra pe coclauri ca ai fost suficient de batut in cap sa faci pe zmeul. Cine e mai castigat ?

 

@ divizia/ @dany / @caesar : Gresiti ! Maine, poimaine s-ar putea, D-ne fereste, sa fiti implicati in accidente asemanatoare. Nu conteaza daca fata emana desteptaciune ori prostie, daca sunteti dimplomati in modul de exprimare sau nu. E foarte complicat cu asiguratorii in Romania. ...

 

:agree: Ai dreptate si multumesc pentru postul lung si documentat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot nu am inteles conform carui articol din lege, desi a mers intre benzi scuteristul este cel nevinovat? De unde si pina unde e de vina soferita ca scuteristul nu a avut loc si indeminare sa treaca printre oglinzi ca am inteles ca ea nu schimba banda, doar ocupa toata banda mergind cind prea aproape de bordura cind prea aproape de banda 2... deci, de ce nu ar fi scuteristul vinovat?

Mi se pare foarte util de stiut ce a trecut in pv politistul, ca poate fi folosit ulterior atit din pozitia de motociclist cit si din cea de sofer auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum 3 ani am patit ceva de gen...un nene mi-a facut dreapta in fata sa intre in fabrica...buf-auu-%*@%**@!#.Omu sofer de meserie mi-a fost mila sa ii iau painea si nu am chemat salvarea+militie=permis luat....la accidente usoare zice ca e vina mea ca dc mergeam eu pe dreapta eu banda1(ceidfrept cu masini parcate pe alocuri)el banda 2.mi-a scris pe pocesul verbal''NU MA CONSIDER VINOVAT'' si nu a vrut sa imi dea asigurarea....

 

eu simplu i-am zis ca in 24h sunt in stare de soc si ma duc la spital ca au inceput subit sa ma doara pe alocuri,sa imi scot un medical egal cu un dosar penal pt. el(+30zile).

 

a vb. la tel apoi a fugit dupa mine sa imi dea asigurarea.

 

Nu mai iert nimic(asta daca nu se considera vinovat)....chem salvarea(politia vine din oficiu) si scot un medical in caz ca asigurarea nu imi da banii sa ii iau de la cel care m-a lovit(asta daca se sperie de cateva citatii).

 

Scuterizdule, nu ma intereseaza vitejiile tale pe DN1 cu mult peste viteza legala. Si da, mi-e frica sa ies cu motorul in oras, tocmai din cauza unor idioti ca tine care-l traverseaza cu 120 km/h ... pe ploaie. Chiar vrei sa te cred ? :bounce:

 

 

 

 

:agree: Ai dreptate si multumesc pentru postul lung si documentat.

 

170km pe ploaie prin buc....singura problema a fost ca aveam viziera deschisa....a2-a zi oftalmolog =))=))

post-13259-0-96281700-1319588926_thumb.jpg

Editat de jhn05
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

eu tot nu am inteles conform carui articol din lege, desi a mers intre benzi scuteristul este cel nevinovat? De unde si pina unde e de vina soferita ca scuteristul nu a avut loc si indeminare sa treaca printre oglinzi ca am inteles ca ea nu schimba banda, doar ocupa toata banda mergind cind prea aproape de bordura cind prea aproape de banda 2... deci, de ce nu ar fi scuteristul vinovat?

Mi se pare foarte util de stiut ce a trecut in pv politistul, ca poate fi folosit ulterior atit din pozitia de motociclist cit si din cea de sofer auto.

 

Replay,conform carui articol de lege imi e interzis sa merg intre benzi,ori pe aceasi banda cu o masina?

Ai uitat ca masinile au dreptul legal sa depaseasca pe aceasi banda motocicletele fara atas.....exceptand linia continua.So,io de ca sa nu am dreptul sa merg intre benzi ori pe aceasi banda?

 

Singura problema ar aparea daca as fi lovit pe o banda cu linie continua...atunci lasa loc de interpretat

 

De ce as fi eu vinovat ca o vita cretina nu se uita in oglinda stanga atunci cand merge in zig-zag pe aceasi banda.I-am lovit portiera si aripa fata,nici macar nu trebuia sa se uita in oglinda,scutericiul meu in stanga ei...nu avea nevoie de oglinda sa il vada

 

Daca mergeam cu motorul,deznodamantul putea sa fie cu totul altul

Scuterul are 125kg iar mobra 180,mi-a cazut de3 ori pe picioare in parcare.Daca nu reuseam sa controlez mobra si pica pe mine intre benzi,ma rupeam.Scuterul e usurel si am reusit sa imi tin echilibrul cand am fost proiectat in cealalta masina si nu am cazut

Iar tu faci analiza lu' peste.Incearca sa faci una pertinenta dupa ca o sa te bubuie unu in trafic,iar tu sa faci un rezumat daca te-a lovit ala bine SI alticolele de lege care iti permitau sa te deplasezi pe durumurile publice

 

In alta ordine de idei exceptandui pe divizia,cezar si danutz(omu care caruia ii e frica sa mearga in trafic cu mobra)...sunt ,,fanii'' mei si e ,,normal'' sa aiba o anumita atitudine fata de mine,chiar daca treba asta ii priveste indirect...danutz facand exceptie(El nu merge pe drumurile publice cu mobra)

 

So,chestia asta ar trebuie sa ii intereseze pe toti care in trafic merg intre benzi....acu ca suntem putin cretinoizi(ca sa nu spun mult) si preferam sa judecam intre noi in astfel de cazuri,spune multe despre atitudinea unor ,,motociclisti''

Nu suntem uniti si nici nu o sa fim vreodata...se prefera pozitia capra cu cotcodaceala de dupa,pentru a arata deformarea suferita la coloana vertebrala

Daca unu ii aplica o corectie in trafic unuia care a atentat la viata lui cu tupeu,iarasi,caprele dupa forum pozand in oameni sfinti(cu gura plina),fac morala ca le-a patat ala rau imaginea de gaini fricoase...ca ala a fost la un pas sa fie omorat de inconstienta uni retard si doar reflexele antrenate in oras l-au salvat...chiar nu conteaza in fata celor cre au fost educati cu televizorul

Am observat ca sunt multe femei cu cojones pe acest forum si multi useri cu profilul male,care o atidudine de femeie platita si isterica

 

Am facut rost de o copie dupa rca-ul vinovatei prin amabilitatea unei persoane de aici,din sat(ii multumesc inca o data).Iar acum trebuie sa ma programez la unul din serviceurile care constata daunele la astra,in Bucuresti

 

Daca ati avut de a face cu astra,unde sau ce constatator e ok si pe care ar trebui sa il ocolesc..un afat e binevenit

Politistul nu mi-a trecut toate avariile in dovada fiind intuneric,nici eu nu le-am vazut si vroiam sa plec cat mai repede.

Am o carena interioara atinsa si levierul de frana...astea nu au fost trecute pe dovada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca pateam asta procedam exact ca si ea, adica eram jegos. Auzea ceva de genul "Tu singurica ma obligi.. dupa ce ca esti vinovata mai esti si adreacu ? .. ma obligi sa vin in puterea noptii sa-ti dansez pe masina, sa vedem care este mai aldreacu, asa ca da dreacu mai repede hartia aia !! " (Dupa ce o primeam ) "Acum esti aranjata si de o zgarietura pe masina asa sa nu ma uiti!!" si desigur ma tineam de cuvant.

ADICA TREBUIA SA TE DAI CIUMEG PANA LA CAPAT, undeva in discutie a existat un moment de slabiciune de care a profitat.

Ai avut contact cu cineva versat si pregatit, poate este curva unui politai.. DAR cert este ca a ras de tine impreuna cu prietenele ei toata seara, unii chiar fac cate ceva de genul asta chiar pentru a avea motiv de discutie.

Bine ca nu ai patit nimic, si ai rezolvat problema, mai rau era sa ajungi acasa in gips.

.. si este un mare plus ca esti sincer si postezi toata aventura, multi cad si se duc repede acasa sa nu-i vada nimeni si apar cu carenele vopsite... si intr-o discutie ei nu au cazut niciodata !!

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

conform articolului care spune ca pe o sosea fara benzi trasate se creaza maxim 2 rinduri daca e loc (deja ocupate de masini care stateau), daca sunt trasate benzi ocuparea lor se face in ordine incepind cu banda 1 dinspre bordura exceptie zona de preselectie.

Ce ai facut tu se numeste neasigurae la schimbarea benzii de circulatie conform legislatiei si traffic filtering in discutiile moto (nu ai tu de unde sa cunosti asta.. mi-am dat seama)

Probabil nu numai ca nu ai sa vezi RCA-ul ala vreodata, dar chiar o sa fi dat in judecata de firma de CASCO daca femeia aia avea CASCO si si-a facut masina pe polita. :bounce:

 

deci stai relax ca esti vinovat, zi merci ca nu ai patit nimic, nici moldovenii nu ti-au rupt gura,nici vreun prieten de-al aleia nu a venit sa te "juleasca" deci te-ai cam scos, iar pe viitor baga-te doar cind masinile nu sunt in miscare. Dar asta o sa o inveti cu timpul...daca apuci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ xorx Firma de casco nu-l poate da in judecata. Exista un Proces Verbal care atesta vinovatia conducatorului auto ( pixda). Daca asupra PV de contraventie nu a fost depusa o plangere in termenul legal, se considera ca acel inscris s-a consolidat, iar ceea ce este scris trebuie respectat. Acum c-avea drept, ca n-avea drept printre autoturisme e partea a doua. Nimeni n-a contestat si nici Pol.Rut. nu a facut vreo mentiune despre acest lucru.

 

In ceea ce priv. "neasigurarea la schimbarii directiei de deplasare", vina apartine in exclusivitate soferitei. Avea obligatia de a se asigura atat din spate cat si din fata ca poate efectua manevra in siguranta, fara a stanjeni alti participanti la trafic. :peace:

 

 

 

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pana mea de comunitate moto e asta frate???

Omul asta a avut un accident (desi in fapt, pare mai mult un incident) si a zis sa impartaseasca asta intregii comunitati, cu toate detaliile (se pare ca prea multe) ca sa stie tot prostu` aflat intr-o situatie similara ce are de facut. Pana aici toate bune si frumoase, probabil ca este un gest normal (pt cineva care obisnuieste sa-si scrie pareri/ trairi/ aventuri/ simtiri pe net...). Numai ca aici s-au gasit si unii, total neavizati, care-si dau cu parerea despre ce s-a intamplat si cine ar fi de vina. In afara de astia neavizati mai sunt unii complet idioti/ batuti in cap/ retarzi (cum spunea un coleg) care nu-si pot da seama ca-s pe dinafara nici macar cand omul a mentionat ca e in posesia unui proces verbal care il declara victima/ parte vatamata ... nevinovat (pt cei cu deficiente de perceptie).

Pana la urma mai da-l in plm de politist. Ala de unde sa stie mai bine cine e vinovat, ... ca doar n-o fi facut vreo scoala in sensul asta??

In principiu asta este problema generala la noi, nu cunoastem legea (pt ca suntem ignoranti) dar suntem de parere ca cine jigneste mai bine s-ar putea sa aibe si castig de cauza. Pot sa pun pariu ca astia care se inflameaza p`aici, se cacao instant pe ei cand sunt opriti de "organ" si se gandesc "vai, oare am gresit cu ceva?, oare am bani de spaga?, cat de grav o fi?, cat sa-i dau?", si toate astea pt ca nu sunt in stare sa-si dea seama daca au incalcat sau nu legea.

Daca iesiti cu mobra doar noaptea s-o plimbati pe "pitzi" si sa treziti lumea sau va dati numai pe net, nu aveti de unde sa stiti ca e voie si printre coloanele de masini acolo unde spatiul o permite.

Eu nu sunt adeptul ideii ca motociclistul are mereu dreptate, doar d`aia ca e motociclist, dar totusi cand un coleg pateste asa ceva trebuie sa incerci sa-i fi aproape, ca doar d-aia e "comunitate".

 

P.S.: Cel mai amuzant (desi mai degraba este tragic) mi s-a parut ce povestea un coleg pe un topic alaturat cum ca ar fi cazut cu mobra pe la Rosetti (sau in zona, oricum) si unii "bikeri" ce au trecut pe langa el l-au salutat de parca nu se intamplase nimic, cu toate ca mobra era culcata la pamant... :scratch:

 

Numai bine

Editat de razvan_def
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu as vrea sa stiu (asta oarecum in legatura cu faptul ca nu ti-a dat copie dupa polita RCA) de ce pe situl http://cedam.csa-isc.ro/index.php daca introduci numarul de inmatriculare B 188 SSA (scrie cumva altceva in PV?) iti apare ca "Autovehiculul avand numarul de inmatriculare B188SSA este inexistent sau nu figureaza in baza de date."

 

l.e.: daca nu ar fi fost asigurat trebuia sa zica "Autovehiculul avand numarul de inmatriculare B188SSA nu este asigurat pentru data de XXXXX".

Editat de Batranu`
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce penal esti:

1. politistul se mai uita si la fata prostului.....in speta tu, care nu aveai altceva de facut de cat sa bravezi ca prostul. Concluzia, te-a luat la ochi si s-a (cuvant urat) pe tine. Putea foarte frumos sa ia asigurarea femeii, sa-i faca o copie si sa ti-o dea. asa se procedeaza de obicei......daca esti civilizat (nu e cazul tau)

2. muierea.....zici tu ca e proasta si ca ai facut-o cu ou si cu otet.....plm, s-a (cuvant urat) si ea pe tine.....nu ti-a dat asigurarea

 

Si toate astea pentru ce.....ca ai fost smecher 5 min? Iti spne eu.....ai fost un smecher prost si acum suporti consecintele.

Pe viitor incearca sa fii putin mai civilizat, sa nu mai pari ceea ce nu esti.....sau ia-ti niste ochelari mai buni....poate te ajuta sa vezi lumea din jurul tau

a fost smecher cum esti tu in postul asta !!!

 

eu tot nu am inteles conform carui articol din lege, desi a mers intre benzi scuteristul este cel nevinovat? De unde si pina unde e de vina soferita ca scuteristul nu a avut loc si indeminare sa treaca printre oglinzi ca am inteles ca ea nu schimba banda, doar ocupa toata banda mergind cind prea aproape de bordura cind prea aproape de banda 2... deci, de ce nu ar fi scuteristul vinovat?

Mi se pare foarte util de stiut ce a trecut in pv politistul, ca poate fi folosit ulterior atit din pozitia de motociclist cit si din cea de sofer auto.

asta ma intrebam si eu. mi-am luat si avertisment pentru mers intre coloane (in 2007). poate s-a schimbat legea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pana mea de comunitate moto e asta frate???

Omul asta a avut un accident (desi in fapt, pare mai mult un incident) si a zis sa impartaseasca asta intregii comunitati, cu toate detaliile (se pare ca prea multe) ca sa stie tot prostu` aflat intr-o situatie similara ce are de facut. Pana aici toate bune si frumoase, probabil ca este un gest normal (pt cineva care obisnuieste sa-si scrie pareri/ trairi/ aventuri/ simtiri pe net...). Numai ca aici s-au gasit si unii, total neavizati, care-si dau cu parerea despre ce s-a intamplat si cine ar fi de vina. In afara de astia neavizati mai sunt unii complet idioti/ batuti in cap/ retarzi (cum spunea un coleg) care nu-si pot da seama ca-s pe dinafara nici macar cand omul a mentionat ca e in posesia unui proces verbal care il declara victima/ parte vatamata ... nevinovat (pt cei cu deficiente de perceptie).

Pana la urma mai da-l in plm de politist. Ala de unde sa stie mai bine cine e vinovat, ... ca doar n-o fi facut vreo scoala in sensul asta??

In principiu asta este problema generala la noi, nu cunoastem legea (pt ca suntem ignoranti) dar suntem de parere ca cine jigneste mai bine s-ar putea sa aibe si castig de cauza. Pot sa pun pariu ca astia care se inflameaza p`aici, se cacao instant pe ei cand sunt opriti de "organ" si se gandesc "vai, oare am gresit cu ceva?, oare am bani de spaga?, cat de grav o fi?, cat sa-i dau?", si toate astea pt ca nu sunt in stare sa-si dea seama daca au incalcat sau nu legea.

Daca iesiti cu mobra doar noaptea s-o plimbati pe "pitzi" si sa treziti lumea sau va dati numai pe net, nu aveti de unde sa stiti ca e voie si printre coloanele de masini acolo unde spatiul o permite.

Eu nu sunt adeptul ideii ca motociclistul are mereu dreptate, doar d`aia ca e motociclist, dar totusi cand un coleg pateste asa ceva trebuie sa incerci sa-i fi aproape, ca doar d-aia e "comunitate".

 

P.S.: Cel mai amuzant (desi mai degraba este tragic) mi s-a parut ce povestea un coleg pe un topic alaturat cum ca ar fi cazut cu mobra pe la Rosetti (sau in zona, oricum) si unii "bikeri" ce au trecut pe langa el l-au salutat de parca nu se intamplase nimic, cu toate ca mobra era culcata la pamant... :scratch:

 

Numai bine

 

 

Adevarat, aia 2,3 sau 4 de l-au criticat pe initiatoru' topicului defapt sunt niste retarzi si suferinzi. Ba prostilor intr-o zi o sa cadeti si voi , si vai de pla voastra ce o sa va injur si o sa-imi bat joc de voi, cand toti or sa zica 'vai doamne sanatate motociclistului'(sau RIP dupa caz) , o sa va aduc eu aminte ce inseamna caracter jegos si ordinar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca vor suferi mai mult din cauza indiferentei (sau a injuraturilor) tale decat a pagubelor/oaselor rupte.

Daca deschizi usa in trafic si te trozneste unul cu bicicleta/masina/motocicleta/scuter in ea, esti vinovat de accident. Putea ala sa mearga in maini cu bicicleta in cap, tot tu esti vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

conform articolului care spune ca pe o sosea fara benzi trasate se creaza maxim 2 rinduri daca e loc (deja ocupate de masini care stateau), daca sunt trasate benzi ocuparea lor se face in ordine incepind cu banda 1 dinspre bordura exceptie zona de preselectie.

Ce ai facut tu se numeste neasigurae la schimbarea benzii de circulatie conform legislatiei si traffic filtering in discutiile moto (nu ai tu de unde sa cunosti asta.. mi-am dat seama)

Probabil nu numai ca nu ai sa vezi RCA-ul ala vreodata, dar chiar o sa fi dat in judecata de firma de CASCO daca femeia aia avea CASCO si si-a facut masina pe polita. :bounce:

 

deci stai relax ca esti vinovat, zi merci ca nu ai patit nimic, nici moldovenii nu ti-au rupt gura,nici vreun prieten de-al aleia nu a venit sa te "juleasca" deci te-ai cam scos, iar pe viitor baga-te doar cind masinile nu sunt in miscare. Dar asta o sa o inveti cu timpul...daca apuci.

 

Numerotarea benzilor de circulatie de la bordura catre axul soselei e la mintea gainii si nu se aplica nici o regula de prioritate atata vreme cat nu iegzista marcaje aferente

Cunostintele tale in materie de legislatie rutiera ma depasesc(fata de ce am invatat eu)si ma baga in ceata...pe mine si pe alti 70%

Si tot nu ai gasit articolul ala de lege in care scrie ca nu am voie sa merg pe aceasi banda cu alta masina.....poate reusesti sa promulgi unul maine in parlament

 

Pitzi avea in dreapta o alta pitzi...masculina,care nu a guitat nimic.Nici cand ma lovit si nici la politie,oricum aveam capsa pusa si au evitat amandoi sa imi vorbeasca.Am 1.73 si 70kg,sunt ochelarist...nu am fizicul care sa inspire teama,insa ii bateam pe amandoi daca o dateau in arogante cu mine

 

 

@xorx Cumva ti se spune GANDITORUL?(vezi parazitii)

 

Am copie dupa rca-ul vitei..am mai spus.Iar faza cu casco,stii tu ceva,auzit de la o baba in piata.Insa(citeste dreak pv ala postat),pitzi e vinovata nu eu...cjs a avut 2 postari foarte pertinente

 

Faza patita de un amik in trafic anul trecut

Un reisar care croseta benzile la o viteza de 40-60(masini in miscare).Nu a calculat bine distanta la o crosetare si l-a lovit pe un amic in spate lateral.O belise asta ca il scoteau vinovati militieni pe el....pentru neasigurare la schimbarea directiei de mers.Asa cum se intampla la mai toate accidentele cu impact lateral

 

Norocul lui ca si-a recunoscut riderul vina si astepta rezolutia parchetului....tipul a avut ceva zgarieturi si contuzii

 

@aladin Vorbesti inca o data fara sa gandesti...de fapt la tine e o stare de spirit(de cand imi urai sa ma loveasca tiru si sa ma infig in copaci,ca te-am dat de gol),deci....cumpara ceva neuroni di la magazin

Cat de retard poti sa fii ca sa ameninti in sediul politiei,cu 2 militieni in birou si alti 5 martori.Eu sunt un tip onest,nu amenint dar fac promisiuni,pe care le onorez(intodeauna), si sunt foarte discret

 

@divizia Daca as fi un pitic de gradina..vesnic zambaret,poate as fi avut alta atitudine.Dar cum eu sunt un ochelarist,uneori coleric.Nu o trec prin asa ceva cu zambetul pe buze si limbaj ecleziastic

De alti ochelari nu am nevoie(momentan) si sunt suficient de inalt sa vad in fata.....nu trebuie sa stau in picioare pe saua unei mobre/scuter pentru a avea un camp vizual decent,asa cum fac pitici de gradina

 

In trecut am citit intrebarile celor care aveau nelamuriri legate de mersul intre benzi,cat de legala e practica asta.Si cum se stabileste vinovatia in cazul unui accident

E uite ca mi s-a intamplat mie si mi-am spus sa impartesesc patania si voua

 

In cazul unui impact(schimpat banda fara sa se asigure sau neacordare de prioritate la iesire de pe o alta strada),NU loviti spatele unei masini niciodata...doar lateralele.Altfel sunteti vinocati si picati de fraieri

 

Aveti idee ce constatator astra e ok si care sunt de evitat.Ma refer la bucuresti.Trebuie sa ma programex saptamana viitoare la un constatator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu bah, din modul agramat in care scrii tu pari mai ginditor asa, dar esti in linie cu forumul asta asa ca stai chill.

Daca tot ai deschis discutia, din parazitii mi se potriveste aia cu "o cunosc pe ma-ta cu fix 9 luni inaintea ta" :haha:

cum ziceam , ai avut noroc ca nu ti-ai furat-o in dinti, dar poate o sa mai fie vreo data viitoare, tine-o tot asa :burnout:

Iar la cum pui problema probabil ca esti unul din frustratii ignoranti inculti si cu ceapa in git care cred ca strada e a lor, atit atunci cind sunt cu scuterul (si fac filtering) cit si cind sunt cu masina si nu stiu sa lase loc intre benzi :ok:

 

vezi ca baba aia in piata zicea ca este permis ca o masina sa treaca pe linga o motocicleta sau invers chiar si pe sectoarele cu linie continua intre sensuri doar daca nu se depasese axul drumului pentru a nu se considera depasire si a se incadra la formarea de cel mult doua rinduri pe directia de mers.

In cazul in care sunt trasate benzi de circulatie poti avea in palalel in aceeasi directie de mers atitea vehicule cite benzi. Trecerea in fata altui vehicul se face prin schimbarea benzii, prin schimbarea rindului sau prin depasire. Restul "e mangleli de jmenari"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Mi-a spus al meu frate sa fiu mandru cad vad alti oameni mai prosti decat mine.Acu' sunt foarte incantat de propria persoana

Stai lin,mama e mult prea inteligenta sa se combine cu oameni care au IQ mai mic decat al unui caine

 

Am si eo o curiozitate.Unde ai luat matale permisul? undeva in teleorman unde luau toti tigani din buzescu(analfabeti analfabeti de altfel),permisul de conducere

 

Ca la reguli de legislatie rutiera esti total paralel

 

Totodata nu stiu daca asa gandesti si in real life,ori postezi sub infuenta vreunor halucilogene or a ceva alcol.Dca logica ta e asta,la rece fara stimuleni.E foarte grav,foarte grav si mi-e mila de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai xorx .. ce dracu ai cu omul? American nu-i, tigan nu cred :crack: gata lasal in pace si apreciaza ca a povestit tot cu lux de amanunte, daca va stiti personal este alta poveste dar exagerezi pe bune !! Plus ca omul este O.K.

Este imposibil ca toata lumea sa fie de acord cu toata lumea, dar.. frumos este sa avem niste limite.. zic si io sa nu te superi pe mine !!

Editat de aladin1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai xorx .. ce dracu ai cu omul? American nu-i, tigan nu cred :crack: gata lasal in pace si apreciaza ca a povestit tot cu lux de amanunte, daca va stiti personal este alta poveste dar exagerezi pe bune !! Plus ca omul este O.K.

Este imposibil ca toata lumea sa fie de acord cu toata lumea, dar.. frumos este sa avem niste limite.. zic si io sa nu te superi pe mine !!

tigan, amerian, .. habar nu am... da' nesimtit e in mod sigur si ma gindeam si eu asa, ce ar fi daca in loc de femeia aia era nevasta, amanta, prietena, pe scurt pixda vreunuia dintre astia care sustin ca statul linistit la stop in timp ce-ti da jos unu' oglinda e o treaba si normala si legala.

 

dar ai dreptate, e un jeg care nu merita efortul

gata, eu am incheiat aici

PACE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Nu stiu daca te suporti in felul asta,dar o faci cu talent

 

In afara faptului ca nu ai avut nici un post la subiect si ai behait ceva ce nici daca desenez nu esti in stare sa intelegi...faci pe moralistu' .Cand tu nu ai habar cele mai elementare reguli de circulatie.Repet,mi-e mila de tine.Tu esti si vei ramane un ignorant toata viata

Vezi tu,animalele chiar daca nu rationeaza,pot sa invete anumite lucruri.Tu nu reusesti nici unul din cele mentionate in propozitia anterioara

 

Am relatat patania aici stiind ca o sa primesc si reprosuri,e normal.Fiecare e liber sa spuna ce gandeste,iar eu m-am asteptat din start la opinii potrivnice ai atitudini ostile

Dar de la opinii diferite si pana la a abera fara sa ai habar de legislatie si asigurari,e cale lunga si doar putini oameni au ,,harul'' asta

 

Nu am deschis acest topic pentru oamenii chinuiti de propriile complexe,l-am deschis pentru ce-i care l-au citit si au ce invata in intamplarea asta,o data cu mine.

Ca pe viitor sa stie ce au de facut

 

Nu ma deranjeaza ca cineva ma critica,poate sa o faca oricand...cu putin bun simt

Dar nu imi place cand se bucura ca nu o sa primesc eu asigurarea aleia....pai,suporti tu reparatia? sau care e spilu,ca eu unul nu pricep

 

N-am fost si nici nu sunt zmeu pe sosele si nu bravez mai mult decat o fac altii.Sunt un motociclist normal care merge intr-un trafic ,,normal''

Cei care o ard reising pe forum sau inventeaza regului de conduita rutiera nu au habar la ce ma refer.Sunt si vor ramana niste ignoranti frustrati de propria persoane...de unde si limitarea intelectuala

 

EDIT pixda aia ti-e partenera? tu ereai ala din dreapta ei? Nu de alta dar sa stiu pe cine imi suflu muci

Editat de little wayne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...