Sari la conținut

Romania - Franta


Postări Recomandate

:)

Tu te-ai duce cu un 125?

 

http://calatoriifestinalente.wordpress.com/2011/07/13/in-europa-pana-la-holyhead/

 

Prin Europa pe o Viroaga de 250 din 1990. Pe baiatul asta l-am cunoscut personal, a trecut si pe la mine. Exemple sunt nenumarate, important este sa iti iei inima in dinti si sa pleci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

Tu te-ai duce cu un 125?

 

eu da...mai ales daca este vb despre varadero 125...doar ca nu as merge pe autostrada...as alege drumuri nationale...

 

la 90-100 se simte ok...si pe nationale nu-ti trebuie mai mult...doar sa-ti faci un traseu frumos...peisaje...ceva de vizitat...nu doar sa te duci din A in B

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca se poate

altii au facut inconjorul lumii cu 125-uri

 

eu am un 125 2t , cam de-o varsta cu mine , si am de gand sa trag o tura in grecia anul asta(inca nu m am hotarat unde exact , de fapt ..nu depinde de mine destinatia exacta)

bine ,e mai aproape (depinde de fapt de oras ) , dar e si 2t ..care se stie ca nu e la fel de fiabil ca 4t

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:bounce: cu 90-100, daca mergi in continu in 21 de ore esti in franta, mergi pe austria,germania. Daca e in stare buna ai sanse mari sa ajungi cu pocnitoarea.

 

pai iti poti face un traseu fain pana in Franta...vezi si putin din Austria...Germania...poate Italia...

 

avem aici o motocicleta de 125 in 2 cilindri, racire cu lichid...rezervor de aprox 20L, fara prea multa electrica, daca este putin pus la punct motorul...toate schimbate, carburatoarele sincronizate...nu vad de ce nu ar parcurge drumul fara probleme ...un gps i-ar mai trebui :moto:

Editat de vld_bc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă îmi aduc bine aminte varadero are raport 1:1 în ultima treaptă, adică la 100 la oră are 10 mii de turații. Nu cred că e cel mai bun lucru să mergi atâția kilometri cu o turație atât de mare, dar poți încerca :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dacă îmi aduc bine aminte varadero are raport 1:1 în ultima treaptă, adică la 100 la oră are 10 mii de turații. Nu cred că e cel mai bun lucru să mergi atâția kilometri cu o turație atât de mare, dar poți încerca :D

 

eu mergeam pe e85 asa...veneam de la mare pe la slobozia si de la urziceni pana la bacau...vreo 240km...e85...90-100...mai un varf de 120...mai un 60 prin localiati...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri .

Pai inima mi-am luato mereu in dinti :))) Am curajul necesar si ii stiu toate hibele la varadero .... motorul e pus la punct complet schimbat garnituri , cauciucuri , lichide si furca fata complet .... cat o priveste pe hondita am incredere in ea ca ma poate duce pana in paris acum trebuie sa aleg un traseu frumos in special pentru a evita autostrazile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Multumesc pentru raspunsuri .

Pai inima mi-am luato mereu in dinti :))) Am curajul necesar si ii stiu toate hibele la varadero .... motorul e pus la punct complet schimbat garnituri , cauciucuri , lichide si furca fata complet .... cat o priveste pe hondita am incredere in ea ca ma poate duce pana in paris acum trebuie sa aleg un traseu frumos in special pentru a evita autostrazile ...

Salut,

 

Eu am facut in 2010 un drum Bucuresti-Atena si in 2011 in Iunie un Atena-Bucuresti...nu cu un Varadero dar cu un CBR125.

Iti zic de acum ca o sa te plictisesti rau de tot fiindca nu ai putere, abea mergi la 130 si daca incepe sa bata vantul mai tare o sa iti blestemi zilele.

 

In afara faptului ca nu e safe sa depasesti fiindca nu ai putere si iti ia mult sa efectuezi depasirea, de la iesirea din RO nu ai voie pe autostrada cu un motor de 125cc.

Mai sunt si urcarile...cand te duci la vale totul bine si frumos dar cand ai de urcat ceva, nu poti sa mentii viteza. Drumul, e obositor rau de tot asta zic in conditia in care am facut Bucuresti-Monaco cu masina. Cu un motor mai ales de 125 nici nu vreau sa ma gandesc cum poate sa fie. Parerea mea e ca e mai bine sa iti iei ori ceva mai mare ori sa te lasi pagubas. Nu mi-o lua in nume de rau dar am experienta drumurilor lungi cu motorul de 125 si nu e asa fun cum pare.

 

Ca si fiabilitate nu o sa se strice.

Editat de Ionutz2oo0
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Iti zic de acum ca o sa te plictisesti rau de tot...de la iesirea din RO nu ai voie pe autostrada cu un motor de 125cc.

 

 

acum trebuie sa aleg un traseu frumos in special pentru a evita autostrazile ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu orice te plictisesti si-ti blestemi zilele daca nu te bucuri de drum.

Insa daca poti sa te bucuri de drum, poti sa face acel drum si cu bicicleta, pe jos sau in carutul cu rotile. :ok:

 

 

e cam greu sa te bucuri de drum cu un 125.

Parerea mea e ca daca ai un motor mare ceva de 600, e mult mult mai ok.

 

 

scuze, nu am citit tot threadul....am sarit peste cateva posturi.

oricum, parerea mea e ca nu se merita cu un 125.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sal , ms mult de sfat si credema nu ma plictisesc chit ca e de 125 nu imi trebuie viteza si nu am timpi de parcurs pur si simplu vreau sa vad cat se poate de mult din planeta asta cat traiesc asta e visu meu si cat despre viteza cu varadero merg si numai pe camp si tot imi convine ca ea poate :D Vreau sa cunosc oameni, arhitecturi orase satulete natura obiective turistice si chiar nu ma intereseaza cat de mult imi va lua drumul ... important e sa faci ceea ce-ti place si din momentul ala nimic nu mai conteaza , fiecare impediment il vei savura precum cel mai fin vin sau cea mai rece bere atunci cand iti vei vedea scopul implinit deocamdata merg in vama, ne vedem acolo ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da flacau pai cum sa nu te sun de ziua ta ;;) Maine ajung in vama si poate te sun si atunci ca sa fi sigur ca am de unde sa ma intorc :)))) ca am bagaje ca pe camila :))) 3 saci de dormit cort patura saltea de 2 pers un ghiozdan pe rezervor plus genti laterale :)))) si cica e de 125 da am mers cu ea cu 110 asa incarcata >:)

post-61048-0-94319300-1335456491_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Da flacau pai cum sa nu te sun de ziua ta ;;) Maine ajung in vama si poate te sun si atunci ca sa fi sigur ca am de unde sa ma intorc :)))) ca am bagaje ca pe camila . 3 saci de dormit cort patura saltea de 2 pers un ghiozdan pe rezervor plus genti laterale :)))) si cica e de 125 da am mers cu ea cu 110 asa incarcata >:)

deci ai plecat! bravo fratele meu. in motociclism nu exista ezitare.

cand ajungi la paris suna-ma(mai ales ca sunt liber de duminica pana marti)

nr meu de RO :+40723333416

si nr de franta : +33672823661 dami text sau suna-ma. cum ti-e ok.

gabi ma striga lumea :laugh:

 

 

sper ca esti ok.da-ne un semn,trimite-ne o poza, fa-ne gelosi.......

Editat de sarazin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Sal , ms mult de sfat si credema nu ma plictisesc chit ca e de 125 nu imi trebuie viteza si nu am timpi de parcurs pur si simplu vreau sa vad cat se poate de mult din planeta asta cat traiesc asta e visu meu si cat despre viteza cu varadero merg si numai pe camp si tot imi convine ca ea poate :D Vreau sa cunosc oameni, arhitecturi orase satulete natura obiective turistice si chiar nu ma intereseaza cat de mult imi va lua drumul ... important e sa faci ceea ce-ti place si din momentul ala nimic nu mai conteaza , fiecare impediment il vei savura precum cel mai fin vin sau cea mai rece bere atunci cand iti vei vedea scopul implinit deocamdata merg in vama, ne vedem acolo ;)

eu iti doresc succes!! ca si motor = fiabiliate te tine sigur( am vazut varadero 125 cu 52.000 km cu motor original).daca ai timp si rabdare iti vei atinge scopul!! bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...