Sari la conținut

alte plecari de 1 Mai


geobike
 Share

Postări Recomandate

Pe mine m-ar interesa sa plec la munte(Valea Prahovei,BV),doar ca e posibil sa lucrez pe 31 :(

Ma intereseaza sa merg cu cortul,asta daca saptamana viitoare reusesc sa achizitionez un cort si un sac de dormit mai rasarite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

In weekendul 28 29 30 aprilie vreau sa ma duc cu moto pana in parcul national Buila-Vanturarita http://www.buila.ro/index.pl/harta_turistica_en . O locatie frecventata de mine pe vremea cand aveam Tenere. Acum am luat Pegaso-ul special pentru asta. Se poate merge si cu motocicleta de strada, dar chinuit rau. Am un prieten care a facut drumul acesta cu un Shadow 750 , mergea ff incet . Drumul implica si traversarea unui parau care in functie de vreme este mic sau MARE . Cine are ENDUROTOURING nu ar trebui sa aibe probleme, cine nu ar trebui sa caste ochii la tot ce il inconjoara acolo pe munte. Merita drumul, peisajele sunt ... de nota 10.

De dormit nu stiu exact ce o sa fac, este o cabana sus de tot in munte, daca este ocupata sigur se gasesc hoteluri in Ramnicu Valcea.

Drumul este teoretic practicabil pana la cabana, dupa aceea se poate merge numai pe jos mai departe, sunt canioane, cascade mici, diverse trasee.

 

Problema e ca nu stiu exact inca cat de liber voi fi in acest interval 28 29 30 aprilie 80% sanse sunt sa pot pleca.

 

Sunt in jur de 200km dus Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea si apoi inca vreo 20 - 30 km pana la cabana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

In weekendul 28 29 30 aprilie vreau sa ma duc cu moto pana in parcul national Buila-Vanturarita http://www.buila.ro/...ta_turistica_en . O locatie frecventata de mine pe vremea cand aveam Tenere. Acum am luat Pegaso-ul special pentru asta. Se poate merge si cu motocicleta de strada, dar chinuit rau. Am un prieten care a facut drumul acesta cu un Shadow 750 , mergea ff incet . Drumul implica si traversarea unui parau care in functie de vreme este mic sau MARE . Cine are ENDUROTOURING nu ar trebui sa aibe probleme, cine nu ar trebui sa caste ochii la tot ce il inconjoara acolo pe munte. Merita drumul, peisajele sunt ... de nota 10.

De dormit nu stiu exact ce o sa fac, este o cabana sus de tot in munte, daca este ocupata sigur se gasesc hoteluri in Ramnicu Valcea.

Drumul este teoretic practicabil pana la cabana, dupa aceea se poate merge numai pe jos mai departe, sunt canioane, cascade mici, diverse trasee.

 

Problema e ca nu stiu exact inca cat de liber voi fi in acest interval 28 29 30 aprilie 80% sanse sunt sa pot pleca.

 

Sunt in jur de 200km dus Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea si apoi inca vreo 20 - 30 km pana la cabana.

 

foarte buna ideea ,poate se mai prinde cineva , din cate spui este super-traseul!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca nu stiu exact inca cat de liber voi fi in acest interval 28 29 30 aprilie 80% sanse sunt sa pot pleca.

 

Daca totusi vei fi liber, vino vineri cu Ianachim si restul grupului aici, un loc in camera om mai gasi noi :moto:

 

Teaser de azi :D

 

post-9546-0-29028600-1335014092_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca totusi vei fi liber, vino vineri cu Ianachim si restul grupului aici, un loc in camera om mai gasi noi :moto:

 

Teaser de azi :D

 

 

 

 

Ms frumos de invitatie Vlad. Din pacate nu am cum sa ies din tara acum, dar in august trec pe la tine sa bem o ciocolata calda. :cheers:

Daca voi putea mai devreme trec mai devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

In weekendul 28 29 30 aprilie vreau sa ma duc cu moto pana in parcul national Buila-Vanturarita http://www.buila.ro/index.pl/harta_turistica_en . O locatie frecventata de mine pe vremea cand aveam Tenere. Acum am luat Pegaso-ul special pentru asta. Se poate merge si cu motocicleta de strada, dar chinuit rau. Am un prieten care a facut drumul acesta cu un Shadow 750 , mergea ff incet . Drumul implica si traversarea unui parau care in functie de vreme este mic sau MARE . Cine are ENDUROTOURING nu ar trebui sa aibe probleme, cine nu ar trebui sa caste ochii la tot ce il inconjoara acolo pe munte. Merita drumul, peisajele sunt ... de nota 10.

De dormit nu stiu exact ce o sa fac, este o cabana sus de tot in munte, daca este ocupata sigur se gasesc hoteluri in Ramnicu Valcea.

Drumul este teoretic practicabil pana la cabana, dupa aceea se poate merge numai pe jos mai departe, sunt canioane, cascade mici, diverse trasee.

 

Problema e ca nu stiu exact inca cat de liber voi fi in acest interval 28 29 30 aprilie 80% sanse sunt sa pot pleca.

 

Sunt in jur de 200km dus Bucuresti - Pitesti - Ramnicu Valcea si apoi inca vreo 20 - 30 km pana la cabana.

 

arata foarte interesant.

ai o harta a traseului ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata foarte interesant.

ai o harta a traseului ?

 

http://maps.google.com/maps/place?cid=9384520303623875978&q=Buila+Vanturarita&hl=ro&ved=0CCkQ-gswAA&sa=X&ei=RQ-TT_eGEdvu_Abh7_iwDQ

 

30km din Valcea pana in parcul national. Pana la cabana cred ca sunt vreo 35km.

Din Cheia incepe ENDURO-ul sunt portiuni(scurte) pe care poti merge cu 100km/h lejer,pamant+nisip batatorit, sunt ace de par in panta cu PIETRE/BOLOVANI care se rostogolesc sub roti si te dezechilibreaza, ori le iei tare in derapaj , ori le iei incet incet, daca incerci sa le iei moderat nu reusesti. Asta e valabil pentru ENDURO Touring, prietenul meu cu Shadow a facuse cel putin 30min din Ulmetel pana la cabana. Eu am facut 10min la un ritm o leaca mai alert ( Tenere ).

In drum spre Cabana, la baza muntelui sunt 2 manastari mici si cochete una chiar pe drumul principal spre cabana, alta pe un drum secundar derivat din drumul principal.

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm.....eu ma uitasem pe harta si aveam impresia ca e pe drumul dintre schitul Iezer si schitul Patrunsa .

http://maps.google.com/maps?q=Buila+Vanturarita&daddr=V%C3%A2lcea,+Rom%C3%A2nia+(Parcul+Na%C5%A3ional+Buila-V%C3%A2nturari%C5%A3a)&hl=ro&ie=UTF8&ll=45.222919,24.131813&spn=0.051568,0.132093&view=map&geocode=CQg20ydv4JFaFX1GsgIdEZdvASGKLfGsfoM8gg&t=h&z=14

 

deci sa inteleg ca nu as avea probleme cu V-strom de 1000 cu bagaje si pasager (cauciucuri off )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm.....eu ma uitasem pe harta si aveam impresia ca e pe drumul dintre schitul Iezer si schitul Patrunsa .

http://maps.google.com/maps?q=Buila+Vanturarita&daddr=V%C3%A2lcea,+Rom%C3%A2nia+(Parcul+Na%C5%A3ional+Buila-V%C3%A2nturari%C5%A3a)&hl=ro&ie=UTF8&ll=45.222919,24.131813&spn=0.051568,0.132093&view=map&geocode=CQg20ydv4JFaFX1GsgIdEZdvASGKLfGsfoM8gg&t=h&z=14

 

deci sa inteleg ca nu as avea probleme cu V-strom de 1000 cu bagaje si pasager (cauciucuri off )

S-ar putea sa fie unele ace de par in care recomandat ar fi ca pasagera sa se dea jos,datorita pietrelor care o sa te mai dezechilibreze. Eu am facut drumul asta cu Tenere + pasagera si au fost portiuni(la alegerea ei) in care ori se dadea ea jos, ori veneam lansat in derapaj si treceam cu bine.

Am incercat si moderat, mai rau am facut, m-am oprit in panta(numai aveam inertie si echilibru datorita pietrelor), ac de par cu tot cu pietre motor si pasagera. Eu nu am mai fost acolo de ceva timp, poate ca intre timp au mai reparat aceste portiuni sau poate ca s-au agravat.

Banuiesc ca motocicleta asta are +220kg la care adaogi bagaje&pasagera,in rest garda la sol este de ajuns,cauciucurile conteaza prea putin atat timp cat nu e noroi. Dupa cum vezi in poze a mai urcat un prieten cu mine R 1150 GS el a trebuit sa aibe un ritm mai domol dar a urcat fara probleme, oricum mai rapid decat Shadow-ul de 750.

 

Merita facut un drum pana la Buila. :cheers:

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

S-ar putea sa fie unele ace de par in care recomandat ar fi ca pasagera sa se dea jos,datorita pietrelor care o sa te mai dezechilibreze. Eu am facut drumul asta cu Tenere + pasagera si au fost portiuni(la alegerea ei) in care ori se dadea ea jos, ori veneam lansat in derapaj si treceam cu bine.

Am incercat si moderat, mai rau am facut, m-am oprit in panta(numai aveam inertie si echilibru datorita pietrelor), ac de par cu tot cu pietre motor si pasagera. Eu nu am mai fost acolo de ceva timp, poate ca intre timp au mai reparat aceste portiuni sau poate ca s-au agravat.

Banuiesc ca motocicleta asta are +220kg la care adaogi bagaje&pasagera,in rest garda la sol este de ajuns,cauciucurile conteaza prea putin atat timp cat nu e noroi. Dupa cum vezi in poze a mai urcat un prieten cu mine R 1150 GS el a trebuit sa aibe un ritm mai domol dar a urcat fara probleme, oricum mai rapid decat Shadow-ul de 750.

 

Merita facut un drum pana la Buila. :cheers:

 

salutare... mah sa o stapanesti sanatos, vad ca tot la enduro te trage inima... :)

Poate ne vedem sa vad si eu noua achizitia.

Un pegaso am vazut zilele trecute intr-un service, avea garnitura de chiuloasa arsa...are pistonul ala cat un borcan :)) nu se simt trepidatiile in ghidon?

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare... mah sa o stapanesti sanatos, vad ca tot la enduro te trage inima... :)

Poate ne vedem sa vad si eu noua achizitia.

Un pegaso am vazut zilele trecute intr-un service, avea garnitura de chiuloasa arsa...are pistonul ala cat un borcan :)) nu se simt trepidatiile in ghidon?

Toate cele bune!

 

Hai la drum. Eu zic ca o sa pot pleca totusi.

Nu,e OK motocicleta,nu vibreaza tare.

 

Iata OFORMULA a fost acolo recent din cate am citit eu. /index.php?/topic/676802-cabana-cheia-vilcea/page__pid__3110883#entry3110883

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu cu Varadero anu trecut pe acolo. Eu am prins apa mare in rau. Nu treceau decat 4x4, si chiar si alea cam greu, luate un pic de apa. Am vrut sa lasam motoru acolo si sa trecem pe jos, dar era apa super rece si era aproape pana la genunchi. La cat de puternic era curentul, am renuntat si ne-am intors.

Cat despre drum, sunt doar mici portiuni mai dificile. In general am mers lejer, chiar cu 30-40 la ora pe unele portiuni.

 

Si e pe drumul spre Pahomie si Patrunsa, doar ca la un moment dat faci stanga pt manastiri si mergi tot inainte pt cabana Cheia.

 

Mi-ar place sa mai incerc odata, cand or fi apele mai mici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai si pt mine e destul de inalt, stau tot pe varfuri. Eu m-am descurcat. Chiar am preferat sa tin pasagera in spate ca sa-mi fie mai lasat, sa ajung mai bine cu picioarele. :wink: Oricum, curbele mai stranse si cu bolovani nu-s prea multe, vreo 3-4. Daca ai crash-bar si mai esti cu cineva, nu e problema. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rezolvat pot pleca.

 

Sambata de dimineata,adunarea la 8 Petrom Militari. Teoretic s-ar putea sa mai vina un prieten cu un Transalp. Eu unul oricum ma duc si singur,abia astept sa ajung acolo.

La 8:15 plecarea.

 

Cine mai doreste sa vina este binevenit, referitor la cazare,nu imi fac probleme, sigur se gaseste ceva in RM Valcea, sau daca avem noroc chiar la cabana sus in munte.

Pt cei care nu stiu:

 

Cabana este fara curent electric ( are o baterie de camion ), frigiderul unde se lasa o bere sau carne este un bustean scobit prin care curge apa de rau constant, dusul este un butoi cu un furtun sau direct raul. Cel putin astea erau conditiile in 2009. Poate ca acum conditiile s-au schimbat.

 

:cheers:

 

Am uitat sa mai adaog urmatoarele referitor la cabana si la acea zona.

Eu am dormit acolo, camerele parca erau de 4 paturi(suspendante), deci la comun, deh cabana, din pacate nu au jacuzzi :lol: decat afara .

Vremea acolo se schimba tot timpul deci haine de ploaie trebuie luate si neaparat ceva gros pentru dormit noaptea,pt ca e frig al naibii acolo. Eu am dormit cu pullover(s-a indurat cineva sa ma ajute) geaca + pantaloni + adidasi in mai. Plecasem "la misto" credeam ca o sa fie mai cald, am ajuns acolo si mi-am dat seama ca m-am inselat.

 

S-a schimbat ora de intalnire.

8:30 Petrom Militari. Eu (cu Pegaso-ul) si un prieten cu Transalp mergem sigur.

 

S-a schimbat drumul putin, fata de ce stiam eu,sunt unele portiuni mai late si "tunse" iar paraul s-a umflat(nu foarte mult, dar in orice caz mic nu era) , a fost cald pana pe la 18:00. Cu un street nu aveai cum sa treci apa (sau eu nu as fi incercat), Transalpul de 700 s-a chinuit sa treaca apa, relativ adanca(putin peste scaritele Pegaso-ului) .

post-16670-0-95206300-1335695299_thumb.jpg

post-16670-0-27841400-1335695457_thumb.jpg

post-16670-0-32888500-1335695510_thumb.jpg

post-16670-0-02883800-1335695662_thumb.jpg

post-16670-0-40236200-1335695784_thumb.jpg

Editat de Bigfoot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu :D

 

 

Mama exact pe unde era mai adanca ai luat-o :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...