Sari la conținut

Accident grav Calea Calarasilor


Gova
 Share

Postări Recomandate

Accident grav masina vs moto pe calea calarasilor, intersectie cu delea veche.

 

Masina: rover vechi, cabrio, cu numere de bulgaria P 2365 PM

 

Moto: KTM verde cu stickere Monster, numar DB-01-DSZ.

 

Masina lovita in portiera sofer.

 

Pe moto: un baiat si o fata. Baiatului i-a sarit casca la impact, fetei i-a ramas pe cap.

 

Baiatul e destul de rau, cap spart, mult sange pe carosabil, inconstient, doar zvacniri de membre.

 

Fata mult mai bine, dar foarte julita si cel putin o mana rupta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

pfff. sper sa nu fie cu rip pt baiat.

 

"doar zvacniri de membre" suna terifiant.

 

 

Am acordat prim ajutor. Baiatul avea 1-2 gauri in cap. Fata doar o mana fracturata (in mare ok). Am intrebat soferul de pe salvare si a zis ca baiatul e ok. Sper doar sa nu fi zis doar pentru a calma spiritele.

Este la Floreasca. O sa sun sa vad ce se aude de starea lui.

 

Sanatate multa motociclistilor!

 

Doamne ajuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am acordat prim ajutor. Baiatul avea 1-2 gauri in cap. Fata doar o mana fracturata (in mare ok). Am intrebat soferul de pe salvare si a zis ca baiatul e ok. Sper doar sa nu fi zis doar pentru a calma spiritele.

Este la Floreasca. O sa sun sa vad ce se aude de starea lui.

 

Sanatate multa motociclistilor!

 

Doamne ajuta!

 

Este ok pe dracu. La ce descrii tu, are toate sansele sa aiba parte de un proces infectios + ca starea lui este precara.

 

Sper sa scape...

 

Mic edit: cei apropiati si nu numai, sa ne comunicati daca este nevoie de sange.

Editat de Ice-D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este ok pe dracu. La ce descrii tu, are toate sansele sa aiba parte de un proces infectios + ca starea lui este precara.

 

Sper sa scape...

 

 

Astia cu salvarea nici nu mi s-au parut grabiti sa plece cu el de pe loc. Au mai stat cateva minute pana au plecat si il tot ingrijeau. A dracu de casca cu legatura ei sub barba. Fratilor, daca nu va legati casca sub barba, nu o mai purtati! Va apara doar de muste si de soare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze atasat.

 

Eu eram pe contrasens cu auto, la vreo 150m de locul impactului, veneam dinspre Muncii. Am vazut pe contrasens niste corpuri in aer cu picioarele in sus, initial am crezut ca i-a luat pe trecerea de pietoni. Imediat dupa am vazut Rover-ul cum a facut niste bucle pe carosabil, probabil s-a speriat de la impact, si s-a oprit de-a latul pe linia de tramvai.

 

Am inteles de la pietoni ca Rover-ul si KTM-ul mergeau in aceeasi directie, spre Muncii, KTM-ul venind pe linia de tramvai. Rover-ul cica a facut stanga fara sa se asigure si moto s-a infipt in portiera.

 

Casca baiatului era sarita la vreo 20m in spatele motocicletei, probabil acolo a fost impactul. Era o casca cu viziera neagra, cu stickere Monster, la fel ca motorul. Botul castii era alungit, mie mi s-a parut ca era flip-up. Cu toate astea, casca era intreaga pe carosabil, nu avea fata sau viziera ridicata.

 

Baiatul - pata de sange pe carosabil cam cat doua foi A4, sub cap.

 

Fata initial era doar foarte speriata, intinsa pe spate pe carosabil, cu casca pe cap. Dupa ce i-a trecut adrenalina, a inceput sa urle de durere, zicea ceva de mana.

 

Cel mai scarbos a fost un tigan burtos jegos infect la vreo 40 de ani, cu tatuaj de parnaie pe piept, care statea langa baiat si zicea intr-una "gata, a murit, lasa-l in pace, s-a dus, puneti ceva pe el c-a murit" :angryfire:

post-41863-0-86535500-1341488558_thumb.jpg

post-41863-0-24164100-1341488565_thumb.jpg

post-41863-0-38533800-1341488572_thumb.jpg

post-41863-0-28989400-1341488577_thumb.jpg

post-41863-0-55042000-1341488582_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze atasat.

 

 

 

Baiatul - pata de sange pe carosabil cam cat doua foi A4, sub cap.

 

 

Ce tiganie poate fi in Bucurestiul ala......

 

Pata de sange cat 2 foi a 4?! Un lucru este cert, asfaltul este incins si ca atare, apreciezi mai greu cat sange a pierdut. Personal, nu cred ca a pierdut mai mult de 5-600g. Oricum, deja (sper ca) are grupa de sange facuta si patul vascular refacut (bine, asta in timp).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi aduc aminte ca anul trecut m-am bagat printre benzi la semafor si m-am oprit langa un autobuz, chiar langa sofer. S-a uitat insistent la mine si mi-a zis sa nu mai umblu "așa" ca a vazut el la spital un baiat desfigurat la fatza ... Pe momemnt nu intelesesem ce vroia, si cum sunt selectiv din fire, m-am gandit ca omu' e ciudat si avea chef de chat la semafor sa scoata motociclismul din mine ... Apoi la intersectia urmatoare am pus mana fara sa vreau la gat sa ma scarpin si mi-am dat seama ca nu avem casca legata. Abia atunci am inteles ce a vrut sa zica.

Intr-adevar, oricat de des ai opri, legatura castii nu e un moft.

Restul, nu mai are rost ... toti mergem pe linia de tramvai, toti dam 100+ pe unde putem, trebuie doar sa cascam ochii si sa anticipam.

Experienta, cumpatarea si anticiparea miscarilor in trafic reprezinta 99% din succesul de a ajunge intreg acasa.

 

 

Multa sanatate baiatului ... si fetii :(

Editat de nervOptik
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din poze pare ca masina a facut stanga peste linia continua.

 

Nu; desi masina e oprita peste o linie continua, impactul a fost mult mai in spate, unde nu e linie continua. Masina a mai facut o bucla dupa impact, drept dovada ca e oprita mult mai in fata decat motocicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

junghiuri inregistrate in Bulgaria, asta mai este si de "fitze", decapotabila. accidentati grav, mobra avariata si asigurare in ...leva, adica o sa vada bani dupa chinuri multe. ghinion maxim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Masina pare stearsa si nu lovita perpendicular. Acolo stiu ca e si un supermarket si tot timpul sunt masini oprite pe banda, cateodata mai si dubleaza, o zona f aiurea.

 

Multa sanatate baiatului si pasagerei.

Editat de adyrip1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu; desi masina e oprita peste o linie continua, impactul a fost mult mai in spate, unde nu e linie continua. Masina a mai facut o bucla dupa impact, drept dovada ca e oprita mult mai in fata decat motocicleta.

 

 

Multumesc pentru info.

Si eu ma intrebam cum naiba se explica distanta intre cele doua autovehicule implicate in accident. Acum e clar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut si eu pe acolo si din pacate nu am putut sa opresc pt ca atunci venea smurdu.

Cred ca baiatu era destul de grav pt ca era balta de sange,fata era cat de cat mai bine.

Daca se mai afla ceva rugam sa ne anuntati.

Este trist cand vezi pt ca te intrebi.....eu cand urmez....

Saptamana asta era sa o patesc si eu de 2 ori in acelasi fel....fac stg sau vor sa intoarca si nu se asigura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu cineva care are pe altcineva la Floreasca. E constient, dar e cam aiurit. Ii fac tomografie pentru ca il suspecteaza de ceva hemoragii mai nasoale. Mai are o fractura la cot mai nasoala, dar aia se rezolva. O sa va mai tin la curent daca mai aflu ceva.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ii stiam din vedere pe amandoi,mare grija,eu era sa ma fac praf acum o ora,mi-a facut una cucoana dreapta dupa banda a doua,noroc sa am inuit ce vrea sa faca si s-a ales decat cu o julitura pe masina si scuterul de munca la fel decat cu o julitura,mare griija,asteptam noutati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vb cu cineva care are pe altcineva la Floreasca. E constient, dar e cam aiurit. Ii fac tomografie pentru ca il suspecteaza de ceva hemoragii mai nasoale. Mai are o fractura la cot mai nasoala, dar aia se rezolva. O sa va mai tin la curent daca mai aflu ceva.

:cheers:

Incredibil de bună vestea asta,sper mult sa fie adevărată.

Cred că benzina e în continuare prea ieftină,toți cocalarii Âşi untermensch-ii se dau cu maÂşina zilele astea de parcă nu ar fi criză economică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este vorba de costul benzinei ci de faptul ca nu exista nici cel mai mic respect pt moto.

Cand merg cu masina vad o gramada care fac manevre fara sa se uite in oglinda si daca esti prin preajma....depinde de tine ce faci ca sa scapi.

Eu cred ca oamenii astia care te fac sa-ti inghete sangele in tine pt cateva secunde merita sa te duci dupa ei si sa le faci ceva la oglinda aia,daca tot nu se uita in ea macar sa nu o mai tina degeaba pe masina.

Poate data viitoare dupa ce isi pune alta o sa fie mai atent.....macar de dragul banilor din buzunarul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...