Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad 6 - 2013, RGA


KHK
 Share

Postări Recomandate

Salut! :wave:

 

Trebuie sa recunosc ca aveam de gand ca Tura 5 din 2012 sa fie si ultima organizata, insa lumea este in continuare dornica de plimbare in gasca. S-au format deja amicitii si prietenii si, pe langa partea de motociclism si plimbare, inteleg ca mai toti partcipantii apreciaza mult si factorul uman in aceste excursii, buna dispozitie si distractia permanente.

 

Ca si traseu, am cazut de acord ca merita clar facuta inca o data celebra Route des Grandes Alpes, care a fost si scopul Turei 3 din 2010.

Traditional deja, se va intampla la sfrasitul lui iunie, mai precis 21-30 iunie. Adica ne vom intalni la Viena cu totii vineri 21 iunie si ne vom desparti duminica pe 30 pe Coasta de Azur.

 

Momentan am in cap doua variante pentru prima zi:

- fie clasic, parcurgem cca 550km sambata si dormim o noapte in Tirol iar duminica traversam Elvetia;

- fie vineri cu trenul de noapte de la Viena la Feldkirch (langa granita cu Lichtenstein/Elvetia) si sambata deja traversam Elvetia.

Normal, in functie de varianta aleasa, voi hotara noptile urmatoare. Foarte probabil urmatoarea locatie, pentru doua nopti, va fi din nou Chamonix.

Mai departe vom strabate RGA (cu alte doua nopti dormite pe traseu) pana la Coasta de Azur, unde vom dormi (probabil tot la Nisa) ultimele trei nopti. In cele doua zile libere avem timp de plaja si/sau plimbari in zona.

 

Impresiile si pozele de la Tura 3 (RGA 2010) aici: /index.php?/topic/547956-tura-iii-mit-vlad-route-des-grandes-alpes/

 

Dpdv financiar, ca de fiecare data, este prea devreme sa ma pot pronunta concret. Ca exemplu, la Tura din 2010 pretul de persoana a fost ce cca 490€/pers in camera dubla si 670€/pers in camera single, incluzand cele noua nopti de cazare cu mic dejun, organizare, harti etc. Insa momentan aceste preturi sunt orientative, nu am garantia ca voi putea obtine aceleasi preturi, cu atat mai mult cu cat au mai si crescut putin in ultimul timp.

Stiu ca cei care vin fara pasagera prefera camera single dar din pacate in Franta, spre deosebire de Austria sau Germania, diferenta de loc in camera dubla vs. single este mare, de multe ori camera single costand cat cea dubla minus un mic dejun. De asemenea cu cat sunt mai multe single (implicit mai multe camere in total) cu atat mai limitate sunt posibilitatile de gasit cazare. Deci, cuplarea pe cat posibil a doi in camera ar fi un avantaj pentru toata lumea.

Pentru estimarea costului excursiei, pe langa sumele mai sus mentionate mai trebuie sa luati in calcul:

- benzina pt. cei cca 5000km de parcursi in total (Ro-Tura-Ro), cca 450€

- cazarile de pe drum la venire si intoarcere

- cheltuiala medie zilnica pe care o apreciez la cca 30-35€/zi/pers (mancare, cafele, bautura)

- vinietele pt. A si HU (total cca 10€/moto) si in functie de cum se intoarce fiecare ceva autostrazi (ex. Italia)

Hotararea de a participa implica plata unui avans de 200€/pers pana la data de 1 martie.

 

Avand in vedere ca deja am discutat si pe alte cai cu participantii la editiile anterioare si nu numai, pot enumera deja cativa dintre cei care se anunta a fi hotarati (pe langa cei dornici) iar pe cei nenominalizati ii rog sa se anunte:

- Marcel si Bia

- Didi si Vio

- Adi (dexxter) si Maria

- Radu

- Jaro

- Ianachim

- Daniel + prieten, etc.

 

In cazul fericit in care ne strangem prea multi, intentionez totusi, din motive organizatorice, sa limitez grupul la maxim 20 persoane.

 

Petru orice informatii suplimentare va stau cu placere la dispozitie.

 

Vlad :bigstar:

 

 

 

Nota: As aprecia ca moderatorii care de obicei imi multa topicurile la "alte servicii" sa lase intai preconceptiile, sa-si foloseasca mintea si, eventual, abia apoi sa ia o astfel de decizie. Sa inteleaga, printre altele, ca in numele acestei sectiuni a forumului nu este inclus si cuvantul "gratuit(e)", alaturi de cuvintele "evenimente" sau "excursii". Ceea ce fac eu cu aceste excursii este departe de ideea de a fi un "business" si ca pe de alta parte, multe dintre evenimentele acceptate sa fie promovate pe aceasta sectiune sunt in final o sursa de profit pt. cei care vand micii, berea, cer o taxa de intrare etc. sau chiar si prin simplul fapt ca la acele evenimente se pun bannere publicitare care ulterior inseamna profit din vanzari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sparg eu gheata: prezenti - 1 moto, 2 oameni!

Legat de optiunile pt prima zi, pe de o parte as inclina catre varianta Viena - Feldkirch cu moto pe tren si "sforaila haraba" (vagon de dormit) pt ca, ca si costuri nu este mult peste cazare + papa in Viena + benzina Viena - CH, DAR castigam o zi. Pe de alta parte as toci cauciucurile pe lateral intre Viena si Elvetia. O sa ma supun deciziei majoritatii.

@Vlad, poate ar fi nimerit sa detaliezi costurile road trip-ului cu trenul, plus dotari/facilitati tren (dush in cuseta - vom fi de pe drum cand ne urcam in tren, etc).

 

Hai cu sezonu'!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad,

 

Ma alatur grupului cu o moto / doua persoane.

Referitor la tren, eu as parcurge si prima zi pe roti, dar, asa cum a zis si dexxter, ma supun majoritatii.

 

Numai bine

Editat de Calin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad !

 

La multi ani tuturor !!!

Didi, AMR-ul ala de 5 luni : tic -tac, tic-tac.

 

Asa cum am spus de anul trecut , de la tura V, ma bag si la tura VI, desi la acel moment inca nu exista aceasta tura , dar eram eram constient de faptul ca Vlad o sa se lase convins de insistentele gashtii... . :ok:

De data aceasta, pe langa prietenii vechi, la gashca se mai adauga inca un prieten. Numele lui este Timi, si poseda o Africa Twin (deocamdata).

Deci, momentan, Vlad conteaza pe , 2 motociclete, 2 persoane. :moto:

 

Legat de costuri, rezervari, traseu, si alte alea, hai sa-l lasam pe Vlad sa-si intinda hartile in sufragerie vreo 2-3 zile si cand le-o stringe , ne-o zice si noua ce trebuie sa stim...

Vlad , spor la lucru !!! :clap:

Editat de marele alb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Vlad !

 

La multi ani tuturor !!!

Didi, AMR-ul ala de 5 luni : tic -tac, tic-tac.

 

Asa cum am spus de anul trecut , de la tura V, ma bag si la tura VI, desi la acel moment inca nu exista aceasta tura , dar eram eram constient de faptul ca Vlad o sa se lase convins de insistentele gashtii... . :ok:

De data aceasta, pe langa prietenii vechi, la gashca se mai adauga inca un prieten. Numele lui este Timi, si poseda o Africa Twin (deocamdata).

Deci, momentan, Vlad conteaza pe , 2 motociclete, 2 persoane. :moto:

 

Legat de costuri, rezervari, traseu, si alte alea, hai sa-l lasam pe Vlad sa-si intinda hartile in sufragerie vreo 2-3 zile si cand le-o stringe , ne-o zice si noua ce trebuie sa stim...

Vlad , spor la lucru !!! :clap:

 

iupiiiiii

 

MARELE ALB TRAIESTE .... A SUPRAVIETUIT SI ACESTUI IGNAT.....

 

LA MULTI ANI BULA CA LA TEL NU RASPUNZI

Editat de ianachim
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tin minte o discutie in timpul BMW Motorrad Days la Garmisch, la masa, in cortul ala imens de mancat/petrecut...

RGA - tic-tac...

ha, am postat simultan cu ianachim...

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tin minte o discutie in timpul BMW Motorrad Days la Garmisch, la masa, in cortul ala imens de mancat/petrecut...

RGA - tic-tac...

ha, am postat simultan cu ianachim...

 

Adi, nu pot spune decat ca ai memorie buna !!!

Si iacata-ne la momentul despre care povesteam atunci...

Sa ne fie de bine ! :peace:

 

 

 

 

iupiiiiii

 

MARELE ALB TRAIESTE .... A SUPRAVIETUIT SI ACESTUI IGNAT.....

 

LA MULTI ANI BULA CA LA TEL NU RASPUNZI

 

 

 

 

Dar un batog de rechin nu serviti dumneavoastra ??? :dropsmilie:

:laugh: :laugh: :laugh:

 

Vlad, scuze de off topic.

Editat de marele alb
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vlad, poate ar fi nimerit sa detaliezi costurile road trip-ului cu trenul, plus dotari/facilitati tren (dush in cuseta - vom fi de pe drum cand ne urcam in tren, etc).

 

Ieri am fost la targul de turism si m-am interesat mai precis in legatura cu trenul: in weekend costa 48€/moto si intre cca 80€/pers in vagon de 4 sau 6 pers. Daca vrei dus&co, trebuie cabina de 2pers care costa 115€/pers. Preturile per pers. pot fi ceva mai mici in cazul platii cu mult in avans, in limita unui nr. de locuri dar asta e deja cam comlicat pt. un grup.

 

Insa mersul cu trenul are niste dezavantaje, avand in vedere grupul mai mare:

- trebuie platit (nerambursabil) din timp si asta implica o oarecare inflexibilitate;

- ajungi la Viena vineri cu cateva ore in avans si ce faci? N-ai unde sa te odihnesti putin, sa faci un dus, depinzi cumva si de restul;

- daca ai o problema pe drum si ai intarziat, ai pierdut trenul.

- dimineata ai nevoie de o toaleta, dus etc... te dai jos buimac la 7:30 din tren si cam trebuie s-o iei din loc

Aici trebuie gandit bine.

Alternativa este cea clasica: vineri fiecare isi ia camera in primire cand vrea la hotel in Viena, face ce vrea cateva ore apoi ne vedem la cina cu totii iar sambata sa parcurgem un traseu frumos (ca avem de unde alege!), o parte de-a lngul Dunarii, si dormim in Tirol o noapte.

 

Ma alatur grupului cu o moto / doua persoane.

 

Ma bucur, Calin. Inteleg ca ati "rezolvat" nunta aia :)

Oricum, noi cred ca ne mai vedem pe la Viena la o bere pana atunci...

 

AMR vreo 5 luni :)

 

Las' ca poate mai facem o tura scurta gen Croatia pana atunci ;)

 

Vlad , spor la lucru !!! :clap:

 

Danke, motane!

 

Ma alatur si eu cu 1 om si o motocicleta, dupa cum am postat si pe fb.

 

Welcome to the club! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga o cazare la kaprun pt sambata seara sa ne refacem la nebunia aia de piscina...wien kaprun aprox 400 km sau solden...daca faci cazare cu piscina mbata seara renunt la tren....

 

adica ASA....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine zice Ianachim!!! si papa la Dorfkrug obligatoriu! putem sta unde am stat si in 2011, a fost super ok!

 

 

Las' ca poate mai facem o tura scurta gen Croatia pana atunci ;)

 

 

de 1 Mai motociclesc? hai ca tre' sa-mi termin de uzat setul de PR3 de anul trecut inainte sa le schimb, mi-e mila de ele.

Editat de dexxter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baga o cazare la kaprun pt sambata seara sa ne refacem la nebunia aia de piscina... wien kaprun aprox 400 km sau solden... daca faci cazare cu piscina mbata seara renunt la tren...

 

M-am gandit deja la asta insa trebuie sa vezi toate aspectele problemei si sa gandesti si mai departe. Eu vad asa: Viena-Kaprun DOAR 400km asta inseamna ca duminica pana la Chamonix ar mai fi 650km! In conditiile in care vor fi si pasagere, trebuie sa travesram toata Elvetia fara autostrada iar viteza legala este de max. 80km/h, vremea poate fi oricum, iar la sfarsit, pana in Chamonix trebuie sa travesram si Forclazu' si ar fi aiurea sa ne prinda noaptea.

In plus, anu' trecut eram la cativa km de Aqua Dome si nu s-a omorat lumea cu prezenta.

 

 

 

bine zice Ianachim!!! si papa la Dorfkrug obligatoriu! putem sta unde am stat si in 2011, a fost super ok!

 

 

Pe langa ceea ce tocmai am scris mai sus, nu ai timp de ambele in aceeasi seara.

 

 

de 1 Mai motociclesc? hai ca tre' sa-mi termin de uzat setul de PR3 de anul trecut inainte sa le schimb, mi-e mila de ele.

 

 

Pai tu erai cam sensibil la prognozele meteo :D

 

Da, ma gandeam la 1 mai dar anu' asta e cam complicat: 1 mai pica miercuri si weekendul urmator e Pastele cand cel putin eu, vreau sa fiu acasa in Ro.

Ma gandeam fie la wk inainte fie la cel cu 17-20mai. Vorbim despre asta...

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, anul asta are fiimea treapta, cu examene fix pe 25 si 27iunie. Nu putem sa ajungem.

 

Daca organizezi ceva inainte, pe 17-20mai, cand este mai cald si poate o fi loc si de-o baie pe undeva, cu maaare placere vom fi prezenti! :)

 

Tura asta o sa o facem singuri, in reluare.

Cred ca o sa facem traseul vostru, ai mana buna, :) candva dupa 15 iulie pana pe 20 august.

 

Toate cele bune tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma inscriu si eu cu Alina. Am renuntat la tura in Norvegia cand am vazut asta.

Deci inca un motor si 2 persoane.

Personal si eu sunt pentru varianata fara tren. Ce naiba... doar e tura cu moto. Adica admir toate "frumusetile" Ungariei vazute de pe motocicleta ca in Viena sa ma urc pe tren?

Tuica deja am pus-o deoparte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vlad, anul asta are fiimea treapta, cu examene fix pe 25 si 27iunie. Nu putem sa ajungem.

 

Daca organizezi ceva inainte, pe 17-20mai, cand este mai cald si poate o fi loc si de-o baie pe undeva, cu maaare placere vom fi prezenti! :)

 

Mihai, imi pare tare rau dar normal ca inteleg situatia si prioritatile. Mult succes la treapta! ;)

 

Pt. tura de primavara, va am pe lista.

Daca mergeti si voi la vara pe RGA, te voi ajuta bineinteles cu informatiile de care ai nevoie, traseu, o sa-ti dau si hartile detaliate.

 

 

Personal si eu sunt pentru varianata fara tren. Ce naiba... doar e tura cu moto.

 

 

 

Calin, faptul ca e tura moto nu inseamna ca trebuie sa avem unele preconceptii. In cazul in care am alege varianta cu trenul, inseamna ca am castiga o zi tot pt. mers cu moto, dar in locuri ceva mai putin accesibile decat Austria unde este mult mai probabil sa mai ajungi. ;)

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raspund la tel bai "B"ula , daca nu raspund , te sun inapoi . Daca vad ca esti tu , probabil ca nu te mai sun inapoi :) LMA si tie ( catzi oi mai avea ... )

@micul alb : nu-ti mai cere atatea scuze cu off-topicu , ce credea Mitu cand a facut topicu ? Ca o sa se vorbeasca strict la obiect ? Hai ca sunteti culmea !

@ totzi : Amr 5 luni si ceva mai putin :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu raspund la tel bai "B"ula , daca nu raspund , te sun inapoi . Daca vad ca esti tu , probabil ca nu te mai sun inapoi :) LMA si tie ( catzi oi mai avea ... )

@micul alb : nu-ti mai cere atatea scuze cu off-topicu , ce credea Mitu cand a facut topicu ? Ca o sa se vorbeasca strict la obiect ? Hai ca sunteti culmea !

@ totzi : Amr 5 luni si ceva mai putin :)

 

cum stai sefu cu productia de bile....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine va ganditi, avand in vedere ca suntem deja intr-o anumita zona destul de indepartata la sfarsitul turei, daca are cineva chef sa mai bantuie. Eu am trei optiuni:

1. imi doresc sa ajung in Pirinei, am auzit ca e frumos rau de motociclit iar de la Nisa ajungi in vreo 4 ore pe autostrada; optional, intoarcerea cu ferry de la Barcelona la Genova si de acolo sunt variante;

2. de la Nisa putem lua ferry pana in Corsica; iar sambata urmatoare tren noaptea de la Livorno la Viena.

3. varianta cea mai scurta: vreo 2-3 zile de soft off-road, se pare ca sunt ceva drumuri permise in zona granitei italo-franceze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Calin, faptul ca e tura moto nu inseamna ca trebuie sa avem unele preconceptii. In cazul in care am alege varianta cu trenul, inseamna ca am castiga o zi tot pt. mers cu moto, dar in locuri ceva mai putin accesibile decat Austria unde este mult mai probabil sa mai ajungi. ;)

Fii linistit ca ma supun la ce vei decide. Nu este o preconceptie. Este doar punctul meu de vedere, in ideea ca eu nu voi fi limitat de timp.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine va ganditi, avand in vedere ca suntem deja intr-o anumita zona destul de indepartata la sfarsitul turei, daca are cineva chef sa mai bantuie. Eu am trei optiuni:

1................

2. de la Nisa putem lua ferry pana in Corsica; iar sambata urmatoare tren noaptea de la Livorno la Viena.

3. .............................

 

Corsica este bestiala dpdv. motociclistic, insa traversarea costa destul de mult (parca m-a costat in jur de 3-400 EUR dus-intors, 2 pers la cabina+moto).

Mai trebuie vazut si daca aceeasi companie are cursa Nisa-Bastia si Bastia-Livorno (ca altfel e si mai scump).

Intr-o zi se poate vedea destul de mult din insula, totusi merita stat macar 2-3 zile, ca sa "se amortizeze" costul traversarii.

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

After Nisa , noi vroiam sa facem rue de lavanda si apoi intoarcere prin italia - ferry grecia cu plaja 1-2 zile . Poate sunt vise , dar cam asta vroiam . Mai e timp s-o gandim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-o zi se poate vedea destul de mult din insula, totusi merita stat macar 2-3 zile, ca sa "se amortizeze" costul traversarii.

 

Probabil nu ai urmarit "actiunea" p-aici si ai inteles gresit datele: Tura se termina duminica la Nisa, cand as trece deja in Corsica, iar eu vreau sa prind sambata urmatoare trenul la Livorno, deci am cateva zile bune la dispozitie pt. Corsica. O sa ma documentez bine referitor la ferry. Oricum, multumesc pt. pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...