Sari la conținut

Accident Titan


Metal Heart
 Share

Postări Recomandate

RECTIFIC: era GSX-F 750 galben (de generatie veche) cu jantele galbene.

 

Motocicleta era destul de sifonata, furca parea intreaga dar cadrul deplasat. Am plecat pentru ca nu prea mai aveam ce face.. Politia facea masuratori si poze, la locul accidentului venise cineva sa ia motorul. Baiatul am inteles ca ar fi avut ceva leziuni, politistul nu a stiut sa zica exact ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am ajuns la locul accidentului la cateva minute dupa eveniment, motociclistul era relativ ok, foarte julit (nu avea geaca sau pantaloni de moto) pe maini, blugi sfasiati si julituri si pe picioare dar in rest parea ok, ma rog cat de ok poti fi dupa asa ceva. L-am intrebat de cateva ori daca pot sa-l ajut cu ceva, a spus ca nu asa ca am plecat.... Loganul a taiat fata si mai departe ...

Dupa vreo ora cand am trecut din nou prin zona politia facea masuratori iar el era la spital.

Motorul parea destul de avariat, nu ma pricep la detalii tehnice dar carena si parbrizul erau praf...

Sanatate motociclistului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce in ce mai multe accidente vad postate aici. Ce se intampla fratilor?! Culmea ca toate sunt din vina celuilalt, nu din cauza motociclistului/ilor! Recuperare rapida si sanatate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu a fost mai grav, si eu am patit azi la fel, o doamna/domnisoara aluat-o la dreapta de pe banda a 3-a, evident mi-a taiat fata pentru ca aceasta manevra facuta de ea a fost pe o portiune de 10m.

Eu fiind incepator, mi-a sarit inima din piept, dar ma bucur ca am reusit sa pun frana, evident viteza cu care mergeam era una regulamentara :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare cit mai rapida riderului, multa sanatate si noroc !

 

 

Din ce in ce mai multe accidente vad postate aici. Ce se intampla fratilor?!

 

Lipsa informatiei/experientei

(nu avea geaca sau pantaloni de moto)
,
l-a lovit tarash

 

Lipsa echipamentului, cauciucurile neadecvate si vopseaua frumoasa denota o atitudine si o mentalitate gresita cu care foarte multi abordeaza motociclismul. In momentul in care se pune accent pe aspect/look inaintea sigurantei ( mai ales la motocicletele performante ) ceva este in neregula iar necazurile plutesc in aer, gata sa se intimple.

 

Culmea ca toate sunt din vina celuilalt, nu din cauza motociclistului/ilor!

 

Eu cred ca asistam la o mare conspiratie pusa in scena de conservarii din miscarea oculta `moarte motociclistilor` :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica riderului implicat!

Culmea e ca fix, dar FIX in locul ala am avut si eu singurul meu accident pe strada, acum vreo 6 ani!

 

Si eu tot asa eram atunci: motocicleta japoneza veche, dar lucioasa, toba zgomotoasa si cauciucuri de lemn. Si eram convins ca taximetristul de la Leone care incercase sa intoarca prin scuar (acolo unde e masina de politie in poze) e de vina, cum sunt ei ai dracu' conservari de ne omoara cu zile! :) Si tot asa si eu, am dat-o pe jos inainte de impact si motoreta s-a dus taras in masina lui, ca era prima data in viata mea cand franam tare, plus ca aveam cauciucuri de ebonita. Dar macar aveam geaca si casca (manusile le lasasem la birou, ca de, era cald). Ce vremuri!

 

Intre timp mi-am dat seama de urmatoarele lucruri: nici macar legal nu era taximetristul de vina, ca eu am cazut inainte sa-l lovesc. Nu poate fi altul de vina de fiecare data cand te sperii si dai cu motoreta pe jos, nu? In plus, habar n-aveam sa franez ca lumea. Si nici sa fac alte lucruri. In plus, aveam bani de carene lucioase si de toba Vance & Hines pe motoreta mea din 1990, dar nu de pneuri bune, frane bine aerisite etc.

 

Concluziile cred ca se trag singure. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce se intampla fratilor?! Culmea ca toate sunt din vina celuilalt, nu din cauza motociclistului/ilor!

 

Ce sa se intample? Ne-am declarat singuri razboi si ne prapadim pe capete!

Da, cele postate aici sunt din vina altora, cele care se intampla din vina noastra sunt tinute la secret, sau sunt "clasificate", ca sa folosesc un termen la moda.

Sanatate motociclistului! Macar sa fi scapat cu cateva julituri, si cu o mare invatatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare cit mai rapida riderului, multa sanatate si noroc !

 

Lipsa informatiei/experientei ,

 

Lipsa echipamentului, cauciucurile neadecvate si vopseaua frumoasa denota o atitudine si o mentalitate gresita cu care foarte multi abordeaza motociclismul. In momentul in care se pune accent pe aspect/look inaintea sigurantei ( mai ales la motocicletele performante ) ceva este in neregula iar necazurile plutesc in aer, gata sa se intimple.

 

 

` :blink:

 

 

din pacate multi proaspeti motoristi sunt asa..

asa eram si eu la inceput de tot, cand mi-a zis florin-v sa schimb ebonitele vechi de 6 ani de pe gs, mi se parea o risipa de bani, si asa am irosit un an de zile cu frica de cazaturi, in loc sa evoluez, pt ca alunecam ca naiba.

 

daca s-ar interzice prin lege folosirea cauciucurilor mai vechi de 3 ani cred ca numarul accidentelor moto s-ar injumatati. parerea mea ne_nau.gif

Editat de Inspektor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Naivule! Daca-mi dai o mobra echipata cu pneuri noi....io la fel de natang sunt in trafic! Tot la culoarea mobrei si la semnale cu led imi este mintea! In cazul unei frane de urgenta....ma arunc repede de pe mobra....caci gandul meu a fost mereu la cele de mai sus...nu la modul cum merg in traficul asta aiurea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...