Sari la conținut

ataj


owene
 Share

Postări Recomandate

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce e ala un "ataj"? Care e diferenta intre un "ataÂş" si un "ataj" ?

ataj e cumva denumirea scurtata pentru ataÂş de IJ?

 

Il tot vad pomenit, nu sunt eu Pruteanu dar vad ca forma gresita e preluata si perpetuata - nu stiu cum a aparut transformarea dintr-un cuvant care se pronunta usor intr-unul care

se pronunta greu, si nu cred ca a aparut din limba mircă(stiti la ce ma refer, nu mai detaliem)

 

ataÂş - o chestie care se ataÂşează la altceva, in cazul nostru la motocicleta.

 

ataj? Cred ca e ca si dizăl dupa dictare.

 

Iertati-mi izbucnirea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce e ala un "ataj"? Care e diferenta intre un "ataÂş" si un "ataj" ?

ataj e cumva denumirea scurtata pentru ataÂş de IJ?

 

Il tot vad pomenit, nu sunt eu Pruteanu dar vad ca forma gresita e preluata si perpetuata - nu stiu cum a aparut transformarea dintr-un cuvant care se pronunta usor intr-unul care

se pronunta greu, si nu cred ca a aparut din limba mircă(stiti la ce ma refer, nu mai detaliem)

 

ataÂş - o chestie care se ataÂşează la altceva, in cazul nostru la motocicleta.

 

ataj? Cred ca e ca si dizăl dupa dictare.

 

Iertati-mi izbucnirea

De mult ma racaie si pe mine treaba asta, dar nu am reusit sa pun intrebarea asa bine cum ai facut-o tu, Owene! abia astept sa fim (i)luminatzi. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Âşi eu mor pe genul ăsta de oameni; ar trebui să facem un topic cu denumiri! Poate nu scrie bine în taloane; în loc de ataÂŞ scrie ataj, sau în loc de complet scrie complect!!! Âş.a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

s-Au mai bine mergem anainte cu ataju si spunem l-a aia care v-or sasi cumpere si iei ce misto ie sa te d-ai cu ataju si ca si iarna si vara ca merge ca a-re tri roti si sa lase plastice-le de orez si sasi i-a si iei mocichete cu ataj ca sa vada ce ie aia sa te dai eftinache si mishto si nu cu carene dalea care costa cat a costat toata mocicheta si dejaba fuge tare cand vin-e amenda la plastice si la benzina care o iei de la statie azi cu 6 lei maine v-a fi 8 lei si tot asa

 

:angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti suntem romani , unii mai putin interesati ca ceilalti de caligrafie, ortografie, SCRIEREA LIMBII MATERNE CORECT

s.a.m.d. Sunt sigur ca toti cei care scriu pe acest forum au gresit de cel putin cateva ori. Important e sa se

inteleaga despre ce anume se vorbeste in post-ul respectiv (asta nu insemna ca eu sunt pro schilodirea limbii romane).

Haideti sa fim cat-de-cat intelegatori !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu văd nimic rău în corectarea unor greÂşeli comise în mod repetat. Nu este vorba de caligrafie, ci pur Âşi simplu de vorbirea Âşi scrierea corectă a limbii române. Forumul ar deveni un adevărat turn Babel dacă toți ar începe să scrie româna după propriile reguli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma lamuriti si pe mine, ce e ala un "ataj"? Care e diferenta intre un "ataÂş" si un "ataj" ?

ataj e cumva denumirea scurtata pentru ataÂş de IJ?

Il tot vad pomenit, nu sunt eu Pruteanu dar vad ca forma gresita e preluata si perpetuata - nu stiu cum a aparut transformarea dintr-un cuvant care se pronunta usor intr-unul carese pronunta greu, si nu cred ca a aparut din limba mircă(stiti la ce ma refer, nu mai detaliem)ataÂş - o chestie care se ataÂşează la altceva, in cazul nostru la motocicleta.ataj? Cred ca e ca si dizăl dupa dictare.Iertati-mi izbucnirea

Nu poate veni din Ruseste.

Мотоцикл коляской

 

In Romaneste...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine vrea ma intelege, cine nu, nu...

Nu cred ca m-ati vazut pe mine sa ma iau vreodata pana acum de gramatica cuiva, nici acum nu ma iau de un om anume ci de o problema, inteleg si tastarile de om obosit cu taste nimerite aiurea, tastaturi stricate, greseli accidentale, palinca...

Numai ca "ataj" revine sacaitor, si des, de la multi, si de la unii care scriau corect inainte. Daca lasam chiar orice, oricum, ajunga sa fie "forma acceptata" in dictionar.

Respect in sus, respect in jos, dar piesele din motor au urme de dalta si ciocan, la fel si limba. Fiecare se respecta pe sine cum vrea.

Mai mult chiar nu am de adaugat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant post! Numai ca pot sa-ti spun ca esti in urma rau cu gramatica.

Mai bine vorbim de motoare pe doua roti ca e mai simplu.

 

De fapt, ne cam plictisim noaptea...

 

Nu mai bine vorbim de motoare ca ie topic de atas sau ataj si sa stie lumea cum sa scrie si poate baga l-a cap si poate makar da respect pentru astilalti care ieste pa forum sa incerce sa nu arata ca ie da parafisti rau da tot si c-a stie sa scrii nu?

 

nu ne plicircsim noaptea da acuma am ajunsa akasa si daiaca iera deschis cauculatoru si am scris

 

 

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va incurcati pe aici cu semantica, ortografia si ortoepia... Uite-o pe EBA in Parlamentul European - voi tot la saiba de la atas ( cu "j")...:lol:De la revolutia franceza, taranii conduc lumea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci, din ce am inteles eu este unul si acelas lucru... acuma stie cineva ce unghiuri trebuiesc respectate la constructia/ atasarea atasului de motoreta? vreau sa construiesc un atas pentru cross/supermoto :D si sa il utilizez evident nu doar sa il pozez.

astept feedback :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula......doua moduri de a regla unghiurile...

Mai, tu lasa vrajeala cu cele doua moduri, ca-s mai multe functie de zona geografica de aplicare... Mai bine scrie despre chiulasa aia cu probleme, ce s-a intamplat, cauze, etc... si pune si ceva poze sa invatam si noi ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot din domeniul moto, dragi tovarasi :

 

Cum se scrie corect? pasager sau pasajer? :grinbandit:

 

pasager ii denumirea corecta si referitor la atase la mine in actele de la nipru,simson si alte fiare ce le mai am pe acolo ATAS ii trecut.ataj ii in limbajul de stada sau al pustanilor de 12 13 ani

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vali,bag sama ca faci referire la mine. Sa sti ca nu aleg comunistele tocmai ca sa ma dau ieftinake,dimpotriva,daca stau sa calculez,mai ieftin imi ies socotelile cu plasticatele. Spre deosebire de altii,eu le gasesc la un pret care-mi permite sa le dinamitez (desigur,pe cele care nu sunt dinamitate deja) pentru ca mai apoi sa-mi si recuperez banii,'au macar o parte din ei,pe cand la comuniste cam ai de investit,aici depinzand insa si de scopul achizitiei. A nu se confunda ce am scris aici fata de topicul celalt. Probabil unii isi vor da seama la ce faceam referire atat ici cat si colo. Nu mai detaliez intrucat de pe telefon scriu si mai anapoda decat de pe tastatura. Si nu,nu asta e primul meu atas,intamplarea facu sa ma pricopsesc cu unul abea pe la sfarsitul liceului,adicatelea mai de 10 ani. Ma scuz cu plecaciuni daca ma insel in privinta postului tau,care probabil nu face referire directa la mine,insa recitindu-l,mie cel putin asa-mi reiese. O dimineata faina va doresc. Bafta voua!

 

Ma tot uitam in urma sa vad care Vali a mai scris...

IN NICI UN CAZ nu faceam referire la tine! FOARTE BINE daca dinamitezi plasticate in vederea obtinerii unui pofit. Absolut firesc as spune - pai ce ai putea vinde, repede si cu folos? Piese de M72? Cui? Cate? De unde? Si asa mai departe.

 

Eu am scris la modul general, nu faceam referire la o anumita persoana. Si am scris asa cum am scris "ca sa fiu ontopic" - vis-a-vis de povestea folosirii termenului ataj vs ataÂş.

 

Nu ai cum sa te dai mai ieftin cu comunistele decat cu ceva plastic japonez, oricare ar fi el. Numai aparent piesele sunt mai ieftine iar calitatea lor de (cuvant urat) si manopera necesara pentru efectuarea unei reparatii simple de altfel ar scoate din minti multi oameni normali. De exemplu, schimbul de curea la un FXDX m-a costat mai putin decat un set de manete noi de M72 :))))) (recunosc ca l-am facut singur).

 

Revenim:

 

mi-as dori sa NU mai citesc de acum incolo:

 

-ataj

-ancepator

- v-a merge

- v-or spune

-an cutia de viteze

-minunati in loc de minunatii

 

Si ajunge ca am si altceva de facut azi

 

:banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator VULPOIU

ÂŞi auz coane Mitică, Âşi dă-i Âşi luptă cu gramatica.... parÂşivă nenicule! Âşi io ca la patruÂşopt înțelegi? zisei că oi fi eu mai al dracului.... cînd colo, ca să vezi?! asta DA bucurie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...