Sari la conținut

Hello, it's Alaska calling!


chif
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Parasim Eagle Planes dupa ce am avut parte de o masa copioasa. Ne indreptam spre nord, stiind ca in curand ne vom indeplini visul, sa "atingem" Cercul Polar. Vantul batea nebun si mergeam aplecati pe o parte, intr-un unghi periculos. Acelasi vant ne-a urmarit multi kms, pana in NW Territories.

 

19:00 hrs - 19 iunie 2011. Cercul Polar! Oprim, facem cateva poze si ne bucuram ca niste copii. E greu de descris ce era in sufletul nostru, dar ne simteam stapanii lumii! :rolleyes:

 

IMGP0891.JPG

 

DSCN2281.JPG

 

DSCN2286.JPG

 

DSCN2295.JPG

 

DSCN2283.JPG

 

DSCN2284.JPG

 

Pana la capatul drumului mai aveam 270km. Era seara dar stiam ca soarele nu va apune, asa ca-i dam bataie spre Fort McPherson, sperand sa alimentam. Nu am avut noroc, singura benzinarie fiind inchisa.

 

Vantul o luase razna, la fel si noi. Ne uitam unii la altii si strigam in casti cat ne tineau plamanii: Hoooooly Fuuuuuck, Yuhuuuuuuu si radeam ca nebunii Hahahahahhaaaaa Muriiiiim, bag p.....laaaaaaa :laugh:

 

DSCN2298.JPG

 

IMGP0902.JPG

 

IMGP0904.JPG

 

IMGP0906.JPG

 

IMGP0910.JPG

 

Inainte sa trecem raurile Peel si MacKenzie vantul ne lasa in pace si le trecem linistiti.

 

IMGP0912.JPG

 

CIMG1079.JPG

 

CIMG1084.JPG

 

CIMG1088.JPG

 

01:40 am - ajungem in Inuvik, pe un frig crancen. Suntem terminati, intr-o stare high, parca am fi fumat iarba dar fericiti, am reusit! 68 degrees north! (asta e si adresa blogului unde am descris excursia mai in amanunt)

 

Cautam o benzinarie, alimentam, sa ne luam de o grija. Pe urma gasim un camping si ne apucam de baut. Cum o sa vedeti in video de mai jos, eram varza! :wink:

 

IMGP0926.JPG

 

IMGP0924.JPG

 

IMGP0929.JPG

 

IMGP0931.JPG

 

A 2-a zi dimineata, dupa doar 3 ore de somn, ne indreptam spre visitors' center, sa ne luam certificatele care atestau faptul ca am ajuns acolo, pe moto. Bem o cafea, mancam o gogoasa si o luam inapoi.

 

IMGP0943.JPG

 

IMGP0945.JPG

 

IMGP0946.JPG

 

IMGP0947.JPG

 

IMGP0948.JPG

 

Mai jos, undeva in dreapta vedeti Inuvik:

 

CIMG1099.JPG

 

Penultimul episod:

 

http://www.youtube.com/watch?v=Q0t0fxL-cyM&feature=plcp&context=C325c813UDOEgsToPDskLIL_-Ryh7O-72-eRj2S_N9

 

Pe drumul de intoarcere, ne astepta o surpriza... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dempster-ul ud e iadul! E greu sa tii o masina pe drum, darmite un motor. Acea substanta, calcium chloride (facuta sa protejeze permafrostul si sa previna totusi inghetul) e ca o gheata uda. E incredibil de alunecoasa!

Pe drumul de retur, de la Eagle Plains in jos, a inceput sa ploua. Norii se mutau din loc in loc, lasand in urma un drum de calvar pt noi. Pe putinele portiuni uscate trageam sa recuperam timp. Cand dadeam iar de ud, 30km/h parea mult prea periculos. Era tarziu si soarele nu avea puterea sa lumineze prin nori, asa ca era intuneric, iar din cand in cand cate un urs traversa agale drumul. A durat parca o eternitate pana am dat de asfalt, undeva la 2 dimineata. Benzina era pe gata iar singura benzinarie, inchisa la ora aia.

Am continuat pana in Dawson si ne-am apucat de Fireball.

 

CIMG1100.JPG

 

CIMG1103.JPG

 

IMGP0950.JPG

 

IMGP0953.JPG

 

A 2-a zi am spalat motoarele si ne-am apucat de petrecut.

 

IMGP0957.JPG

 

Era solstitiul si toata lumea se aduna pe un munte din apropiere, la concerte. Asta am planuit si noi, insa vremea s-a schimbat din nou, a plouat rau, soarele nu era de vazut si sarbatorit asa ca am ramas in camping peste "noapte".

Peste vreo 2-3 zile urma sa aiba loc celebra intrunire moto D2D Dust-to-Dawson. Eram inscrisi, prin ADV Rider si ne doream sa participam. Asta insemna insa inca 4-5 zile sa nu ne miscam din camping, ceea ce nu era tare interesant. Ne-am hotarat sa o luam din loc inspre Liard Hotsprings, un loc de care am auzit ca e bestial, si care era la doar 2 zile distanta.

 

Urcat pe motoare si plecat, nu fara pareri de rau, la vale.

 

CIMG1106.JPG

 

CIMG1118.JPG

 

CIMG1130.JPG

 

CIMG1133.JPG

 

CIMG1138.JPG

 

Ziar local, intr-un catun, undeva, pe drum.

 

CIMG1139.JPG

 

CIMG1140.JPG

 

Forest of signs:

 

DSCN2301.JPG

 

DSCN2303.JPG

 

DSCN2304.JPG

 

DSCN2308.JPG

 

CIMG1152.JPG

 

CIMG1159.JPG

 

CIMG1162.JPG

 

CIMG1163.JPG

 

Liard Hotsprings si Alaska reloaded in postul urmator :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajunsi in Liard Hotsprings, am decis ca tre sa ne fierbem oasele vreo doua zile in apele foarte fierbinti care bulbuceau din burtile pamantului. Nu vroiam sa se sfarseasca vacanta, si mai aveam doar un pic peste 2000km pana acasa. In prima seara ne-am scos rezervele de Fireball si bere si le-am impartit cu niste foarte simpaticii vecini, cu care am petrecut de altfel toata seara (Clinton, Gary si Rita). Pe la 2am de fapt, eram inca in "piscina" naturala, cu berele reci in mana. A 2-a zi ei si-au continuat drumul iar noi, in lipsa de racoritoare, am intrat in panica.

 

CIMG1164.JPG

 

Nu va speriati, ne mutam doar locul de cort... :)

 

CIMG1165.JPG

 

DSCN2309.JPG

 

IMGP0973.JPG

 

IMGP0976.JPG

 

CIMG1170.JPG

 

Chipmunk

 

DSCN2313.JPG

 

Am decis ca Bogdan C. merita sa bata 300km pana la prima asezare umana sa faca plinul. Noi i-am pastrat obiecte de valoare in camping, sa fim siguri ca se intoarce. Si s-a intors dupa 5 ore, cu o sete nebuna...

 

DSCN2316.JPG

 

Aproape ca si-a dat foc la motor. Morala, sa nu te joci niciodata cu ciorapii langa canistra de benzina. Rangerul a aparut in cateva minute cu extinctor si a ucis saracul foc.

 

DSCN2321.JPG

 

BC agriculture.

 

DSCN2324.JPG

 

Campground-ul.

 

DSCN2329.JPG

 

Hotsprings si imprejurimi:

 

DSCN2330.JPG

 

DSCN2332.JPG

 

DSCN2334.JPG

 

DSCN2337.JPG

 

DSCN2339.JPG

 

DSCN2341.JPG

 

Mai jos era punctul cel mai fierbinte. Ca dovada de rezistenta, trebuia sa pui cu mana o pietricica pe pietrele mai mari. Noi n-am putut. La doar 3-4 m de izvor, fierbeai oua...

 

DSCN2342.JPG

 

DSCN2343.JPG

 

DSCN2344.JPG

 

DSCN2346.JPG

 

DSCN2349.JPG

 

DSCN2350.JPG

 

Locul asta este tot timpul verde. Nu uitati ca suntem in nordul Canadei, iar iarna, -40C e normal. Aici insa, vegetatia este luxurianta si nu-mi pot imagina cum e sa fii iarna acolo... Oricum, moose-ul, elk-ul vine sa pasca, asta-i sigur. Imi imaginez ca si lupul stie asta...

 

DSCN2353.JPG

 

Dupa doua nopti super faine, am luat-o inspre sud ca sa intram din nou, in ... Alaska. Postul viitor. Nu ma lasa mai multe poze aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acolo unde va balaceati parca erati din Wold Hogs :D

 

Imi place ca fumati tigari bune :rolleyes:

 

Mai avem un pic si suntem acolo :)) Nuj care vrea sa fie negrul :))

 

Asta e ultimul episod:

 

http://www.youtube.com/watch?v=D0PbVGvyAqA&feature=plcp&context=C429b3feVDvjVQa1PpcFPTk5IeezQTLnanxTM0x9Nb0qS94O3d6pY%3D

 

Pana sa intram in Alaska sud (din nou) am batut 2 zile. Pune cortul, strange cortul, scoate Fireball-ul, nu mai e Fireball, scapa motorul, ridica motorul a devenit rutina.

 

IMGP0978.JPG

 

CIMG1194.JPG

 

CIMG1195.JPG

 

Semn pt noi:

 

CIMG1199.JPG

 

CIMG1182.JPG

 

IMGP0980.JPG

 

DĂŠjà vu, Bear Glacier:

 

CIMG1200.JPG

 

Ne-am intors in Hyder. Ne-a fost foarte dor de locul asta si am avut ceva de terminat. Trebuia sa ne hyder-izam si sa avem si dovada. Urmand procedura de intiere la barul local, ne-au fost date instructiunile de rigoare, ni s-a pus in carca toata raspunderea pt ce va urma (suntem totusi in America), ni s-a pus in pahare bautura secreta si... ca niste buni romani, am supravietuit fara sa clipim. Intrucat totul este pastrat in mare secret, nu vom strica surpriza celor care, poate odata, vor ajunge aici.

 

CIMG1263.JPG

 

Ne-am intalnit cu un simpatic doctor stomatolog, care a venit din Brazilia sa faca aproape acelasi lucru ca si noi. Numele? Claudio. Eram deja 2 Claudiu, cu el 3. Jocul numelor in excursia asta a inceput sa fie foarte amuzant. Cetateanul s-a hyder-izat total, s-a initiat si in Fireball si am petrecut o noapte pe cinste. A 2-a zi saracul cica a suferit rau, dupa cum am aflat ulterior.

 

DSCN3590.JPG

 

DSCN3594.JPG

 

Asta a fost blogul lui http://viagemrosenba.blogspot.ca/2011/06/alaska.html

 

Am plecat cu o imensa parere de rau. Alaska e un loc care trebuie vazut macar o data in viata!

 

Ne apropiem de sudul British Columbiei, dupa alte 2 zile de ride. Doi Bogdani ajung acasa, al 3-lea mai bate 2500km pana in Denver.

 

CIMG1203.JPG

 

CIMG1208.JPG

 

CIMG1209.JPG

 

Se faceau niste lucrari pe drum, asa ca asteptam cuminti la coada. Un lucrator care dirija traficul statea in fata noastra si ne povestea una alta. In spatele lui, vedem cum un urs cum isi da drumul pe o vale si aterizeaza in cateva secunde la cativa metri de el (si de noi). Ne priveste dar se pare ca nu aratam prea bine asa ca-si vede de drum, spre casele oamenilor. Nu am apucat sa-l pozam :)

 

CIMG1210.JPG

 

CIMG1211.JPG

 

CIMG1212.JPG

 

CIMG1214.JPG

 

CIMG1218.JPG

 

CIMG1219.JPG

 

CIMG1223.JPG

 

CIMG1224.JPG

 

First nations intre copaci

 

CIMG1226.JPG

 

Cam asta a fost.

Ca fapt divers, in Tok (Alaska), am stat in acelasi motel, in aceeasi camera, unde au stat in 2004 si Ewan McGregor si Charley Boorman cand au inconjurat lumea in Long Way Round.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...