Sari la conținut

Lefkada Grecia 2013


foxbat
 Share

Postări Recomandate

La multi ani marite.

Clar nici eu nu vreau la cort daca suntem mai multi :) daca ma duc singur , cort scrie pe mine

 

pleacarea undeva pe vineri ( 14 iunie ) , stat de voie cel putin pana pe 22- 23 iunie.

 

 

ce zici ? varaderim ?:)

 

@ianachim - mane, sezi bland, nici eu nu merg pe ideea de cort daca mergem in grup. am pomenit de el ca si varianta , poate ca in perioada aia mai merge lume si e loc de toate buzunarele.



asta ar fi drumul dupa ce intri in grecia

egnatia odos autostrada

iar de la ioanina mai ai de coborat spre prevetza si de acolo prin tunel subteran pe sub mare intri pe insula

tu mi strici zen-ul

ma gandescm sa ne ratacim un pic :)



1. ce are forumul de nu merge ? sau doar ma mine ieri n-a fost ok ?

2. am gasit cazare, daca ne strangem mai mult de 6 ( 3 camere duble ) scadem sub 30 e / camera

3, plecarea pe 14 iunie, intoarcerea cel devreme pe 23 iunie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 70
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

daca mai e loc printre cei 3 sau 6 as veni si eu.

 

eu acum lucrez la rezervarile de cazare,

vezi mai sus.

 

pana la sfarsitul lunii trimit banii acolo . daca mai este lume interesata ziceti ca iese mai ieftina cazarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu acum lucrez la rezervarile de cazare,

vezi mai sus.

 

pana la sfarsitul lunii trimit banii acolo . daca mai este lume interesata ziceti ca iese mai ieftina cazarea.

am fost in 2011, dar cu familie si masina. preturile destul de mari la mincare, portiile cam mici, fata de alte locuri din grecia.

plajele neingrijite, dar salbatice, fara facilitati. nimeni nu stringe mizeria, dar locul de parcare costa 3~4 euro.

cazarea ok, mai toate pensiunile/hotelurile au piscina proprie. per ansamblu, compromisul e slab pozitiv, sincer nu cred ca as mai bate drumul pina acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu acum lucrez la rezervarile de cazare,

vezi mai sus.

 

pana la sfarsitul lunii trimit banii acolo . daca mai este lume interesata ziceti ca iese mai ieftina cazarea.

 

eu sint hotarit, vin. cind vrei iti transfer/dau avansul.

 

multumesc pentru organizare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost in 2011, dar cu familie si masina. preturile destul de mari la mincare, portiile cam mici, fata de alte locuri din grecia.

plajele neingrijite, dar salbatice, fara facilitati. nimeni nu stringe mizeria, dar locul de parcare costa 3~4 euro.

cazarea ok, mai toate pensiunile/hotelurile au piscina proprie. per ansamblu, compromisul e slab pozitiv, sincer nu cred ca as mai bate drumul pina acolo.

in ce perioada a anului ai fost?

eu am ajuns acolo la final de IUNIE si nu am gasit plaje murdare

intradevar

am fost diar pe 3 unde erau sezlonguri insa nu pentru plajele amenajate m am dus

preturile nu erau nici explodate nici mici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sint hotarit, vin. cind vrei iti transfer/dau avansul.

 

multumesc pentru organizare

 

 

cand doresti , te rog sa mi dai pe PM nr de persoane / camere si orice alte detalii mai crezi ca le pot rezolva.

 

Sa vina varaaaaa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost cu cortul. Am stat in campinguri [nu e pe gustul meu prefer salbaticia] . Campingurile umbrite, curate cu tot ce-ti poate dori sufletul [frigider masina de spalat wifi] am primit si reduceri ca eram grup 4 mobre 5 oameni. Daca te duci neaparat sa inchiriezi o barca sunt plaje bestiale la care n poti ajunge decat pe apa si nu ma refer doar la cele de pe insule.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

da, chestie e ca daca pui un cort sau iei o camera de 2 - 3 persoane , din timp, diferenta e mica

ma rog, campatul" wild" e alta chestie. , faina :)

 

multam de pontul cu barca, I will

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ce perioada a anului ai fost?

eu am ajuns acolo la final de IUNIE si nu am gasit plaje murdare

intradevar

am fost diar pe 3 unde erau sezlonguri insa nu pentru plajele amenajate m am dus

preturile nu erau nici explodate nici mici

in septembrie. plajele din partea de apus a insulei, porto katsiki, egremni, gialos, katisma, erau pline de mucuri, sticle, pet-uri neridicate. lipsa orice facilitate gen wc...

in schimb, in septembrie, lume putina, mare cu valuri bestiala. asta ca +.

eu nu vreau sa conving pe nimeni de nimic, doar mi-am zis o parere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
:lol:

 

Cand mai vad cate un "calator" d'asta care nu stie de Booking ma duce cu gandul la o secretara care nu stie ce-i aia sa trimita un mail. :)

 

http://tinyurl.com/atlrup5

 

 

 

multumesc diego.mi ai facut ziua cu postul tau.

ps tocmai m am intors de la targoviste:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Foxule, din pacate mi se pare cam mult pana la Lefkada, eu ma gandeam la un Thasos - 8-9 ore, mult mai aproape, mai putina autostrada, aceleasi conditii : clima, mancare, mare, preturi. In legatura cu rezervarile putem detalia pe pm. Nu-ti strica ziua din cauza unor comentarii inutile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Foxule, din pacate mi se pare cam mult pana la Lefkada, eu ma gandeam la un Thasos - 8-9 ore, mult mai aproape, mai putina autostrada, aceleasi conditii : clima, mancare, mare, preturi. In legatura cu rezervarile putem detalia pe pm. Nu-ti strica ziua din cauza unor comentarii inutile...
da mi voie sa te contrazic

lefkada NU.I THASSOS

 

nu ai asa ceva pe thasos...

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Foxule, din pacate mi se pare cam mult pana la Lefkada, eu ma gandeam la un Thasos - 8-9 ore, mult mai aproape, mai putina autostrada, aceleasi conditii : clima, mancare, mare, preturi. In legatura cu rezervarile putem detalia pe pm. Nu-ti strica ziua din cauza unor comentarii inutile...

 

 

multumesc

am deja 3 ture de thassos

cum sa mi stric ziua glumesti ? mi a placut tare , really

 

da mi voie sa te contrazic

lefkada NU.I THASSOS

 

nu ai asa ceva pe thasos...

 

 

bai asta, banneaza -te singur ca mor de invidie cand vad pozele tale si ..ma uti in calendar..

 

Ok, rezum ca s-a dat in offtopic.

 

- plecare in insula - iunie.durata - 10 zile ( incepnad de vineri pana urmatoarea duminica )

cazarea - la pensiune, 30 e camera dubla. daca ne adunam peste 4 camere s-ar putea sa iasa si mai jos.

 

Personal la sfarsitul lunii ianuarie voi inchide rezervarile (daca mai sunt doritori ) si trimit avansul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mi voie sa te contrazic

lefkada NU.I THASSOS

 

nu ai asa ceva pe thasos...

Daca vreti sa vi se aprinda beculetele de tot ( peisaje de vis, drumuri bestiale pt. 2 roti, etc. ), cautati coasta Amalfi - de la Salerno la Napoli sau invers ! Insulele grecesti sunt in mare, cam la fel (sigur ca sunt diferente ! dar nu sa cazi pe spate ). Parerea mea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitati masca, snorkle si labe daca vreti papica proaspata(primus si tigaie sau gratar). Anul trecut, in Rhodos si Creta, am prins 2-3 caracatite zilnic. That's good eating! Puteti cotiza sa luati un harpon ieftin...50 eur. Chefalii si limba de mare sunt la ordinea zilei, dar trebuie ceva practica.

 

483972_362996787101970_501575267_n.jpg

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreti sa vi se aprinda beculetele de tot ( peisaje de vis, drumuri bestiale pt. 2 roti, etc. ), cautati coasta Amalfi - de la Salerno la Napoli sau invers ! Insulele grecesti sunt in mare, cam la fel (sigur ca sunt diferente ! dar nu sa cazi pe spate ). Parerea mea !

 

 

e ok, am inteles, multumesc, on topic pls

 

Nu uitati masca, snorkle si labe daca vreti papica proaspata(primus si tigaie sau gratar). Anul trecut, in Rhodos si Creta, am prins 2-3 caracatite zilnic. That's good eating! Puteti cotiza sa luati un harpon ieftin...50 eur. Chefalii si limba de mare sunt la ordinea zilei, dar trebuie ceva practica.

 

483972_362996787101970_501575267_n.jpg

 

ia te de mana cu ianachim si basti de aci, voi chari vreti sa plec acum acolo :)

thxx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

Noi am fost in Lefkada in septembrie 2012, cu masina pana acolo, dar pe insula ne-am inchiriat motocicleta.Asa ca cu drumul pana acolo, nu va pot ajuta

Peisajul este superb .Nu se compara cu Grecia continentala.Am plecat doar cu GPS,fara nimic programat , dar era septembrie.Cazari pe la 25-30 euro/camera in pensiuni pe plaja aproape.In iunie cand vreti sa plecati e deja mai scump...

Drumurile nu sunt alunecoase pe unde am fost noi(adik toata insula).Am strabatut-o si pe coasta estica si pe cea vestica , si transversal.Curbele sunt curbe,nu ce avem noi.

Plajele le-am gasit curate,cam virgine,ce-i drept fara wc,dar sa fim seriosi ca era ditamai marea.Oricum un albastru azuriu foarte frumos.Plaje si cu nisip si cu pietricele,dar nu te deranjeaza.Sezlonguri de inchiriat (2buc)+umbreluta-5 euro.Oricum sunt libere toate asa ca se poate merge si cu prosopul .

Mancarea la terase e mai scumpa ca la noi , si berea la fel.

EX:2 buc piept de pui la gratar+cartofi pai+salata greceasca+paine+2beri la halba=29 euro , la terasa exact pe malul marii.Te saturi,dar e mai csump ca la noi.

-portie de lasagna -10 euro

-pizza -8-12 euro

-gyros pita(shaworma)- 3-4 euro

-bere la halba sau la sticla - 3.5 euro

Si mancarea din supermarketuri este putin mai scumpa,dar de ex in Nydri au si magazin gen Carrefour,unde se gasesc mai ieftine.Noi am avut cu noi si mezeluri si legume si conserve si am mancat boiereste.

 

Noi am fost si in Agios Nikitas care e genul de statiune rustica si de relaxare,foarte frumos golfuletul,Iar daca vreti sa mancati acolo , exista o taverna si cu meniu in romaneste.Proprietara e din Moldova.

Am mai stat si in Nydri , genul de statiune partial rustica,partial aglomerata.Este si port.

Daca ajungeti pana acolo si vreti , va recomand sa mergeti cu vaporasul o zi intreaga-30 euro/pers.Se numeste Odyseea si e gen corabie de pirati.Va plimba toata ziua.va lasa sa inotati in pestera deschisa, mergeti pe o plaja proprie si va servesc cu frigarui..salata vin..suc...cat puteti duce...si se sta la plaja ...Plus altele.Merita plimbarea din plin.

PLaje pe care am fost si sunt ok:Agios Nikitas,Kathisma,Egremni,Porto Katsiki.

 

PLajele sunt superbe din punct de vedere al ne-cocalarimii si al apei.

M-as duce daca as putea maine.

 

Asta este parerea mea strict personala , si daca pe cineva ajuta aceste detalii e ok,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...