Sari la conținut

Accident Lujerului - biker ok


despinul
 Share

Postări Recomandate

Saptamana trecuta (noaptea de luni spre marti) un prieten bun de al meu merge linisit pe Iuliu Maniu, avea vreo 50-60 km/h si un tampit a uitat ca semnul triungiular cu varful in jos inseamna sa cedezi trecerea, chiar daca intersectia este prevazuta cu semafor, nefuntional in momentul acela.

 

Motoru este dauna totala, iar bikerul s-a trezit in picioare, langa motor si fara sa isi aduca aminte ce si cum.

 

Are cineva vreo explicatie?

post-56294-0-39345200-1341829650_thumb.jpg

post-56294-0-65972200-1341829656_thumb.jpg

post-56294-0-96164300-1341829662_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un flic-flac prin aer, o tumba-doua si te trezesti in picioare. Insa nu langa motor.

 

Sau pur si simplu adrenalina - o prietena de-a mea, dupa accident in care a cazut la 70 la ora si s-a rostogolit vreo 10m, s-a trezit langa motor, in picioare, tragand de el in sus. Nu stie cum s-a ridicat si cum a ajuns fix la motocicleta. Insa mie mi-a luat mai mult sa pun motoru pe cric si sa ma dau jos decat i-a luat ei sa se opreasca din rostogolit, sa se ridice, sa parcurga cei 5m pana la motocicleta si sa se aplece sa traga de ea in sus.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-i amicului tau sa mearga la doctor si sa se caute la cap!

 

Pierderile astea de memorie in urma tavalelilor, nu-s deloc semne bune.

 

Nu si-a pierdut memoria in urma tavalelilor ci doar la impact. Este normal ca atunci cand dai cu bostanul mai tare sa "ti se taie filmul". Poti sa o consideri reactie autoimuna a creierului sa stinga lumina pt ca tu sa nu suferi in eventualitatea unor rani nasoale. Eu am patit-o cu masina, am dat cu capul in stalp si am fost be right back vreo cateva secunde dupa fara sa stiu exact ce se intamplase (am ratat toata distractia :disappointed: ). Daca dupa accident uita de ce a ajuns intr-un loc sau uita despre ce vorbea in timp ce vorbea atunci are probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se numeste soc post trauma si chiar se taie filmul. eu am inceput sa "inregistrez" din nou la cca 1 ora dupa un accident, cand eram deja la spital. nicio amintire in perioada respectiva desi, din spusele celorlalti, am fost permanent lucid si "acolo". la fel poate a patit si colegu, mai ales ca impactul pare serios, cu siguranta a zburat peste masina (bravo!) si a cazut ca pisica in picioare! este un clip viral pe youtube cu un asiatic care face exact o schema din asta pe scuter, ii taie calea o furgoneta si scuterica face o tzucahara cu dublu surub pica in picioare si revine buimac langa mobra distrusa! cu sau fara memorie, prefer asa dacat infipt in portiera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un prieten a cazut pe circuit si pe drumul spre casa, la fiecare ora, punctual, ii explicau cei din masina, din nou, ce a patit si de ce are mobra pe platforma in spatele masinii. a avut cam 5 ore in care se reseta memoria...

deci, daca intrebarea e de ce si-a luat blackout, asta e raspunsul.

daca intrebi de ce a picat in picioare, eu zic ca e o combinatie de noroc, mecanism subliminal si adrenalina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt cel implicat in accident . Sunt ok , nu am absolut nimic pentru ca nu m-am tavalit pe jos . Totul s-a intamplat prea repede , de-aia nu mai tineam minte exact cum m-am trezit in picioare , mi se pare normal . Eu veneam dinspre apaca si ma duceam spre gorjului , semafoarele nu functionau . Aveam prioritate , dar totusi un idiot a venit din dreapta de pe virtutii neasigurandu-se si cu intentia de a face stanga , urmarea ... ati vazut-o si voi . In fine , ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt eu bine , moto se repara ( de fapt cred ca o sa o vand la dezmembrari ) iar cu ce o sa imi dea cei de la asigurari + epava sper sa imi iau ceva macar la fel . App , ca de obicei am purtat casca , manusi si geaca cu protectii si am avut blugi lungi . O zi buna si sa aveti grija de voi .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu inteleg cum la un asa accident poti sa ajungi in picioare fara sa te tavalesti :burnout:, nu ma intelege gresit nu iti doream altele mai rele, doar sa invat si eu tehnica in caz de doamne fereste :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu inteleg cum la un asa accident poti sa ajungi in picioare fara sa te tavalesti :burnout:, nu ma intelege gresit nu iti doream altele mai rele, doar sa invat si eu tehnica in caz de doamne fereste :hurt:

 

Cred ca totul a tinut de noroc si de faptul ca nu am avut viteza ... si poate si de faptul ca am tinut tot timpul motocicleta dreapta si nu am inclinat-o .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost lovit din spate de un conervar care dadea cu spatele, am zburat, m-am dat peste cap si culmea am cazut tot in picioare.. deci se poate. Ma bucur ca sunt si alti norocosi :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...