Jump to content
zÎmbesc

SHOEI - Discutii Generale

Recommended Posts

Verifica si etanseitatea vizierei pe cheder.

Asta vroiam sa sugerez si eu..mai jos un video tutorial:

Va salut si va multumesc pentru raspunsuri, chiar ma ajuta mult.

l.u.v, capone - tare rau, da am spatiu si intra o hartie lejer pe acolo, nu stiam ca pot adjusta sa dau in spate mecanismul, chiar am si specificat mai sus ca am impresia ca aerul in ochi imi intra pe acolo.

zappy - conduc un cbr f4i si a fost coborata maxim. Eu am 1.88 si 75kg... nu reusesc sa fac rost de cheie sa o urc la loc sau sa ajung la un mecanic, ca pe aici nu stiu niciunu si nici nu cred ca sunt . Eu in weekend vin acasa in targoviste si in timpul saptamanii lucrez si locuiesc in bucuresti. Datorita vremii si a faptului ca inca nu m-am hotarat unde sa o tin , am lasat-o la targoviste unde o tin in garaj si ma dau cu ea in weekend.

Nu e prima oara cand ma dau cu ea... nu inteleg de ce m-a tras curentu' asa rau... deci am gatu intepenit si ma doare capu de la curent de mor chiar si acum dimineata.

Ma gandesc ca daca adjustez viziera cum am vazut in video-ul lui luv si imi iau chin curtain, doape si whisper kit.. o sa stopez curentul sa mai intre pe la barbie si sa iasa pe la ceafa.

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.

» Post actualizat in 22 May 2016 07:27

500 de euro a fost acum 6-7 ani cand a aparut , cumpara protectia sub barbie si nu ar trebui sa-ti mai intre vant in ochi. Oricum ,xr1100 este casca sport mai aerisita si mai zgomotoasa ,pentru confort si zgomot mai redus sunt alte modele

Eu cu atat am gasit si acum.. chiar mai scumpa la unele modele ca initial am vrut sa iau xr1100 nou din magazin , apoi gasisem un rf1200 second in stare buna.. dar nu am fost multumit si am gasit pe asta, ca noua , nepurtata. S-a lasat interiorul pe forma capului meu. N-am ce sa reprosez la acest aspect , chiar mi se par materialele de calitate fata de alte casti pe care le-am probat.

» Post actualizat in 22 May 2016 07:35

Am modificat sistemul lateral si se etanseaza perfect, era spatiu mare sus intre viziera si casca. Nu stiam ca se poate adjusta din suruburi. Ai o bere luv

Sa o stăpânești sanatos.

Când mai faci calcule d-astea financiare sa iei în calcul și faptul ca ti-ai cumpărat o casca noua...dar veche.

Modelele noi sunt cu ceva tehnologie în plus.

Eu astăzi m-am plimbat cu X-Spirit 3 și pot spune ca e o casca deosebit de bine aerisita, la cele 1400 de grame se simte foarte usoara...probabil este foarte bine echilibrata și are o aerodinamica superba ținând cont de faptul ca este mai voluminoasa la exterior decât nxr.

Intradevar dupa ce am vazut video-ul de mai sus am adjustat din suruburi prinderea si nu mai intra curent pe deasupra vizierei. Ca si confort si materiale mi se pare misto.

Sa stii ca nu e nicio diferenta intre ce am luat eu si ce era in magazin, doar ca am luat-o la mai putin de jumatate din pret.

Ca zgomot imi cam bubuie urechile dupa 120-130 , dar revin cu un update dupa ce iau accesoriile.

13250567_1756806404531664_192691370_n.jp

13282228_1756806411198330_291339181_n.jp

Edited by Hds Sergiu

Ti-a mai spus cineva, foloseste dopuri de urechi 3M portocalii de la orice farmacie si scapi de orice stres. 02004.jpg

Si chin curtain. Atat, si ai scapat de stress. Zgomotoasa va ramane, dar fara curent de aer nedorit in ea. Drumuri frumoase sa fie!

Am blestemat atat casca asta degeaba... Dupa ce am modificat lateralele castii unde se prinde viziera am inchis spatiul pe unde imi intra curent in ochi, dar am descoperit de unde imi bubuie mie urechile duppa ce am mers cu un gsxr de 750.

La f4i am parbriz double bubble si tot aerul mi-l redirectineaza in casca, la gsxr parbrizul este mai jos si la 150 ma simteam ca la 80-90 pe f4i. Foarte prost conceput parbrizul , cel putin pentru mine. Am testat asta stand in picioare la 100-120 si apoi asezandu-ma inapoi pe sa, apoi testand gsxr-ul.

Intradevar f4i este sport-touring si este mult mai confortabil , permitandu-ti sa mai stai si drept nu doar in pozitie agresiva dar are unghiul prea inchis la ghidon si te oboseste la incheieturi.

In concluzie casca mea nu e asa naspa, este parbrizul meu de vina care sparge aerul si mi-l redirectioneaza pe tot in casca.

Edited by Hds Sergiu

11 este de 2 x mai zgomotoasa ca si 10 daca vroiai o casca silentioasa nu ai ales bine.

Nu mi s-a parut deloc rea in conditiile in care vantul nu e redirectionat in casca. Pe gsxr mi s-a parut chiar silentioasa. Astept accesoriile de pe myshoei.ro, am dat comanda de whisper kit , chin curtain si voi vedea cum se comporta cu astea. Partea proasta e ca am dat acum doua saptamani si am zis hai sa sun sa vad in ce stare e comanda mea... au reusit sa omita comanda mea si au dat-o dabea acu', sa vad cat mai am de asteptat. Ultima oara cand am dat comanda de viziera fumurie la fel au uitat sa ma sune... cam neseriosi.

Mai bine luai prin Kronau sau direct de la fc-moto. Eu sustin magazinele romanesti, dar atunci cand au preturi cel putin la fel ca site-urile germane si timp de livrare bun.

Singura casca silentioasa de la shoei este qwestu.

11 este mai zgomotos si ca rxu.

Pai si care sunt atuurile ei atunci? Cui i-am zis ca imi iau shoei xr 1100 au zis ca e foarte buna. Intradevar am depistat pe unde circula aerul de e zgomotoasa. Circula prin spate pe lateral , daca ridic de umeri si lipesc casca de cocoasa si nu mai permit aerului sa iasa devine brusc foarte silentioasa. D'aia zic cred ca o sa rezolve treaba asta cand iau whisper kit-ul pe care il pun doar la drumuri lungi si pentru aerisire deschid aerisirile de sus. Imi place ca nu ma coc in ea chiar daca e cald.

Edited by Hds Sergiu

Atuurile sunt greutatea,compozitia castii,looku dar in primul rand platesti numele brandului.In trecut shoei si arai au avut cele mai avansate smecherii in materie de casti, au fost si printre primii mari producatori din lume, vreo 50/60ani de activitate.

Eu am xr1100, am incercat si cu whisper kit (cu imprumutul) , diferenta e foarte mare de sunet. Nu o sa mai ai probleme.

Da pai cred ca e solutia cea mai buna , avand in vedere ca imi place f4i ca e sport touring si chiar nu imi rupe spatele si e si sportiva, dar parbrizul ala mi se pare putin prost conceput, cel putin pentru mine ca sunt inalt, nu stiu pentru altii. Invat si eu cum stau treburile din mers.

Cu whisperkit si chin curtain iti garantez ca nu mai ai probleme cu zgomotul (cu mentiunea sa ai viziera reglata bine).

Oameni buni, nu cunosc mai multe modele decat ceea ce am purtat pana acum (numai cu cagula), dar ca si zgomot, comparand GT-Air cu Nolan N87 achizitionata aseara pentru pasagera si mers cu ea astazi dimineata, sa nu va ganditi ca SHOEI-ul este ca "linistea" dintr-o biblioteca si Nolan-ul ca zgomotul produs de tren, dimpotriva, mi se par unpic la fel cu un mic avantaj pentru SHOEI si ca confort, atat.

Sa nu mai zic de diferenta de pret dintre cele doua avand aproape aceleasi dotari....

Motocicleta folosita este cea din profil cu parbrizul original (tot vantul in casca).

Edited by george_p

M-am dat cu chin curtain , nu mi se pare nicio diferenta fata de fara, probabil din cauza parbrizului. Intradevar whisper kit-ul isi face treaba si devine mai silentioasa, nu mai e asa rau dar e mare chin la bagat si scos casca. Combinatia parbriz f4i double bubble + shoei + 1.88 inaltime nu e prea buna, chiar si cu whisper kit

Da, si imi iese pe la ceafa prin dreapta... pe acolo face zgomot.Daca merg cu gsxr-ul sau stau in picioare pe a mea dispare vajaitul. Pana in 130-150 mi se pare inutil parbrizul asta al meu

Edited by Hds Sergiu

Eu am mers cu xr1100+whisper kit pe naked, si nu mai auzeam nimic.

E un caz mai special double bouble`ul tau ...

Singura solutie e sa dai jos parbrizul si sa iei unul mult mai inalt.

mihaiand, nakedurile sunt cele mai prietenoase cu castile, pentru ca aerul care vine in casca e curat, ca sa zic asa.

La un naked fara parbriz nu ai turbulente si alte probleme care sunt cauzate de carene si parbriz.

Edited by FadeToBlack

Pai nu mai aud nimic daca merg in picioare , e chiar silentios. Dar parbrizu' imi face probleme, oricum fara whisper kit la drum lung e chin, asa daca bag si niste casti in urechi e chiar ok. Nu stiu daca am cum sa las parbrizu' mai jos, mai inalt nu vreau.

Din ce stiu tu nu poti ajusta parbrizul, asa ca ori iei unul mai jos ori unul mai inalt. Daca iti iei unul mai jos nu te ajuta atat de mult la viteza, spargi mai mult aer cu corpul. Daca iei unul mai inalt cred ca nu o sa mai redirectioneze aerul sub casca, ci peste.

PS: Mai e o solutie. Ia un deflector si pune-l pe parbrizul actual.

Edited by FadeToBlack

E cam sf ce spui, gsxr are geamul mai mic si mai jos ca si pozitie decat f4, deci trebuie sa ai o pozitie cat mai aproape cu casca de rezervor ca sa risipesti aerul care vine direct in casca.