Sari la conținut

Motoraliul Anual National-Romania


-UFO-
 Share

Motoraliul Anual National  

253 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Vizitator MosRahao

Eu mai cred si ca inainte de a se stabili locul de intalnire unde se va strange lumea alergatoare in raliu si inainte de a se trece la abordarea chestiunilor tehnice ce tin de organizare, asadar inainte de orice persista o intrebare: PENTRU CE?

 

Asca cum am citit si alte opinii anterior si eu sunt de parere ca de fapt, inainte de orice e nevoie de un motiv. Suficient de temeinic pentru ca oamenii sa fie motivati, sa VREA sa vina la aceasta intalnire, sa participe la raliu.

 

Care este acest motiv?

 

Va trebui inventat, daca nu exista unul. Si frumos impachetat, exact ca un produs. Adica treaba de profesionisti in comunicare & campanii publicitare... O treaba ca asta nu se face cu fluturasi impartiti prin intersectii in Bucuresti, are nevoie de o campanie media serioasa – in care partea cea mai grea e inventarea motivului si construirea unui slogan motivant, de-abia apoi vorbim despre difuzare media, sponsori, costuri, amplasament, raliu …

 

Nu vreau sa descurajez pe nimeni si apreciez entuziasmul pe care-l vad; doar spun ca trebuie si chestii dinastea. Si ca unele costa multi bani. Si timp.

 

*** primarie partener e o idee foarte buna, de avut in vedere insa ca astia de pe la primarii judeca pe principiul "mie ce-mi iese". asa ca mare grija cu ei. in plus, astia sunt zero barat la tot ce presupune organizare deci nu te poti baza pe ei, sa preia resposabilitatile...

 

Sturgis is famous for being the location of one of the largest annual motorcycle events in the world, which is held annually on the first full week of August. Motorcycle enthusiasts from around the world flock to this usually sleepy town during the Sturgis Motorcycle Rally. Poate ar fi interesant de vazut cum se procedeaza cu organizarea la Sturgis.

 

 

de asemenea, pentru a atrage o primarie ca partener este nevoie sa dai si tu ceva. adica sa fii si tu partener. de pomana nu iti da nimeni nimic. nu la spaga ma refer acum, ci sa arati (de obicei si legal doar printr-un proiect scris care e dezbatut si aprobat in Consiliul Local) ce aduce bun pentru comunitatea locala o asemenea intalnire grandioasa de motociclisti, ce beneficiu concret are comunitatea localitatii X din faptul ca a cheltuit (sa zicem) 10 mii de euro pentru organizarea unei intalniri de motociclisti... in loc sa inlocuiasca bordurile cu acesti bani... e vorba tot de "mie ce-mi iese" dar intr-o forma corecta de aceasta data - asta doar daca izbutiti sa gasiti interlocutori pe la primarii cu care sa puteti discuta normal, bineinteles...

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 301
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Festina, te rog sa citesti tot topicul, daca ai nevoie de un motiv anume sa iesi la o plimbare cu motocicleta ... nu prea am ce sa-ti spun

doar asa ca idee, "Sa iei parte la un eveniment motociclistic national pentru prima data in istorie"

(sper sa iau minim 2 trese pentru asta :) )

 

impartit fluturasi la semafor.. pfff... la motociclisti ???? am spus servisuri si magazine de echipament, avem direct publicul target, pierderi minime costuri minime.

 

campanie media serioasa? pentru ce? vre-i sa vina "logan club romania"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le promitem sa nu ramana nici o crasma neasaltata si nici o baba neviolata.....

 

 

 

bec man

 

am intrebat ceva.......

care a fost numarul maxim de motociclisti la CEA MAI MARE intrunire moto din tara..........

 

stii?

 

 

eu nu ......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

nu, nu de-asta. nu ca sa atzatzam meltenii cu logane. uite de ce cred ca trebuie o campanie: mai intai, pentru ca n-avem un motiv de adunare si acesta trebuie creeat, inventat. apoi, o campanie determina nehotaratii sa participe (cand e facuta istetz). apoi, convinge primaria ca "e treaba serioasa". ma rog, mai multe chestii de-atat aduce bun o campanie dar nu vreau sa insist, a fost doar o opinie.

 

si pentru ca mie imi place propunerea Dealu Frumos, iat, poate ca ajuta: http://www.uauim.ro/cercetare/dealufrumos/ . De evitat zilele in care au loc aici "evenimente locale", adica: târguri de animale: 21 aprilie, 23 august - asa cum aflam de pe saitu` primariei... :-))) http://www.ghidulprimariilor.ro/business.php/PRIMARIA-MERGHINDEAL/186090/

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu de-asta. uide de ce cred ca trebuie o campanie: mai intai, pentru ca n-avem un motiv de adunare si acesta trebuie creeat, inventat. apoi, o campanie determina nehotaratii sa participe (cand e facuta istetz). apoi, convinge primaria ca "e treaba serioasa". ma rog, mai multe chestii, nu vreau sa insist, a fost doar o opinie.

 

si pentru ca mie imi place propunerea Dealu Frumos, iat, poate ca ajuta: http://www.uauim.ro/cercetare/dealufrumos/ .

bai sa fie ..." da chiar esti obositor""" cu motivul tau....

motociclistii se strang ...fara motiv...beau fara motiv. ..se plimba fara motiv

auzi la el ...marketing, publicitate , sa vinzi o idee.....fugi de aici omule

 

noi ne vedem doar asa ...... la UN EVENIMENT MOTO NATIONAL

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Mai "obosesc" putin, cu Sturgis. Stiu, aia nu o sa reuseasca niciodata sa faca UN EVENIMENT MOTO NATIONAL.

 

http://www.youtube.com/watch?v=TTcW5X3O7M4

 

Cred ca ei mizeaza prea mult pe campanii media, aduna astfel cu ele (in loc de motociclisti) pe toti tzaranii cu logane, de-aia nici nu le iese nici o intalnire ca lumea :-)))

 

http://www.youtube.com/watch?v=KV3wXKjDbrI

 

(nu stiu de ce link-urile nu-s active, sorry)

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le promitem sa nu ramana nici o crasma neasaltata si nici o baba neviolata.....

 

 

 

bec man

 

am intrebat ceva.......

care a fost numarul maxim de motociclisti la CEA MAI MARE intrunire moto din tara..........

 

stii?

 

 

eu nu ......

 

 

scuze, n-am raspuns pentru ca nu stiu, presupun pana intr-o mie...(inclusiv gura casca si copiloatele)

 

in schimb am fost la SMAEB anul asta si am vazut multa populatie proaspata..practic m-am intilnit cu cativa prieteni care nici nu o ardeau pe moto cand am plecat eu din tara.

 

**************

bun, hai un pic de brainstorming

 

subiectu : Ce vreti sa gasiti la Finish line??

 

(pe langa mici, bere un concert bla bla bla)

 

Eu unul vreau sa vad prezente cateva servisuri mobile si cateva ,magazine de produse moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul cred ca SMAEB ajung 50 % motociclisti si 50% pulacasca

 

deci uita valorile de la TALCIOC SRL

 

pune in balanta cati vor cheltuii banii pe drum cazare si masa..pentru MAN..... si cat costa sa ajungi la ROMAEROBANEASA... sa bagi un mic in gura

 

DU OAMNEII UNDEVA UNDE DUPA CE AJUNG AU CE FACE, CE VEDEA, UNDE SA IASA SEARA

BERE MICI CARNATI SI O SCENA AU TOATE INTRUNIRILE

 

DE CE SA NU MERG LA INTRUNIREA DE LA MARE, DE LA BACAU, DE LA TIMISOARA, DE LA SIBIU si sa vin la MAN?????

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine da mail primariei din Dealu Frumos sa vedem daca ne suporta? (Il compunem in grup.)

Daca nu ne suporta o scoatem de pe lista, si am terminat balciul.

Editat de TM06UFO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

scuze, n-am raspuns pentru ca nu stiu, presupun pana intr-o mie...(inclusiv gura casca si copiloatele)

 

in schimb am fost la SMAEB anul asta si am vazut multa populatie proaspata..practic m-am intilnit cu cativa prieteni care nici nu o ardeau pe moto cand am plecat eu din tara.**************

bun, hai un pic de brainstorming

 

subiectu : Ce vreti sa gasiti la Finish line??

 

(pe langa mici, bere un concert bla bla bla)

 

Eu unul vreau sa vad prezente cateva servisuri mobile si cateva ,magazine de produse moto.

DEALUL FRUMOS.......dupa ce pleaca cei 3000 de motociclisti....se va numi DEALUL JEGOS

CINE DRACU VINE IN CAMP CU SERVICE MOBIL, MAGAZINE.....

OMULE......

 

"MARILE MAGAZINE" PE CARE LE AM VAZUT LA INTRUNIRI NU FAC CASTIG NICI CAT SA ACOPERE TIMPUL SI DEPLASAREA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul cred ca SMAEB ajung 50 % motociclisti si 50% pulacasca

 

deci uita valorile de la TALCIOC SRL

 

pune in balanta cati vor cheltuii banii pe drum cazare si masa..pentru MAN..... si cat costa sa ajungi la ROMAEROBANEASA... sa bagi un mic in gura

 

DU OAMNEII UNDEVA UNDE DUPA CE AJUNG AU CE FACE, CE VEDEA, UNDE SA IASA SEARA

BERE MICI CARNATI SI O SCENA AU TOATE INTRUNIRILE

 

DE CE SA NU MERG LA INTRUNIREA DE LA MARE, DE LA BACAU, DE LA TIMISOARA, DE LA SIBIU si sa vin la MAN?????

da, ai perfecta dreptate, asta am spus si eu acum cateva pagini, inca ma gandesc la ceva mind blowing (nu , nu va dau din drogurile mele :) )

in schimb sunt multi care vin doar ca sa vina, uite la intilnirea diasporei... NU a venit ORGANIZATORU dar au venit oameni care nici nu s-au anuntat, au incalecat pe mobra si au bagat 300km ca sa bem un suc si sa schimbam o vorba.

 

 

@UFO, ai putintica rabdare, oricum nu cred ca-l citeste nimeni pan' la anu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DEALUL FRUMOS.......dupa ce pleaca cei 3000 de motociclisti....se va numi DEALUL JEGOS

CINE DRACU VINE IN CAMP CU SERVICE MOBIL, MAGAZINE.....

OMULE......

"MARILE MAGAZINE" PE CARE LE AM VAZUT LA INTRUNIRI NU FAC CASTIG NICI CAT SA ACOPERE TIMPUL SI DEPLASAREA

stii de ce merg la intrunirea de la mare.... ca o sa fac si baie , ca o sa fug si n vama ...etc

si cea de la sibiu...ca o sa merg in piata mare. si o sa veau bere la turn, ca o sa urc pana la paltinis pe serpentine

 

ce fack" la ....MAN.......???????

 

domnule primar

cateva mii de motociclisti vor sa va foloseasca comuna/satul pentru 3 -4 zile

va rugam sa evacuati localnici si orataniile

promitem ca o sa vina televiziunea iar PIBul va creste considerabil.....

 

NU OTRAVITI FANTANILE CA NOI BEM DOAR BERE DIN DOZE....

 

CU STIMA .......MAN

 

si nu am fumat nimic....bec man e zgarcit...nu ne da din MARFA lui.......

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DEALUL FRUMOS.......dupa ce pleaca cei 3000 de motociclisti....se va numi DEALUL JEGOS

CINE DRACU VINE IN CAMP CU SERVICE MOBIL, MAGAZINE.....

OMULE......

 

"MARILE MAGAZINE" PE CARE LE AM VAZUT LA INTRUNIRI NU FAC CASTIG NICI CAT SA ACOPERE TIMPUL SI DEPLASAREA

 

asta cu dealu dupa eveniment e foarte reala, din cauza asta nu cred ca un sat-comuna are cum sa suporte un eveniment de genul asta..

 

ar fi tare sa ne intelegem cu Sighisoara.. Brasov si mai misto dar pana nu avem o forma juridica nu putem pune nici macar o intrebare...

 

@Ianachim, muhahha, sa evacueze doar barbatii si femeile peste 40 :)

Editat de bec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

O sa dureze doua luni numai compunerea e-mailului... Iata un draft: -)

 

Stimate domnule X-ulescu, Primar al Comunei Y

 

Cu intentia de a ne intalni in urma Raliului Moto National (cum care raliu? nici noi nu stim ce inseamna de fapt), va solicitam sa ne puneti la dispozitie un teren de cel putin 10 mii de metri patrati, in proximitatea drumului principal. Sa fie drept, curat si cu iarba cosita. Mai dorim sa ne asigurati 15 toalete ecologice, curent electric, mancare si bautura in cantitati indestulatoare pentru vreo 3 mii de oameni, desi e posibil sa nu ne adunam nici macar cateva sute. Nu stim cat poa` sa coste, j` de mii de euro in tot cazul.

 

Va asiguram ca in schimb, toate babele satului vor fi violate si vom intesa carciumile satului. Dispuneti -in regim de urgenta- consolidarea stocului de bautura.

 

Suntem o ceata de motociclisti ce discutam despre o mare intalnire moto. Mai exact, cea mai mare din Romania, din toate timpurile. Si ne-am gandit sa va facem cinstea ca aceasta orgie se intample chiar in localitatea in care domnia voastra sunteti primar. Inca nu suntem hotarati, totusi, asupra locatiei dar nu au existat decat 150 de postari pana acum pe aceasta tema- urmariti, va rugam, topicul dedicat de pe motociclism.ro ca sa nu spuneti ca nu v-am anuntat despre decizia noastra.

 

Nu va iese nimic la aceasta afacere nici dumneavoastra si nici familiei sau prietenilor dumneavoastra si daca nu ne suportati, o sa scoatem localitatea dvs de pe lista si am terminat balciul.

 

Cu respect, in speranta unui raspuns favorabil, va rugam dispuneti.

 

Domnului X, Primar al Comunei Y

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa dureze doua luni numai compunerea e-mailului... Iata un draft: -)

 

Stimate domnule X-ulescu, Primar al Comunei Y

 

Cu intentia de a ne intalni in urma Raliului Moto National (cum care raliu? nici noi nu stim ce inseamna de fapt), va solicitam sa ne puneti la dispozitie un teren de cel putin 10 mii de metri patrati, in proximitatea drumului principal. Mai dorim sa ne asigurati 15 toalete ecologice, curent electric, mancare si bautura in cantitati indestulatoare pentru vreo 3 mii de oameni, desi e posibil sa nu ne adunam nici macar cateva sute. Nu stim cat poa` sa coste, mii de euro in tot cazul. Va asiguram ca in schimb, toate babele satului vor fi violate si vom intesa carciumile satului. Dispuneti -in regim de urgenta- consolidarea stocului de bautura.

 

Suntem o ceata de motociclisti ce discutam despre o mare intalnire moto. Mai exact, cea mai mare din Romania, din toate timpurile. Si ne-am gandit sa se intample in localitatea in care domnia voastra sunteti primar. Inca nu suntem hotarati asupra locatiei dar nu au existat decat 150 de postari pana acum pe aceasta tema- urmariti, va rugam, topicul dedicat de pe motociclism.ro ca sa nu spuneti ca nu v-am anuntat despre decizia noastra.

 

Nu va iese nimic la aceasta afacere nici dumneavoastra si nici familiei sau prietenilor dumneavoastra si daca nu ne suportati, o sa scoatem localitatea dvs de pe lista si am terminat balciul.

 

Cu respect, in speranta unui raspuns favorabil, va rugam sa dispuneti.

 

 

 

Domnului X, Primar al Comunei Y

alooooo

cine dracu de la primarie citeste toata compunerea asta.......

trebuie sa si ia concediu sa o si priceapa

 

varianta scurta cu plic +€ o intelege IMEDIAT

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m ai inebunit cu forma juridica.....

srl

sa

pfa

ce vrei tu sa fie .....

 

COSTAAAAAAAAA

 

De aceea exita sponsori si reclame si de aici poti face un event reusit daca ai fost pe la 7-8 in alte tari.

Basca, preturile sunt mai mici la noi deci consumul ar fi dublu. ;)

 

 

 

 

bec a zis : @Zair, DP n-are treaba cu "actiunea" asta si sper sa nu reuseasca sa se infiltreze

 

 

 

Uite ca asta incearca, si atata timp cat aceasta Asociatie exista, noi nu ramaneam doar la nivelul de petreceri organizate de cluburile moto.

 

Cat despre eveniment, daca se doreste a fi facut, ma pot implica la nivelul de cautat sponsori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine. Cum am spus, cei care vor a se implica sunt liberi sa o faca. ;)

omule

implicarea asta ...care vrea care doreste nu duce la ceva constructiv......

 

treb sa existe un cap....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WRONG! daca vrei sa iasa ceva deciziile se iau de un singur om(care asculta parerile altora), daca nu ai observat pana acum inca nu s-a stabilit o data macar, iar lucrul asta e foarte simplu de facut , te uiti pe calendar si pui degetul, eventual verifici sa nu se suprapuna cu alte evenimente .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WRONG! daca vrei sa iasa ceva deciziile se iau de un singur om(care asculta parerile altora), daca nu ai observat pana acum inca nu s-a stabilit o data macar, iar lucrul asta e foarte simplu de facut , te uiti pe calendar si pui degetul, eventual verifici sa nu se suprapuna cu alte evenimente .

 

Suprapunerea cu alte evenimente este exclusa, acesta avand amploarea cea mai mare. Revin la data weekend dupa solstitiu. fiind in preajma zilelor cele mai lungi ca lumina din timpul anului. O prognoza meteo de la o unitate militara desteapta n ar strica De asemenea locatia propusa de UFO o gasesc OK

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pot sa observ este ca multi comenteaza, insa putini vor sa isi asume raspunderea. Eu imi asum raspunderea pt ceea ce vreau si pot sa fac, insa nu vreau sa ma erijez in vreun conducator al motociclistilor, un guru pe doua roti care le stie pe toate. Am apreciat postarile tale si nu vreau sa intram in polemica pe aceasta tema . Principiul aportului constructiv trebuie sa primeze. In privinta datei si locatiei, cred ca trebuie bine alese, insa dezbaterea pe aceasta tema este insuficienta.

 

nu-i vorba de guru al motociclistilor, man, ne trebuie un singur om care sa organizeze un event, nu trebuie sa dea el comunicate de presa sau sa vorbeasca pe scena

 

vad ca va puneti bazele in meteorologie, daca asta e nivelul eu ma retrag

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Becule, nu ne certam. ideea e ca din mai multe pareri exprimate putem decanta, putem discerne ce asteapta motociclistii de la acest eveniment. De unul singur nu poti face nimic. Anvergura evenimentului este prea mare, am organizat intrunire unde au fost peste 800 de participantisi nu a fost usor, de aceea cer si contez pe sprijinul vostru. :) Cat despre meteo, sa ii lasam pe cei de la INMH sa isi fa treaba.;)

man eu stiu asa

intr o lume unde si sa te ca.ci costa iar unde sunt 2 oamnei deja sunt 2 pareri

e bine sa nu se mai VOLUNTARIEZE atat si sa existe o capetenie

pot sa pun pariu ca 7 capete de balaur nu fac cat unul de hamster

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

vad ca va puneti bazele in meteorologie, daca asta e nivelul eu ma retrag

 

 

mai si zambim si alde noi? :-)

 

ON: ar trebui luat legatura cu omul de la primarie doar dupa o minima lumina asupra a ce se vrea. o tatonare poa` sa tzina doar in caz ca il cunoaste careva pe dom` primarele. asta e opinia mea despre ideea de a-l suna sau a-i da un mail in acest stadiu, la acest moment.

 

ar ajuta foarte, foarte mult ca cei ce doresc sa se implice sa se adune, sa se vada in ochi si sa bea o bere. apoi sa puna pe hartie fiecare ce face. si un plan. si tinte. si termene. e ca la serviciu sau mai dihai. pe bune.

 

fireste, trebuie un tartor. musai. nu va ganditi ca e decembrie, timpul e scurt. si e mult de munca. bafta mare!

Editat de Festina Lente
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...