Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad 6 - 2013, RGA


KHK
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 280
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut Vlad, am facut ''traseul'' cu trenul intre Feldkirch si Vienna de vreo 3 ori. In nici un caz nu luati cusete. Mergeti la vagon de dormit. Pe linga avantajul dusului nici nu te dai jos teapan din tren a doua zi. Ori ca dormi pe scanduri de lemn ori la cuseta tot aia e. Ideal ar fi sa faci rezervarea pentru grup, la individual pot fi locuri in tren dar nu mai ai loc pentru motocicleta. Daca faceti rezervarile individual, vor fi doua bilete. Sfatul meu este sa incepeti cu cel de motocicleta.

Nu uitati ca in Romania se poate intampla orice. Am pierdut odata trenul pentru ca s-a rasturnat un TIR prin satele de linga Sibiu si am stat 4 ore in camp pina s-a dat drumul circulatiei.

 

Bafta.

Editat de connex
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu uitati ca in Romania se poate intampla orice. Am pierdut odata trenul pentru ca s-a rasturnat un TIR prin satele de linga Sibiu si am stat 4 ore in camp pina s-a dat drumul circulatiei.

 

Merci Cosmin pt. info. Asta este si temerea mea, in cazul in care apare ceva neprevazut, cineva pierde trenul; pe langa decalarea fata de grup, sunt si banii pierduti.

In plus, mai ales la un grup mare, mai avem o problema: ajunge lumea la Viena sa zicem la 3-4 dupa-amiaza, dupa o zi de mers, oboseala, echipament, poate e si foarte cald (sau poate ploua), ce fac pana la 21:00 cand trebuie sa fim la tren?

Si nu numai in Ro se poate intampla orice; de exemplu la tura nostra in Croatia in toamna, cineva a ramas brusc fara baterie pe M0 langa Budapesta si singura solutie la ora aia a fost remorcarea si dormit in Budapesta in mod neprevazut.

Vagon de dormit (2 pers in compartiment si dus) devine putin cam scump.

 

Eu sunt clar ce trenul asta este o idee buna, inclusiv ok financiar, dar complicat la un grup mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze Vlad de off-topic, insa mi-ai dat o idee si m-am si hotarat: in Spania-Portugalia voi merge dupa cum urmeaza: Bucuresti - Viena pe roti, Viena - Livorno pe tren, Livorno - Barcelona cu ferry. Viena - Barcelona va costa in jur de 600 EUR (2 pers + moto), insa voi fi acolo in 48 de ore, pe cand pe roti este ceva de mers de la Viena pana la Barcelona, pe autostrazi scumpe in Italia si Franta.

La intoarcere voi veni insa pe roti, sa vedem si Pirineii + Provence.

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze Vlad de off-topic, insa mi-ai dat o idee si m-am si hotarat:

 

Vezi ca nu stiu daca ai ferry de la Livorno la Barcelona (cel putin astea sunt informatiile mele), doar de la Genova dar sunt doar 180km, nici 2h pe autostrada.

http://seereisen-agentur.de/template_check_frei.php?name=kartefahrtgebietegnv&nid=189|200

 

Si sa ai in vedere ca Viena-Livorno trenul este doar vinerea (noaptea) si Liv-Vie doar sambata.

 

Aseara am citit despre trasee moto prin Pirinei si ma tenteaza foarte tare si cel mai probabil asta voi face la sfrasitul Turei 6. ;)

La intoarcere te poti folosi de tren Feldkirch-Viena eventual. Daca te pot ajuta cu ceva, vorbim oricand pe PM sau mail.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daaaaa, si eu sunt topit dupa ele in general, dupa cele din Ungaria in special. desi imi place drumul de la BV la Arad... :) sincer as fi preferat tren Arad-Viena...

@ovideo: veniti?

 

si ca sa ma achit si de "exprimarea opiniei", zic asa: in conditiile in care exista riscurile exprimate de Vlad referitor la tren si in conditiile in care singura solutie ca sa fii curat si odihnit a doua zi este vagonul de dormit, eu as merge pe varianta clasica: ajuns Viena, cazat, intalnit la cina si plecat a doua zi. Dar, cum am mai spus, ma supun majoritatii.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

khkule

 

 

asa cum ma stii ,cu gura mare , am vandut informatii referitoare la tura si mai adaug si eu un prieten, pretendent la gasca de alpi

 

 

deci un bluebandit s de 650 doritor de tocit anvelopele pe COLuri

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

khkule

 

 

asa cum ma stii ,cu gura mare , am vandut informatii referitoare la tura si mai adaug si eu un prieten, pretendent la gasca de alpi

 

 

deci un bluebandit s de 650 doritor de tocit anvelopele pe COLuri

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

E prietena ta ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

E prietena ta ?

 

da, fata! ce esti geloasa....

 

 

lasa, ca si cu tine ca ..prietena ..am avut vremuri frumoase.......pana ai vrut tu sa ne arati ca mai poti fi tatic ......

 

 

 

poate anul asta te reapuci de semnat ...catalogul......la plimbari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... poate anul asta te reapuci de semnat ...catalogul......la plimbari

Da iubire,..ne vedem anul asta sigur !

pe 2 roate :)

Am tras o spaima maxima cand a vrut Plescoi sa-mi rechizitioneze motorul pe motiv ca nu-l mai folosesc !

Nu ma las !

Iarta-ne Vlad de off-uri !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMR 5 luni

Mai pune si tu o lista cu participantii , ca vad ca lumea a inceput deja sa lege pretenii , vor sa faca si ceva copii ... lumea nu sta , evolueaza :) , ii ajuta si astia cu legile imediat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duracell nu poate sa vina in tura asta :( . Ma refer la luna iunie. Poate ca in septembrie o sa fac o plimbare scurta, sau eu unul o sa fac cu boxerul. Tot ma gandesc la defileul Dunarii l-am facut cu masina dar cu moto niciodata.

Ne vedem oricum prin tara sigur vara asta.

Va urez drum bun si distractie placuta baieti :hug:

 

Sunt curios cine il depaseste pe Achim :eek: in tura asta ( mai ales pe virajele largi )

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Duracell nu poate sa vina in tura asta :( . Ma refer la luna iunie. Poate ca in septembrie o sa fac o plimbare scurta, sau eu unul o sa fac cu boxerul. Tot ma gandesc la defileul Dunarii l-am facut cu masina dar cu moto niciodata.

Ne vedem oricum prin tara sigur vara asta.

Va urez drum bun si distractie placuta baieti :hug:

 

Sunt curios cine il depaseste pe Achim :eek: in tura asta ( mai ales pe virajele largi )

 

Numai bine!

bogo... man

 

nu fi cu capul

lasa dracu defileul dunarii

 

iti pun eu filmulet facut facul trecut...nu e 3D da promit sa vin sa fac ca motorul turat langa tine cand te uiti

 

 

alpii francezi chiar merita .....

 

AMR 5 luni

Mai pune si tu o lista cu participantii , ca vad ca lumea a inceput deja sa lege pretenii , vor sa faca si ceva copii ... lumea nu sta , evolueaza :) , ii ajuta si astia cu legile imediat

bula ia un sac de "bile" sa avem de nadit in zona RGA ca e plin de balti

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu sunt "prietena" anuntata de Ianachim ca as dori sa particip la aceasta tura in Alpi (un motor, o persoana). Momentan am un Suzuki Bandit de 650 cc dar studiez piata poate reusesc sa imi iau un alt motor.

Astfel lista actualizata ar fi:

- Marcel si Bia

- Didi si Vio

- Adi (dexxter) si Maria

- Radu

- Jaro

- Ianachim

- Daniel + prieten, etc.

- Mugur (blue_bandit)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad si salutare celorlalti!!!ma gindesc serios sa iau parte la miselia care se pune la cale!beleaua e ca in vara planuiam sa fac o plimbare in SUA pe motor.Dar am luat in calcul schimbarea date plecarii in SUA ,pina pe 1 martie am sa ma hotarasc dar luati-ma in calcul cu un om,un motor!si si..motoareeeee!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad si salutare celorlalti!!!ma gindesc serios sa iau parte la miselia care se pune la cale!beleaua e ca in vara planuiam sa fac o plimbare in SUA pe motor.Dar am luat in calcul schimbarea date plecarii in SUA ,pina pe 1 martie am sa ma hotarasc dar luati-ma in calcul cu un om,un motor!si si..motoareeeee!!

 

Hai sa ne traiesti Julianos !

Ne canti ceva la trompeta aia a ta ?

N-ai tupeu daca nu o iei cu tine !!! TA TA TAAA !

http://www.youtube.com/watch?v=kQmnx3OwmNU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovideo: veniti?

 

Mai intai sa-si ia motor :D

 

After Nisa , noi vroiam sa facem rue de lavanda si apoi intoarcere prin italia - ferry grecia cu plaja 1-2 zile . Poate sunt vise , dar cam asta vroiam . Mai e timp s-o gandim

 

Pai de ce doar vise? E chiar pacat sa nu, daca tot sunteti acolo, am auzit ca e tare frumoasa zona.

 

AMR 5 luni

Mai pune si tu o lista cu participantii

 

Putin cam complicat momentan, sunt inca unii nehotarati, daca vin, daca vin cu pasagera sau nu etc. Vedem la 1 martie. ;)

 

Nu m-ar mira insa sa batem recordul de fete la tura asta :) (cinci la Tura 1)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...