Sari la conținut

Accident Dealu Negru 29.10.2006


Baiatu` cu Transalp`
 Share

Postări Recomandate

@Zahei > curba de la lacul morii nu ar fi trebuit sa puna probleme unui om cu experienta ca tine, nu ?

eram beat mort, altfel nu cadeam. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 65
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, acum ma adresez grupului cu care te deplasai, normal ar fi fost ca cel care era in fata ta sa iti faca semn cu mana ca sa reduci viteza iar tu la randul tau sa faci ce a zis si sa ii atentionezi si pe ceilalti din grup, io asa stiu ca se procedeaza, cel putin eu asa fac, si asa ar trebui sa faca toata lumea, mersul in grup implica o mai mare atentie deoarece trebuie sa ii protejezi si pe ceilalti.

Bafta

 

prietene yo eram in fata, si crede-ma ca numai de semnalizari cu mana nu iti arde in curba aia...cand am facut prima oara Dealul Negru curba aia mi-a dat si mie batai de cap si strangeri de buci...norok ca n-a venit nimik din contrasens...

 

Multa sanatate tie si "micutei" tale Bogdis, nu-i lua in seama pe carcotasii astia urbani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum zicea si Bea, multa sanatate si incearca sa extragi doar ceea ce e folositor din aceasta experienta. o sa devii un pic mai paranoic dar poate e ceva normal in Romania.

 

cit despre cei 100000000... de motociclisti care au luat curba aia e irelevant. citi dintre ei au fost surprinsi si au iesit un pic pe contrasens? norocul sau ghinionul este sa nu fie, respectiv sa fie o masina acolo in acel moment. fiind drum cu 2 benzi la urcare, cum multi soferi circula pe banda 1 daca nu depasesc, e chiar ghinion sa fie o masina linga banda ta.

 

cit despre experienta... in ce se masoara ea? km parcursi, ani, ani de condus, numar de curbe, inclinarea in curbe, numar de accidente? eu unul consider ca ai destula experienta cind nu mai ai de invatat. deci o sa imi asum mereu prezumtia de insuficient experimentat. asa ca, pe principiul "orice sut in fund un pas inainte" ia partea constructiva din critici si mergi mai departe.

 

motocicleta sper sa o repari repede si daca se poate cu bani de la administratorul drumului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :cheers: :D

Sal Bogdan. Bine ca sa intamplat numai atat ,putea fi mai rau dupa ce am vazut pozele puse de tine.

Eu vreau sa-ti spun ca nu conteaza varsta cum zic alti [edit] .Un la 19 ani poate sa mearga mult mai bine ca unu la 30 de ani .Si in plus cand e sa fie numai conteaza prea mult ca ai 19 ani sau 55 de ani.Un prieten de al meu a murit la 54 de ani si era cam cel mai bazat din mures.Alceva vroiam sa-ti spun ,nu stiu de ce voi din pitesti alegeti sa va dati pe dealul negru ? Este varza ,foarte putine portiuni sunt bune .Eu sunt din valcea si cand plec la plimbare cu baieti trecem si noi pe dealul negru dar mergem usor ,foarte usor.Si apoi mergem spre slatina.Deci de la pitesti la slatina frate ai drum foarte bun ,poti sa merge foarte tare nu e nimic pe asfalt si daca mai vrei sa te plimbi dute frate la Craiova si esti satul de drum bun.Noi trecem pe dealul negru pt ca nu aveam pe unde.Prin dragaseani e si mai varza drumul.Oricum cand o sa mai fie timp frumos poate ne vedem toti in pitesti si facem un traseu catre slatina :) . Parerea mea evita dealu negru cat poti sau daca mergi pe el mergi usor . Eu nu ma dau ca am experintza foarte mare si ma dau si eu destul de tare .Acum am o yamaha yzf R1 din 2005 180 CP si este a 2 motocicleta.Prima a fost un R6. [edit] .Cum ai zis u mai sus daca anticipai mai bine ceea ce este in viras ,pai nu ai cum pt ca pe dealul negru mereu apar gropi si denivelari :), asta e Romania.

Asfalt uscat si usor pe curba :)

 

Cand mai ai de gand sa vii si sa jignesti, ia o gura de aer curat inainte.

 

Ma amuza putin, treaba asta cu Dealul Negru, pentru ca primul meu drum, pe motor, acum 3 ani, a fost pe Dealul Negru.De atunci nu am mai fost pe-acolo! Acum imi dau seama ca am fost o norocoasa.Cand am plecat la drum, nu m-am gandit nici o clipa ca ar fi un traseu complicat pentru un incepator.Se pare ca Dumnezeu a fost cu mine.

Grija mare tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca esti cel mai in masura sa-i reprosezi ca s-a urcat la 19 ani pe Fireblade, avind in vedere conditiile in care ai avut tu accidentul. Da' dupa parerea ta unu' care conduce un autovehicul mort de beat ce merita dak pustiul asta merita impuscat? :cheers:

am circumstante atenuante, am baut ca sa mai uit de droguri, de care m-am apucat de ciuda ca-mi luasera carnetul, pentru ca am calcat o femeie in varsta pe trecerea de pietoni in timp ce dadeam cu spatele in intersectia unde intrasem pe sens unic din greseala. dar e o poveste mai lunga si mai veche, hai s-o uitam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am circumstante atenuante, am baut ca sa mai uit de droguri, de care m-am apucat de ciuda ca-mi luasera carnetul, pentru ca am calcat o femeie in varsta pe trecerea de pietoni in timp ce dadeam cu spatele in intersectia unde intrasem pe sens unic din greseala. dar e o poveste mai lunga si mai veche, hai s-o uitam.

 

vroiai sa zici pe contrasens... :cheers:

 

hai nu va mai certatzi shi punetzi dreq' nishte izmene blindate pe voi, nu mai plecatzi ca vitejii in blugi pe dealu' negru & shit. ride safe

 

PS ce-i aia fireblade? nu e enduro, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomandarea e inutila. E firesc sa-ti completezi profilul corect, deasemenea e firesc sa oferi replici utile, nu de genul:"va impusc pe toti care...", in al treilea rand e aberant sa soliciti unui om sa citesca posturile unui user inainte de a da un reply(exista rubrica "motocicleta" in profil, apare "nu am avut in viata mea", singura concluzie acceptabila este aceea ca omul nu are si nu a avut motor, trebuie sa fii nebun sau sa dispui de mult timp liber pentru a te apuca sa verifici posturile lui zahei sa vezi daca omul minte sau nu). :cheers:

 

OFF TOPIC

Pentru cine nu il cunoaste pe Zahei, consultati dictionarul moto (daca o exista vreunul). Apoi stam de vorba.

 

In rest, sanatate multa ca fierul se repara.

Salutari maxime!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offfff, Doamne!!! Bine ca ai scapat doar cu atata!!!

De unde stiu?? Una dintre motorete (un GSX 600 F), am luat-o de la un tip din Pitesti.Asa se face ca stiu cativa motociclisti de acolo.Tipul de la care am luat motorul, are acum un Repsol de-o mie si cand am vazut postat accidentul, mi s-a facut rau.Aproape ca mi-era frica sa-l sun.L-am sunat pana la urma.El nu aflase, dar s-a interesat si mi-a zis si mie.Imi cer scuze daca te-a deranjat ca am postat, dar am facut-o de bucurie, cand am aflat ca ai scapat usor.

Sanatate multa si ai grija de tine!

Din pacate, cred ca te bati cu morile de vant.Si eu tot din cauza denivelarilor din asfalt am patit-o.Si tot in cap am fost aruncata si eu.Stii ce mi-a zis politistul??? Ca nu am adaptat viteza la conditiile carosabilului.Si circulam cu mai putin de 40 la ora.

Thomas, eu nu va stiu personal nici pe tine, nici pe Bogdan.Dar in clipa in care am sunat sa vad cine este, mi s-a spus asa: "Nu se poate!!!! Tipul asta??? Asta merge pe motor de cand se stie!! Si vara si iarna, el e pe motor!!! El este zi de zi pe motor!!! Nu pot sa cred ca tocmai el a furat-o! E chiar meserias!".Si stii cine imi spunea asta? Un alt tip, care in conceptia mea, chiar este un meserias! Nu mai judecati omul doar prin prisma celor 19 ani! Daca suntem mai maturi, hai sa aratam asta! Cand am avut accident, au fost unii care au sarit la fel si pe mine.Nu ca n-as fi gresit, dar mai mult pentru faptul ca sunt fata si ma dau cu un motor de 750 cmc.

Hai sa fim oameni, inainte de orice altceva! Bogdan ,cu siguranta a invatat ce avea de invatat.Asa cum si eu am invatat.Si altii.

Hai, asfalt uscat tuturor!

Am inteles, 10x ptr urarile de bine, abia acum am aflat vestea cea urata, trebuie sa ma duc la Bucuresti ca sa ma operez la genunchi sunt supect de ruptura de menisc si de ligamente. Exact asta mi-a zis si mie politistul, ca nu am adaptat viteza la conditiile de drum. Sper sa rezolv tot. Cip merci ptr tot ajutorul dat. P.S. am niste poze pe la tine :P :puke: in rest 10x tuturor ptr urari.

 

 

:) :cheers: :D

Sal Bogdan. Bine ca sa intamplat numai atat ,putea fi mai rau dupa ce am vazut pozele puse de tine.

Eu vreau sa-ti spun ca nu conteaza varsta cum zic alti [edit] .Un la 19 ani poate sa mearga mult mai bine ca unu la 30 de ani .Si in plus cand e sa fie numai conteaza prea mult ca ai 19 ani sau 55 de ani.Un prieten de al meu a murit la 54 de ani si era cam cel mai bazat din mures.Alceva vroiam sa-ti spun ,nu stiu de ce voi din pitesti alegeti sa va dati pe dealul negru ? Este varza ,foarte putine portiuni sunt bune .Eu sunt din valcea si cand plec la plimbare cu baieti trecem si noi pe dealul negru dar mergem usor ,foarte usor.Si apoi mergem spre slatina.Deci de la pitesti la slatina frate ai drum foarte bun ,poti sa merge foarte tare nu e nimic pe asfalt si daca mai vrei sa te plimbi dute frate la Craiova si esti satul de drum bun.Noi trecem pe dealul negru pt ca nu aveam pe unde.Prin dragaseani e si mai varza drumul.Oricum cand o sa mai fie timp frumos poate ne vedem toti in pitesti si facem un traseu catre slatina :) . Parerea mea evita dealu negru cat poti sau daca mergi pe el mergi usor . Eu nu ma dau ca am experintza foarte mare si ma dau si eu destul de tare .Acum am o yamaha yzf R1 din 2005 180 CP si este a 2 motocicleta.Prima a fost un R6. [edit] .Cum ai zis u mai sus daca anticipai mai bine ceea ce este in viras ,pai nu ai cum pt ca pe dealul negru mereu apar gropi si denivelari :hurt:, asta e Romania.

Asfalt uscat si usor pe curba :)

 

Cand mai ai de gand sa vii si sa jignesti, ia o gura de aer curat inainte.

Chiar am propus sa mergem spre slatina in ziua aia, ptr ca fusesem si sambata la valcea si dupa aia spre sibiu.. Imi pare rau pentru prietenul tau, condoleantze. Sper si si eu sa ne vedem la o plimbare. :) :smoke:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) :cheers: :D

Sal Bogdan. Bine ca sa intamplat numai atat ,putea fi mai rau dupa ce am vazut pozele puse de tine.

Eu vreau sa-ti spun ca nu conteaza varsta cum zic alti [edit] .Un la 19 ani poate sa mearga mult mai bine ca unu la 30 de ani .Si in plus cand e sa fie numai conteaza prea mult ca ai 19 ani sau 55 de ani.Un prieten de al meu a murit la 54 de ani si era cam cel mai bazat din mures.Alceva vroiam sa-ti spun ,nu stiu de ce voi din pitesti alegeti sa va dati pe dealul negru ? Este varza ,foarte putine portiuni sunt bune .Eu sunt din valcea si cand plec la plimbare cu baieti trecem si noi pe dealul negru dar mergem usor ,foarte usor.Si apoi mergem spre slatina.Deci de la pitesti la slatina frate ai drum foarte bun ,poti sa merge foarte tare nu e nimic pe asfalt si daca mai vrei sa te plimbi dute frate la Craiova si esti satul de drum bun.Noi trecem pe dealul negru pt ca nu aveam pe unde.Prin dragaseani e si mai varza drumul.Oricum cand o sa mai fie timp frumos poate ne vedem toti in pitesti si facem un traseu catre slatina :) . Parerea mea evita dealu negru cat poti sau daca mergi pe el mergi usor . Eu nu ma dau ca am experintza foarte mare si ma dau si eu destul de tare .Acum am o yamaha yzf R1 din 2005 180 CP si este a 2 motocicleta.Prima a fost un R6. [edit] .Cum ai zis u mai sus daca anticipai mai bine ceea ce este in viras ,pai nu ai cum pt ca pe dealul negru mereu apar gropi si denivelari :), asta e Romania.

Asfalt uscat si usor pe curba :)

 

Cand mai ai de gand sa vii si sa jignesti, ia o gura de aer curat inainte.

 

In privinta calitatii asfaltului, da, ai dreptate, insa Slatina e traseu de viteza si atat, 2 viraje la 4-5 km nu e mare branza...Valcea e mult mai bogat in viraje succcesive ceea ce, hai sa fim seriosi, reprezinta sarea si piperul atunci cand calaresti o vitezana...

Ce-i drept ca e si mai aglomerat...dar merita!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urata treaba cu drumurile noastre! In mod normal ar trebui si ar fi dreptul nostru sa-i dam in judecata pe cei de la drumuri. Vorbesc in cunostinta de cauza, pt. ca exact acum o saptamana si jumatate am avut un accident urat, din acelasi motiv. Numai ca eram cu masina. Nici viteza, nici putina experienta (ba dimpotriva as spune), si totusi m-am rasturnat intr-un sant adanc. Pe un drum asfaltat de maxim un an si jumatate, plin dar PLIN de denivelari, cu un asfalt inalt turnat in bataie de joc, care se termina brusc pe laterale. Viteza maxim 50-60, pt. ca erau curbe, si apoi cel care mergea chiar in spatele meu, a oprit sa ma scoata din masina si mi-a zis ca nu aveam viteza. Prima concluzie : O denivelare exagerat de inalta, mi-a bagat masina in balans, iar din acest balans, roata fata dreapta a muscat din buza inalta de asfalt si m-a aruncat in acel sant inalt. Concluzia 2 (dupa ce cativa oameni de meserie s-au uitat sub ea, si dupa ce le-am descris eu cum a reactionat masina): Bucsa de la stabilizatori s-a rupt, si automat masina nu a mai avut directie. Iar in cazul 2 acea bucsa nu se putea rupe decat tot din cauza acelor denivelari imense lasate parca in nesimtire pe tot drumul Mosoaia-Poiana Lacului (pt. cine cunoaste zona). Sa va zic ce mi-a scris Politaiul in PV? Eu eram in stare de soc, nu prea am avut cand sa ripostez. Zice: "Eu trebuie sa va dau amenda pt. ceva!" Si incepe sa se uite in carte. A gasit ceva. Neadaptarea vitezei la conditii de drum cu denivelari. Il intreb: "Exista semn de Atentie, drum cu denivelari?" El: "Aa, nu stiu daca este!" Eu: "Si de unde ati tras concluzia ca am avut o viteza necorespunzatoare din moment ce martorul din spate spune ca nu am avut deloc viteza, si eu va spun la fel?" El: "Pai hai sa va arat ce scrie aici in carte: ... viteza trebuie REDUSA. Asta inseamna ca si daca mergeati cu 2 km/h, trebuia sa reduceti la 1km/h." Eu: :) In fine, cum am spus , eram inca in stare de soc, imi vazusem moartea cu ochii, nu vroiam decat sa ajung acasa. Dar am dat totusi o tura cu un prieten care a venit sa ma ia, ca sa vedem daca exista vreun semn de "! Drum cu denivelari" Negativ. Nicaieri, nici-un semn. Intrebarea mea: Pana sa ii dau in judecata pe cei de la drumuri, nu pot sa-l dau in judecata pe acel Garcea tinerel care cauta in carte un motiv pt. care sa-mi dea amenda?

Concluzie: Nu mai judecati din afara motivele unui accident. Eu merg de cativa ani zi de zi cu masina 8-10 ore pe zi pe tot felul de drumuri. Si am dat in denivelari si cu 100km/h. Nu mi s-a intamplat sa am nici-un accident de nici-un fel. Ti se intampla cand te astepti mai putin. Nu trebuie neaparat sa gresesti cu ceva.

 

 

Sanatate Bogdan! Si tuturor bikerilor! :cheers:

Editat de koana
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles, 10x ptr urarile de bine, abia acum am aflat vestea cea urata, trebuie sa ma duc la Bucuresti ca sa ma operez la genunchi sunt supect de ruptura de menisc si de ligamente. Exact asta mi-a zis si mie politistul, ca nu am adaptat viteza la conditiile de drum. Sper sa rezolv tot. Cip merci ptr tot ajutorul dat. P.S. am niste poze pe la tine :) :) in rest 10x tuturor ptr urari.

Chiar am propus sa mergem spre slatina in ziua aia, ptr ca fusesem si sambata la valcea si dupa aia spre sibiu.. Imi pare rau pentru prietenul tau, condoleantze. Sper si si eu sa ne vedem la o plimbare. :cheers: :D

 

meniscu si ruptura la ligamente...yach...nu e grea op, dar vei avea prob multi ani...acum putem sa ne bucuram ca ai scapat doar cu atat...pe viit fii mai atent... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu ai putea sa contesti amenda, acu' depinde ce a scris in procesul verbal, pt. ce contraventie ai fost amendata. La faza cu adaptarea vitezei in regulament spune:dar pt. neadaptarea in conditiile art. 48 (1) io n-am vazut sa fie prevazuta vreo sanctiune.

de asemenea la acelasi articola dar la punctul (2) spune: deci dak nu este montat vreun indicator cu limitare de viteza, poti sa te legi si de chestia asta.

Oricum totul trebuie formulat in functie de ce a scris militianul in procesul verbal. :cheers:

Nu este prevazuta nici o sanctiune atata timp cat nu intrii in coliziune cu alt vehicul/autovehicul, din aceasta cauza.Insa, daca nu ai adaptat viteza la conditiile de drum si ai provocat un accident intrand in coliziune, asa cum ziceam, se aplica si sanctiunea.Asa mi-a povestit mie nenea garcea: ca intr-un accident, intotdeauna unul, cel putin, este de vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Urata treaba cu drumurile noastre! In mod normal ar trebui si ar fi dreptul nostru sa-i dam in judecata pe cei de la drumuri. Vorbesc in cunostinta de cauza, pt. ca exact acum o saptamana si jumatate am avut un accident urat, din acelasi motiv. Numai ca eram cu masina. Nici viteza, nici putina experienta (ba dimpotriva as spune), si totusi m-am rasturnat intr-un sant adanc. Pe un drum asfaltat de maxim un an si jumatate, plin dar PLIN de denivelari, cu un asfalt inalt turnat in bataie de joc, care se termina brusc pe laterale. Viteza maxim 50-60, pt. ca erau curbe, si apoi cel care mergea chiar in spatele meu, a oprit sa ma scoata din masina si mi-a zis ca nu aveam viteza. Prima concluzie : O denivelare exagerat de inalta, mi-a bagat masina in balans, iar din acest balans, roata fata dreapta a muscat din buza inalta de asfalt si m-a aruncat in acel sant inalt. Concluzia 2 (dupa ce cativa oameni de meserie s-au uitat sub ea, si dupa ce le-am descris eu cum a reactionat masina): Bucsa de la stabilizatori s-a rupt, si automat masina nu a mai avut directie. Iar in cazul 2 acea bucsa nu se putea rupe decat tot din cauza acelor denivelari imense lasate parca in nesimtire pe tot drumul Mosoaia-Poiana Lacului (pt. cine cunoaste zona). Sa va zic ce mi-a scris Politaiul in PV? Eu eram in stare de soc, nu prea am avut cand sa ripostez. Zice: "Eu trebuie sa va dau amenda pt. ceva!" Si incepe sa se uite in carte. A gasit ceva. Neadaptarea vitezei la conditii de drum cu denivelari. Il intreb: "Exista semn de Atentie, drum cu denivelari?" El: "Aa, nu stiu daca este!" Eu: "Si de unde ati tras concluzia ca am avut o viteza necorespunzatoare din moment ce martorul din spate spune ca nu am avut deloc viteza, si eu va spun la fel?" El: "Pai hai sa va arat ce scrie aici in carte: ... viteza trebuie REDUSA. Asta inseamna ca si daca mergeati cu 2 km/h, trebuia sa reduceti la 1km/h." Eu: :D In fine, cum am spus , eram inca in stare de soc, imi vazusem moartea cu ochii, nu vroiam decat sa ajung acasa. Dar am dat totusi o tura cu un prieten care a venit sa ma ia, ca sa vedem daca exista vreun semn de "! Drum cu denivelari" Negativ. Nicaieri, nici-un semn. Intrebarea mea: Pana sa ii dau in judecata pe cei de la drumuri, nu pot sa-l dau in judecata pe acel Garcea tinerel care cauta in carte un motiv pt. care sa-mi dea amenda?

Concluzie: Nu mai judecati din afara motivele unui accident. Eu merg de cativa ani zi de zi cu masina 8-10 ore pe zi pe tot felul de drumuri. Si am dat in denivelari si cu 100km/h. Nu mi s-a intamplat sa am nici-un accident de nici-un fel. Ti se intampla cand te astepti mai putin. Nu trebuie neaparat sa gresesti cu ceva.

Sanatate Bogdan! Si tuturor bikerilor! :burnout:

 

 

In Romanica cum ai lasat garda jos cum o furi original. De la a primi restul la un produs pana la a pica cu bicla intr-un canal fara capac atunci cand te uiti putin intr-o parte.

Experienta doar ajuta dar in Romanica mai devreme sau mai tarziu o patesti urat. Si nimeni nu poate face nimic si nu te poate ajuta cu nimic din cauza legii care lipseste cu desavarsire. ;) pentru toti parlamentarii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...