Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O opinie/parere personala..

 

Un termometru pe baia de ulei ai?

De curiozitate, cam la cate grade crezi ca se duce uleiul pe timpul verii?

» Post actualizat in 19 Jan 2015 07:20

Ce ulei recomandati pentru Yamaha Dragstar ?! Vreau sa fac o revizie completa si nu vreau sa ma uit la buget asa ca va rog sa imi recomandati ce e mai bun.

Ma intereseaza si ulei pentru Cardan/Ulei pentru furca si Ulei sistem de franare .

Multumesc anticipat!

 

Asta e diagrama de vascozitati recomandate de Yamaha pentru XVS650

post-14189-0-45360500-1421651890_thumb.jpg

 

Eu as alege 15W50 sau 20W 50 pentru ca la noi verile sunt foarte calduroase. Daca mergi si cand e frig, faci schimbul in toamna cu 10W 40.

In transmisia spate 80W-85 sau 80W-90.

Uleiul de furca este 10W iar lichid de frana DOT4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un termometru pe baia de ulei ai?

De curiozitate, cam la cate grade crezi ca se duce uleiul pe timpul verii?

» Post actualizat in 19 Jan 2015 07:20

 

Asta e diagrama de vascozitati recomandate de Yamaha pentru XVS650

attachicon.gifXVS650.jpg

 

Eu as alege 15W50 sau 20W 50 pentru ca la noi verile sunt foarte calduroase.

 

Asa de calduroase de se ajunge la 50grade ? :o

Chiar din diagrama postata de tine se vede ca un 10W40 e arhisuficient chiar si pentru verile sahariene din Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ai inteles cum sa interpretezi acel grafic.

Cred ca tu nu ai inteles cum sa interpretezi acel grafic.

Pe orice grafic SAE de genul ala, pe axa X este temperatura mediului ambiant in care se foloseste vehiculul respectiv si nu a.. uleiului din vehicul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experiente anterioare stiu 100% ca orice discutie tehnica cu tine este o pierdere de timp :)


» Post actualizat in 19 Jan 2015 13:54

Pentru alti utilizatori ai forumului, care isi pun problema alegerii uleiului ar trebui sa ia in calcul niste factori:

- utilizarea motocicletei in mediul urban: in lunile iunie, iulie, august (in Bucuresti si in mai si septembrie) la nivelul strazii, in soae, de multe ori temperaturile sunt de peste 40 de grade

- mersul din semafor in semafor: mai demult, cand un utilizator (veteran) a auzit ca uleiul motor trece mult de 100 de grade in exploatare, a zis ca-l bea :D S-a convins intre timp ca a avut o revelatie si nu i-a mai fost sete. vascozitatea SAE este data la 100 de grade. De ce sa pun 10W 40 si sa merg cu un ulei la 110-120 de grade?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile referitoare la uleiuri vor mai fi si peste 50 de ani ...interminabile, dar se impune o lamurire. In graficul prezentat in multe manuale Service Manual/Periodic Maintenance, pe axa orizontala este temperatura mediului unde se utilizeaza motorul, zona, regiunea etc, In cazul meu, la zx12, chiar am mai verificat in urma cu 10 min, 10W40 are o plaja destul de intinsa d.p.v.d al temperaturii mediului, de la -10 grdC pana la +40 grd C (imagine). Producatorul spune ca desi 10W40 este recomandat in cele mai multe situatii/conditii, s-ar putea adapta( may need) viscozitatea la conditiile atmosferice, atentie nu foloseste "must" sau "need" , o necesitate absoluta, precizeaza o posibila varianta! Face si o referire pentru intervalul 0-40grd C la 20W40, deci indicele de vascozitate 20 !! Dar, nu inseamna ca daca se utilizeaza 10w40 chiar vara la 35 grd C vor fi probleme pentru motor! Dupa grafic daca citim, se observa ca diferenta intre 10w40 si 20w40, este ca 10w40 ofera posibilitatea de a functiona intre -10 grd si 0 grdC, ceea ce 20w40 nu ofera(stiu motocicleta nu functioneaza la aceste temperaturi), dar repet, 10w40 poate fi folosit fara probleme pentru Romania, pana la 40 grd C. Si toata precizarea este ca o NOTA....uleiul de referita este 10w40..Dupa cum spuneam sus, iar un subiect de studiu si de dezbarere, 20w sau 10w??? :-L

post-74268-0-72411400-1421678190_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din experiente anterioare stiu 100% ca orice discutie tehnica cu tine este o pierdere de timp :)

Idem, :)

 

 

Discutiile referitoare la uleiuri vor mai fi si peste 50 de ani ...interminabile, dar se impune o lamurire. In graficul prezentat in multe manuale Service Manual/Periodic Maintenance, pe axa orizontala este temperatura mediului unde se utilizeaza motorul, zona, regiunea etc, In cazul meu, la zx12, chiar am mai verificat in urma cu 10 min, 10W40 are o plaja destul de intinsa d.p.v.d al temperaturii mediului, de la -10 grdC pana la +40 grd C (imagine). Producatorul spune ca desi 10W40 este recomandat in cele mai multe situatii/conditii, s-ar putea adapta( may need) viscozitatea la conditiile atmosferice, atentie nu foloseste "must" sau "need" , o necesitate absoluta, precizeaza o posibila varianta! Face si o referire pentru intervalul 0-40grd C la 20W40, deci indicele de vascozitate 20 !! Dar, nu inseamna ca daca se utilizeaza 10w40 chiar vara la 35 grd C vor fi probleme pentru motor! Dupa grafic daca citim, se observa ca diferenta intre 10w40 si 20w40, este ca 10w40 ofera posibilitatea de a functiona intre -10 grd si 0 grdC, ceea ce 20w40 nu ofera(stiu motocicleta nu functioneaza la aceste temperaturi), dar repet, 10w40 poate fi folosit fara probleme pentru Romania, pana la 40 grd C. Si toata precizarea este ca o NOTA....uleiul de referita este 10w40..Dupa cum spuneam sus, iar un subiect de studiu si de dezbarere, 20w sau 10w??? :-L

 

Ai perfecta dreptate.

 

20W daca mergi in zone mai calde... e clar ca e putin mai gros decat 10W... desi conform definitiei, intr-un mediu peste 0 grade ar trebui sa se comporte identic.

Probabil chiar se comporta identic la temp peste 0 grade afara.

Editat de B.B.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile referitoare la uleiuri vor mai fi si peste 50 de ani ...interminabile, dar se impune o lamurire. In graficul prezentat in multe manuale Service Manual/Periodic Maintenance, pe axa orizontala este temperatura mediului unde se utilizeaza motorul, zona, regiunea etc, In cazul meu, la zx12, chiar am mai verificat in urma cu 10 min, 10W40 are o plaja destul de intinsa d.p.v.d al temperaturii mediului, de la -10 grdC pana la +40 grd C (imagine). Producatorul spune ca desi 10W40 este recomandat in cele mai multe situatii/conditii, s-ar putea adapta( may need) viscozitatea la conditiile atmosferice, atentie nu foloseste "must" sau "need" , o necesitate absoluta, precizeaza o posibila varianta! Face si o referire pentru intervalul 0-40grd C la 20W40, deci indicele de vascozitate 20 !! Dar, nu inseamna ca daca se utilizeaza 10w40 chiar vara la 35 grd C vor fi probleme pentru motor! Dupa grafic daca citim, se observa ca diferenta intre 10w40 si 20w40, este ca 10w40 ofera posibilitatea de a functiona intre -10 grd si 0 grdC, ceea ce 20w40 nu ofera(stiu motocicleta nu functioneaza la aceste temperaturi), dar repet, 10w40 poate fi folosit fara probleme pentru Romania, pana la 40 grd C. Si toata precizarea este ca o NOTA....uleiul de referita este 10w40..Dupa cum spuneam sus, iar un subiect de studiu si de dezbarere, 20w sau 10w??? :-L

 

nu e doar o eroare in ceea ce scrii, sunt mai multe :)

Daca tu vorbesti despre uleiuri de motor si te referi la 5W, 10W, 15W sau 20W si nu la al doilea indicativ, care e vascozitatea la temperatura de lucru a motoarelor, imi dau seama ca discutia este futila si n-am de gand sa intru intr-o disputa interminabila de care am vazut ca esti in stare :)

In locul tau m-as lasa de lamurit pe altii cand tu insuti esti confuz si nici sensul unor termeni nu il stapanesti bine.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e doar o eroare in ceea ce scrii, sunt mai multe :)

Daca tu vorbesti despre uleiuri de motor si te referi la 5W, 10W, 15W sau 20W si nu la al doilea indicativ, care e vascozitatea la temperatura de lucru a motoarelor, imi dau seama ca discutia este futila si n-am de gand sa intru intr-o disputa interminabila de care am vazut ca esti in stare :)

In locul tau m-as lasa de lamurit pe altii cand tu insuti esti confuz si nici sensul unor termeni nu il stapanesti bine.

Bafta!

Serios..m-ai facut sa rad, dupa ce ai dat-o in bara cu citirea unor date simple dintr-un grafic elementar, crezi ca te faci credibil .cu ce?? oricum nu o sa te cred/ascult/ sau sa fiu interesat de postarile tale.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai o abordare "inovativa" si interesanta asupra unui subiect demult epuizat. De fapt gresesc, ar fi interesant daca n-ai scrie lucruri eronate. Ii poti debusola si pe altii.

Elegant ar fi, ca tunci cand nu te pricepi, sa te abtii. Ultimele elucubratii deibitate, daca nu ma insel, au fost despre teoria evacuarii si ti-a mai recomandat cineva sa te mai gandesti inainte sa scrii :)

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi asta este marea problema a unor oameni, nu-si pot recunoaste greseala, orgoliul este deasupra...ai vazut ca esti contrazis de doi pana acum, ca ai gresit elementar( ceva de clasa a V-a) si acum nu inteleg unde vrei sa ajungi..se pare ca vrei sa te contrazici si cu cei de la kawasaki.. ..nu vreau sa stric topicul cu tine,am vazut cum gandesti, la capitolul logica esti ,,nepromovat,,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre tampeniile pe care le-ai scris. Continuam?

 

Se pare ca o deformatie grava....ambele numere inainte si dupa W, se numesc indici de vascozitate, deja m-am lamurit, ai ramas la nivelul de schimb de ulei si filtru. Iar ca sa te lamuresti cum este cu 10w40, citeste un paragraf dintr-o referinta de specialitate! Scuze nu te-am intrebat inainte ce nivel de competenta ai la limba engleza..sorry

post-74268-0-89287900-1421703572_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu boss, daca preferati limba engleza, cititi ce inseamna indicele de vascozitate dupa cum urmeaza:

 

"The viscosity index of a lubricant is an empirical formula that allows the change in viscosity in the presence of heat to be calculated. This tells the user how much the oil will thin when it is subjected to heat. The higher the viscosity index, the less an oil will thin at a specified temperature. Multi-viscosity motor oils will have a viscosity index well over 100"

 

Desi numim numerele dinaintea si de dupa "W", generic, vascozitati (pentru ca se incadreaza intr-o plaja standardizata de vascozitati la -18, respectiv 100 de grade celsius), de fapt sunt "secunde Saybolt". Totusi, cine ar mai reusi sa tina minte o denumire atat de lunga cand se duce la magazin sa iai ia un bidon de 10W40? :)

 

Daca sunteti atat de curajos, chiar astept cu interes sa imi spuneti cum mai merge motocicleta dumneavoastra dupa ce folositi un ulei cu indice de vascozitate 20 (!) :)

Succes!

Editat de Cesar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnu boss, daca preferati limba engleza, cititi ce inseamna indicele de vascozitate dupa cum urmeaza:

 

"The viscosity index of a lubricant is an empirical formula that allows the change in viscosity in the presence of heat to be calculated. This tells the user how much the oil will thin when it is subjected to heat. The higher the viscosity index, the less an oil will thin at a specified temperature. Multi-viscosity motor oils will have a viscosity index well over 100"

 

Desi numim numerele dinaintea si de dupa "W", generic, vascozitati (pentru ca se incadreaza intr-o plaja standardizata de vascozitati la -18, respectiv 100 de grade celsius), de fapt sunt "secunde Saybolt". Totusi, cine ar mai reusi sa tina minte o denumire atat de lunga cand se duce la magazin sa iai ia un bidon de 10W40? :)

 

Daca sunteti atat de curajos, chiar astept cu interes sa imi spuneti cum mai merge motocicleta dumneavoastra dupa ce folositi un ulei cu indice de vascozitate 20 (!) :)

Succes!

Exact cum ma asteptam, ai schimbat subiectul..eu m-am referit strict la cuvantul abordat de tine, tu postezi un alt paragraf....am spus eu ca voi utiliza 20?? Citeste postarea mea, si o sa vezi ca sunt pentru 10W, hai sa fim realisti si exacti...discutam de tehnica. Ti-am trimis un pasaj in EN, spune clar optinunea pentru 10w40, pe care o am si eu...De fapt, daca citim mai sus, tu ai venit cu o alta varianta de ulei decat cea prescrisa... Fa o recapitulare si o sa vezi, pana la urma care este problema cu 10w40??Cu "bateria"cum stai, vezi ca ti-am facut corectare la postarea ta..sa nu te superi, este amicala!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci te-ai dat batut? :)

Daca tu crezi ca ai castigat o lupta ..este problema ta " eu te premiez sa te simti bine", ideea este sa nu progresezi in aceste tipuri de lupte :hug:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fair deal:

tu ai aflat ce e indicele de vascozitate, ce e secunda Saybolt si eu am aflat ca folosesti 10W40 :)

 

Till next time!

Noapte buna!

Nu, te inseli nu am aflat de la tine nimic corect, mi-am dat seama ca ai cateva lipsuri majore, dar se pot corecta prin autoeducare. si tema pentru acasa :hug:

Numai bine,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie multigrad unui ulei de baza i se adauga aditivi de imbunatatire a vascozitatii. Functie de vascozitatea uleiului de baza si plaja de vascozitate dorita pe zona 0-100gr.C cantitatea de astfel de aditivi e mai mare sau mai mica, numita factor specific de crestere a vascozitatii.

 

Un ulei 10W40 va avea nevoie de o crestere a vascozitatii specifice cu factor 4 pe cand un 20W50 desi algebric pare identic, de un factor de numai 2,5. De remarcat ca aditivii de imbunatatire a vascozitatii, la fel ca toti ceilalti aditivi nu sunt lubrifianti si sunt predispusi la distrugere in conditii de stres similare cu cele din cutiile de viteze.

 

Concluziile le trageti voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una dintre tampeniile pe care le-ai scris. Continuam?

 

Tu nu intelegi chestiuni elementare si te iei de el.

 

 

Oricum, ce spui nu are nici o legatura cu faptul ca tu confunzi temperatura mediului ambiant cu temperatura uleiului din motor in timpul functionarii. Ei lasa, ca acuma stii.

 

Explicatia pentru care e mai bine sa folosesti un ulei cu diferenta mai mica intre primul si al doile indicator, si cea corecta a dat-o

yo4hgx mai sus, si, dupa cum vezi, nu are nici o legatura cu elucubratiile tale cu temperatura la nivelul asfaltului din Bucale vara.

daca un ulei cu indicativ 10w40 se recomanda a fi folosit la temperaturi ale mediului ambiant pana la 45 de grade (deci chiar si in Africa subsahariana), vii tu, carpaciul de cartier, sa ne dai noua povete sa folosim 10W50 sau 20w50. Ca o remarca, 10W50 e mult mai prost ca un 10w40, pe acelasi considerent, e mult mai aditivat. si 15w50 e mai prost ca 10w40.

Cu cat diferenta e mai mare intre cei doi indicativi la un ulei multigrad, cu atat uleiul ala e mai prost.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Vizitator changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...