Sari la conținut

Din ceva sa faci altceva


TZU
 Share

Postări Recomandate

Salutare tuturor, am deschis acest topic pentru ca vreau sa vad cine, ce mai are.Eu am un GSX600F din '92, iar cand l-am luat pot spune ca parca era din MAD MAX sau mai degraba de la "Fiareeee Veechii" post-40418-0-51670000-1336643315_thumb.jpg. Asa ca acest topic este exclusiv custom sau streetfighter, cum doriti sa ii spuneti.

Motocicleta am cumparat-o in 2009, la varsta de 19 ani,si pana anul trecut ii aduceam mici imbunatatiri, dar nu cine stie ce,mai mult aveam grija sa nu ii lipseasca consumabilele.In 2010 am facut o "tiganie", adica am vopsit-o cu sprayul :blink:. Anul trecut am inceput mai multe imbunatatiri, de bun gust de data asta, zic eu, nu ca in anul precedent.

Totul a inceput intr-o noapte cand ma uitam pe youtube la streetfightere si imi veneau ideile cum sa o fac, pe rand, pe rand.Iar in dimineata urmatoare am fost la un prieten care se pricepe la grafica si l-am rugat sa imi faca o schita dupa ce ii spuneam eu ce sa modifice.La inceput erau doar o idei, dupa care usor, usor am inceput sa cumpar de pe net tot felul de chestii, pana cand am facut un "morman" de piese in garaj, pe care trebuia sa le pun pe motocicleta.Poate va intrebati de ce nu le puneam cand veneau???!?! :nono: Ei bine, era iarna si frig ca naiba in garaj. :eek: .Iar ea, motocicleta :X era bucati era doar cadrul si...atatpost-40418-0-54558600-1336643285_thumb.jpg.Am dus piesele la un prieten la vopsit si poza care o facusem anterior.Dupa vreo saptamana, am luat piesele de la vopsit si a inceput MAREAAAAA ASAMBLARE. :ok: .Am pus toate firele la locul lor, ca erau "aruncate" si multe alte detalii "minore" pentru unii, dar importante pentru mine...Toata "reinvierea" a durat undeva in jur de 9-10 ore si, scuzati-mi poate lipsa de modestie, dar am facut toate astea singur, cu doi litri jumatate de cola si un pachet de tigari.La sfarsit cand am vazut cum arata, mi-au dat lacrimile de fericire.Asa ca acum vreau sa citesc si povestile voastre despre motocicleta din dotare care "din ceva, a ajuns altceva" fara prea mult ajutor din partea altora.Si ce idei mai aveti de modoficari.Bafta :cheers:

post-40418-0-91585400-1336643157_thumb.jpg

post-40418-0-56762800-1336643178_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult :rolleyes: . vopsirea a dus undeva la 4 milione cu tot cu vopsea si cabina, dar fara mana de lucru pt ca imi era prieten vopsitorul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superb! Bravo pentru proiect! Dar nu este terminata :D mereu o sa ii aduci imbunatatiri! :cheers:

asta asa e...mare dreptate, chiar acum ma duc la posta sa imi ridic mansoanele :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc tuturor ca imi apreciati munca depusa, iar la intalnire la Predeal o sa dau o bere :cheers: ...si accept si criticile altora, nu vreau sa se inteleaga gresit, dar nu am deschis acest topic ca sa "ma dau mare" ci ca sa facem schimb de "experienta" in acest domeniu.Asfalt uscat :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Banditosul argintiu

Bravo. Arata superb de interesanta. Pot spune c-ai avut norocu' sa fie motorul intreg.

Numa bine`

:burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare cine stie ce sincer sa fiu ...

asa este ,nu este cine stie ce... dar munca depusa pentru restaurare (sa spunem) banii cheltuiti,placerea de a face cu mana ta, orele pierdute pentru cautare de idei-piese-diferite chestii.... astea fac diferenta. eu asa vad problema. si eu am mi modificat la a mea.recunosc ca nu a iesit ca din fabrica dar este munca si placerea mea de a mesteri...unii sunt poate de alta idee:dai un ban si face profesionistul. mereu o sa apara discutii la acest subiect. si vorba aia: a iesit un rahhhat ,dar este rahahhhtul meu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie sincer nu mi plac decat vitezanele

Mie de exemplu nu-mi plac carenatele. Efectiv. Si nici motocicletele de salon/fabrica.

Imi plac fightere, raturi, bobbere, choppere, flattrackere, caferacere..

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simpatic si curat. Are vreo 2 detalii care mie nu imi plac, dar tin de gusturi, nu comentez nimic aici. Masca cu farul ce model sau de unde le-ai achizitionat? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este ,nu este cine stie ce... dar munca depusa pentru restaurare (sa spunem) banii cheltuiti,placerea de a face cu mana ta, orele pierdute pentru cautare de idei-piese-diferite chestii.... astea fac diferenta. eu asa vad problema. si eu am mi modificat la a mea.recunosc ca nu a iesit ca din fabrica dar este munca si placerea mea de a mesteri...unii sunt poate de alta idee:dai un ban si face profesionistul. mereu o sa apara discutii la acest subiect. si vorba aia: a iesit un rahhhat ,dar este rahahhhtul meu!

 

Cum am mai zic cuiva la un momentdat ... sa pui oglinzi, ghidon, far si stop aftermarket pe un cruiser nu inseamna ca e chopper, asa si cu fighterele :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum am mai zic cuiva la un momentdat ... sa pui oglinzi, ghidon, far si stop aftermarket pe un cruiser nu inseamna ca e chopper, asa si cu fighterele :cheers:

asa este cum spui, dar probabil colegul nu dorit sa spuna ca si-a transformat-o in altceva. si eu mi-am pus ghidon pe srad prin simplul fapt ca imi era incomoda si piedeam foarte mult prin revanzare. asa ca mi-am modificat-o dupa placul si nevoile mele. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

doar bravo!!!...

ma bucur ca exista entuziasti care reinviaza si se bucura de mobre mai vechi...nu doar stupizi care vor k13 sa mearga pe la terase..!!!

... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care REINVIE, nu REINVIAZA.

on topic: nu-i nicio problema, oricum se aude mai frumos a mea decat aia a ta :cheers:, bem cand ajung la campina :friends:

Editat de stRADu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie de exemplu nu-mi plac carenatele. Efectiv. Si nici motocicletele de salon/fabrica.

Imi plac fightere, raturi, bobbere, choppere, flattrackere, caferacere..

ce ai modificat la ea.ca vreau sa facem schimb de idei si propuneri :cheers:

 

care REINVIE, nu REINVIAZA.

on topic: nu-i nicio problema, oricum se aude mai frumos a mea decat aia a ta :cheers:, bem cand ajung la campina :friends:

ne facem muci,dar sa vii sa stai si u mai mult pe la mine reaq sa putem sa :friends: . te astept

 

Simpatic si curat. Are vreo 2 detalii care mie nu imi plac, dar tin de gusturi, nu comentez nimic aici. Masca cu farul ce model sau de unde le-ai achizitionat? :cheers:

este o masca ce se pune deobicei la enduro, se gasesc ori pe net, ori in magazine de acest gen.Eu am cumparat-o de la un prieten care a avut-o pe un KTM EXC.Iar pt ca sunt foarte curios, ce detalii "deranjeaza"? ca nu se supara nimeni.Asa cum am mai spus, nu vreau sa ma dau mare cu ea sau orice chestie de gen, vreau doar sa primesc indicatii, pararei si opinii in legatura cu genul asta de motociclete.asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...