Sari la conținut

Propunere


biancocelleste
 Share

Postări Recomandate

Daca topicul pe care il initiez nu isi are rostul si daca am gresit si sectiunea rog pentru inceput un moderator sa il mute/stearga. In loc sa comentam pe topicuri cu RIP referitor la " ruleta ruseasca de pe soseaua x " ( vezi topic accident mihai bravu ), propun ca in cadrul acestui topic fiecare motociclist sa ne impartaseasca din experienta proprie care sunt zonele in care nu este recomandat sa pleci forja de la semafor, zone unde sunt foarte muylti soferi care intorc nepermis s.a.m.d.

 

Vor fi unii care vor spune " domne, daca ii dai forja in oras atunci iti meriti soarta, du-te frate pe autostrada! ". Corect. DAR, haideti sa recunoastem ca cel putin o data ni se mai intampla sa ne manance incheietura mainii drepte.... Este un echilibru greu de atins intre setea de adrenalina si mersul preventiv. Rog pe cei care sunt de acord cu initiativa mea sa incepe sa posteze.

 

Am sa incep eu primul cu un exemplu pe care cu siguranta multi il cunosc deja. Este vorba de sectorul de drum instersectie Aparatorii Patriei - Piata Sudului. Trecerile numeroase de pietenoi recent semnalizate corespunzator, numeroasele scuaruri de intoarcere si stradutele adiacente fac din acest sector de drum unul pe care este recomandat sa mergi cat mai incet si cat mai atent. Mie nu o data mi s-a intamplat sa fiu nevoit sa franez de urgenta ca sa nu intru in masina care iesita de pe straduta se baga fara sa se asigure in scuar sau sa nu lovesc pietonii care traverseaza pe trecere ori ba.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu speranta ca nu sunt gica ..contra.

Parerea mea este ca abordarea " unde sunt punctele fierbinti " ..fie ca i vorba de mizeria asta de bucale ( scris cu litera mica ) fie oriunde pe pamant nu i cea mai eficienta.

Crezi ca cine are nevoie de " harta" ( adica e atat de tont incat sa nu "miroasa" traficul ) va tine minte ca e "sensibil " la Unirii la fantani ? ( unde de ex pt mine prin prisma experientei zilnice e plin de bizoni ?

Spre ca n am imbatranit si sa devin cinic chair daca buletinul spune altfel. Orice loc poate fi un potential " pericol" , faptul ca unele sunt mai "Calde" nu o sa ne ajute sa supravietuim.

 

Eu am ales ( si nu neaparat de lauda) ca optiune, conducerea ofensiva ( a nu se confunda cu agresiva), fiind singura adaptata ( repet, pentur mine ) acesti tari. Asta inseamna ca prefer sa plec primul incat sa ma feresc de bizonii din fata decat sa stau cu grija cretinilor din spate, lateral etc. Prefer sa i "dau" 10 secunde cox sa scap de " imbulzeaza si sa mi vad de treaba mea. Evindent nu este ceva sa poti generaliza .

Din intreaga panoplie de "comportamente" , fiecare alege ce i se potriveste . Unii frumos si legat , pe banda, ca si cum ar fi cu conserva. Altii( si aici cine a mers in paris stie ca pare sinucidere cum merg aia pe acolo printre masini dar ..e LEGE la ei ) prefera varianta " mea" . Altii mixte.

 

Sper ca nu facem o confuzie intre" camerele radar" pe de gps-uri, optiune foarte utila in anumite cazuri (mai ales afara ) si punctele calde unde au loc accidente frecvent.

 

Felicitiari pentru initiativa , uite cienva care nu e blaza si doar " citeste".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu exista loc de forja in oras, ele mai apar dupa 10-11 seara pe bulevardele mari cu scuaruri care despart benzile de sens, gen unirii, lascar catargiu etc...

 

si mai conteaza foarte mult ce inseamna forja. pt mine inseamna acceleratie puternica de la 50 la 150km/h. pt altii inseamna sa o arda cu 200+ pe aviatorilor si tot asa.

 

forja adevarata inseamna de fapt sa o arzi cu genunchiul jos pe curbe. orice maimuta poate sa traga maxim de acceleratie pe linie dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e loc de forja in oras,indiferent care este el

 

sigur, asta e UNIVERSAL in ORAS se merge MEGA incet.

eu spuneam ca ii dau cox in snsul ca plec cat pot de repede ( si aici vorbes si de scuterila de 125 cu care faci cam tot ce e "normal " ca masina in oras,si de mobre mari) sa ma "dezlipesc " de trupa de nebuni de la semafor, dupa care merg linistit. .

ideea mea ( aplicat statistic ) este cea expusa mai sus,

sper ca nu s a intels ca plec pe o roata si ma duc la 200 + sa ma distantez

in bucale nu ai unde sa i dai ( nici cu masina ) din cauza traficului ( nu vorbim de tembeli incostienti ) peste 40 - 50 iar daca ajungi la viteaza asta inaitne masinilor e super ok.

a nu se confunda cu "plecatul inainte de verde" de la semafor ( am vauzt ca iar e molima de daltonisti ), ala e extrem de periculos.

la fel, a sta" intre " benzi e sensibil ca subiect, daca cei din "parti" sunt ok e bine , daca dai de "manelisti" atunci e buba

de asta stau " in fata" ( repet, ams pus ca merg ofensiv ) si plec primul ( evident unde e loc..)astfel incat chiar daca la volan e un bizon sa nu aiba cum sa faca dude ( desi primatele gasesc solutii la orice )

 

ader la sfatul ala cu "condusul ca si cum suntem invizibili" + " sa planga ma-sa ( cu cratima ) si nu mama ).

 

1 secunda la semarfor in plsu n a omorat pe nimeni

 

multi spun ca jucariile mici ( 50 cmc ) sunt safe , mergi incet pe langa bordura - eu consider ca in acest caz e periculos pt ca te tariai in trafic, nu ai unde si " cu ce" sa pleci de pe loc si te "arunca" toti marlanii in bordura.si daca " iti tii banda" e si mai rau ca tii tot traficul..

 

 

repet si atrag atentia, a nu se confunda "ofensiv" cu "agresiv" - incerc sa nu dau loc prostului sa greseasca iar daca o face eu sa nu fiu langa el.

atat

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu multi care au doar 50 de cm,este ca se cred zei, ei se cred mai presus de noi (motociclistii si automobilistii) fac slalom printre masini la 50 la ora, si ca sa vezi ti se baga in fata si nu mai au putere sa se indeparteze de tine. la semafor nici nu mai vorbim, cred ca doar 1 din 10 se opreste la culoarea rosie a semaforului. parerea mea este ca ai plecat primul de la semafor, ai tras putin mai tare de gaz sa ajungi la 50-60, depinde de drum, si ai o distanta destul de buna intre tine si ceilalti soferi, si intotdeauna cand vrei sa fii cat de cat mai in siguranta, sa nu mergi pe banda 1. decat daca ai de gand sa faci la dreapta in urmatoarea suta de metri. asta e parerea mea de incepator :-?? de o luna de zile merg in stilul asta si am reusit sa feresc destui prosti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu multi care au doar 50 de cm,este ca se cred zei, ei se cred mai presus de noi (motociclistii si automobilistii) fac slalom printre masini la 50 la ora, si ca sa vezi ti se baga in fata si nu mai au putere sa se indeparteze de tine. la semafor nici nu mai vorbim, cred ca doar 1 din 10 se opreste la culoarea rosie a semaforului. parerea mea este ca ai plecat primul de la semafor, ai tras putin mai tare de gaz sa ajungi la 50-60, depinde de drum, si ai o distanta destul de buna intre tine si ceilalti soferi, si intotdeauna cand vrei sa fii cat de cat mai in siguranta, sa nu mergi pe banda 1. decat daca ai de gand sa faci la dreapta in urmatoarea suta de metri. asta e parerea mea de incepator :-?? de o luna de zile merg in stilul asta si am reusit sa feresc destui prosti.

 

exact, asa cred si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad pe cine ar ajuta o astfel de discutie, su strazi insirate.... Poate pentru cineva care nu cunoaste orasul in cauza ar fi util, dar cum sa stai sa citesti cateva pagini/ zeci de pagini (daca se mai aduna) si sa memorezi pur si simplu strazile si locurile periculoase ? Acum le citesti, luna viitoare le-ai uitat. Parerea mea e ca astea se invata pe propria piele. Personal, am invatat sa ma feresc , incepand cu conserva. Pe 2 roti e cam acelasi lucru, doar ca pericolul e mai mare, in cazul in care nu as reusi sa anticipez vreo faza. Pana acum am avut mare noroc si ochii cat cepele.

Totusi, ca sa nu-ti demontez ideea, care e buna in esenta, propun sa se faca o harta pe care sa inrosim sau sa ingalbenim strazi/ intersectii unde s-au produs evenimente cunoscute de noi. Sa zicem, harta accidentelor. Fiecare isi va face un update periodic, uitandu-se pe harta aia. Ma astept totusi sa iasa o harta complet rosie :)

 

Ps: as incepe eu, dar nu stiu cum s-ar putea pune in aplicare asa ceva. Imi imaginez o harta gen google maps, foarte detaliata, pe care sa ne putem face noi insemnele astea. Se pricepe careva ?

Editat de SubInfluentza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Totusi, ca sa nu-ti demontez ideea, care e buna in esenta, propun sa se faca o harta pe care sa inrosim sau sa ingalbenim strazi/ intersectii unde s-au produs evenimente cunoscute de noi. Sa zicem, harta accidentelor. Fiecare isi va face un update periodic, uitandu-se pe harta aia. Ma astept totusi sa iasa o harta complet rosie :)

 

Ps: as incepe eu, dar nu stiu cum s-ar putea pune in aplicare asa ceva. Imi imaginez o harta gen google maps, foarte detaliata, pe care sa ne putem face noi insemnele astea. Se pricepe careva ?

 

 

 

 

:goodposting: :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad pe cine ar ajuta o astfel de discutie, su strazi insirate.... Poate pentru cineva care nu cunoaste orasul in cauza ar fi util, dar cum sa stai sa citesti cateva pagini/ zeci de pagini (daca se mai aduna) si sa memorezi pur si simplu strazile si locurile periculoase ? Acum le citesti, luna viitoare le-ai uitat. Parerea mea e ca astea se invata pe propria piele. Personal, am invatat sa ma feresc , incepand cu conserva. Pe 2 roti e cam acelasi lucru, doar ca pericolul e mai mare, in cazul in care nu as reusi sa anticipez vreo faza. Pana acum am avut mare noroc si ochii cat cepele.

Totusi, ca sa nu-ti demontez ideea, care e buna in esenta, propun sa se faca o harta pe care sa inrosim sau sa ingalbenim strazi/ intersectii unde s-au produs evenimente cunoscute de noi. Sa zicem, harta accidentelor. Fiecare isi va face un update periodic, uitandu-se pe harta aia. Ma astept totusi sa iasa o harta complet rosie :)

 

Ps: as incepe eu, dar nu stiu cum s-ar putea pune in aplicare asa ceva. Imi imaginez o harta gen google maps, foarte detaliata, pe care sa ne putem face noi insemnele astea. Se pricepe careva ?

 

Pai si stii ca la asta ma gandisem initial dar ma depaseau cunosiintele mele de operare a pc-ului :rolleyes: Da intr-adevar e greu sa parcurgi zeci de pagini si sa ramai cu ceva...Cine stie, poate va veni cineva cu o initiativa si se va concretiza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu chiar nu inteleg ce vreti de fapt......sa dati gazul la maxim in Bucuresti? (indiferent de ceea ce-ti pare sigur sau nu). De cate ori v-ati intalnit cu situatii in care anumiti imbecili au actionat incredibil de inconstient si stupid (si v-ati dat seama cati prosti ne inconjoara)....evident in aceste situatii treci mai departe fara sa te afecteze insa toti acesti imbecili (si sunt multi) iti pot curma viata si cu siguranta nu constientizeaza (caci sunt prosti)....... inconstienta noastra ne ucide(a lor nu exista)....adica mori, gata....Bucurestiul cu B mare(ca nu e el devina, ci cei care-l populeaza) va deveni din ce in ce mai aglomerat si periculos, iar accidentele d-aia se numesc asa.....vin atunci cand te astepti mai putin. Nu mai vorbiti de Franta sau alte tari civilizate la noi media prostimii este covarsitoare.....unde mai pui ca sunt si oameni cu probleme care gresesc penca e omenesc, insa tu nu ai dreptul la greseli

REGULA E CLARA - nu dai gaz in Bucuresti.

Editat de xtrblack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, cand ziceti "forja" la ce va referiti? Ca eu merg maxim cu 90 in oras, si cand zic 90 e vb de maxima siguranta (bulevard cu scuar pe mijloc, 14 benzi pe sens, liber etc). Viteza variaza cu pericolele aferente, intersectii, strecurat s.a.m.d.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...