Sari la conținut

Bisnitarul de la Ducati


ccalugaru_mihai
 Share

Postări Recomandate

AdrianB : ZaiR ti-a explicat civilizat si pertinent ce se intampla cu Ducati, pe langa faptul ca esti chior si nu vezi literele pe monitor mai esti si nesimtit.

Culmea e ca in topicul destinat SV-urilor vorbesti de MonsterS2R ca si alternativa, iar aici balacaresti parerea posesorilor acestei marci. Nu stii nici macar ce-ti doresti de la viata..

 

 

Nu-i nevoie sa-mi raspunzi.

 

Iar tu dai din gura ca posesor de Ducati lobotomizat? sau ca ai o parere proprie si personala?

 

Mai scuteste-ma cu civilizat si pertinent,ca probabil avem perceptii diferite asupra acestor termeni.

 

Pe topicu de SV sugerase ala sa ma gandesc la gsx-r si eu doar i-am evidentiat ca alte alternative (prea scumpe pt ce vreau eu si cu nimic mai bune) ar fi S2R etc...

 

Bine ca stii tu ce-ti doresti, lasa-ma pe mine sa fiu prost si indecis...

 

 

Ducati in sus , Ducati in jos

 

E o motocicleta si-atat fratilor, nu e un stil de viata, nu e un cult , nu traiti intr-un film american cu buget redus....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 648
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ca fiecare client trebuie tratat la fel, fie el Gigi sau un Gigel care se uita...

friday.gif

si ca vanzator trebuie sa iti expui marfa ,sa iti faci vanzare-sa iti mearga papagalul,sa stii sa iti prezinti marfa-ca potentialul client are sau nu banii necesarii,nu ai de unde sa stii,poate recomanda mai tarziu.Pentru asta doar ai mers la salon,sau numai pentru a face reclama fara scopul de a vinde ceva...

Editat de Gestapo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Leu'

Pana acum trag concluzia ca ducati a gresit expozitia, de fapt ei vroiau sa expuna la Bucharest Luxury Days

Sper sa nu se mai repete si la anu, ar fi pacat sa piarda bani si timp cu pinguinii de la salonu moto :grinbandit:

Editat de Leu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau, imi mentin opinia: nu esti om de vanzari si nu esti facut pentru asa ceva. Daca tu ai refuza un om care e client al celor de la Maybach doar pentru ca e/a fost cioban, atunci oricine te-ar avea in echipa ar da faliment.

 

Mda, bine, cum spui tu. Si totusi, stii cum se putea cumpara Ferrari Enzo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Enzo e o masina produsa in serie limitata si care costa noua $600,000 si la mana a doua peste $1M. Spune-mi tu cum e chestia asta relevanta in legatura cu o mobra de serie care costa de 30-50 de ori mai putin si care e prezentata la un salon moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Augusta 'sufera' comparatie cu Enzo. Panigale - nu.

Si Augusta aia a fost la smaeb? Ca parca n-am vazut-o..

 

A fost. Repet, nu am facut comparatie cu Enzo, am spus ca regulile de vanzari nu se aplica de fiecare data.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cazurile in care nu se aplica sunt motivate de ceva: de target, de politica firmei, etc. Dar in cazul asta n-a fost niciuna dintre astea. A fost doar un vanzator prost si asta e tot.

 

Cazul de fata a fost motivat de target. Cineva care vine la standul Ducati carcotind tocmai despre Panigale nu face parte din target.

 

Si putem continua asa la nesfarsit. Eu, ca ducatist ce sunt, spun ca vanzatorul a procedat exact cum trebuie.

Editat de Daan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost la standul ducati si am calarit un multistrada. sunt posesor de 1150 gs adventure, dar eram curios de pozitie si de feelingul in sine.

sunt foarte multumit de motocicleta mea si clar n-am de gand s-o schimb in viitorul apropiat (si chiar de-ar fi, ducati nu e in lista), dar tipul de la stand a fost foarte de gasca. a vazut ca ma invart in jurul motorului si am stat de vorba o buna bucata de timp. mi-a oferit foarte multe informatii si zic eu ca si-a facut bine treaba.

e dur sa-l faci bisnitar, in conditiile in care tu mergi acolo numai sa faci misto si esti si mitocan pe deasupra.

 

p.s. daca as vrea sa-mi iau ducati nou, m-ar durea in fund de vanzator, sincer. as cumpara motorul ca-mi place mie, nu ca mi l-a vandut un nene dragut. sa fim seriosi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are 'ducatist'/neducatist cu tehnica de vanzare??

 

Iar apropos de target - uite aici ce a putut sa faca un om care dupa parerea unora nu e in target. Ce zici, cata audienta o sa aiba topicul asta ? :)

 

Acum e era internetului, niste articole bine plasate pot face mult rau..

 

George: nici tu nu esti om de vanzari, si spun asta ca te cunosc :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adica tu spui ca trebuie avuta o motocicleta in showroom si una la test drive? Cate una din fiecare model sau cel putin modelele reprezentative? Asta inseamna sa blochezi undeva la 150.000 - 200.000 eur. Tu cam ce parere ai despre piata de motociclete noi din Romania? Crezi ca se vand ca Loganurile? Sunt cate unii absurzi in pretentii.

 

Nu stiu cine ti-a predat tie marketingul dar eu am fost invatat ca in vanzari exista cateva reguli. Si acele reguli exista de sute de ani. Daca in tara noastra pe un anumit segment nu poti aplica acele reguli este recomandat sa nu te astepti sa vinzi.

Pentru o afacere de talia asta 200.000 de euro nu reprezinta o suma mare. Frate vinzi Ducati nu Jin Ling.

Jumatate din pretul unui Ducati este numele. Cand vinzi un asemenea nume nu iti permiti greseli. Altfel ajungi in gura lumii ca in cazul de fata. Astfel le dai apa la moara celor anti Ducati.Ii lasi sa castige teren. Cel mai probabil pierzi doi, trei clienti medii si poate unul strong. Printr-o aroganta de 5 minute vanzatorul ala a pierdut cel putin o vanzare si un comision iar brabdl Ducati mult mai mult. Ce se scrie acum aici ramane scris. Da o cautare pe net si e posibil sa apara fix discutia asta. Un client mai timid e posibil sa renunte. Scenarii sunt multiple iar sansa sa se implinesca unul e mare.

 

Douajcinci de pagini adunate pt un topic care reclama calitatea slaba a unor plastice!!!

 

Neee.

Topicul este despre calitatea slaba a unui vanzator.

Ducati este o motocicleta cu prea multa personalitate ca sa bagi in seama doua plastice.

Unii nu au inteles asta si se ofuscara ca le jignim motocicletele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce legatura are 'ducatist'/neducatist cu tehnica de vanzare??

 

Iar apropos de target - uite aici ce a putut sa faca un om care dupa parerea unora nu e in target. Ce zici, cata audienta o sa aiba topicul asta ? :)

 

Acum e era internetului, niste articole bine plasate pot face mult rau..

 

George: nici tu nu esti om de vanzari, si spun asta ca te cunosc :P

cred ca glumesti. ce rau a facut? ca a deschis un topic? cati crezi ca au renuntat sa-si mai ia ducati dupa ce au citit topicul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ete ca am fost si eu la Standul respectiv. cum am fost si la altele. iar pe Alex il stiu ca persoana foarte calma si rabdatoare.

stand de vorba cu amici acolo si admirand acele asa zise plastice ieftine, ma trezesc cu un energizant intins spre mine. fara sa cer, fara sa cumpar sau sa platesc ceva. multumesc pt el. admir Panigalul, le povestesc despre cate gadgeturi are pe el, dar nu am auzit pe unu in tot timpul ala cat am stat acolo sa zica ceva de calitatea lui. toti se uitau ca la ceva nemaivazut.

nu mi-am permis sa o ating, pt ca nu era a mea, si nu imi permit sa o platesc daca rupeam un "plastic ieftin" de pe ea. desi daca ma uit in buget si ii dau un reset, mi-as permite-o(cum si-o permit multi dar nu o cumpara)

 

venise la un momentdat un tip care a spus: Panigale cinque. posibil omu de baicar ce era nu a reusit sa faca diferenta intre un S si 5.

 

in acelasi timp cat am mai stat pe acolo, am vazut diferite persoane, care s-au urcat pe multistrada, si l-am vazut pe Alex cum a stat de om sa ii explice tot. apoi m-am dus la vitrina cu accesorii, unde i-am pus sa scoata cateva jucarii de acolo, dar fara sa cumpar. dar nimeni nu mi-a intors spatele, nimeni nu mi-a dat un aer neplacut incat sa ma simt injosit.

 

Altitudinea cu care am fost tratat, a fost una placuta.

 

acum ma intreb si eu ca si ceilalti, cum se explica faptul ca de la FZR iti permiti panigale, dar ala te-a facut sa nu-l mai iei? sper ca Sabin nu are dreptate, desi ma indoiesc.

 

una peste alta, am fost la standul MV Agusta. unde era jucaria aia de 100.000coco. era ingradita, nimeni nu a venit la mine sa-mi zica ce are si de ce, erau doar niste pipite imbracate in latex si zambeau. dar nu am putut sa ma ating de plasticul niciuneia din ele. chiar de erau alea ieftine sau aia de 100mii.

 

parerea mea e ca trebuie sa ii arati si vanzatorului faptul ca esti un potential vanzator ce ii place produsul.

 

apropo, Alex nu a purtat geaca de piele. cine stie cu cine ai vorbit tu, si nu ia placut de fata ta.

Editat de Crazy-devil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit coada-cap tot topicul :)

sunteti fix ca in bancul ala in care toti au dreptate. e o linie foarte fina intre clientul cocalar si cel normal, ca si pentru vanzatori. nu ati vrea sa fiti nici in pielea vanzatorului care se intalneste cu nenumarati cocalari - ca sunt cat s-ajunga - dar nici in a potentialului client judecat dupa clisee.

 

anul asta feelingu meu a fost mai bun in ceea ce priveste marketingu. mai putine tatze, oamenii de vanzari mai amabili, informatii destule daca le vroiai. am remarcat profesionalismul celor de la bmw, pe langa ducati doar am trecut. un prieten s-a suit pe multistrada, nu fara sa-l ia aia cam la perpulis.

 

sa fiti relaxati! :peace:

 

 

frate, cand v-aud cu asta... parca sunteti homosexuali. :grinbandit:

 

nu te uiti si gata, nu te ia nimeni sa te bage cu capul intre... ce naiba. :bigstar:

 

numa bine!

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu prea ma pricep dar.: 1.mi se pare o prostie ce se discuta aici, lafel ca si "intrarea in incinta BMW"

 

2. daca vrei sa iti cumperi ceva de mii de euro, si ai studiat problema nu cred ca este necesar sa ai parte de un/o vanzatoare "draguta".

3.daca vorbim de un vanzaor bun, puteai sa o ai acasa, chiar daca nu era ceea de iti doresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...