Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

Capitala vine si cu luxul aferent,si cu taranii si tiganii aferenti..

 

Eu locuiesc intr-o zona defavorizata, in Iasi :) (nu la sat, ci in municipiu).

 

Chiar si asa, 'consatenii' tai au confirmat ca nu sunt atat de multe modele Ducati, noi, pe strazile patriei ...

 

Si stai linistit,aparatul meu foto face cat motoru tau,deci mai lasa arogantele astea de bucurestean coclit....

 

on topic: http://www.zx-10r.net/forum/showthread.php?t=114322

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

E bine ca nu compari salonul auto de la Geneva si Paris cu ce se petrece la noi.

 

Esti jenant.

 

La ce 'public' avem noi, asa si saloanele de la noi....

 

Si din cate stiu ,multi cumpara masini de la showroom pe care s-a facut test drive, cu discount. De ce nu ar fi asa si pt motoare ma rog?

Si hai sa ne adresam cat de cat frumos, fara apelative si diminutive din astea ieftine,chiar daca tot topicu' e la 'oha'...

Nu ma intereseaza saloanele auto!

Ce inseamna ,,esti jenant"?

Ce public avem noi?O spui asa cu superioritate sau i-ti faci autocritica?

Am spus clar ca am luat motor expus la showroom dar nu la pret de tipla(stii vorba aia ,ori esti domnisoara ori nu mai esti,nu poti fi asa si asa)!

Pentru ca tizule suna a diminutiv ieftin ,o sa te fericesc cu: BA DOMNUL ADRIAN B esti prea plin de tine si lasi in urma un miros de gaze poluatoare atmosferic mai ceva ca un motor in 2 timpi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma intereseaza saloanele auto!

Ce inseamna ,,esti jenant"?

Ce public avem noi?O spui asa cu superioritate sau i-ti faci autocritica?

Am spus clar ca am luat motor expus la showroom dar nu la pret de tipla(stii vorba aia ,ori esti domnisoara ori nu mai esti,nu poti fi asa si asa)!

Pentru ca tizule suna a diminutiv ieftin ,o sa te fericesc cu: BA DOMNUL ADRIAN B esti prea plin de tine si lasi in urma un miros de gaze poluatoare atmosferic mai ceva ca un motor in 2 timpi!

 

 

Pai tu compari ce vezi la un salon moto international cu ce vezi la noi? De aia fac si comparatia dintre saloanele auto internationale cu ce e la noi...

 

In primul rand se scrie "iti", dar oricum nu suntem la ora de gramatica. Si cand spun public cred ca e unanim acceptat la cine fac/facem referire.

 

Nu sunt plin de mine, dar eu nu te-am poreclit in nici un fel, de aia zic sa ne adresam normal. Nu are sens sa facem caz pe tema asta,las-o asa de-acuma..

 

Si de ce crezi ca sunt toate discutiile astea si topicurile astea? din cauza specimenelor oligofrene care se urca pe TOATE motoarele sa-si faca poze, si din cauza la toate pramatiile...

 

Din cauza lor, un omulet care poate fie isi permite un motor, nupoate sa urce sa vada ce si cum. Si mai sunt (marea majoritate) si aia care poate nu si-l permit sau sunt indecisi,dar carora li se neaga dreptul asta,din cauza altora ce strica 'piata'..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi taranul aparatul lui face cat mobra mea.:)))))Ba baiatule ce vrei sa-ti raspund ca stau la vila cu piscina?

 

 

Din partea mea poti sa sa stai la DOUA vile cu piscina. Tu ai fost primul care te-ai adresat cu aroganta si superioritate. Daca nu-ti place tonul, nu il starni...

 

LE: ti-ai luat 749 ca nu ti-ai permis 999 ?:)) de restu ti-ai facut vila ?:) (asta e o gluma, nu tre sa te ataci)

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din partea mea poti sa sa stai la DOUA vile cu piscina. Tu ai fost primul care te-ai adresat cu aroganta si superioritate. Daca nu-ti place tonul, nu il starni...

 

LE: ti-ai luat 749 ca nu ti-ai permis 999 ?:)) de restu ti-ai facut vila ?:) (asta e o gluma, nu tre sa te ataci)

 

Te-ai facut de ras cu test drive-ul,ti-am explicat simplu niste chestii din care nu ai tras nicio concluzie.Ai citit si te-ai ofuscat si mi-ai spus ca aparatul tau face cat motoreta mea.Mai citeste odata ce am scris si trage niste concluzii.Panigale este o mobra scumpa,performanta.Nu se adreseaza oricui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: nu cred ca sunt asigurate motocicletele :)

Va rog sa ma corectati daca gresesc, dar in general vehiculele (cu 2 sau 4 roti) de la dealeri sunt in general in leasing, mai ales daca dealerii nu sunt parte din reteaua mama in mod direct (prin actionariat), ci afaceri independente cu contracte de distributie. In acest caz, leasing-ul obliga in cele mai multe cazuri sa existe asigurare de tip CASCO. Asadar raspunsul este ca "foarte probabil sunt asigurate". Desigur, clauzele se negociaza de multe ori si daca sunt contracte de mult timp si/sau pe multe vehicule, atunci este posibil sa nu existe acele procente pe care le suporta comerciantul in cauza unor daune. (sunt cazuri de contracte facute acum multi ani de exemplu si la care se innoiesc doar valorile, conditiile fiind la fel pentru ca exista puterea de negociere a clientului).

 

Referitor la drive-test - daca-mi permiteti o parere neavizata - este foarte posibil ca un Panigale nu se vinde in general prin drive test. Stiu ca poate nu sunteti de acord, dar nu discutam de un Ford Focus pe care il compari cu o Kia, un Golf si ce mai e piata la categoria respectiva. Este o aparitie exclusivista care se adreseaza unui anumit public si acesta cumpara de multe ori pe alte considerente. Nu spun ca este "bine" sau este "normal", ci ca sunt sanse mici ca achizitia sa se bazeze pe acest tip de test.

 

De foarte multe ori am auzit si fraza: "vanzatorul isi pune adaos nesimtit, vrea sa isi traga de la noi profitul si sa vanda 2 bucati dar sa se lafaie cu banii in Caraibe". Din nou, umila mea parere, problema vine nu de la comerciantul roman ci de la producator, care cand vede ce prognoza de vanzari are distribuitorul pe un an de zile la noi nu stie in ce categoria sa il incadreze (probabil la ei intra in sistem la "persoana fizica, mic intreprinzator" la cat de putine se vand la noi). Prin urmare, ii ofera un discount pe masura vanzarilor asteptate (extrem de mic). Acest lucru este valabil si la echipamente. De aceea sunt preturi mai mari la noi, pentru ca se respecta preturile recomandate de producator si se castiga discount-ul. Problema intervine atunci cand in strainatate nu se respecta pretul sugerat de producator, ci se aplica unul mult mai mic. (a se vedea si cazul recent al problemelor reprezentatilor Honda Romania care aveau un pret mai mare de achizitie la dealer decat era pretul de showroom in Budapesta). Singura solutie in acest caz este adaptarea pretului la piata locala (daca nu ma insel cazul de succes este KTM).

 

In aceste conditii, mi se pare fantastic ca se ofera drive-test la Diavel, felicitari dealerului pentru curaj. De Panigale nu discut, dar amatorii de senzatii tari pot testa un S1000RR. Dar la ce bun, mai bine e sa iti faci o poza intr-un S320 la drive-test, nu-i asa?

Editat de RvsS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vad problema in felul urmator : cine e interesat de un panigale nu se duce la salon "sa o simta" , sau sa vada ce plastice are pe ea. o comanda direct la dealer si gata. nu poti spune ca vrei un panigale sau un 1000RR ... nu ai cum. in aceste conditii vanzatorul a facut ceea ce trebuia.

 

vreti sa-mi spuneti ca vi se pare normal sa se urce oricine pe motor si sa traga de manete, pe un motor de 20k + ?

poate multi dintre voi habar n-au de ce se tin masinile incuiate la saloane , sau cum e sa te trezesti cu saua taiata doar pentru ca motorul tau arata "bine" sau cu dungi pe capota de la capsele unor handicapati care vroaiu sa isi faca poza cu o masina "aratoasa"

 

sa concluzionam : vrei un model aparte cand apare il iei nu stai sa o freci pe plastice si sa zici , beah , imi permit dar nu imi plac plasticele .

 

@dan : daaaaa ... dar e plastic cu miros de italia , d'ala scumpu' :bounce: tricolore care este mama lui de plastic :friends:

 

 

La standul BMW ala exclusivist si ingamfat puteai sa urci pe orice mobra si au multe care depasesc 20k euro si ca prezenta cred ca au avut cele mai multe mobre din cadrul acestui targ. Daca pun si brand-ul ala adiacent de drujbe recent trecut sub tutela BMW la socoteala sigur au avut cea mai numeroasa prezenta.

 

Mai mult ca sa se mai dezumfle aia care considera ca e normal ca la un salon sa nu te poti atinge de o mobra dar'mite sa te urci pe ea aflati ca arogantii si ingamfatii aia de la BMW organizeaza si testride-uri... da pe mobrele alea scumpe si exclusiviste sau poate trebuia sa spun ingamfate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La faza cu noua,mi se pare stupid ce-ai spus. Ma duc cu 15.000 eur in buzunar sa cumpar un 1198, si ala ce? ma lasa doar sa urc pe ea? ce-am rezolvat cu asta? Orice dealership care se respecta are si un motor pt test drive.

Bine, asta nu in Romania....

Mai exact la asta ma refer. In primul rand nu te duci cu 15000 EUR in buzunar pentru ca nu poti plati legal cash aceasta suma. Chiar daca e o figura de stil, trebuie sa discutam pe fapte, nu pe ipoteze fanteziste. In al doilea rand, da, este posibil sa nu te lase sa o testezi. Ce este asa grav? Este pierderea lui, toti acei 15000 euro pe care ii aveai pregatiti... Ah, ce s-ar fi realizat acel vanzator, ce comision gras si-ar fi tras daca doar te lasa sa faci o mica plimbare...

 

Rog sa nu uitam ca una dintre principalele cauze ale caderii pietei moto din Romania este scaderea ofertei de creditare sau leasing pe firme cu risc ridicat. Cei care vroiau sa cumpere cu cash, probabil cumpara in continuare si n-au nevoie de drive test :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand nu te duci cu 15000 EUR in buzunar pentru ca nu poti plati legal cash aceasta suma.

asta din ce film este?

mie mi-a platit un nene la casierie o masina de 25.000 euro cash. adica cu bani scosi din geanta. e ilegal? ca i-a dat colega si bon fiscal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta din ce film este?

mie mi-a platit un nene la casierie o masina de 25.000 euro cash. adica cu bani scosi din geanta. e ilegal? ca i-a dat colega si bon fiscal.

 

Daca a luat masina pe persoana fizica, e legal. Daca e pe firma, nu e.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te-ai facut de ras cu test drive-ul,ti-am explicat simplu niste chestii din care nu ai tras nicio concluzie.Ai citit si te-ai ofuscat si mi-ai spus ca aparatul tau face cat motoreta mea.Mai citeste odata ce am scris si trage niste concluzii.Panigale este o mobra scumpa,performanta.Nu se adreseaza oricui.

 

Eu nu m-am facut de ras cu nimic, omulet. Tu nu ai ce sa-mi explici. Tu esti cel care mi s-a adresat arogant,cu tot felu de comparatii cu lumina in sat,si etc. Deci nu inteleg de ce arunci pisica 'arogantei' in curtea mea (vis a vis de faza cu aparatu foto) cand TU singur ai starnt polemica cu tonul pe care l-ai dat...

 

Teoretic....si LOGIC, Panigale intr-adevar NU se adreseaza oricui. PRACTIC se adreseaza cui si-o permite.....

 

O sa te duci tu sa-l judeci pe ala care se duce si decarteaza 30.000 sau cat costa si si-o cumpara, indiferent ca nu se da pe nici un circuit,etc ?

 

Daca o luam asa nici ZX9R din 2000 nu se adreseaza ORICUI, daca e sa fim sincer, dar vezi o gramada ........

 

 

In aceste conditii, mi se pare fantastic ca se ofera drive-test la Diavel, felicitari dealerului pentru curaj. De Panigale nu discut, dar amatorii de senzatii tari pot testa un S1000RR. Dar la ce bun, mai bine e sa iti faci o poza intr-un S320 la drive-test, nu-i asa?

 

Daca afirmatia ta este atintita asupra mea (ca eu vorbisem de S), tin sa te anunt ca nu sunt asemeni prietenilor sau cunoscutilor tai,sa-mi fac poze in masini.

 

Daca nu poti intelege cu mintea ta creata ca efectiv am vrut sa vad cum e un S, cum e o masina luxoasa, pe care nu mi-o permit, atunci nu prea avem numitor comun la o discutie...

 

Tu nu ai fost niciodata curios cum e sa conduci o masina sport pe care nu ti-o permiti sau alt vehicol? Cum evident NU se organizeaza test drive uri la SLS/SLR etc....ci doar la masinile mai 'normale', uite, m-am dus sa fac test drive cu aia care mi s-a permis, ce asa mare tragedie frate?

 

Este inuman si ilegal si imoral sa-ti doresti sa conduci un S class la un test drive,chiar daca esti rupt in gura? De unde mentalitatea asta de babuini?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: :crack: :crack:

 

Pe scurt : m-am dus la dealer cu casca in mana, m-am dat cu ce am vrut eu (50 km inclusi), dupa care am plecat. Nu a fost nevoie de plocoane, bezele,nimic. Dar nu eram in Ro.

 

Atitudinea a fost de 2 lei din ambele parti, in cazul de fata.

 

Apropo de atitudini superioare, acum 2 ani la testul HOG, am simtit pe pielea mea aceleasi priviri acre, atunci cand am vrut sa ma dau si cu a doua mobra, desi mobrele erau pt asta aduse. Ce nu inteleg multi dintre dealerii de la noi, este ca un client ti-l faci si in timp, nu musai pe loc.Suntem oameni, nu pixde pe bulevard ce asteapta sa fie agatate. :disappointed:

 

Faptul ca azi n-ai o "chifla" in burta (expresie des intalnita aici), nu inseamna ca maine nu poti fi cineva.Viata nu e un drum drept, iar multi, se pare, nu inteleg asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca afirmatia ta este atintita asupra mea (ca eu vorbisem de S), tin sa te anunt ca nu sunt asemeni prietenilor sau cunoscutilor tai,sa-mi fac poze in masini.

 

Daca nu poti intelege cu mintea ta creata ca efectiv am vrut sa vad cum e un S, cum e o masina luxoasa, pe care nu mi-o permit, atunci nu prea avem numitor comun la o discutie...

 

Este inuman si ilegal si imoral sa-ti doresti sa conduci un S class la un test drive,chiar daca esti rupt in gura? De unde mentalitatea asta de babuini?

Am trecut informatii despre felul in care functioneaza leasing-ul, sistemul de ofertare pentru distribuitori, ideea de pret al producatorului, discount, modele de succes sau de esec pe baza de exemple din Romania cu moto si echipemente si dupa toate astea tot ce ai retinut tu este ca trebuie sa imi spui ca nu ti-ai facut poza la drive test? Glumesti, nu? Pe asta s-a concentrat atentia ta ?

 

Ok, atunci ca sa fie mai clar - sigur ca n-am nicio problema sa iti doresti sa faci drive-test cu niciun vehicul, e de admirat posibilitatea pe care o ofera comertul liber. Nu am afirmat niciodata asta. In schimb afirmatia ca dealerul iti datoreaza tie un drive test sau ca poate-poate vii cu banii in buzunar si ai fi cumparat este ... cel putin discutabila. Nu contest decizia ta de a dori sa faci un test, nici a dealer-ului sa nu ti-l ofere, dar ideea ca nu stie sa faca afaceri daca nu te dai tu putin prin parcare este cel putin hilara.

Editat de RvsS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RvsS am retinut ce era adresat mie,ca un fel de ironie/jignire (restu aspectelor nu ma interesau,pt ca nu ma confruntam cu ele (leasing,etc).

 

Si da, daca e sa o dam asa....... dealerul nu-mi prea datoreaza NIMIC ,cum nici eu, la randul meu,nu sunt obligat sa cumpar de la el.

 

Nu discutam aici de chestii legale,sau de ce datoreaza cui........era un fel de 'mica intelegere'....

 

Da' zic asa, daca maine imi pica o suma mare de bani (si dupa ce-mi rezolv eu problemele, imi raman si bani de-o mobra noua), si vreau sa-mi iau un Ducati Panigale,sau in fine,o mobra noua (dar care intamplator,poate-i f scumpa), ce fac ca sa o testez?

 

Pentru ca uite,eu pana acu am mers pe vechituri SH (ca atata mi-am permis),si acu vreau una noua, o sportiva adevarata. Si vreau sa o testez, ca sa ma asigur ca-mi place. Pt ca nu vreau sa dau 30.000 si sa observ ca nu ma coafeaza V-ul....

 

Nu am zis ca poate castig la loto,pt ca in cazu ala,chiar nu mai am nevoie de test drive, daca nu-mi place, o fac cadou la fanii Ducati de pe pe forum...

 

Dar sa zicem ca am bani fix de-o mobra,chiar nu e decent sa cer un test ride inainte? Sau tre sa ma milogesc pe forum la posibili (inexistenti) posesori al acelui model? (gen : hai fratilor,dati-mi o tura,va dau banu' in mana,garantie, da' numai dati-mi o tura,ca bulangii astia de la dealership se comporta ca niste tigani zgarciti si nu ma lasa sa dau macar o tura de parcare cu a I-a)....

 

 

Ca si concluzie, probabil nici vanzatoru nu depinde de client (desi vorbim de un produs premium,scump), dar cu siguranta CLIENTUL nu depinde de vanzator. (exceptie face cazu' daca e o mega oferta, ceea ce-i cam rar).

Editat de Adrian B
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Discutiile astea japonoze vs ducati/mv_agusta/hd/ce_o_mai_fi_"esclusivist", mi se pare la fel de utila ca discutia despre Apple vs PC. Adica fiecare tabara are adeptii si argumentele sale, iar problema apare doar cand unii se cred mai smecheri decat altii cu non-argumente gen "nu iti permiti", "nu intelegi traditia" s.a.

Fiecare e liber sa isi ia ce vrea, dar asa suntem noi, nu e suficient sa avem un luru bun, trebuie sa le zicem tuturor cat de bun este si cat prost este lucrul celorlalti.

 

Povestea de fata cu plasticul reciclat si vanzatorul arogant este usor trasa de par, si chiar daca au fost aroganti si potentialii clienti, vanzatorul in nici un caz nu terbuia sa intoarca spatele si sa zica "nu ti-o permiti", pentru ca omul chiar poate sa aiba bani peste un an (sa castige la loto, sa prinda o oferta de munca buna, sa primeasca o mostenire, etc). In acelasi timp asta nu inseamna ca trebuie sa te duci sa ii caci marfa omului la modul asta. Se puteau face observatii diplomate asupra unor probleme de calitate (daca exista) si nu cred ca s-ar fi suparat nimeni. Stiu ca la standul honda am fost placut surprins ca inceput un angajat de acolo sa imi povesteasca despre motocicleta pe care eram calare tot felul de chestii, stia date tehnice si raspundea prieteneste la orice intrebare legata de motor.

 

Ce mi-a placut la salon ca dupa ce am fost pe la standurile ducati, bmw si HD, japonezele brusc mi s-au parut a fi foarte ieftine :).

 

Si inca ceva, cum la salonul auto, nu te duci sa vezi un clio ci ceva mai sanatos, la fel si la moto, te duci sa vezi varfurile. E normal sa se apropie o gramada de oameni care nu isi permit acele motoare. Cum ar fi la salon auto cei de la ferrari sa vorbeasca doar cu cei care si le permit. Pai probabil cei care si le permit nici nu vin la salon auto sa se inghesuie cu "oamenii de rand"

Editat de mettal86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='Adrian B' timestamp='1335390948' post='3113361'

Si da, daca e sa o dam asa....... dealerul nu-mi prea datoreaza NIMIC ,cum nici eu, la randul meu,nu sunt obligat sa cumpar de la el

 

Excelent, am ajuns la aceasi parere in doar cateva posturi, desi acum putin timp aveai alt discurs. Bravo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum adica "toti sunt cocalari" ?!

eu nu pot sa cred asa ceva...cum adica? taticul tau e cocalar ?!!!

 

:haha:

 

o fi,cine stie

dar se pare ca aia care au motoare scumpe sunt cocalari,aia care merg in tricou/pantaloni scurti la fel,aia care merg pe o roata,aia care croseteaza,aia care nu stau la coada la semafor etc

ps. daca te mai intereseaza ceva de familie foloseste pm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea clientilor daca sunt intorsi cu capul in jos nu va cadea nimic de pe ei si de fiecare data iti vor aduce nemultumiri inventate pe loc.

 

Si atunci de ce ii mai numesti clienti? Propun sa ii numim clienti numai pe cei din care curge ceva cand ii intorci cu capul in jos.

 

 

Ma, ati ajuns sa comparati Ducati cu painea si toalele? Daca tot pomeniti lozinci din vanzari, cum ar fi "clientul nostru, stapanul nostru", atunci o spun si eu pe aia cu "ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii". E tot din vanzari, nu? Daca te duci la Ducati cu carcoteli, e clar ca nu vrei unul, asa ca nu vad de ce si-ar pierde vanzatorul timpul cu tine? Sa te convinga ca ce? Lasati cartile de marketing si tehnici de vanzari pt ca nu sunt general valabile.

 

Poate ca tehnicile de marketing nu sunt universal valabile dar te invata sa faci diferenta intre o lozinca si un regulament intern.

Hai sa imi pierd putin timpul cu tine si sa iti explic de ce ar trebui un vanzator de la Ducati sa isi pierda timpul cu oricine.

Un cunoscut a hotarat sa isi schimbe masina. Ca sa nu isi piarda timpul prin magazine si-a trimis soferul sa le vada si sa ii povestesca despre ele. Oricum soferul se pricepea mult mai bine la masini decat seful lui. Seful a ales marcile preferate si stilul. Soferul un tip pe la 50 de ani cuminte si la locul lui clar nu arata a om care sa isi permita o asemenea masina. Paradoxal nici un vanzator nu a reactionat urat. Omul a vizionat, a comparat si a testat ce se putea si a ales. A venit si seful a fost multumit de alegerea soferului si a cumparat.

Dupa un an un partener al sefului a imprumutat soferul ca sa ii aleaga o masina.

Oamenii cu bani in general sunt ocupati si modesti. Un asemenea om cu bani obisnuid sa se imbrace normal a spus ca nu are nevoie de lucruri scumpe fiindca cine trebuie sa stie ca este un om bogat, stie.

O alta lozinca este ca nu haina il face pe om.

 

 

Chestia cu urcatul pe motocicleta la salon nu mi se pare OK, fie ea Ducati, Yamaha, BMW sau MV Agusta. Gandeste-te cum ar fi sa urce toti cocalarii cu catarama D&G la vedere, doar pt a-si face o poza, si a lasat o urma pe rezervor. Si ca sa fie tacamul complet, ii mai arde cate un picioar pe codita, la urcare si apoi la coborare.

 

Orice firma serioasa ar trebui sa aiba motociclete de showrom. Acestea sunt motociclete de sacrificiu care sunt apoi vandute cu mari reduceri ca si cele de drive test.

Dar noi nu avem firme serioase in domeniu. Ar vrea ei sa fie si cu sula in gur si cu sufletul in rai. Adica motocicletele de showroom sa fie vandute la acelasi pret cu cele scoase din cutie. Manarii de Romania.

 

@Adrian B.Frate nu esti pe treaba ta.Afara nu ai sa vezi in viata ta un posesor de logan sa mearga la reprezentanta Mercedes sa faca test drive cu un S.Pentru ca nu-si permite.Nici prin cap nu-i trece asa ceva.Asta-i mentalitatea taranului in Ro.

 

Eu nu am stat atat de mult prin alte tari ca altii dar am indoieli ca ce spui este adevarat.

De ce un posesor de Logan nu ar face teste cu un Mercedes? Ce daca nu isi permite. Poate sfatuieste un prieten cu bani sa isi cumpere.

Pana de curnad eu am mers pe un GSX din 84. Cu toate astea toti prietenii din jur imi cereau parerea despre diferite modele. Din pacate acum nu ii mai pot ajuta decat cu sfaturi despre modelele pana in 2007. Am mers cu majoritatea motocicletelor modeste si pe cateva de top pana in acel an. Apoi nu am mai avut timp.

Daca un vanzator nu ar da doi bani pe mine ar pierde foarte mult. Cam 10 motociclete noi din acei ani au fost cumparate la sfatul meu. La SH nici nu le mai stiu numarul.

 

Inca nu ati inteles ca la salon nu participi ca sa vinzi. participi pentru reclama. Si reclama inseamna sa lasi pe oricine, oricat de taran pare sa se urce pe ce vrea el. Sa dea de butoane sa faca orice il va face se povestesca despre marca pe care o vinzi. Se numeste publicitate.

 

PS. Motocicletele din magazine nu au asigurare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ozzy te chinui sa explici degeaba!romanu tot parerea lui si-o tine!nu stiai ca suntem o tara cu oameni care au dreptate intotdeauna?

nu e frate daca mirosi a bani esti bagat in treaba daca nu,un vanzator ca cel de la ducati cu salariul de 10 mil nici nu te baga in seama!sa fim seriosi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la drive-test - daca-mi permiteti o parere neavizata - este foarte posibil ca un Panigale nu se vinde in general prin drive test. Stiu ca poate nu sunteti de acord, dar nu discutam de un Ford Focus pe care il compari cu o Kia, un Golf si ce mai e piata la categoria respectiva. Este o aparitie exclusivista care se adreseaza unui anumit public si acesta cumpara de multe ori pe alte considerente. Nu spun ca este "bine" sau este "normal", ci ca sunt sanse mici ca achizitia sa se bazeze pe acest tip de test.

Cei ce vorbiti despre drive-test, eu cred ca ati innebunit de tot. Pai unde sa se faca drive test cu aceste modele (1198/1199) in Romania??.. sau s-a terminat vreo pista si eu nu stiam?!??. Acele 2 modele sunt facute pentru pista nu pentru testdriveul la semafor in Bucuresti sau pe centura lui plina de gropi.

 

P.S : Daca va spune vanzatorul ca se organizeaza drive-test in Ungaria sau GRecia si trebuie sa va platiti niste asigurari si hotelul, sunt sigur ca nu mai mergeti si vanzatorul va face afaceri din turism.

 

 

In aceste conditii, mi se pare fantastic ca se ofera drive-test la Diavel, felicitari dealerului pentru curaj. De Panigale nu discut, ...

 

:crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice firma serioasa ar trebui sa aiba motociclete de showrom. Acestea sunt motociclete de sacrificiu care sunt apoi vandute cu mari reduceri ca si cele de drive test.

Dar noi nu avem firme serioase in domeniu. Ar vrea ei sa fie si cu sula in gur si cu sufletul in rai. Adica motocicletele de showroom sa fie vandute la acelasi pret cu cele scoase din cutie. Manarii de Romania.

 

Adica tu spui ca trebuie avuta o motocicleta in showroom si una la test drive? Cate una din fiecare model sau cel putin modelele reprezentative? Asta inseamna sa blochezi undeva la 150.000 - 200.000 eur. Tu cam ce parere ai despre piata de motociclete noi din Romania? Crezi ca se vand ca Loganurile? Sunt cate unii absurzi in pretentii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excelent, am ajuns la aceasi parere in doar cateva posturi, desi acum putin timp aveai alt discurs. Bravo!

 

Stai linistit, ca nu am ajuns la 'aceeasi' parere, ci doar avem cateva elemente comune in judecata pe subiectul asta:)

 

Discursul de ceva timp in urma inca mi-l sustin , in linii mari:)

 

Cand o sa-mi permit o mobra din asta, stai linistit ca n-o sa plec plangand din showroom/dealership din cauza ca nu mi-au acord test drive. Iti garantez ca daca mi-o permit si o vreau,tot fac undeva test drive/ride cu ea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...