Sari la conținut

Intalnirea Nationala a Motociclistilor din Romania


Dan Popescu
 Share

Postări Recomandate

Gabone, din cate am citit eu pe aici nu e chiar asa. Fostii membrii ai AMR chiar au reusit sa faca ceva la nivel national sub conducerea lui Demostene. Pe vremea aia Popescu nu exista in AMR daca nu ma insel.

Din cate am afalt nici tu nu ai fost in AMR vreodata asa ca nu stiu la care *voi* te referi. Oricum nu mai conteaza.

--------------------------------------------------------------------

Ce e important acum este ca poate comunitatea motociclistilor a inteles faptul ca acei oameni care au parasit AMR-ul nu minteau.

Cel care mintea atunci a fost Popescu. Pana si Honda San care a ramas langa Popescu se pare ca se dezice. Cel putin asa am inteles.

Popescu a preluat AMR- prin minciuni. Datorita minciunilor si fabulatiilor lui oamenii care au fondat AMR-ul au plecat.

Iar Gabone are dreptate in final. Orice om normal la cap isi dadea demisia.

O varianta onorabila ar fi sa o cheme pe Purghi si sa ii predea asociatia. A fost ideea ei, a fost printre fondatori si merita sa o recapete inapoi daca o mai vrea. Sunt sigur ca fata asta ar putea sa readuca AMR-ul la lumina. A mai facut-o odata.

---------------------------------------------------------------

Si eu mi-am exprimat neincrederea ca acest eveniment se va desfasura. Unde e ERU sa ne spuna ca el are incredere in Popescu.

Stiu ca Popescu a mai facut o asemenea aroganta cu un salon moto. Si la fel s-au dus oamenii acolo si nu au gasit nimic.

Cum sa pui jandarmii pe drumuri aiurea? Ce incredere or sa mai aiba institutiile statului in AMR si implicit in motociclisti?

Omul asta e incredibil si mai incredibili sunt cei care il cred. Ne face de ras. Mai grav este ca nu avem cum sa il oprim.

Ar trebui facut un topic in care oameni mai priceputi sa ne dea idei despre cum poate fi oprit sa se mai foloseasca de titulatura pompoasa a acestei asociatii.

Nu e nici prima data nici ultima cand se intampla :) Oamenii sunt peste tot la fel, romanii sunt peste tot la fel, cel putin in marile aglomerari urbane. Poate ca doar zonele compacte de traire si spiritualitate aparte, Maramuresul, Bucovina, Marginimea Sibiului, Tara Fagarasului si altele care nu-mi vin acum in minte sa mai faca exceptie. Zone capabile sa mai nasca cate un Octavian Paler. Mici diferente regionale eventual, mai mult de abordare. Timpul trece si ma gandesc mereu daca mai e vreme sa se schimbe ceva in timpul vietilor noastre. Personal sunt sceptic. Mereu aceeasi poveste, cei care inca mai considera ca datoreaza ceva semenilor lor, invariabil pleaca scarbiti. Mereu se gaseste insa cineva bucuros sa ramana si sa le ia locul, pentru ca de asta a venit.

 

La inceput consideram acest aspect impardonabil, am devenit poate in timp mai intelept si ma gandesc ca totusi cei care pleaca mai au poate cate ceva pretios de pierdut/aparat. In primul rand empatia care ii leaga de semenii lor si orgoliul de oameni intregi pusi fata in fata cu lacomia si arivismul de cea mai joasa speta.

 

Raman insa invariabil "in fata" cei care nu au avut, nu au si nu vor avea niciodata nimic de pierdut :) Asta de la vladica la opinca, de la 'comitetul de bloc" pana la parlament . Aceeasi poveste trasa la indigo la nesfarsit. "Imparatul Iulian I " versus 'regele" Cioaba. Fiecare cu "tziganii" lui :)) Cititi-le biografia pe wikipedia si o sa vedeti ca nici noi nu suntem uneori prea departe prinn personajele pe care i9ndiferenta noastra le promoveaza. Singurul aspect total in neregula este acela ca amaratii astia se simt culmea, cumva superiori. Sau cel putin se straduiesc bulimic sa afiseze asta.

 

Imi amintesc de drumul de intoarcere la Cluj, trageam de gaz ca un disperat grabit sa parasesc o realitate care ma scarbea. Ma ocupasem o vreme lunga de incropirea de forme de solidaritate in lumea moto, venisem cu o schema concreta si functionala, cu planuri mult prea nemtesti chiar si pentru un teuton. Nu ma prea asteptam sa fie acceptate 100%, dar tupeul celor care voiau doar sa colecteze m-a socat. Nimeni nu e" incredibil", la o analiza psihologica atenta gasesti explicatii, incredibil e doar tupeul asociat vicleniei cele mai josnice.

 

Asi putea sa demontez in mod concret si aici intregul mecanism, lideri, bani sponsor, fraieri, dar ...sunt la inceput de concediu si va spun doar ca totusi oameni sunt in comunitate, ma gandesc cu bucurie si simpatie la prietenii mei dintotdeuna, la Axa si si la Achimoto, la cei din grupul meu si la multi altii care vin din urma, si ca daca vrem totusi sa facem intr-o zi ceva, va fi pentru noi si prin noi insine. Renuntati sa mai asteptati lideri carismatici si stralucitori, ca esueaza in mod ridicol impreuna cu sperantele voastre! A venit vremea gandirii pragmatice de tipul cauza-efect, efort-avantaje,timpul unui demers rational care sa justifice efortul colectiv.

 

Ma bucur ca o mare parte din voi intelege si sanctioneaza impostura si irationalul. Este clar o chestiune de timp si de educatie, de adaptare la noua lume care se naste, o lume in care te astepti "by default" ca nimic sa nu fie ceea ce pare. O atitudine mai sanatoasa si mai corecta decat sperantele desarte. Altfel justificam finalul unui dintre cele mai realiste filme turnate in ultimele decenii:

http://filmehd.net/filantropica-2002-filme-online-gratis.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 333
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nu e nici prima data nici ultima cand se intampla Oamenii sunt peste tot la fel, romanii sunt peste tot la fel, cel putin in marile aglomerari urbane. Poate ca doar zonele compacte de traire si spiritualitate aparte, Maramuresul, Bucovina, Marginimea Sibiului, Tara Fagarasului si altele care nu-mi vin acum in minte sa mai faca exceptie. Zone capabile sa mai nasca cate un Octavian Paler. Mici diferente regionale eventual, mai mult de abordare. Timpul trece si ma gandesc mereu daca mai e vreme sa se schimbe ceva in timpul vietilor noastre. Personal sunt sceptic. Mereu aceeasi poveste, cei care inca mai considera ca datoreaza ceva semenilor lor, invariabil pleaca scarbiti. Mereu se gaseste insa cineva bucuros sa ramana si sa le ia locul, pentru ca de asta a venit.

 

La inceput consideram acest aspect impardonabil, am devenit poate in timp mai intelept si ma gandesc ca totusi cei care pleaca mai au poate cate ceva pretios de pierdut/aparat. In primul rand empatia care ii leaga de semenii lor si orgoliul de oameni intregi pusi fata in fata cu lacomia si arivismul de cea mai joasa speta.

 

Raman insa invariabil "in fata" cei care nu au avut, nu au si nu vor avea niciodata nimic de pierdut Asta de la vladica la opinca, de la 'comitetul de bloc" pana la parlament . Aceeasi poveste trasa la indigo la nesfarsit. "Imparatul Iulian I " versus 'regele" Cioaba. Fiecare cu "tziganii" lui) Cititi-le biografia pe wikipedia si o sa vedeti ca nici noi nu suntem uneori prea departe prinn personajele pe care i9ndiferenta noastra le promoveaza. Singurul aspect total in neregula este acela ca amaratii astia se simt culmea, cumva superiori. Sau cel putin se straduiesc bulimic sa afiseze asta.

 

Imi amintesc de drumul de intoarcere la Cluj, trageam de gaz ca un disperat grabit sa parasesc o realitate care ma scarbea. Ma ocupasem o vreme lunga de incropirea de forme de solidaritate in lumea moto, venisem cu o schema concreta si functionala, cu planuri mult prea nemtesti chiar si pentru un teuton. Nu ma prea asteptam sa fie acceptate 100%, dar tupeul celor care voiau doar sa colecteze m-a socat. Nimeni nu e" incredibil", la o analiza psihologica atenta gasesti explicatii, incredibil e doar tupeul asociat vicleniei cele mai josnice.

 

Asi putea sa demontez in mod concret si aici intregul mecanism, lideri, bani sponsor, fraieri, dar ...sunt la inceput de concediu si va spun doar ca totusi oameni sunt in comunitate, ma gandesc cu bucurie si simpatie la prietenii mei dintotdeuna, la Axa si si la Achimoto, la cei din grupul meu si la multi altii care vin din urma, si ca daca vrem totusi sa facem intr-o zi ceva, va fi pentru noi si prin noi insine. Renuntati sa mai asteptati lideri carismatici si stralucitori, ca esueaza in mod ridicol impreuna cu sperantele voastre! A venit vremea gandirii pragmatice de tipul cauza-efect, efort-avantaje,timpul unui demers rational care sa justifice efortul colectiv.

 

Ma bucur ca o mare parte din voi intelege si sanctioneaza impostura si irationalul. Este clar o chestiune de timp si de educatie, de adaptare la noua lume care se naste, o lume in care te astepti "by default" ca nimic sa nu fie ceea ce pare. O atitudine mai sanatoasa si mai corecta decat sperantele desarte. Altfel justificam finalul unui dintre cele mai realiste filme turnate in ultimele decenii:

http://filmehd.net/filantropica-2002-filme-online-gratis.htm

 

:10:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ESENTIALUL PE SCURT:

 

Fostii membrii ai AMR chiar au reusit sa faca ceva la nivel national sub conducerea lui Demostene.

Pe vremea aia Popescu nu exista in AMR.


Ce e important acum este ca poate comunitatea motociclistilor a inteles faptul ca acei oameni care au parasit AMR-ul nu minteau.

Cel care mintea atunci a fost Popescu. Pana si Honda San care a ramas langa Popescu se pare ca se dezice.

Popescu a preluat AMR- prin minciuni. Din cauza minciunilor si fabulatiilor lui oamenii care au fondat AMR-ul au plecat.

 

Ce incredere or sa mai aiba institutiile statului in AMR si implicit in motociclisti?

Ar trebui facut un topic in care oameni mai priceputi sa ne dea idei despre cum poate fi SCHIMBAT.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

Timpul trece si ma gandesc mereu daca mai e vreme sa se schimbe ceva in timpul vietilor noastre. Personal sunt sceptic. Mereu aceeasi poveste, cei care inca mai considera ca datoreaza ceva semenilor lor, invariabil pleaca scarbiti. Mereu se gaseste insa cineva bucuros sa ramana si sa le ia locul, pentru ca de asta a venit.

 

La inceput consideram acest aspect impardonabil, am devenit poate in timp mai intelept si ma gandesc ca totusi cei care pleaca mai au poate cate ceva pretios de pierdut/aparat. In primul rand empatia care ii leaga de semenii lor si orgoliul de oameni intregi pusi fata in fata cu lacomia si arivismul de cea mai joasa speta.

 

Raman insa invariabil "in fata" cei care nu au avut, nu au si nu vor avea niciodata nimic de pierdut :) Asta de la vladica la opinca, de la 'comitetul de bloc" pana la parlament . Aceeasi poveste trasa la indigo la nesfarsit. "Imparatul Iulian I " versus 'regele" Cioaba. Fiecare cu "tziganii" lui :)) Cititi-le biografia pe wikipedia si o sa vedeti ca nici noi nu suntem uneori prea departe prinn personajele pe care i9ndiferenta noastra le promoveaza. Singurul aspect total in neregula este acela ca amaratii astia se simt culmea, cumva superiori. Sau cel putin se straduiesc bulimic sa afiseze asta.

 

Imi amintesc de drumul de intoarcere la Cluj, trageam de gaz ca un disperat grabit sa parasesc o realitate care ma scarbea. Ma ocupasem o vreme lunga de incropirea de forme de solidaritate in lumea moto, venisem cu o schema concreta si functionala, cu planuri mult prea nemtesti chiar si pentru un teuton. Nu ma prea asteptam sa fie acceptate 100%, dar tupeul celor care voiau doar sa colecteze m-a socat. Nimeni nu e" incredibil", la o analiza psihologica atenta gasesti explicatii, incredibil e doar tupeul asociat vicleniei cele mai josnice.

 

Asi putea sa demontez in mod concret si aici intregul mecanism, lideri, bani sponsor, fraieri, dar ...sunt la inceput de concediu si va spun doar ca totusi oameni sunt in comunitate, ma gandesc cu bucurie si simpatie la prietenii mei dintotdeuna, la Axa si si la Achimoto, la cei din grupul meu si la multi altii care vin din urma, si ca daca vrem totusi sa facem intr-o zi ceva, va fi pentru noi si prin noi insine. Renuntati sa mai asteptati lideri carismatici si stralucitori, ca esueaza in mod ridicol impreuna cu sperantele voastre! A venit vremea gandirii pragmatice de tipul cauza-efect, efort-avantaje,timpul unui demers rational care sa justifice efortul colectiv.

 

Ma bucur ca o mare parte din voi intelege si sanctioneaza impostura si irationalul. Este clar o chestiune de timp si de educatie, de adaptare la noua lume care se naste, o lume in care te astepti "by default" ca nimic sa nu fie ceea ce pare. O atitudine mai sanatoasa si mai corecta decat sperantele desarte.

 

Ai scris un eseu extraordinar de frumos. Sunt cu totul de acord, in afara doar de cateva nuante minore. Ai punctat ceea ce era de punctat si mai ales intr-un stil elegant, concis si taios...

 

Totusi, citesc opina ta cutremurat de scarba. Nicidecum fata de tine sau fata de ce ai scris, ci AM CITIT CE AI SCRIS CU O MARE SCARBA FATA DE DAN POPESCU. De ce?

 

Pentru ca eu, un biet "dubluclic" (asa cum ii place lui DP sa insulte), sunt unul dintre cei ce au crezut ca dupa povestile lui halucinante cu ursi, flotoare, expeditie si alte prostii, am crezut/am sperat ca omul a inteles ce e de inteles din tonele de mistouri (unele senzationale) ce i-au desumflat minciunile gogonate si ca a gasit, cumva, de cuviinta sa ne arate (nu ca ar trebui sa ne arate neaaparat ceva) dar asa am crezut eu, m-am gandit ca DP "si-a luat seama", "s-a recalibrat" ca sa zic asa si ca a incercat, dupa tentativa esuata de a-i pacali pe cei care au organizat MAN, sa organizeze si el ceva... Dar nu. Dan Popescu mi-a aratat ca sunt in eroare, asteptand de la dumneasale ceva ce nu poate oferi celorlalti "confrati" (ma rog, aflu ca dansul calatoreste cu o duba, normal; doar n-o sa-l sufle vantul si sa-l bata ploaia pe tartorul motociclismului... dumneasale calatoreste altfel fata de cei pe care are pretentia ca-i reprezinta, bietii dubluclici pe doua roti).

 

Observ asadar ca persista intr-un soi de atitudine care-i face rau. Lui, dar si noua, motociclistilor...

 

Ceva trebuie facut ca sa stopam aceasta mascarada perpetua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai scris un eseu extraordinar de frumos. Sunt cu totul de acord, in afara doar de cateva nuante minore. Ai punctat ceea ce era de punctat si mai ales intr-un stil elegant, concis si taios...

 

Totusi, citesc opina ta cutremurat de scarba. Nicidecum fata de tine sau fata de ce ai scris, ci AM CITIT CE AI SCRIS CU O MARE SCARBA FATA DE DAN POPESCU. De ce?

 

Pentru ca eu, un biet "dubluclic" (asa cum ii place lui DP sa insulte), sunt unul dintre cei ce au crezut ca dupa povestile lui halucinante cu ursi, flotoare, expeditie si alte prostii, am crezut/am sperat ca omul a inteles ce e de inteles din tonele de mistouri (unele senzationale) ce i-au desumflat minciunile gogonate si ca a gasit, cumva, de cuviinta sa ne arate (nu ca ar trebui sa ne arate neaaparat ceva) dar asa am crezut eu, m-am gandit ca DP "si-a luat seama", "s-a recalibrat" ca sa zic asa si ca a incercat, dupa tentativa esuata de a-i pacali pe cei care au organizat MAN, sa organizeze si el ceva... Dar nu. Dan Popescu mi-a aratat ca sunt in eroare, asteptand de la dumneasale ceva ce nu poate oferi celorlalti "confrati" (ma rog, aflu ca dansul calatoreste cu o duba, normal; doar n-o sa-l sufle vantul si sa-l bata ploaia pe tartorul motociclismului... dumneasale calatoreste altfel fata de cei pe care are pretentia ca-i reprezinta, bietii dubluclici pe doua roti).

 

Observ asadar ca persista intr-un soi de atitudine care-i face rau. Lui, dar si noua, motociclistilor...

 

Ceva trebuie facut ca sa stopam aceasta mascarada perpetua.

 

Situatia creeata e similara bancului acela cu tipul care intra intr-o alimentara si intreaba: doamnelor, aveti peste? -Nu n-avem peste! -Ok! De azi inainte eu sunt pestele vostru!

 

Daca motociclistii au nevoie de reprezentare este o chestiune in afara oricarei discutii, pentru ca se stie cate probleme avem, de la ignorarea prezentei noastre in trafic si accidente, la cuantumul mereu in crestere al asigurarilor sau la probleme de legislatie rutiera.Consider insa ca e off topic sa discutam asta in amanunt aici. Poate ca in urma MAN-ului se va reanchega o solidaritate la nivel national, cine stie?

 

Doar ca organizatia care sa ne reprezinte nu se face pe principiul "cantarii Romaniei" unde cei care au prins epoca, stiu ca de voia sau nu, Romania TREBUIA sa cante ce voia DIRIJORUL. Discutam inainte de principii, acestea sunt simple pentru cei care au mai fost inainte implicati in tentative de ONG-uri, teoretic nu-i mare scofala: Organizatie nationala creeata de jos in sus din liderii credibili ai regiunilor, cu drept de vot proportional cu numarul membrilor si pe baza unui program bazat la randul sau pe necesitati concrete.Cu avantaje reale pentru membri cotizanti. Cu bugetul votat si controlat la sange de catre adunarea generala.Cu un presedinte uns prin rotatie si mai mult onorific, cu atributiuni strict executive si de reprezentare.

 

Problema la noi e ca principala chestiune care se discuta intai si intai este cine va fi SEFUL? Astfel ONG-ul degenereaza in organizatie de grup (seful + locotenentii)sau chiar personala, cum in mod halucinant este acum cazul cu AMR-ul lui Dan Popescu. Si se ajunge in final la generarea de farse cum a fost aici cazul cu sau fara substrat penal.Oricum se ajunge la scandal,batjocura si ridicol.

 

Daca se va ajunge la alcatuirea unei organizatii reale AMR sau UMR sau cum ii vom spune, asta depinde de noi toti, de masura in care consderam organizatia necesara. In conditiile atomizarii tot mai accentuate a miscarii moto, cand motociclistii fie activeaza in mici grupuri moto, fie individual (nu ma refer aici la cluburi unde a aparut fenomenul invers) acest demers este oricum dificil. Cam asa s-ar putea stopa mascarada, doar sa fie o necesitate reala si o actiune onesta si profesionist dusa la bun sfarsit.

 

pana atunci asfalt uscat tuturor cu sau fara AMR ! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate "vanzatorul de la Ducati" sa terminat, o telenovela frumoasa. Nu va faceti griji insa, Dan Poescu , noua telenovela plina de aberatii, fantezii, minciuni si intrigi se difuzeaza pe Motociclism.ro

Popcorn-ul se ofera gratis la logarea pe forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citez de pe facebook: pentru ca intalnirea propriu-zisa nu a mai avut loc, ajungand la intalnire din motive evidente de vreme foarte rea doar grupuri separate de motociclisti, nu am facut fotografii. Aventual alti motociclisti au facut.

 

deci sa fie clar... cand e vremea urata, nu se fac fotografii, ca blitul sperie ursul :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...