Sari la conținut

Bucuresti - Transalpina cu intoarcere pe Transfagarasan


hardKnot
 Share

Postări Recomandate

Poate ca ar fi bine (de gustibus et coloribus non est disputandum!...) sa nu faceti drumul pana la Sugag, ci s-o luati la dreapta, pe un drum mai prost - dar pe o portiune redusa - spre Jina; peisajul e superb, iar drumul, dincolo de Jina, e perfect pentru motorete! Si puteti face rezervare undeva in zona, de exemplu la Sibiel, unde puteti vedea si muzeul de icoane pe sticla.Cam atat (sper ca n-am vexat pe nimeni cu acest reply!...).Toate cele bune si drumuri numai pe sufletul vostru!

O sa ma uit si eu pe harta, nu stiu exact despre ce e vorba, dar merci de sfat..

 

asta daca se hotarasc si cei 3 de la inceput sa amane pentru sambata, sa fim 6 motoare, ce zici hard knot ? daca nu eu ziceam sa mai plecam un grup de cati reusim sa ne strangem sambata dimineata !

Imi pare rau, noi ne'am planificat de ceva timp sa plecam de vineri si ne'am pus concediu.. stiu ca e peste mana putin, dar am vrut sa evitam aglomeratia de weekend atat cat se poate. Daca va strangeti mai multi cu plecare sambata puteti sa faceti o lista si va organizati sa plecati un alt grup.. cine stie, poate ne intalnim undeva pe drum la o ciorba :rolleyes:

 

E o mica problema....sambata+duminica =Transalpina+Transfagarasan.....hmmm.... cam la limita...cam obositor.Tot de vineri ar merge sau fara Transfagarasan....:unsure: .Eu as merge de vineri dimineata .... no rush.(e plin de radare,am venit azi din Gorj.....)

Noi ne gandiseram sa plecam vineri si sa ne intoarcem sambata seara spre Buc, dar nu e nimic batut in cuie, la o adica am putea s'o mai lungim pana duminica. Daca te bagi vorbim si de varianta asta. Intr'adevar sunt destui km, dar oricum "it's all about the ride" :cheers:

 

 

Deocamdata suntem cu plecare vineri dimineata asa:

 

Hardknot+pasager - SV650

Dan.Andrei+pasager - Thundercat

Lostheaven - XT660R

CND - ER6F (?)

 

Lista continua.. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Planul nostru initial era ceva de genul:

 

Ziua 1: Bucuresti - Pitesti - Rm.Valcea - Novacii - Obarsia Lotrului - Sebes - Sibiu 446 km

Ziua 2: Sibiu - Transfagarasan - Pitesti - Bucuresti 323 km

 

Eu, personal am mai facut TA o data anul acesta si mi-a placut la nebunie bucata dintre Obarsie si Sebes, proaspat asfaltata si cu multe curbe largi (perfecta pentru SS :) ) dar am detestat aglomeratia de TIR-uri din Sebes. Luasem in considerare varianta cu Jina dar nu stiam sigur cat de bun este pentru ca in vara am facut un ocol si pe Voineasa si mi-am rupt organele din mine 20km dupa Vidra (pana acolo e foarte bun drumul) asa ca nu mai vroiam surprize.

 

Deci, voi spuneti ca este ok si prin Jina, nu? ... si cu ocazia asta scurtam si drumul, aparent sunt doar 417 km in felul acesta.

 

Toate cele bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oașa > Șugag > Sebeș (exceptând câteva pasaje cu lucrări) este cel mai bun drum virajat din țară: asfalt nou, curbe de viteza medie și mare, vizibilitate bună. Duci cauciucul până în buză cu bucurie. Orgasmic.

Eu as fi mai rezervat in privinta tronsonului Oasa-Sugag. Frecventa lucrarilor de dupa coborarea de la baraj (a se citi decopertari) e indeajuns de mare incat sa treci rapid de la orgasm la insatisfactie.

Preferatul meu pana acum e DN57B. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu recomand sa iesti de pe transalpina direct la sibiu (pana la sebes nu aveti ce sa vedeti)

faceti drepta sprepe Jina (mai aveti un pic de urcat) si iesiti la Cristian faceti drepta sin in 20 de minute sunteti in sibiu

asa cum zicea cineva spre Sugag aveti lucrari si din 20 in 20 m - unde au lucrat la podulete

 

eu am plecat sambata pe la 12 si seara la 9 fara ceva eram in Sibiu \dimineata la 9 am plecat pe transfagarasea si am ajuns la 6 in bucuresti

daca eram cu motorul faceam si mai putin

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesant.. si noi care ziceam ca ne'am facut traseu cam lung :bounce:

 

inca nici 3 zile :burnout:

 

eu cand "ma îmbăt" le fac intr-o zi :)

si am si timp de poze, păpica si lafaiala pe vreo toloaca

ma hotarasc in 2-3 ore...si plec de acasa fara sa-mi fac vreun plan . bani de benzina sa fie ! :)

nu va mai faceti atatea planuri...unde faci la stanga...unde faci la dreapta....gaz...si vedeti voi pe drum pe unde va place :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:goodposting:

 

 

...daca mai are cineva liber vineri e binevenit :P Vad ca nu se mai aude nimic de grupul pentru sambata.. Va dati batuti toti? :friends:

Editat de hardKnot
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:goodposting:

 

 

...daca mai are cineva liber vineri e binevenit :P Vad ca nu se mai aude nimic de grupul pentru sambata.. Va dati batuti toti? :friends:

 

Nici morti ........:friends: ........cred ca vin de vineri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate chiar nu pot pleca vineri. Dar il rog pe HardKnot, sau pe alt participant la plecarea de vineri, sa lase un numar de telefon pe care sa va sun si s-ar putea sa plec sambata, dar sa suntez 1/2 sudica a TA, sa vin pe Rm. Valcea - Voineasa - Obarsia Lotrului si sa va intalnesc undeva spre Jina, Cristian (unde am o buna prietena, importatoarea directa a IXS, pe care o salut si o iubesc!), sau Sibiel si sa ne intoarcem impreuna pe TF.

Sa aveti vreme frumoasa si drumuri numai pe sufletul vostru!

Editat de marook
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi avem in plan sa ajungem in sibiu vineri seara si sa ne cazam acolo. Sambata pe TF vom pleca cel mai probabil de acolo, dar nu e exclus sa se mai schimbe putin planul..

 

Nr ti'l las pe PM. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

noi avem in plan sa ajungem in sibiu vineri seara si sa ne cazam acolo. Sambata pe TF vom pleca cel mai probabil de acolo, dar nu e exclus sa se mai schimbe putin planul..

 

Nr ti'l las pe PM. :cheers:

E ok si-asa. In cazul asta s-ar putea sa renunt de tot la TA si sa vin pe Valea Oltului direct la Sibiu. Vedem... Multam fain!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu recent pe Transalpina (cu bicicleta, daca ma credeti :) ) si drumul e foarte bun pana la Obarsia Lotrului, dupa aia e destul de bun dar sunt mai multe lucrari pe care e bine sa nu le luati in viteza, ca nu sunt presemnalizate. Scurtatura spre Jina e impecabil asfaltata si foarte frumos virajata, nu mersesem pe-acolo de cativa ani de cand am urcat cu CB-ul pe o carare mocirloasa, acum se poate urca in forta (nu e trafic) si e o placere, plus ca scutiti vreo 30 km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ramane la 8. Facem schimb de nr pe PM

 

:cheers:

 

..se pare ca va trebui sa ajung pe la VL weekendul asta, deci din pacate o sa ma retrag in ultima clipa. :disappointed:

 

Asfalt uscat si distractie placuta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, nasol sa aud asa vesti. Mi-e cam iurea sa sparg si eu gaska dar si-asa ma bate sefa la cap sa vin si maine la munca asa ca as fi tentat sa o las pe alta data. Din pacate de sambata nu pot sa vin pentru ca duminica am treaba.

Daca se mai duce careva, fie de maine fie de sambata, asfalt uscat si distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...