Sari la conținut

Postări Recomandate

salutare,

 

banuiesc ca o mai fost topicu' asta, dar intreb si io

ati mai avut probleme cu melcul de la kilometraj?

care pot fi cauzele detriorarii lui (se rup urechiusele)...tinand cont ca e destul de scump...si e mic si de plastic (17).

multam fain.

spor si multa voie buna...

post-67933-0-06908900-1322495269_thumb.jpg

Editat de nenumitul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se duce dracu pentru ca intra mizerie si se ancraseaza angrenajele. Trebuie curatat si uns periodic, rulmentii la roata tre sa fie buni, roata trebuie stransa cum trebuie, simeringurile sa fie bune, tot acaretu sa fie bine intretinut in partea din fata... adica tot ce nu face romanu care ia mobra de 1500 euro si se da cu ea de nu mai poate.

 

Odata ce a crapat, va mai crapa. Pui unu electronic atunci, ca e mai ieftin decat sa schimbi melci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se duce dracu pentru ca intra mizerie si se ancraseaza angrenajele. Trebuie curatat si uns periodic, rulmentii la roata tre sa fie buni, roata trebuie stransa cum trebuie, simeringurile sa fie bune, tot acaretu sa fie bine intretinut in partea din fata... adica tot ce nu face romanu care ia mobra de 1500 euro si se da cu ea de nu mai poate.

 

Odata ce a crapat, va mai crapa. Pui unu electronic atunci, ca e mai ieftin decat sa schimbi melci.

 

 

esti sigur ?ai avut asa ceva ?nu cred ca au nici un rol rulmentii d ela roata e vorba doar de un melc si o roata melcata ,

 

in general se gripeaza melcul si din acesta cauza se blocheaza si roata melcata , si incep sa se rupa din crabotii de plastic.

 

spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot face roti dintate si si cum is alea la melci la roata, numai ca costa cate ceva. Varianta mea ar merge numai daca nu se gaseste pe piata melcu gata facut, ca la pret, ma indoiesc ca pot sa fac mai ieftin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pot face roti dintate si si cum is alea la melci la roata, numai ca costa cate ceva. Varianta mea ar merge numai daca nu se gaseste pe piata melcu gata facut, ca la pret, ma indoiesc ca pot sa fac mai ieftin :)

 

proiectare, executie, cinstea lu nea frezoru, montaj greoi, functie limitata aspect de kko al bordului... mai vrei? daca faci vreo duda la melc si gripeaza.... TA-NA-NAM... STOOOPPPIIIEEEEEE cu aterizare in gura...(crede-ma ca am fost io destept ;) )

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

preturi, functii, comparatii : http://www.trail-tech.de/index.php?main_page=index&cPath=17&zenid=fsav49q7ljnb61703bsba0bqf0

 

daca vreti ceva contactati-ma pe pm ;)

 

depinde ce vrei sa faci cu freewind-ul: doar plimbare= pret mic / competitii= multe functii= pret mai mare :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

proiectare, executie, cinstea lu nea frezoru, montaj greoi, functie limitata aspect de kko al bordului... mai vrei? daca faci vreo duda la melc si gripeaza.... TA-NA-NAM... STOOOPPPIIIEEEEEE cu aterizare in gura...(crede-ma ca am fost io destept ;) )

 

In trecut am avut si eu probleme cu acel melc kilometraj. Cand am cumparat motorul nu m=am uitat la cablu kilometraj . Acesta agata in manta si bineinteles ca forta jos tija tip melc din metal pe acea coroara care are dantura in forma ecoidala. Rezultatul a fost acela ca s-au berberit dintii exact pe mijlocul coroanei. Coroana e facuta din duritan si din pacate cat am incercat la marii meseriasi sa o fac din bronz sau cupru, raspunsul a fost mereu acelasi : " Este greu de facut pe strung, trebuie o freza speciala si cineva care chiar se pricepe la asa ceva."

 

SIngura solutie este fabricarea unei matrite cu ajutorul careia dupa aia sa fie turnata piesa sub presiune, insa costul matritei nu amortizeaza fabricarea numai a unei bucatii. Amortizarea se face dupa vreo 10-15 bucati. Asta in conditiile in care ai piata de desfacere la un pret de 100 ron bucata.

 

Asa ca am cautat pe net la dezmembrari si am cumparat unui second, dar aproape nou pe care l-am montat. Este foarte important, exact cum s-a discutat si pana acum, alocarea timpului pentru servisarea lui: Curatare plus ungere. Odata cu aceasta operatiune e valabil si pentru cablu kilometraj. Apropo pe asta am dat acum 3 ani 120ron nou si am asteptat 14 zile sa imi vina.

 

Sarbatori fericite va urez si la multi ani !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...