Sari la conținut

Tura in Alpi cu Vlad 6 - 2013, RGA


KHK
 Share

Postări Recomandate

Am citit varianta engleza a site'ului, ca nu ma am bine cu germana, dar n'am vazut unde e vorba de endureala :headscratch:

 

Scuze, tot Radu pusese un link numai cu pasuri off-road la topicul "Calatorii internationale" si am crezut ca e acelasi. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se pare ca ceea ce zicea Adi (dexxter) pe "topicul" de pe FB este adevarat: de la 1 ianuarie in Franta este obligatoriu ca echipamentul moto sa aiba minim 150cmp suprafata reflectorizanta (nu neparat o singura bucata) in zona corespunzatoare gecii (intre casca si cureaua pantalonilor).

Pentru cine nu are geaca cu astfel de suprafete mari reflectorizante, solutia cea mai simpla este purtarea unei veste reflectorizante. Mai nasol mi se pare de purtat atunci cand de exemplu la Nisa ne vom deplasa pe caldura de colo-colo in tricou :D

Amenda in caz contrar este de 70€.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va reamintesc si aici tuturor celor participanti de o alta reglementare intrata in vigoare in Franta de la 1 feb. Obligativitatea pentru TOTI conducatorii (auto/moto/camion) de a avea asupra sa un etilotest omologat. Stiu ca se gasesc deja la Louis in set de 2, omologate pt Franta la sub 10EUR/set

 

In plus, asa cum amintea Vlad pe FB si eu uitasem sa precizez, folosirea pe sistemele de navigatie a optiunii de avertizare camere radar/trafic, este de asemenea interzisa; amenda in caz contrar este 1500EUR. Pt ca tot am ajuns aici, va reamintesc ca detectoarele radar sunt interzise din 2004 incoace. Amenda era undeva la 3-5.000EUR si/sau CONFISCAREA (!!!) vehiculului.

 

Ca tot am ajuns aici, amenda pentru rularea nejustificata pe bada de urgenta a autostrazii este 5000 EUR.



n.b. este posibil ca lucrurile sa se fi schimbat (si nu neaparat in bine), astea erau datele cand stateam in Franta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uitati ca au introdus si obligativitatea ca orice motociclist fara pasagera sa aibe in bagaje o femeie gonflabila .... daca i se pune de sex prin munti sa nu le abuzeze mioarele si sa strice gustul branzei cu 'mucigai'....

ce dracu o sa ne mai puna idiotii astia sa avem la noi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

ce dracu o sa ne mai puna idiotii astia sa avem la noi

 

Ia posteaza tu aici lista aia celebra a ta cu repere pe care e " musai" sa le contina bagajul fiecarui motociclist ( aia celebra cu ... cu de toate, stii tu exact la care ma refer...)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

AMR 5 luni

Mai pune si tu o lista cu participantii ...

 

AMR 4 luni... si doar o saptamana pentru cei care se hotarasc mai greu :)

 

Pana acum, lista participantilor arata asa (conform si platii avansului):

- Marcel & Bia & Alexandra

- Dan Hamzea

- Radu

- Daniel

- Io

 

Asa cum am mai spus, la inceputul lui martie trebuie sa ma apuc de cautat concret si rezervat cazarile. Pentru asta am nevoie sa stiu exact numarul de participanti si implicit este necesara plata avansului pana la 1 martie. Oricum, cine nu s-a hotarat pana acum pentru un concediu de minim 10-11 zile cu toate implicatiile aferente, foarte putin probabil s-o mai faca ulterior.

 

De maine si pana duminica urmatoare (3 martie) voi fi la ski si nu stiu cat de mult o sa apuc sa citesc topicul dar daca exista ceva intrebari si nu apuc sa raspund, putem sa vorbim oricand la telefon.

 

 

toate cele bune! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca ceea ce zicea Adi (dexxter) pe "topicul" de pe FB este adevarat: de la 1 ianuarie in Franta este obligatoriu ca echipamentul moto sa aiba minim 150cmp suprafata reflectorizanta (nu neparat o singura bucata) in zona corespunzatoare gecii (intre casca si cureaua pantalonilor).

Pentru cine nu are geaca cu astfel de suprafete mari reflectorizante, solutia cea mai simpla este purtarea unei veste reflectorizante. Mai nasol mi se pare de purtat atunci cand de exemplu la Nisa ne vom deplasa pe caldura de colo-colo in tricou :D

Amenda in caz contrar este de 70€.

Legea e posibil sa existe, insa n-am vazut nici macar un motociclist in Franta care sa tina seama de ea. Azi m-am intors de la Paris, motociclete si scutere erau cu miile in circulatie si, desi m-am uitat dupa acest aspect, nici urma de reflectorizante. Fie ca mergeau in civil sau in costumatie moto, nici macar intr-un singur caz n-am observat pe cineva sa poarte vreo vesta sau sa aiba pe spinare vreo zona reflectorizanta. Parerea mea este sa nu va faceti griji pe aceasta tema, mai ales ca turisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca astept pe oricare din voi sa-mi faca o vizita de 1 mai motociclesc,daca stiu ca am musafiri voi sta acasa!apropo!e si loc de dormit pentru 5-6 persoane!saramura o fac eu ,spritul il dati voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bineinteles ca astept pe oricare din voi sa-mi faca o vizita de 1 mai motociclesc,daca stiu ca am musafiri voi sta acasa!apropo!e si loc de dormit pentru 5-6 persoane!saramura o fac eu ,spritul il dati voi!

pai eu cred ca in prima instanta ne vedem la "13", nu?

 

Legea e posibil sa existe, insa n-am vazut nici macar un motociclist in Franta care sa tina seama de ea. Azi m-am intors de la Paris, motociclete si scutere erau cu miile in circulatie si, desi m-am uitat dupa acest aspect, nici urma de reflectorizante. Fie ca mergeau in civil sau in costumatie moto, nici macar intr-un singur caz n-am observat pe cineva sa poarte vreo vesta sau sa aiba pe spinare vreo zona reflectorizanta. Parerea mea este sa nu va faceti griji pe aceasta tema, mai ales ca turisti.

A fost un mare scandal pe tema asta intre FFMC (Fédération française des motards en colère) si autoritati. Acum un an si ceva s'au strans vreo 20.000 de moto la Paris in fata prefecturii sa protesteze (pasnic).

Acuma, ca ei aleg sa nu o poarte - problema lor. La un search pe google gasesti info de care vorbeam eu.

Oricum, multumim de informatie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este sa nu va faceti griji pe aceasta tema, mai ales ca turisti.

De acord, merci. De obicei io am vesta in topcase, vedem acolo. Insa era de datoria mea sa anunt lumea. ;)

 

Pana acum, lista participantilor arata asa (conform si platii avansului):

 

- Marcel & Bia & Alexandra

- Dan Hamzea

- Radu

- Daniel

- Io

- Mugur (blue_bandit)

- Julian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Eu sunt "prietena" anuntata de Ianachim ca as dori sa particip la aceasta tura in Alpi (un motor, o persoana). Momentan am un Suzuki Bandit de 650 cc dar studiez piata poate reusesc sa imi iau un alt motor.

Astfel lista actualizata ar fi:

- Marcel si Bia

- Didi si Vio

- Adi (dexxter) si Maria

- Radu

- Jaro

- Ianachim

- Daniel + prieten, etc.

- Mugur (blue_bandit)

Felicitari pt noua achizitie, acum am vazut...:) sunt curios care dintre GSA-urile de aici a ajuns la tine, asta daca e unul din cele de aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update:

Pana acum, lista participantilor arata asa (conform si platii avansului):

 

- Marcel & Bia & Alexandra

- Dan Hamzea

- Radu

- Daniel

- Io

- Mugur (blue_bandit)

- Julian

- CalinB & Alina

- Adi (dexxter)

- Andrei & Adina

- Calin & Simona

 

Deci suntem 16 pana acum... si 12 moto. Toate 12 BMW :D Nicio japoneza de data asta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va reamintesc si aici tuturor celor participanti de o alta reglementare intrata in vigoare in Franta de la 1 feb. Obligativitatea pentru TOTI conducatorii (auto/moto/camion) de a avea asupra sa un etilotest omologat. Stiu ca se gasesc deja la Louis in set de 2, omologate pt Franta la sub 10EUR/set

 

In plus, asa cum amintea Vlad pe FB si eu uitasem sa precizez, folosirea pe sistemele de navigatie a optiunii de avertizare camere radar/trafic, este de asemenea interzisa; amenda in caz contrar este 1500EUR. Pt ca tot am ajuns aici, va reamintesc ca detectoarele radar sunt interzise din 2004 incoace. Amenda era undeva la 3-5.000EUR si/sau CONFISCAREA (!!!) vehiculului.

 

Ca tot am ajuns aici, amenda pentru rularea nejustificata pe bada de urgenta a autostrazii este 5000 EUR.

 

n.b. este posibil ca lucrurile sa se fi schimbat (si nu neaparat in bine), astea erau datele cand stateam in Franta.

am cumparat eu de la o benzinarie in franta, undeva pe la €2. am luat 2.

cand cobor la masina o sa-i fac poza unuia.

apoi am cumparat un altul din germania, pe la vreo €12 la ultima tura luna trecuta

http://www.testberichte.de/p/clatronic-tests/alkoholtester-271649-at-3260-testbericht.html

asta e bun sa stii cum iti miroase gura dupa o bere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cumparat eu de la o benzinarie in franta, undeva pe la €2. am luat 2.

cand cobor la masina o sa-i fac poza unuia.

apoi am cumparat un altul din germania, pe la vreo €12 la ultima tura luna trecuta

http://www.testberichte.de/p/clatronic-tests/alkoholtester-271649-at-3260-testbericht.html

asta e bun sa stii cum iti miroase gura dupa o bere...

€2.70, 2 bucati (parca legea franceza zice de 2 bucati, min)

http://www.priceminister.com/offer/buy/182030510/lot-x-2-ethylotest-red-line-1-couverture-de-survie.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update:

Pana acum, lista participantilor arata asa (conform si platii avansului):

- Marcel & Bia & Alexandra

- Dan Hamzea

- Radu

- Daniel

- Io

- Mugur (blue_bandit)

- Julian

- CalinB & Alina

- Adi (dexxter)

- Andrei & Adina

- Calin & Simona

Deci suntem 16 pana acum... si 12 moto. Toate 12 BMW :D Nicio japoneza de data asta??

Update:

Pana acum, lista participantilor arata asa (conform si platii avansului):

- Marcel & Bia & Alexandra

- Dan Hamzea

- Radu

- Daniel

- Io

- Mugur (blue_bandit)

- Julian

- CalinB & Alina

- Adi (dexxter)

- Andrei & Adina

- Calin & Simona

Deci suntem 16 pana acum... si 12 moto. Toate 12 BMW :D Nicio japoneza de data asta??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt noua achizitie, acum am vazut... :) sunt curios care dintre GSA-urile de aici a ajuns la tine, asta daca e unul din cele de aici...

Multumesc. E cel de la ADV75. Am reusit vineri sa ies cu Ianachim la o prima tura scurta cu GSA-ul.

 

khk: Eram aproape sa fiu singurul care vine cu o japoneza (banditul) dar am zis sa nu fac eu nota discordanta de restul grupului si atunci mi-am gasit GSA-ul.

Editat de blue_bandit
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...