Sari la conținut

Tunele Sub Bucuresti


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Lil debul a spus mai inainte ca s-ar putea sa dam peste EI in tunele . Sa nu cumva sa fie aici Tatal Lor . Fara gluma . Si spun asta ca noi suntem mereu mai suciti decit ceilalti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pentru cei care au dat tura prin Operei: Chepengurile de intrare sunt acum inconjurate de un gard de plasa aflate aproape de intersectia Bd Eroilor cu Plevnei. Sunt inchise cu lacat si sunt vizibile si din strada de pe trotuar.

Daca reusiti sa-i fentati pe muncitorii de la (fosta) Casa Radio si ajungeti in subsol, va trebuie nas nesimtit sa suportati mirosurile dar si "ceva" de taiat lacatele de la usile ce dau in tunel.

 

Copii fiind si copilarind prin zona ne jucam pac-pac (:friends: ) si pe acolo. Ajunsesem din intamplare cu echipa prin tunelurile alea si ne-am trezit ca am ajuns fix in Parcul Operei la chepengurile care am scris mai sus. De cativa ani incoace am vazut ca au pus respectivul gard iar prin 92-93 vroiam sa mai "exploram" si noi dar am dat de usi metalice inchise cu lacate la intrari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stie cineva de linia de metrou dezafectata (nu am vazut in 10 ani nici un metrou sa treaca pe acolo) la care se ajunge din pasajul Lujerului. Stiu ca este statie de metrou chiar langa dar sunt curios ce este acolo. La iesire din pasajul Lujerului spre Crangasi, lipsesc vreo 10-20 m de zid lasand sa se vada niste sine de metrou, presupun. A intrat careva pe acolo? sau s-a interesat de chestia asta?

 

Hehe ... cum lucreaza imaginatia oamenilor. Acolo este de fapt un pasaj subteran pentru tren. Sina de acolo este pentru tren normal, care duce vagoanele de metrou pina la depoul de la Semanatoarea. O sa vezi intrarile dinspre Gara Cotroceni si undeva pe linga blocurile de la Lujerului.

Scopul era asa cum ziceam: transportul vagoanelor de metrou. Ceva mai incolo sinele se ramfica, exista si o macara capra pentru ridicarea vagoanelor de metrou de pe cele de tren si chiar intrarea in subteranele metroului.

Inca o ramificatie ducea catre uzina Semanatoarea, acum distrusa complet din foamea de bani a celor de la Prima si Realitatea (ma refer la calea ferata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt un vechi musafir al celebrelor Baterii. Atat al celei de la Magurele cat si al celei de la Glina.

In cea de la magurele nu au fost si nici nu vor vi deseuri radioactive pt simplul motiv ca acolo isi pasc satenii vacile. :friends:

In plus am scotocit peste tot si nu am reusit sa gasesc butoaie cu reziduri ori alt recipient. Si nici nu aveau unde sa le depoziteze. Tuneluri kilometrice nu exista. Daca erau le gaseam. Am petrecut multe ore cautand celebrele tuneluri. Intr-adevar sub tunul central cel mai mare dupa cum veti putea observa si in poze exista niste scari astupate cu pamant. De fapt mai exista un rand de scari si in capatul tunelului circular dar si acelea sunt astupate cu pamant. Poate ca acele scari dadeau in celebrele tuneluri dar ele sunt astupate de peste 18 ani de cand bantui eu pe acolo. M-am gandit si eu sa incerc sa sap acolo dar nu prea am avut un elan deosebit. Nici capcane nu am gasit in ele si le cunosc fiecare caramida. Nu tu puturi adanci nu tu caramizi zburatoare. Poate uneori un BMW cand si cand. :drink: Doar liniste si istorie am gasit acolo. Merita vizitate dar nu va asteptati la cine stie ce aventuri. Sunt minunate la impresionat gagici. Le urci pe motor si le duci la o plimbare cu destinatie. Sosele bune senzatii tari.

Am harta cu toate bateriile dar e prea mare sa o pot scana. O aduc sa va uitati pe ea cand va intalniti.

 

Daca cineva gaseste ceva tuneluri interminabile ma bag si eu impreuna cu scotocitorii.

HAi sa va bag niste poze sa va hranesc imaginatia.

 

Mai am dar m-am plictisit.

post-3316-1163545154_thumb.jpg

post-3316-1163545198_thumb.jpg

post-3316-1163545235_thumb.jpg

post-3316-1163545365_thumb.jpg

post-3316-1163545432_thumb.jpg

post-3316-1163545496_thumb.jpg

post-3316-1163545542_thumb.jpg

post-3316-1163545620_thumb.jpg

post-3316-1163545711_thumb.jpg

post-3316-1163545885_thumb.jpg

post-3316-1163546213_thumb.jpg

post-3316-1163546519_thumb.jpg

post-3316-1163546694_thumb.jpg

post-3316-1163547235_thumb.jpg

post-3316-1163547357_thumb.jpg

post-3316-1163547563_thumb.jpg

post-3316-1163547836_thumb.jpg

post-3316-1163547880_thumb.jpg

post-3316-1163547944_thumb.jpg

post-3316-1163547996_thumb.jpg

post-3316-1163548033_thumb.jpg

post-3316-1163548086_thumb.jpg

post-3316-1163548163_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza e ca forturile astea erau cik legate intre ele...iar magurele e legat de bucuresti de un maaaare tunel prin care se circula cu masina, si da sub casa poporului...surse sigure mi-au spus asta....fosti angajati la institut....oricum, multe din catacombele din bucuresti dateaza din vremuri diferite si cand s-a propus constructia unui tunel de la x pana la y, s-a constatat ca mai era unu prin zona, sau chiar mai multe :drink: si eu ma bag daca e ceva... :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care au dat tura prin Operei: Chepengurile de intrare sunt acum inconjurate de un gard de plasa aflate aproape de intersectia Bd Eroilor cu Plevnei. Sunt inchise cu lacat si sunt vizibile si din strada de pe trotuar.

Daca reusiti sa-i fentati pe muncitorii de la (fosta) Casa Radio si ajungeti in subsol, va trebuie nas nesimtit sa suportati mirosurile dar si "ceva" de taiat lacatele de la usile ce dau in tunel.

 

Copii fiind si copilarind prin zona ne jucam pac-pac (:lol: ) si pe acolo. Ajunsesem din intamplare cu echipa prin tunelurile alea si ne-am trezit ca am ajuns fix in Parcul Operei la chepengurile care am scris mai sus. De cativa ani incoace am vazut ca au pus respectivul gard iar prin 92-93 vroiam sa mai "exploram" si noi dar am dat de usi metalice inchise cu lacate la intrari.

 

am fost si aseara la casa radio. e imensa. am cautat tot subsolu. nu am gasit nimik care sa dea in afara . mai era un nivel si mai jos putzin inundat cu apa putzin peste glezna si acolo nu am intrat. tre sa fac rost de cizme de cauciuc. e chiar interesant sa te plimbi pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil ce ai vizitat tu este baterie de tip mare si tunelul ducea in singura caponiera. Daca te uiti, santul de aparare are forma unui triunghi indreptat cu unul din virfuri in partea opusa a orasului. In coltul santului din acel virf se afla caponiera si acolo ducea tunelul.

Repet, legatura intre forturi era facuta pe calea ferata si pe o sosea care astazi este soseaua de centura. Atunci fusesera construite pentru a lega forturile. Ar fi fost mult prea costisitor sa se sape 42km de tunel cind banii nu au ajuns nici macar pentru a completa achizitiile de armament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Andr3y

Cel mai probabil ce ai vizitat tu este baterie de tip mare si tunelul ducea in singura caponiera. Daca te uiti, santul de aparare are forma unui triunghi indreptat cu unul din virfuri in partea opusa a orasului. In coltul santului din acel virf se afla caponiera si acolo ducea tunelul.

Repet, legatura intre forturi era facuta pe calea ferata si pe o sosea care astazi este soseaua de centura. Atunci fusesera construite pentru a lega forturile. Ar fi fost mult prea costisitor sa se sape 42km de tunel cind banii nu au ajuns nici macar pentru a completa achizitiile de armament.

 

cam stii istorie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dom'le, da' lil debul s-a mai intors din explorari? Ca parca nu am vazut nimic postat dupa ce a anuntat ca se duce sa caute alea alea. Sau nu am citit eu toate posturile, mi-o fi scapat ceva?

 

Ry.

 

chiar ca....unde esti ombre?da un semn, ca ne-am luat cu vorba si de tine am uitat

 

Noutati AICI

 

stiu site-u..e genial...chiar vb mai demult cu niste tov ca e super ideea...sunt atatea si ne-am obisnuit cu ele incat le ignoram si nici nu ne dam seama ca sunt acolo... :lol: si uite cate sunt...

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut , nu am mai scris nimic pe aici pt. ca nu am avut timp sa merg luni sa vad intrarea din Parcul Operei si nu am mai avut alte noutati . Am inteles ca a fost cineva acolo si nu a gasit nimic , luni , care vine acum , fac tot ce pot si SIGUR ma duc sa vad si eu care-i problema acolo. Daca doreste cineva sa mearga sa vedem impreuna cum sta treaba , ok.

La cazamate vreau sa merg in concediu , incepe respectivul concediu pe 19 dec. ,sigur o sa fie frumos afara, merg pe motor. Poate facem un clasament cu cele mai promitatoare forturi, din ce stie fiecare, sa vedem incotro o luoam , sa nu mergem aiurea. De exemplu , Magurele e cercetata , nu cred ca mai e ceva misto acolo.

Hai sa auzim de bine,ca la mine vine simbata si duminica, munca non-stop.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In castelul " Tepes Voda" , minunata constructie , acuma este o unitate de securisti sau ceva de genul asta. Am dreptate ? Desi trebuia deschis publicului , parerea mea. Nu stiu daca se poate intra undeva pe acolo, cu aia pe capul nostru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te referi la castelul din parcul Carol ... am detalii. A fost parasit de militari, acum se amenajeaza un muzeu.

 

Initial a fost construit ca turn de apa, dar i s-a dat o forma estetica.

 

Nimic de vazut, inchis si pazit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In castelul " Tepes Voda" , minunata constructie , acuma este o unitate de securisti sau ceva de genul asta. Am dreptate ? Desi trebuia deschis publicului , parerea mea. Nu stiu daca se poate intra undeva pe acolo, cu aia pe capul nostru.

 

Eroare. In castelul Tepes functioneaza Oficiul National Cultul Eroilor. E o agentie a guv. care se straduie sa ingrijeasca cimitirele eroilor si sa adune info despre POW, MIA etc. A finantat acum un an un serial documentar despre prizonierii romani cazuti in Rusia. Directorul e un tip super OK, pasionat de ceea ce face si de istorie in general. Fost motociclist de Zundapp, daca mai trec de vreo doua ori pe la el cu motorul si i-l mai dau o tura poate ca isi ia si el. De la el am pozele vechi cu Parcul Carol. Imi propusese asta primavara sa fac un documentar despre parc, la 100 de ani de la inaugurare, film pe care-l gandea sa fie difuzat la o televiziune pe 8 noiembrie, chiar de ziua Regelui Mihai. Numai ca m-am luat eu cu alte joburi si nu am mai facut filmul.

 

PS Sorry pentru accident. Sanatate grabnica!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si Fagarasul are tunele subterane.Din Cetatea Fagarasului,aflata in mijlocul orasului sunt cateva tunele care duc in directii necunoscute de multa lune.Cu siguranta unul dintre ele duce pana-n orasul Rupea (asta din spusele unui "old man" care cunoaste istoria fagarasului destul de bine)dar nu se stie daca mai sunt practicabile.nu s-a mai riscat nimeni sa exploateze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...