Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

fara suparare,firmele serioase i-si rezerva dreptul de a-si selecta clientii.sau dupa caz consumatorii....e realitatea.in primul rand trebuie sa tina la numele ei,si de aici implicit sa i-si permite sa faca alegerera clientilor.acolo in primul rand platesti firma,numele,istoria,si dupa aceea produsul finit.sunt putini care fac asta,si personal nu agreez ideea,dar o inteleg.scz daca am deranjat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 645
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Iar exemplul nu e nociv - topicul este fix despre o situatie de vanzari. Ca se intampla sa fie vorba despre o mobra, asta e secundar.. Si am dat exemplul asta tocmai ca sa ilustrez ce au spus mai multi inainte: ca fiecare client trebuie tratat la fel, fie el Gigi sau un Gigel care se uita. Ca nu stii cine e respectivul si pe cine cunoaste..

corect ce spui tu DAR sa tinem cont totusi de initiatorul topicului care cred ca nu a fost chiar "sincer"(sa nu folosesc alt cuvant)

in rest toti care au trecut pe acolo sustin ca au fost tratati ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

domleee, io am fost si io la smaeb in 2009 si m-i sa parut ca o donsoara mia zimbit c-am fortat in poza.

ma gindesc sa reclam la OPC. se merita?

 

PS: s-a terminat popcornu

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu propun un mars de protest. nu se poate asa ceva, cum sa ti sa se intoarca spatele, si mai ales sa iti zambeasca fortat.

 

mie era o tipa la MV AUgusta care avea un ruj prea strident si nu ii dadea bine deloc, plus ca avea tocuri cand statea pe motor.

 

ceva nu e clar cu SMAEB-ul de anul asta. trebuie sa facem ceva........ eu ma duc sa fac :blink: caca

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca cel ce vinde trebuie sa inghita multe si sa iasa elegant din situatii jenante prin dialog.Dar de aroganti si nesimtiti sunt satul pana peste cap.Cuvantul fita s-a inventat la noi.Eu nu mai intru in veci la unul care ma deranjeaza.Un posesor de Ducati ai excludea anterior pe cei ce au moto japoneza si masina germana din cercul sau de exclusivisti si nefiabili.Amice pot sa te ating?Du-te in paola mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare,firmele serioase i-si rezerva dreptul de a-si selecta clientii.sau dupa caz consumatorii....e realitatea.in primul rand trebuie sa tina la numele ei,si de aici implicit sa i-si permite sa faca alegerera clientilor.acolo in primul rand platesti firma,numele,istoria,si dupa aceea produsul finit.sunt putini care fac asta,si personal nu agreez ideea,dar o inteleg.scz daca am deranjat.

 

Ca tu nu ai vazut in viata ta ciori conducand mercedes...sau ciobani maybach.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca adevarul este la jumate ca in orice relatare, dar oricum orice s-ar zice, vanzatorul trebuie sa stie sa te faca sa-ti doresti ceea ce vinde fie ca esti cioara fie ca ai costum si esti carcotas. banii nu au 5 colturi si daca esti un vanzator bun poti sa-ti dai seama din 2 priviri si 3 cuvinte ce gen de atitudine trebuie sa adopti in functie de client. nu conteaza daca ai banu' in buzunar in momentul respectiv, important e sa faci in asa fel incat clientul sa vanda si pe mama si pe tata sa cumpere ceea ce vinzi tu.

Daca e sa ne luam dupa ce s-a scris aici inseamna ca la Porsche de exemplu ar trebui sa scrie la intrare "costumatie obligatorie formata din:.....". Nu e normal.

 

In plus este un salon in care sunt mai multi producatori cu noutati ca sa poti sa faci o comparatie intre diferite marci si modele. Se spunea ca daca ai 25k te duci direct la dealer si o iei. Pai poate nu esti decis, nu?! Prima impresie conteaza a draq de mult. Zicea cineva de garantie vis-a-vis de modul cum te trateaza la vanzare...+1. Asa e. Cred ca te iau si la palme daca vii cu ceva probleme.

 

Suntem inca departe la departamentul marketing. A si mai e ceva...ciorile sunt flatate daca le vorbesti cu dvs. si nu cu manca-ti-as....asa ca poate totusi o discutie civilizata prin care sa impui respect aduce mai mult profit.

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca fost posesor de ducati sunt extrem de dezamagit de partea de service .

eu am renuntat la ducati din cauza servisarii si din cauza faptului ca nu mi-a placut cum am fost tratat.

e strict parerea mea si experienta mea cu ei.la agusta nu mai vorbesc. aia sunt penibili rau de tot.

daca ar exista 3 4 showroom ducati sau agusta atunci ar exista competitie si abia atunci s-ar pune problema de tehnici de vanzare, de amabilitate, de respect si asa mai departe.

atata timp cat exista un singur PUNCT DE DESFACERE la ce sa-si bata oamenii capul? oricum n ai de unde sa iei decat de la ei. nu cumperi tu cumpara altul. e atat de simplu. noi deocamdata avem COMERCIANTI de asemenea marci.

eu garantez ca daca ar veni oamenii lor scotiti in italia standardele de servire a clientului ar fi mult mai ridicate.

 

 

cu siguranta o sa mai achizitionez ducati. nicidecum din ro. nicidecum de la ducati ro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aceiasi problema m-am lovit si eu, lipsa service-urilor decat in Bucuresti si intarzierea comenzilor la piese. dar asta nu ma face sa renunt, sunt mai atent cu ce trebuie cumparat, fac comenzi afara de ce trebuie, si incerc doar necesarul sa il fac in Romania. desi mi-e foarte greu sa ma duc 400Km pana la primul service.

 

asta pe langa faptul ca in Romania nu se dau banii pe asa ceva. multi cand aud Ducati, MV, Benelli,..... deja incep sa dea inapoi. bursa e moarta iar odata cu ea si vanzarile cu service-ul autorizat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer cred ca asta descurajeaza pe multi sa devina posesori de Ducati.... De exemplu de aia am optat pt SV in loc de Monster. pretul mai mic,fiabilitate ceva mai sporita,si cu piesele mult mai lejer...

 

In afara mai ai un ebay,ai mai multe service uri, alte preturi, alti dealeri de piese, gasesti mai usor si din dezmembrari...

 

Daca as fi fost in afara,m-as fi gandit la un Ducati, dar cum zicea cocalarul Crazy Devil ( :)))) ) , la noi nu prea renteaza....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma cand te respecti, nu te intereseaza daca renteaza sau nu. vrei sa ai ceva mai cu mot, asa mai de cocalari, ca Ducati e de cocalari, nu pt navetisti; iti iei fara probleme. dar intradevar trebuie sa fii pregatit pt costuri ceva mai mari in ceea ce tine piesele si serviceul. dar nu am simtit cine stie ce diferente intre preturile de japoneze si Ducati la ceea ce tine de intretinere si consumabile. Tot Motul 300V folosesc si posesorii de japoneze, tot filtre Champion sau NGK, tot bujii iridium sau platinium folosesc si posesorii de japoneze, tot kit de lant DID sau alte nume folosesc si unu si altul, si preturile nu difera cine stie ce, poate la unele ai o diferenta de 5% poate la altele ai diferenta de 20% sau poti gasi avantaje in favoarea Ducati. eu de cand am motorul inafara de consumabile nu am schimbat nimic(exclud daunele create de mine) in plus modelele mai noi au fost puse la punct, erorile sunt mi putine, stricaciunile....... dar in Romania, lui gigi ii place sa scoata porcu din cotet, sa puna 2 chei jos si sa faca service, ca asa e la noi, fiecare e priceput. cum am facut si eu, doar ca la mine au fost alte probleme ce au dus la dauna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma cand te respecti, nu te intereseaza daca renteaza sau nu. vrei sa ai ceva mai cu mot, asa mai de cocalari, ca Ducati e de cocalari, nu pt navetisti; iti iei fara probleme. dar intradevar trebuie sa fii pregatit pt costuri ceva mai mari in ceea ce tine piesele si serviceul. dar nu am simtit cine stie ce diferente intre preturile de japoneze si Ducati la ceea ce tine de intretinere si consumabile. Tot Motul 300V folosesc si posesorii de japoneze, tot filtre Champion sau NGK, tot bujii iridium sau platinium folosesc si posesorii de japoneze, tot kit de lant DID sau alte nume folosesc si unu si altul, si preturile nu difera cine stie ce, poate la unele ai o diferenta de 5% poate la altele ai diferenta de 20% sau poti gasi avantaje in favoarea Ducati. eu de cand am motorul inafara de consumabile nu am schimbat nimic(exclud daunele create de mine) in plus modelele mai noi au fost puse la punct, erorile sunt mi putine, stricaciunile....... dar in Romania, lui gigi ii place sa scoata porcu din cotet, sa puna 2 chei jos si sa faca service, ca asa e la noi, fiecare e priceput. cum am facut si eu, doar ca la mine au fost alte probleme ce au dus la dauna.

 

bai sincer, omologul Ducati nu-mi oferea cine stie ce in plus fata de ce am acum... de fapt cam nimic.

 

cred ca de la Ducati imi plac 2 modele: S4R si 749. ( 1098 si alea.......is SF uri si ca pret si etc...n ai unde sa te dai cu ele ca lumea)...

 

Daca ar fi un model Ducati, cat de cat in plaja de pret pe care as putea sa mi-o permit,probabil as face efortul,dar sincer pt mine conteaza placerea de durata, nu aia scurta...adica eu incep sa privesc motociclismul din prisma plimbarilor lungi,nu dat in peezda pe nu stiu ce curbe pline cu nisip si ca.cat de vaca....

 

Acu te cam contrazici,daca tot zici ca a intretine o japoneza e echivalent cu a intretine un Ducati,de ce tre sa bati 400 km pana la un serivce?............

 

 

Toate-s motoare frumoase......conteaza sa ne simti bine pe ele.......ca degeaba iti iei mobra de 5000 de eur,daca nu te simti ok pe ea si daca tot nu esti multumit........

 

Sunt baieti care merg pe DNEPR si sunt in lumea lor si se simt bine......cine suntem noi sa le zicem altfel?........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Acu te cam contrazici,daca tot zici ca a intretine o japoneza e echivalent cu a intretine un Ducati,de ce tre sa bati 400 km pana la un serivce?............

 

 

Ducati sunt putin diferite de restul motocicletelor. O mare diferenta este distributia desmodromica pe care nu multi stiu sa o regleze sau sa schimbe curelele. In afara de asta, ai nevoie de niste scule speciale care nu se gasesc in orice service.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu te cam contrazici,daca tot zici ca a intretine o japoneza e echivalent cu a intretine un Ducati,de ce tre sa bati 400 km pana la un serivce?............

pai ce treaba are distanta catre service cu costurile pieselor/consumabilelor. un filtru, o bujie, o placuta....poti sa le schimbi si singur, chiar de e japan, german sau italian. ca daca nu ai tigla pe casa, te poti duce si cu un Piagio Ciao pana la bucuresti sa ii schimbi bujia si ambreiajul

 

Ducati sunt putin diferite de restul motocicletelor. O mare diferenta este distributia desmodromica pe care nu multi stiu sa o regleze sau sa schimbe curelele. In afara de asta, ai nevoie de niste scule speciale care nu se gasesc in orice service.

tocmai asta a fost motivul craparii motorului la mine, distanta pana la service, desi ele au fost schimbate, au fost noi dar vechi. am mers pe incredere si..... buba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratele meu cocalar, te contrazici iar singur. Intai mi spui ca "ce treaba are distanta catre un service cu costurile pieselor". Evident ca o placuta de frana si un filtru de aer/ulei se poate schimba si acasa, indiferent ca-i Ducati sau CBR 600 F.

 

Eu ma refer la alte probleme,pe care nu le poti rezolva acasa (din lipsa de cunostinte,scule, spatiu, etc) cat si la cat de predispus este un motor la anumite probleme mecanice,electrice etc...

 

Tu singur cu gura ta afirmi ca ti-a crapat motoru. Deci cineva te-a prostit ca-ti da piese noi si ti-a dat SH ?sau cum vine asta?:)

 

In fine, hai s-o lasam sa curga..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, iarasi si acelasi tu. curelele nu mi lea dat nimeni, eu leam comajdat de pe ebay. erau aftermarket, noi dar vechi. leam schimbat eu si posibil(99%) sa ju le fi intins nici cum trebuie. au tinut 2400km sau o saptamana jumate. asta e sa mai intamplat si nu numai in romania. acum o duc la service chiar de is 4000km. cand jo sami mai permit.... o sa gasesc o cale de mijloc. daca mai ai nelamuriri iti raspund,desi te vad ca nu intelegi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, iarasi si acelasi tu. curelele nu mi lea dat nimeni, eu leam comajdat de pe ebay. erau aftermarket, noi dar vechi. leam schimbat eu si posibil(99%) sa ju le fi intins nici cum trebuie. au tinut 2400km sau o saptamana jumate. asta e sa mai intamplat si nu numai in romania. acum o duc la service chiar de is 4000km. cand jo sami mai permit.... o sa gasesc o cale de mijloc. daca mai ai nelamuriri iti raspund,desi te vad ca nu intelegi

 

Esti prost ca noaptea,nu stii sa te exprimi si ai si un iz de cocalar si ai sperat sa speli 'izul' asta luandu-ti ducati

Hai pa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti prost ca noaptea,nu stii sa te exprimi si ai si un iz de cocalar si ai sperat sa speli 'izul' asta luandu-ti ducati

Hai pa

tiai atins scopul dorit. esti fericit acum.ai incercat cat ai incercat sa te dai tu rotund ca si dincolo, iar cand vezi argumente incepi sa ataci.

 

esti atat de frustrat de faptul ca nuti poti permite pt ca nu te duce capul.... incat unde ai ocazia te plangi ca is acri strugurii iar apoi ataci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tiai atins scopul dorit. esti fericit acum.ai incercat cat ai incercat sa te dai tu rotund ca si dincolo, iar cand vezi argumente incepi sa ataci.

 

esti atat de frustrat de faptul ca nuti poti permite pt ca nu te duce capul.... incat unde ai ocazia te plangi ca is acri strugurii iar apoi ataci.

 

Tu nu cunosti conceptul de argument, mai vacarule :)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu nu cunosti conceptul de argument, mai vacarule :)))

mama ce bucuros esti aici.

 

prostane, ca sa iti zic pe nume, daca tot ai inceput sa te caci pe tine. postul ala de vacar, lam luat in urma unui interviu, in urma dovedirii unor abilitati si cunostinte, dar nu numai in vacarit. apoi la terminarea contractului de practicat, tin sa te anunt ca se statea cu contractul nou pe masa si se rugau de mine sa semnez, oferindumi o alta functie. in plus salarul pe care il am aici in meseria asta de vacar unu ca tine cu greu il va avea, pt ca nu-l duce mintea. poate ca e pe merit, poate ca e noroc, sau poate....tu nu intelegi. nu imi este si nici nu imi va fi rusine cu meseria/functia ce o am.mai multe o sa iti povestesc dar nu public, poate vei intelege ce fel de vacar sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A... GG, esti vacar pe bani multi. Nu faptul ca prestezi meseria de vacar deranjeaza. Nici macar ca o faci pe bani multi. Sau ca iti permiti un stil de viata mai bun.

 

Deranjeaza atitudinea de vacar.

 

In Jurnalul Fericirii al lui Nicolae Steinhardt e o referinta la faptul ca chiar si in cea mai neagra mizerie, gentilomul sau "boierul" tot boiereste se poarta. Pe cand vacaru, parvenitul, in cea mai elevata adunare, o sa se comporte ca un vacar. Pentru ca nu isi poate depasi conditia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...