Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad 6 - 2013, RGA


KHK
 Share

Postări Recomandate

In echipement nu e deloc placut... sa stai degeaba doua ore in echipament/cizme. Insa hotelul este aproape de telecabina.

 

Vedem acolo ce si cum, cine mai vrea... ca daca este innorat, nu are rost sa urci ca nu vezi nimic.

Ma gandeam ca poate avem bafta de vreme ca in 2010 ;)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

1. Pentru ca ideea este sa parcurgem pe cat posibil RGA. Deja portiunea Thonon - Cluses este optionala... daca mai eliminam si partea asta, facem doar "jumatate" din RGA si e pacat;

2. Exact ruta desenata de tine face parte din tura de Mont Blanc, sugerata pentru a fi facuta luni, deci nu pierdem nimic;

3. oricum, portiunea cu Beaufort, pasul si barajul de la Cormet de Roselend merita sarita;

4. Oricum merita ajuns si la Annecy in ziua cand plecam de la Chamonix si mergem catre Val d'Isere.

 

post-9546-0-99685200-1366811169_thumb.jpg

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

3. oricum, portiunea cu Beaufort, pasul si barajul de la Cormet de Roselend merita sarita;

 

Aici am facut o greseala: ideea era ca NU merita ratata portiunea respectiva.

 

-------------------------------------------------

 

Pentru cei care ulterior mergeti in Kreta, am gasit intr-o revista un traseu interesant, poate faceti macar portiuni din el. Cu ajutorul unei harti mai detaliate, cred ca il puteti identifica usor. Daca vreti, cand ne intalnim, pot lua revista cu mine sa mai vedeti ceva idei (din pacate este in germana):

 

post-9546-0-23193500-1367998351_thumb.jpg

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Aici am facut o greseala: ideea era ca NU merita ratata portiunea respectiva.

 

 

-------------------------------------------------

 

Pentru cei care ulterior mergeti in Kreta, am gasit intr-o revista un traseu interesant, poate faceti macar portiuni din el. Cu ajutorul unei harti mai detaliate, cred ca il puteti identifica usor. Daca vreti, cand ne intalnim, pot lua revista cu mine sa mai vedeti ceva idei (din pacate este in germana):

 

moto.jpg

 

 

Ia'o sau fa'i o poza la rezolutie mare!

 

Later edit: nu'i mai fa poza, se vede perfect pe asta pe care ai atasat'o!

 

Oficial, nu mai am rabdare!

Daca fac si revizia, sunt gata de drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oficial, nu mai am rabdare!

Daca fac si revizia, sunt gata de drum!

Joi plec cu Radu intr-o plimbare la Garda si Dolomiti. Hai cu noi!

Sau daca mai e cineva amator...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Joi plec cu Radu intr-o plimbare la Garda si Dolomiti. Hai cu noi!

Sau daca mai e cineva amator...

Pana miercuri sunt in Bucuresti la nava-mama pe plantatie. Sorry si merci ca te-ai gandit la mine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate prinzi o etapa din "il giro"!!!!!

in periada aceea sunt etapele de munte.

"Il giro" am facut azi toata ziua Viena-Bratislava de-a lungu' Dunarii :) acum suntem in tren spre casa...

Merci de info, sa fim atenti sa nu gasim pasuri blocate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Il giro" am facut azi toata ziua Viena-Bratislava de-a lungu' Dunarii :) acum suntem in tren spre casa...

Merci de info, sa fim atenti sa nu gasim pasuri blocate.

Da, cititi bine pe net. Anu trecut am fost la 1 etapa Il Giro in Stelvio, am facut 9h din Zurich pana la Cazare (cu masina) cu trecut Gavia la 4AM din cauza unori pasuri inchise pt tur cu o zi inainte, tuneluri blocate pt mentenanta si anuntate la fata locului (Italian style) bafta ;)...la un mom dat ma batea sa dau 100E la niste muncitori de spoiau tencuiala intr un tunel numa sa trec....nu a mers.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot veni vorba de ciclism...

Turul Frantei incepe pe 29 iunie in Corsica.

La doar 3 zile dupa ce se desparte gasca, adica pe 3 iulie, se da startul in etapa 5 a turului Frantei chiar de la Cagnes sur Mer.

Banuiesc c-o sa fie nebunie si pe acolo, si nu doar in ziua etapei.

Cu o zi inainte este etapa in jurul Nisei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am finalizat in sfarsit rezervarile. Pretul final este de 520€ /persoana in camera dubla/twin.

Am rugamintea sa-mi virati restul de bani cel tarziu pana pe 30 mai, in acelasi cont.

 

Doar pt. a va aduce aminte... :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acu' juma' de ora am virat malaiu' pt 3 bucati ieseni.

Oare cand ma trezesc maine poa' sa fie plecarea?

mai ai si tu putintica rabdare, ca n-am gatat mamaliguta, iar smantana trebuie sa fie la temperatura camerei :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I-am dat eu ceva cand ne-am intalnit la Zarnesti. Cred ca de atunci se trezeste mai greu baiatu`

:))

aia n-are legatura. doar te-am sunat sa-ti zic ca e mortala palinca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, pe la ce ora crezi ca sunteti duminica la intrarea in elvetia si pe unde vreti sa intrati? Din pacate sefu e plecat doar primele 3 saptamani din iunie asa ca fix saptamana aia in care sunteti aproape de mine t sa fiu la munca in zurich. Planu meu ar fi sa ne vedem cand intrati in ch duminica sa sa vin cu voi pana la chamonix. Eu luni o sa lucrez din geneva, asa ca asta pare singura varianta.....

 

Sper sa fie vreme buna ca a rupt cu zapada acum peste tot la peste 1000m :)

 

http://www.tdg.ch/geneve/actu-genevoise/weekend-froid-petit-repit-debut-semaine/story/13824893. Poza 7 oberalp

 

http://www.20min.ch/schweiz/zentralschweiz/story/15235184 Gothhard

http://www.tirolblog.org/10-meter-schnee-in-tirol-am-timmelsjoch/ Timmelsjoch la voi acolo :)

Editat de eti_radu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, pe la ce ora crezi ca sunteti duminica la intrarea in elvetia si pe unde vreti sa intrati?

 

Sambata dormim la Oetz. Daca plecam dimineata la 9, normal pe la 10:30 ar trebui sa intram in Lichtestein prin Feldkirch. Apoi as merge pe ruta Glarus-Klausenpass pana la Andermatt si mai departe catre Chamonix.

Cred ca cel mai indicat ar fi insa sa ne vedem sambata spre seara la Oetz, stam si noi la palavre si o bere la Aqua Dome ;)

 

Sper sa fie vreme buna ca a rupt cu zapada acum peste tot la peste 1000m :)

 

 

Luni eram cu Radu in Dolomiti, pe Valparola ne-a fulguit, erau 1-2gr si zapada in jur. Si se pare ca a nins iar...

 

 

Ramanem optimisti! Si in 2010 ne-a nins dimineata la plecarea din Tirol si apoi pe Oberalp... dar incepand din acea dupa-amiaza, a urmat numai soare toata excursia. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai era o ruta faina...cred ca pe Oberalp - Furka...

Mie unu mi s-a parut mai frumoasa asta decat pe Klausenpass...:)

Apoi as merge pe ruta Glarus-Klausenpass pana la Andermatt si mai departe catre Chamonix.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...