Sari la conținut

Camere HD pe Moto - Totul Despre


John Paul
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,4k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

O intrebare: Te-ai concentrat sa-ti iasa o filmare fluenta sau asta e stilul tau de a privi si a merge?

 

Am achizitionat si eu o camera Mobius si sunt multumit de putini bani pe care i-am dat. Filmarile mele de pe casca ies destul de rau in sensul ca sunt destul de agitat si nu am o pozitie statica. Nu pot sa ma uit doar in fata, arunc destul de des ochii in oglinzi, ma uit pe camp, ma uit dupa masini, intorc capul, cateodata ma las usor pe rezervor si tot asa.

 

Asa merg eu. Nu m-am concentrat pe filmare. Si eu ma uit in oglizi destul de des dar cand am filmat nu era aglomerat. Camera are si stabilizare de imagine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare... vreau sa-mi iau un gopro si mi-e suficient gopro 1 din cate am vazut, dar ezit pt ca nu sunt sigur daca accesoriile se potrivesc si la modelul vechi si mi-e sa nu am probleme legat de asta, e acelasi sistem ca la gopro 2 si 3? Din punct de vedere strict al accesoriilor / prinderilor / telecomenzilor et cetera exista vreun dezavantaj? M-ar interesa ( teoretic, pe viitor ) si sa-l pun pe o drona...

Editat de adrian_mirea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am văzut ca unii montează camera pe casca deasupra și alții pe casca în lateral, motivație?

Conteaza si tipul de camera si/sau casca pe care vrei sa o montezi. Pe Nolan N104 Gopro-ul meu merge montat numai sus, lateral nu are loc datorita conformatiei castii. Atentie, conteaza si curbura castii fata de cea a suportului adeziv, la mine suportul este usor mai arcuit decat casca asa ca am ancorat-o pentru siguranta si cu un snur de casca.

In plus, datorita profilului mai lat Gopro-ul este mai putin aerodinamic si pe lateral se simte la viteze mai mari de 90-100kmh. Camera tip bullet o montez in schimb oriunde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza si tipul de camera si/sau casca pe care vrei sa o montezi. Pe Nolan N104 Gopro-ul meu merge montat numai sus, lateral nu are loc datorita conformatiei castii. Atentie, conteaza si curbura castii fata de cea a suportului adeziv, la mine suportul este usor mai arcuit decat casca asa ca am ancorat-o pentru siguranta si cu un snur de casca.

In plus, datorita profilului mai lat Gopro-ul este mai putin aerodinamic si pe lateral se simte la viteze mai mari de 90-100kmh. Camera tip bullet o montez in schimb oriunde.

Mersi de răspuns e vorba de un gopro3. Deci pentru drumuri în afara orașului și viteze mai mari de 100 e mai bine sus pe casca.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat ham ca ala de catel de la un coleg de pe aici, dar nu am apucat sa testez. Pe cutii tremura ca naiba, pe ghidon si mai si. Si nu voiam sa imi pun pe casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am luat ham ca ala de catel de la un coleg de pe aici, dar nu am apucat sa testez. Pe cutii tremura ca naiba, pe ghidon si mai si. Si nu voiam sa imi pun pe casca...

Și pe mine ma interesa un ham, dar nu știu cum sta peste Geaca moto și cum filmează. Te rog sa pui un review după ce îl folosești.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peste geaca l-am pus si fara reglaje la elstice, parca vine cam fix (da si eu sunt ceva mai maricel). Ma astept oricum la ceva de genul:

 

 

Ba nu...asa:

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hamul este cel mai confortabil din punctul meu de vedere si vibratia mi se pare asemanatoare cu cea a camerei montate pe casca, insa perspectiva e redusa rau de tot datorita pozitiei. Eu sunt inalt si parbrizul e jos dar iata cum se vede (este si tankbag-ul montat) cu chesty-ul din sa si apoi din picioare (sunt secvente din filmare). In schimb cred ca pe un motor fara parbriz sau cu unul foarte mic s-ar vedea mai bine, mai ales pe off.

Ce o sa incerc cu prima ocazie e cu hamul elastic de cap sau cu cel de casca de bicicleta prins pe cizma, asa ceva am incercat la schi (cu camera prinsa de clapar) si se vede foarte tare... stil action movie ;)

Pe casca post-79158-0-03412100-1398342077_thumb.png

 

Ham jos post-79158-0-13281600-1398342018_thumb.png

 

Ham in picioare post-79158-0-14252400-1398342014_thumb.png

 

In plus ca pe piept este cel mai usor de umblat la ea, n-am telecomanda...

Editat de Razvan G
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de răspuns e vorba de un gopro3. Deci pentru drumuri în afara orașului și viteze mai mari de 100 e mai bine sus pe casca.

Cu camera pe lateralul castii ai 2 avantaje - e mai simplu sa prinzi si bordul mobrei in cadru si arata mai "natural" a "rider's view".

Cu ea sus e mai bine dpdv aerodinamic. Personal nu m-a deranjat insa pe lateral nici la 200+ . Poate pe naked sa se simta mai tare.

 

Și pe mine ma interesa un ham, dar nu știu cum sta peste Geaca moto și cum filmează. Te rog sa pui un review după ce îl folosești.

E ok hamul, dar depinde pe ce mobra. Mai jos vezi cum vine pe SVs

Pe GS nu prea mai vine asa bine, filmez mult din rezervor/bord.

Legat de dimensiuni, n-ai probleme. Este reglabil si suficient de elastic cat sa intre si pe Piedone cu tot cu geaca :)

 

 

 

O alta varianta la "speed", daca ai parbriz transparent, ar fi ventuza pe rezervor.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Functioneaza si pe monociclindru, si pe bicicleta sau avion, depinde unde o atasezi... cel putin pe sosea este insesizabila vibratia, mai ales prinsa de furca cu un sistem pentru roll bar. Daca o prinzi de crash bar sau carena de plastic acestea vibreaza usor mai tare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu un Hero3+ si diferite prinderi de pe DX.com a iesit asta:

Cea mai tare e prinderea de la 1:51 :D

Fain filmuletul :)

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai filmat cu gopro ?

dupa calitatea filmului nu pare...desi camera arata ca un gopro 1 sau 2

GoPro 1

 

Youtube are stabilizator de imagine care din punctul meu de vedere scade calitatea clipurilor mai mult decat daca raman needitate.

Calitatea clipurilor de pe youtube lasa de dorit, nu ar trebui sa-ti dai seama vreo diferenta pe youtube intre o filmate cu GoPro 1 si GoPro 3 white cu aceleasi setari. Apropo si GoPro 1 si GoPro 3 white au aceleasi specificatii.

In calculator se vede mult mai bine.

Am facut o encodare pe calculator 1080 / 32 fps

Youtube a facut alta . Rezultatul - Naspa

 

Ce codecuri folositi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu un film cu go pro hero 3 black , filmat la 1920*1080 47 fps, pe laptopul meu sacadeaza putin , dar dupa convertire si montat filmul in windows movie maker merge mai bine , dar scade si din calitate .Softul de la go pro imi merge greu pe laptop

Pe youtube vad acum ca a inceput sa vibreze imaginea mai tare , a facut el ceva autofix pe acolo .

voi la ce rezolutie filmati , ce folositi pentru montaj .

Am montat camera pe casca , pe telescop , si cu ham pe piept .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...