Sari la conținut

BMW C600 Sport & C650 GT


KHK
 Share

Postări Recomandate

Chiar daca unii le pot numi "scutere", parerea mea este ca astea sunt deja un fel de mtociclete in toata regula... :D

 

C600 Sport:

 

post-9546-0-71301200-1320945124_thumb.jpgpost-9546-0-45361200-1320945147_thumb.jpg

 

C650GT: (varianta "mai touring")

post-9546-0-43294600-1320945194_thumb.jpg

 

Ambele au motor cu cilindri in linie, 647cmc, 60ps @7500rpm, 66Nm @6000rpm, cutie CVT, furca upside-down, ABS standard.

La GT parbritul se regleaza electric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

BMW nu e un inovator in segmentul asta...

2 cilindri pe scuter exista de mai multa vrewme... vezi liderul calsei Yamaha Tmax care are motor bicilindric din 2001... iar acum a ajuns la a treia generatie

Tot bicilindre sunt si Honda Silverwing, Suzuki Burgman 650 si Gilera GP800/Aprilia SRV850(lansata si ea tot la Milano)

 

In schimb BMW-ul mi se pare cel mai reusit design si cel mai cuprinzator pachet (scurt review)

 

C600 Sport imi place mai mult decat orice maxi-scuter si ca proportii, si ca agresivitate si mai ales ca performante promise :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Astea sunt Maxi scutere adevarate. Super bune pentru Turing! consum mic si rezistente. super motoare. iti faci treaba bine de tot cu ele, pui mandra in spate si te opresti la Paris :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

M-am plimbat azi pt. prima data pe un C600, am nimerit varianta Sport. Sunt foarte incantat, a fost o surpriza totala pt. mine, care in materie de scutere nu am apucat sa incerc eva mai mare 125cc, n-am apucat sa incerc geva gen Burgaman sa pot compara direct.

Dar as zice ca e mai mult motocicleta decat scuter. M-am dat ata prin ceva trafic de oras dar si pe drum foarte virajat, cu panta serioasa. Trage excelent, sta bine pe curbe, frane bune... mi-a luat putin sa elimin reflexul de a trage "ambreiajul" sau de a ma gandi la frana de motor (tocmai facusem o plimbare cu un K1600) dar m-am acomdat repede si mi-a placut senzatia.

De confort n-am ce comenta, pe langa pozitia buna, saua si manerele incalzite au prins bine.

Sunt curios sa incerc GT-ul care pare putin mai comod, oglinzle sunt mai cuprinzatoare, parbriz electric etc.

Mi-ar placea unul pt oras dar mi se pare prea scump, in conditiile in care mai am si o motocicleta.

Iar pt cineva fara mari pretentii (comparat cu o moto serioasa) sau mai ales pt o femeie, il vad excelent si pt ceva touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Eu sunt in cautarea unui Maxi pentru naveta acasa-job, sh si peste 400cc. Am ajuns din intamplare la Bmw, m-am cocotat atat pe C600 cat si pe C650 si pot spune cu mana pe inima ca daca as fi interesat de un scuter nou/aproape nou, n-am putea sa-mi cumpar altceva decat Bmw. Modelul sport e 3 clase peste Tmax iar C650 te face sa-ti scoti un "beispiel" pentru o finantare.

Calitatea materialelor, optiunile ridicole, amplasarea comenzilor si felul in care totul este desenat, croit...

 

Inca nu m-am dat cu nici unul dar am in plan sa le inchiriez cate o zi cand da un pic caldura. Dupa ce am avut contact cu ele, toate celelalte scutere parea desenate si facute din plastic ieftin, detaliile cel putin. Zicea cineva de Honda Integra, frumos intr-adevar si se apropie mult d.p.d.v al materialelor dar are transmisie de mobra(lant expus) si spatiu ridicol de depozitare.

Aprilia 850 zici ca e facuta din cutii de iaurt si pixuri reciclate iar Piaggio e departe, inca trag tare de "mono". De Kymco My Road nu pomenesc pentru ca imi starneste rasul.

 

Pe scurt, daca ai facut prostia sa vezi intai un scuter Bmw, celelalte vor parea ieftine, desi nu sunt. Pana ieri traiam cu convingerea ca un Burgman 650 reprezinta maximul. Azi in schimb...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...