Sari la conținut

ULEIURILE MOTO - (tipuri/clase/interval schimb, etc)


opini  

434 membri au votat

  1. 1. ce ulei pentru o sportiva?


Acest sondaj este închis pentru noi voturi


Postări Recomandate

Motorexu ce se vinde la noi e bun sa speli motoru cu el intre schimburi . (am bagat in gsxr si dupa 500km l-am aruncat afara foarte prost uleiu).

Eu merg pe motul 300v la motor si motul specific la masina .

hahahhah,

deaia merg eu cu motorex de 60 000 de km... pe mobra actuala + inca niste zeci de mii pe intruder.

si schimb la 5 000...

 

acuma, fiecare cu gusturile lui.

crede-ma ca nu o sa strici motorul cu ulei schimbat la timp, dedicat de moto...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jerry, te rog sa mi permiti sa nu cred ce zici. Poti fi subiectiv, ca si mine, si asta nu-i o garantie. Uleiul bun face diferenta cind se merge blana cu motorul, nu touring si din cind in cind un spritz mic. Nu zic ca nu ai dreptate conform experientei tale, dar conditiile pot diferi de la moto la moto. Unii merg mai turat, deschid gazul mai agresiv, altii schimba treptele de viteza la jumatatea cursei RPM-metrului si sint in treapta a 6-a la 60km/h, etc.

Editat de JAGI
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Jerry, te rog sa mi permiti sa nu cred ce zici. Poti fi subiectiv, ca si mine, si asta nu-i o garantie. Uleiul bun face diferenta cind se merge blana cu motorul, nu touring si din cind in cind un spritz mic. Nu zic ca nu ai dreptate conform experientei tale, dar conditiile pot diferi de la moto la moto. Unii merg mai turat, deschid gazul mai agresiv, altii schimba treptele de viteza la jumatatea cursei RPM-metrului si sint in treapta a 6-a la 60km/h, etc.

Daca nici motorexul nu-i ulei bun atunci ce ??? Credeti ca Motul si Bel-Ray fac minuni ... mare mirare .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nici motorexul nu-i ulei bun atunci ce ??? Credeti ca Motul si Bel-Ray fac minuni ... mare mirare .

Repet, depinde cum exploatezi motorul. Ideea este ca multi motociclisti care posteaza aici, merg pe strada la consum minim, si dupaia lauda o anumita marca de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aia care merg blana, nu posteaza pe aici la rubrica "uleiuri".

Aia de le caraie pe strada in limitare si nu posteaza aici sunt aia care habar nau de intretinerea motocicletei , baga ulei no name , merg cu el 15-20000 km daca mai apuca ca ii vezi pe la rubrica accidente , aia de schimba la turatii mici de zici ca merg la consum mai vor sa ajunga si acasa , in plus de ce s-a merg cu trepta unu la 100 cand pot merge lejer si cu a 6-a , asta nu inseamna ca merg la consum inseamna ca nu vreau sa-mi rup coarnele prin stalpuri,masini , poduri , nu deranjez un oras la doua noaptea , nu zbor pe strada sa se uite lumea la mine ca la felul 16 , nu turez motorul pe loc ca un descreerat .Uleiul .... Merge oricare schimbat la timp si vascozitatea sa fie potrivita , dar pentru moralul nostru bagam ce este mai scump si cum se zice mai bun , suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum sa strici motorul cand nu schimbi peste 5000 rpm ? Hahahah

Jerry, te rog sa mi permiti sa nu cred ce zici. Poti fi subiectiv, ca si mine, si asta nu-i o garantie. Uleiul bun face diferenta cind se merge blana cu motorul, nu touring si din cind in cind un spritz mic. Nu zic ca nu ai dreptate conform experientei tale, dar conditiile pot diferi de la moto la moto. Unii merg mai turat, deschid gazul mai agresiv, altii schimba treptele de viteza la jumatatea cursei RPM-metrului si sint in treapta a 6-a la 60km/h, etc.

hahahhaha, mor ... am ras cu lacrimi!

5 000 de km... 3 schimburi pe sezon...

de schimbat in ture de multe ori schimb cand simt ca nu mai trage... la ceasuri nu ma prea uit...

ca sa va faceti o idee am reusit sa scot 10% si peste cu tdm-ul...

merg si "normal" dar cam jumate din timp nu prea merg normal.

 

nu un brand de ulei strica motorul... lipsa de intretinere, nestiinta... alea strica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este diferenta dintre cele doua uleiuri. Motul 10w40 cu eticheta verde si motul 10w40 cu maro.. Nu imi dau seama care este diferenta pentru ca asa se vede si la pret.

Editat de MassimoWest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au contraire, PzKpfW. Ăla verde e pentru un mers mai potolit, mai ecologic. Pe celălalt cînd îl pui merge motorul de te faci de maron la spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este diferenta dintre cele doua uleiuri. Motul 10w40 cu eticheta verde si motul 10w40 cu maro.. Nu imi dau seama care este diferenta pentru ca asa se vede si la pret.

 

Primul are si certificarea MA2, del dea-al doilea nu. Intre timp se comercializeaza doar cu MA2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

florinelu07, încerci tu să o faci pe deșteptul dar nu prea îți iesă, fără supărare. Exprimarea „Deci nu e nici o diferenta intre ele, uleiul este acelasi nu ?” este aproape perfectă (îi lipsește o virgulă după „același”)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

florinelu07, încerci tu să o faci pe deșteptul dar nu prea îți iesă, fără supărare. Exprimarea „Deci nu e nici o diferenta intre ele, uleiul este acelasi nu ?” este aproape perfectă (îi lipsește o virgulă după „același”)

 

"diferenta intre ulei?"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Replica este corectă. Negația aia pe care tu o ignori din răutate sau din prostie schimbă total semantica. Ia spune tu cu voce tare: Nu e nici o diferență dintre ele și apoi hai aici cu reply să îmi explici cum ți-a sunat...

 

Spune drept, ești de etnie maghiară?

Editat de zĂŽmbesc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Ce ulei sa folosesc la BMW R1200R?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...